Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Konfiguracja konta Gmail pod OS X Mail 5

· Wojtek Pietrusiewicz · 53 komentarze

Kilka dni temu miałem wyjątkowo podły dzień. Po przejściu na Liona postanowiłem przenieść konta Gmailowe ze Sparrow do Mail 5 dołączanego do systemu.Pomimo czytania poradników i śledzenia ich krok po kroku, konto nie chciało się prawidłowo skonfigurować. Za każdym razem coś nie chciało działać — albo nie kasowały się wpisy, albo się archiwizowało. Wszystko ruszyło dopiero jak wywaliłem konta ze wspomnianego Sparrow — być może to on powodował jakiś problem. Ale do rzeczy …

Przepis

1. Logujemy się do naszego konta na Gmailu i przechodzimy do ustawień w górnym prawym rogu.

2. Po przejściu do zakładki Forwarding and POP/IMAP ustawiamy opcje 1, 2 i 3 zgodnie z powyższym screenshotem. Zapewni to prawidłowe kasowanie i archiwizowanie wiadomości, o czym napiszę na samym końcu. Trzeba również oczywiście zapisać zmiany (4).

3. Następnie udajemy się do zakładki Labels i ustawiamy tylko te, z których chcemy korzystać. Osobiście nie korzystam z etykiet, więc wywaliłem wszystkie poza Inbox, Sent Mail, Drafts, All Mail, Spam i Trash (lub Bin — zależy od języka). Chodzi oczywiście o opcję Show in IMAP. Na koniec zapisujemy zmiany.

4. Czas na przejście do aplikacji Mail — w tym wypadku w wersji 5 dostarczanej z Lionem, jednak te instrukcje powinny działać ze starszymi wersjami. Dodajemy swoje konto w preferencjach programu.

5. Możemy opcjonalnie dodać kalendarze i chat — osobiście z tego nie korzystam, więc mam odznaczone.

6. W preferencjach Maila przechodzimy do zakładki Accounts / Konta i pod nią wybieramy nasze konto Gmailowe. Następnie przechodzimy do zakładki Mailbox Behaviours i zgodnie z powyższym obrazkiem zaznaczamy wszystkie opcje. Ostatnia jest do wyboru — Gmail automamatycznie u mnie kasuje wiadomości po 30 dniach.

7. W prawym pasku, po zamknięciu preferencji i zapisaniu zmian, konto Gmailowe pojawi się w taki niemiły sposób. W następnych krokach będziemy poprawiali jego wygląd.

8. Teraz jest bardzo ważny krok — potrzebujemy Mailowi powiedzieć, która Gmailowa etykieta odpowiada za które konto. Z lewej strony wybieramy kolejne pozycje i z menu, zgodnie z powyższym obrazkiem, przypisujemy je do odpowiednich skrzynek (Gmail -> Mail):

 • Drafts -> Drafts
 • Sent Mail -> Sent
 • Spam -> Junk
 • Trash/Bin -> Trash

9. Konto z lewej strony powinno teraz wyglądać tak jak powyżej.

10. Ponownie wchodzimy do preferencji Maila i przechodzimy do zakładki Advanced / Zaawansowane naszego Gmailowego konta. Musimy teraz podać prefix IMAPa — wpisujemy [Gmail] zgodnie z obrazkiem i zamykamy preferencje, zapisując przy okazji zmiany.

11. To już koniec! Po lewej stronie, pod nowym kontem powinna zostać tylko pozycja All Mail, która służy do podglądu wszystkich wiadomości, włącznie ze zarchizowanymi.

Obsługa

Kasowanie maili:

 • Aby skasować wiadomość wystarczy skorzystać z ikonki ze śmietnikiem. Zostanie ona przeniesiona do kosza i automatycznie usunięta po 30 dniach (zgodnie z domyślnymi ustawieniami Gmaila).

