Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Software: Prawy ALT/Option a polskie znaki …

· Wojtek Pietrusiewicz · 14 komentarzy

Największym moim zmartwieniem jak przymierzałem się do MacBooka Pro był rozkład klawiatury, a konkretniej fakt, że prawy ALT nie jest zaraz obok klawisza spacji. Na forum myapple.pl przekonali mnie, żeby się tym zbytnio nie przejmować, ponieważ szybko się przyzwyczaję. Już trzeci dzień przyzwyczajam się do tego i niestety za dobrze mi nie idzie.

Było na tyle źle, że wyładowując moją furię za głupi zakup myszki bezprzewodowej, prawie szlag mnie trafił. Nie z powodu, że się mylę i wciskam niewłaściwy przycisk – w końcu zawsze jest funkcja Undo/Cofnij – ale z powodu mojego układu ścięgień i mięśni w prawym kciuku.

Na klawiaturze piszę bezwzrokowo od nastu lat i prawdą jest, że odruch niemalże bezwarunkowy ciężko jest zmienić. Tym bardziej martwiło mnie to, że na pewno będę korzystał regularnie z drugiego notebooka, który bynajmniej nie ma logo nadgryzionego jabłuszka. Pisanie raz tu, raz tam prawdopodobnie skończyłoby się apopleksją oraz amputacją prawego kciuka. Nie wiem jak Wy, ale zależy mi na tym kciuku – pomaga mi strzepywać popiół z papierosów.

Słyszałem powiedzenie, że „Google Twoim przyjacielem”, więc z Vervą (jakiekolwiek podobieństwo do produktów państwowych firm całkowicie zamierzone) zacząłem przeszukiwać zasoby internetu celem znalezienia idealnego rozwiązania. A idealnym rozwiązaniem byłaby zamiana funkcji prawego Command z prawym Option. We wszystkich innych przypadkach i tak korzystam z lewych odpowiedników tych przycisków.

W Mac OS X można zamienić miejscami funkcje przycisków Cmd i Option w preferencjach systemowych w dziale Klawiatura i Mysz – ale niestety równocześnie zamienia lewą i prawą stronę klawiatury. To było nie do przyjęcia…

Na szczęście ktoś inteligentny pomyślał o potrzebach takich ludzi jak ja i napisał program o wdzięcznej nazwie KeyRemap4Mac. Tą bezcenną perełkę można znaleźć tutaj: KeyRemap4Mac

Po ściągnięciu do katalogu Downloads pliku tar.gz (lub gdziekolwiek) wystarczy klikąć dwa razy, aby wypakować znajdującą się w środku aplikację. Instalacja jest banalna, ale na końcu wymaga restartu, czyli u mnie jakieś 20-30 sekund (szok!).

Po ponownym uruchomieniu systemu pojawi się odpowiednia ikonka w System Preferences. Wystarczy tam wejść i wybrać następujące opcje:

– Zmienić funkcję prawego Option (Option-R) na Command-L oraz zmienić prawy Command (Command-R) na Option-L.

W ten sposób przypisujemy Command do Option i odwrotnie, jednak tylko z prawej strony spacji na klawiaturze…

To właśnie dzięki temu malutkiemu programikowi piszę ten post z uśmiechem na twarzy u człowieka już w pełni zadowolonego z funkcjonalności swojego ukochanego MBP. :-)

Screenshoty zaznaczonych opcji:

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Karol

  Dzięki za ten programik. Wczoraj zainstalowałem sobie DoubleCommand, ale on zmiany wprowadził zarówno po prawej, jak i lewej stronie :)
  Pozdrawiam i życzę wytrwałości – od piątku jestem posiadaczem 1. Macbooka i z ciekawością podglądam jak inni radzą sobie z sytemem.
  Aha – mam jakiś problem z Twoim RSS – Mail nie chce mi go uaktualniać… Może to tylko chwilowe, spróbuję jeszcze później :)
  Pozdrawiam raz jeszcze :)

 • Anonymous

  Witaj!
  Fajnie. Napisałeś „Zmienić funkcję lewego Command (Command-L) na Option-R oraz zmienić lewy Option (Option-L) na Command-R.”
  Tyle tylko, że albo ślepy jestem, albo u mnie ten programik wygląda trochę inaczej :( np. Command-L to ja mogę zmienić co najwyżej na: Control-L, Option-L, Shift-L lub Backquote
  Byłbym wdzięczny za podpowiedź.
  pozdrawiam
  Andrzej

 • Moridin

  Przepraszam najmocniej – lustrzany błąd. :( Już poprawiłem i zamieściłem screenshoty – proszę potwierdź, że wszystko gra.

 • Anonymous

  Wszystko gra. Dzięki wielkie. Pozdrawiam.
  Andrzej

 • Janusz

  Witam!
  Zainstalowałem Keyremap4macbook, ale on nie zlikwidował najgorszego problemu. Kwestia przyzwyczajenia do prawej lub lewej strony to małe piwo. Gorszym problemem jest to że programy windowsowe puszczone na windows odpalonym na macu przez bootcamp oraz na leopard przez aplikację crossover nie mają w ogóle polskich znaków.
  nie działa ani alt ani kombinacje różnych klawiszów. POMÓŻCIE!

 • Na szczęście nie muszę korzystać z Windows, ale może ktoś inny coś będzie wiedział?

 • Pingback: Snow Leopard – nowości i ciekawostki [screencast]()

 • Szymon

  Od dwóch dni szukałem czegoś takiego po angielsku i nie dałem rady, wielkie dzięki!

 • Pingback: Mac App Store i chmury są przyszłością | Makowe ABC()

 • Jacek_Malejko

  Wystarczy w ustawieniach klawiszy zamienić option z command dla określonych funkcji klawiszy.
  PZDR
  JM  

 • Pingback: Przesiadka na klawiaturę mechaniczną | Makowe ABC()

 • Ustaw klawiaturę w Preferencjach na Polski Programisty i z prawym altem je wywołujesz.

 • Dorota

  Bardzo dziękuję za poradę :) Właśnie piszę nie wyrywając sobie palca ze stawu przy polskich znakach.

 • Pingback: Polskie znaki w OS X za pomocą prawego ⌘ zamiast ⌥ | Makowe ABC()