Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

To już 1666 dni istnieja Makowego ABC, więc czas na małe podsumowanie

· Wojtek Pietrusiewicz · 13 komentarzy

Jeśli dobrze liczę, to dzisiaj mija dokładnie 1666 dni od pierwszego wpisu na Makowym ABC. Przede wszystkim chciałbym skorzystać z tej okazji i podziękować wszystkim czytelnikom, a w szczególności tym, którzy podchodzą do tematu konstruktywnie. Zostawiliście w sumie ponad 20.700 komentarzy w 3.633 wpisach. Dzisiaj mam nadzieję, że Ci z Was, którzy są tutaj nowi wrócą do moich starszych wpisów, w tym do tych wyróżnionych poniżej.

Najmilszy

Ja to jednak mam zajebistych czytelników – Do dnia dzisiejszego ledwo w to wierzę. Może ja naprawdę życję w jakiejś swojej rzeczywistości?

Najsmutniejszy

Here’s to SJ, the round peg in the square hole …„Gdyby nie Jobs, nie zacząłbym pisać. Nigdy nie założyłbym bloga, nigdy nie kupił swojego pierwszego Maka. Nie zdecydowałbym się również na pisanie do iMaga, dzięki któremu poznałem wiele wspaniałych ludzi. Nie miałby dzisiaj konta na Instagramie, nie interesowałbym się iPhonografią. Część z Was pomyśli sobie, że delikatnie przesadzam … ale piszę całkowicie szczerze.”

Felietony i podobne

Schizofrenia? – Największy mindfuck jaki w życiu miałem. Nie ma to nic wspólnego z tematyką tego bloga, ale takie przeżycia dają sporo do myślenia.

A Guy Thing – To nie tylko tytuł świetnej komedii, ale również najlepszy przykład na podstawie Chrome dlaczego faceci muszą się trzymać razem.

Nie wyrabiam się z robotą, bo mam zapierdol na Fejsie – Ewidentnie spodobał Wam się ten artykuł, bo nie dość, że wysyłaliście za mnie SMSy, to zająłem trzeciej miejsce w konkursie Dziennikarz Obywatelski Roku 2010. Do dnia dzisiejszego nie wiem kto mnie tam zgłosił!

Szczyt nonszalancji* – Czyli jak zrobiłem ponad 600 kilometrów samochodem zanim zorientowałem się, że czegoś zapomniałem.

Zawiść, nienawiść i haterstwo – W zasadzie nic do dnia dzisiejszego się nie zmieniło.

Fotograficznie

Szeroki kąt – Tutaj opisałem moją przesiadkę z systemu Canona na Nikona. Z perspektywy czasu muszę powiedzieć, że to jedna z najlepszych decyzji jakie kiedykowiek podjąłem. Przydałoby się tylko trochę wolnej gotówki na powiększenie grona posiadanych obiektywów.

Zdjęć nie robię komórką – Pisząc to nie spodziewałem się, że kiedyś iPhone będzie robił tak dobre zdjęcia.

Inanimate Timelapse – Mój film poklatkowy z Białym (solniczka) i Czarnym (pieprzniczka) Duchem w roli głównej, wykonanym w całości na iPhonie i iPadzie. Do dnia dzisisiejszego czegoś jestem w szoku co można na tych urządzeniach zrobić. Szkoda, że nadal nie dotyczy to innych platform.

OS X, iOS, iPhone, iPad i hardware

Polskie znaki z prawym Command zamiast Altem – Wiele osób do dnia dzisiejszego nie zdaje sobie sprawy z tego, że można za pomocą prostej aplikacji zamienić miejscami prawy klawisz Command z Altem. Do dzisiaj znacznie wygodniej pisze mi się w ten sposób – jedyne przyzwyczajenie z Windowsa, którego nie byłem się w stanie wyzbyć.

DMG to obrazy dysków – Podobnie jak w powyższym przypadku, wiele osób nadal nie wie co to są pliki DMG. Mam nadzieję, że ten wpis wszystko wyjaśni.

Jak zrobić własny backup w DMG? – Nic prostszego, chociaż jest to znacznie mniej praktyczne niż skorzystanie z aplikacji typu Carbon Copy Cloner lub SuperDuper!

