Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Piąta rocznica Makowego ABC!!!

· Wojtek Pietrusiewicz · 32 komentarze

Wczoraj minęło pięć lat od opublikowania pierwszego wpisu na tej stronie. Miałem o tym wydarzeniu pisać wczoraj, ale postanowiłem uczcić ten dzień nie pisząc nic, ale za to udając się na pyszny obiad do Bella Napoli na prawdziwą włoską pizzę w najlepszej warszawskiej pizzeri.

Tytułem wstępu

Zaczynając tę stronę, nigdy nie sądziłem, że będzie istniała po tylu latach. Ciekawy jestem czy za kolejnych pięć lat również będzie dostępna w tej formie. Świat się zmienia w szybkim tempie, a internet jeszcze szybciej, więc nigdy nic nie wiadomo.

Moją przygodę z Apple rozpocząłem w 2006 roku od iPoda. Piąty rok Makowego ABC (mój prawie–siódmy) z kolei kończę miłym akcentem, bo oczekujemy z Żoną na MacBooka Air 11,6″ (mid 2013). Po cichu liczyłem, że dotrze przed weekendem. W każdym razie, o ile pamięć mnie nie myli, od wspomnianego 2006 roku, miałem lub mam następujący hardware, w kolejności kupowania:

 • iPod Video 5G
 • iPod Video 5G, bo pierwszego mi ukradli (jeszcze go mam, padnięty dysk)
 • iPhone 2G 16 GB
 • MacBook Pro 17″, Core 2 Duo 2,5 GHz, hi–res (1920×1200)
 • iPhone 3GS 16 GB
 • iPad 64 GB Wi-Fi
 • iMac 27″ late 2009, Core i7 2.8 GHz, 12 GB RAM, SSD (jeszcze go mam)
 • iPhone 4 16 GB
 • iPad 2 64 GB Wi-Fi (jeszcze go mam, używany przez Żonę)
 • iPhone 4S 16 GB
 • iPad 3 64 GB Wi-Fi
 • iPhone 5 16 GB (jeszcze go mam)
 • iPad mini 16 GB Wi-Fi (jeszcze go mam)
 • MacBook Air 11,6″, Core i7 1,7 GHz, 8 GB RAM, 128 GB SSD (soon!)

Statystyki

Od 13. lipca 2008 powstało 4393 wpisów, a Wy zostawiliście ponad 26 tysięcy komentarzy. Ten będzie opatrzony numerem 4394 i w sumie szkoda, że nie udało mi się wcelować w numer 5000. W tym czasie napisałem szacunkowo napisałem 3 miliony słów, co dzisiaj wydaje mi się absurdalną i całkowicie nierealną ilością. Teoretycznie mógłbym to wszystko wydać w formie książki, zatytułowanej „TL;DR.”

Ciekawe numerki prezentuje natomiast Google Analytics, przez którego musiałem na dole strony umieścić tą cholerną informację o ciasteczkach. W tym czasie Makowe ABC odwiedziło prawie trzy miliony użytkowników, z czego przeważająca więszkość dotarła tutaj przez ostatnie dwa lata. Większość z nich wpadła najprawdopodobniej tylko raz, ale sama świadomość tej wartości jest szokująca.

Przez ostatnie 5 lat, ponad 30% czytelników weszło na stronę z Maków, kolejne tyle z Windowsa, i blisko 30% z iOS. Biorąc pod uwagę, że jak krótko iPad i iPhone są na rynku, to jestem pod wrażeniem jak szybko gonią komputery stacjonarne.

Najbardziej zaskakująca jest jednak liczba odsłon strony. Przez ostatni rok przekroczyła ona 2,5 miliona. Dwa i pół miliona! Na Makowym ABC, którego tworzę sam. Doprawdy niewiarygodne … To jednak mniej istotne od faktu, że aż 63% z tych użytkowników to stali czytelnicy, którzy regularnie powracają. Dzięki Wam za to!

* * *

Życzę sobie kolejnych pięciu lat męczenia Was moimi przemyśleniami, zdjęciami i przepisami oraz mam nadzieję, że takie projekty jak iMagazine, w których uczestniczę już od kilku ładnych lat, również zyskają Waszą przychylność. Mam tylko nadzieję, że pozostanie motywacja oraz chęci … no i najważniejszy element tej układanki: Wy, drodzy czytelnicy!

Pozdrowienia też dla moich rodziców, bez których nie byłoby to możliwe — w końcu stworzyli mnie — oraz dla Dominika i Norberta (alfabetycznie!), bez których nie byłyby możliwe takie projekty jak Test Nawigacji, który powinien się wkrótce pojawić.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.