Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Software: Prawy ALT/Option a polskie znaki …

· Wojtek Pietrusiewicz · 14 komentarzy

Największym moim zmartwieniem jak przymierzałem się do MacBooka Pro był rozkład klawiatury, a konkretniej fakt, że prawy ALT nie jest zaraz obok klawisza spacji. Na forum myapple.pl przekonali mnie, żeby się tym zbytnio nie przejmować, ponieważ szybko się przyzwyczaję. Już trzeci dzień przyzwyczajam się do tego i niestety za dobrze mi nie idzie.

Było na tyle źle, że wyładowując moją furię za głupi zakup myszki bezprzewodowej, prawie szlag mnie trafił. Nie z powodu, że się mylę i wciskam niewłaściwy przycisk – w końcu zawsze jest funkcja Undo/Cofnij – ale z powodu mojego układu ścięgień i mięśni w prawym kciuku.

Na klawiaturze piszę bezwzrokowo od nastu lat i prawdą jest, że odruch niemalże bezwarunkowy ciężko jest zmienić. Tym bardziej martwiło mnie to, że na pewno będę korzystał regularnie z drugiego notebooka, który bynajmniej nie ma logo nadgryzionego jabłuszka. Pisanie raz tu, raz tam prawdopodobnie skończyłoby się apopleksją oraz amputacją prawego kciuka. Nie wiem jak Wy, ale zależy mi na tym kciuku – pomaga mi strzepywać popiół z papierosów.

Słyszałem powiedzenie, że „Google Twoim przyjacielem”, więc z Vervą (jakiekolwiek podobieństwo do produktów państwowych firm całkowicie zamierzone) zacząłem przeszukiwać zasoby internetu celem znalezienia idealnego rozwiązania. A idealnym rozwiązaniem byłaby zamiana funkcji prawego Command z prawym Option. We wszystkich innych przypadkach i tak korzystam z lewych odpowiedników tych przycisków.

W Mac OS X można zamienić miejscami funkcje przycisków Cmd i Option w preferencjach systemowych w dziale Klawiatura i Mysz – ale niestety równocześnie zamienia lewą i prawą stronę klawiatury. To było nie do przyjęcia…

Na szczęście ktoś inteligentny pomyślał o potrzebach takich ludzi jak ja i napisał program o wdzięcznej nazwie KeyRemap4Mac. Tą bezcenną perełkę można znaleźć tutaj: KeyRemap4Mac

Po ściągnięciu do katalogu Downloads pliku tar.gz (lub gdziekolwiek) wystarczy klikąć dwa razy, aby wypakować znajdującą się w środku aplikację. Instalacja jest banalna, ale na końcu wymaga restartu, czyli u mnie jakieś 20-30 sekund (szok!).

Po ponownym uruchomieniu systemu pojawi się odpowiednia ikonka w System Preferences. Wystarczy tam wejść i wybrać następujące opcje:

– Zmienić funkcję prawego Option (Option-R) na Command-L oraz zmienić prawy Command (Command-R) na Option-L.

W ten sposób przypisujemy Command do Option i odwrotnie, jednak tylko z prawej strony spacji na klawiaturze…

To właśnie dzięki temu malutkiemu programikowi piszę ten post z uśmiechem na twarzy u człowieka już w pełni zadowolonego z funkcjonalności swojego ukochanego MBP. :-)

Screenshoty zaznaczonych opcji:

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.