Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

OS X: DMG to obrazy dysków

· Wojtek Pietrusiewicz · 1 Comment

Pliki DMG są odpowiednikiem chociażby Windowsowych ISO. Jest też kilka innych formatów, w większości obsługiwane przez Nero, itp. Na Maku używamy DMG i w ten sposób rozprowadzane są zazwyczaj aplikacje.

Po ściągnięciu/przegraniu takiego pliku, wystarczy dwa raz na niego kliknąć, aby automatycznie go zamontować (z ang. mount) jako dysk wirtualny. Teraz zawartość wybranego DMG możemy przeglądać jak każdy inny dysk twardy czy CD/DVD.

Aplikacje w postaci DMG nie są przeznaczone do użytkowania – po prostu po odmontowaniu nie można jej więcej użyć. Dlatego zazwyczaj po zamontowaniu uruchamia się Installer lub okienko z ikonką programu oraz ikonką „Aplikacje”. Wtedy należy po prostu przenieść (przeciągnij i upuść myszką) ikonkę programu na ikonkę „Aplikacje”. Ewentualnie można przegrać program do folderu „Aplikacje” na dysku twardym – to dokładnie ta sama czynność.

Po zakończeniu pracy z plikiem DMG, wystarczy go odmontować klikając prawym przyciskiem i wybierając „Eject nazwa_programu” lub przeciągając ikonkę z pulpitu na kosz na śmieci (ikonka zmieni się wtedy na przycisk Eject).

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.