Transmission do torrentów – Do dnia dzisiejszego korzystam z tej aplikacji i wykorzystuję konfigurację, którą opisałem tutaj. Torrenty to nie tylko piractwo – pamiętajcie o tym.

Porównanie starej instalacji OS X ze świeżą – Od czasu do czasu robię testy, porównując czasy pracy pomiędzy świeżymi instalacjami OS X z moją, która jest w zasadzie bez zmian od czasów OS 10.5 Leopard. Jeszcze nie znalazłem powodu, dla którego miałbym przeinstalowywać wszystko na czysto, tak jak to musiałem czynić pod Windowsem regularnie.

Wielostronnicowe PDFy za pomocą Podglądu w OS X – Wiele osób niestety do dnia dzisiejszego o tym nie wie, a zrobienie takiego PDFa za pomocą systemowych narzędzi jest tak proste jak drag & drop.

Jak prawidłowo wymawiać OS X – To obowiązkowa pozycja dla absolutnie wszystkich. Oh-Es-Ten, a nie Oh-Es-Ex.

Dropbox i dlaczego warto korzystać z zaproszeń – Jeśli skorzystacie z linka zapraszającego od znajomego, która poleca Dropboxa, to oboje dostaniecie po 500 MB dodatkowej przestrzeni. Oto mój. W sumie możecie rozszerzyć konto za darmo do okołu 20 GB.

Prawidłowa konfiguracja Gmail pod OS X Mail – Jeśli jeszcze tego nie przeczytaliście to obowiązkowo zapraszam. Naturalnie dotycyz to osób korzystających z Gmaila.

Zakładanie konta w iTunes bez karty kredytowej – Wiele osób nadal sobie z tym nie radzi lub o tym nie wie. Do dnia dzisiejszego nic się nie zmieniło, a procedura jest banalnie prosta. Pamiętajcie tylko o wykonaniu każdego kroku – niestety nie każdy to robi, co widać po komentarzach.

Autoryzacja vs. obciążenie – Krótko o kartach kredytowych dla osób, które jeszcze nie wiedzą do końca jak one funkcjonują i martwią się dziwnymi autoryzacjami na koncie.

AMOD AGL3080 GPS Data Logger – Używam go do dnia dzisiejszego i sprawuje się idealnie. Ostatnią wycieczkę zaliczył do Kenii.

Samsung GT-B3800 LTE MiFi – Pomimo, że mam go krótko, to noszę go ze sobą wszędzie. Nigdy nie wiadomo kiedy przyda się kilkadziesiąt Mbps uploadu.

Prawidłowe ustawienia APN i MMS dla PlusGSM w iPhonie – To mój najpopularniejszy wpis ze wszystkich tutaj i chyba jedyny na pierwszym miejscu wyszukiwarki Google.

Re: (Nie)prawdziwa recenzja iPhone 4 – Żartobliwa odpowiedź na recenzję iPhone’a 4 @Sabatinki.

VPN dla iPada, aby oglądać BBC iPlayer – Do dnia dzisiejszego spisuje się idealnie.

Montujemy SSD w iMaku – Jeśli jeszcze nie zdecydowaliście się na SSD to gorąco polecam taki dysk na system operacyjny w duecie z HDD dla reszty plików.

Podstawowe i must-have apps dla iPhone’a – Oczywiście każdy ma różne potrzeby, ale to dobra początkowa lista do rozpoczęcia własnej kolekji.

Podstawowe i must-have apps dla iPada – Analogicznie jak powyżej, ale dla iPada.

Markdown – To najlepszy wynalazek dla osób piszących do internetów odkąd napisano pierwszy edytor tekstu.

Markdown globalnie pod OS X – Przyda się w szczególności tym, którzy nie zawsze korzystają z narzędzi wspierających Markdown.

Mój Nexus 4 – Kupiłem telefon z Androidem. Kto by się tego spodziewał?

Mac vs. PC – Idź w cholerę z tym Windowsem – Ten artykuł zebrał ponad 160 komentarzy, co jest absolutnym rekordem tutaj. Nie czytajcie go, bo pewnie poczujecie ponownego wzniecenia flame’a.

* * *

Jeszcze raz dziękuję wszystkim razem i z osobna!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.