Archiwizowanie maili:

 • Jeśli korzystamy z archiwizacji, to maile trzeba przenosić z Inbox do All Mail w lewym pasku pod naszym kontem (obrazek 11). Przycisk Archive, który pojawia się w menu kontekstowym NIE działa — dodaje on jedynie etykietę do Gmaila.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • super dzięki za podpowiedzi :) dobra robota

 • Anonim

  Dzięki. Pomocne. Tylko dużo roboty. Apple się nie popisało niestety. A myślałem, że w nowej wersji pójdzie prosto.

 • Świetny tutorial. Powinieneś z rozpędu zrobić wersję ENG bo w sieci nic lepszego nie widziałem.

  Nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie przenoszenie maili do All Mail nie działa. Tzn wiadomości znikają ze skrzynki odbiorczej w Mail.app, ale pozostają w niej na GMailu.

 • Dzięki, dzięki, dzięki, dzięki, od dawna szukałem takiego poradnika :D

 • Zajebiste. Już wiem gdzie skiepściłem: krok 2i3 w settingsach i prefix w Mail.
  Popieram kwestie przetłumaczenia na ENG – barkuje tego i tona osób tego szuka!.

  Tylko położe młodego spać i dodaje wszystkie konta – zobaczymy jak to będzie działać.

  A powiedz jaki stosujesz workflow w sensie np. projektów? Skoro nie używasz Labels to co działasz na folderach?

 • A przy okazji – próbowałeś tego pluginu? http://stl.techinno.nl/archive/
  Podobno załatwia sprawę archiwizacji. Dodam i sprawdzę jak tylko ustawie Maila do swych potrzeb.

 • Sylwester Ziewiec

  saved in Instapaper ;)

 • Projektów? Od tego mam tryb wątkowania ew. a aż tak dużych rzeczy nie robię, żeby tego nie ogarniać mózgiem. :)

 • P.S. W koncie pod MobileMe mam sporo folderów do służbowych rzeczy.

 • Nie, ale z tego co widzę to on archiwizuje lokalnie, a nie na Gmailu …

 • Mateusz Muszyński

  Genialne !
  Nareszcie skrzynka wygląda po ludzku … :)

 • Ogólnie to u mnie skrzynka działała tak samo przed, jak i po. Z tego co widzę, to różnica między moim, a tym przykładowym jest lista rozwijana „[Gmail]”. Nie wiem, o co tyle halo. 

  Jeśli źle rozumiem, jaka ma być funkcjonalność, to niech mnie ktoś poprawi:    – usuwamy wiadomość z przychodzącym = przeniesienie wiadomośći do kosza w mailu i oznaczenie na Gmail’u jako „Deleted Messages”,    – jak usuniemy wiadomość z kosza w mailu, to wiadomość na serwerze Googla zostaje przeniesiona do kosza i po iluś dniach usuwana.Analogicznie jest ze spamem, tylko nazwa się zmienia na „Junk” itd.

 • A może ktoś wie jak skonfigurować pocztę hotmail pod Mail, mam odwieczny problem z hasłem , Mail potrafi i pięć razy dziennie wołać o nie. Było tak i na 10,6 jak i teraz na Lionie , samo hasło zmieniałem już parę razy na kilka sposobów i nieraz jest dwa dni ok ,a nieraz co chwila muszę wpisywać od nowa.Oczywiście za każdym razem zaznaczam okienko żeby zapamiętał Mail hasło w pęku kluczy. 

 • Archive jest do Mail.app 4. Nie wiem czy zauważyłeś, ale wersja 5-ta posiada opcję do archiwizacji (menu Wiadomość -> Archiwizuj). Niestety przenosi ona maila do katalogu o nazwie Archiwum (czyli w GMailu tworzona jest nowa labelka). Jakby dało się to jakoś zmienić (chwilę tego szukałem, ale nic na „wierzchu” nie ma) na All Mail to sprawa archiwizacji byłaby załatwiona.

 • eks zielonogorzanka

  mam problem z pkt. 8, a dokładniej Spam->Junk, pomimo tego wskazania katalog „nie znika” z listy, dalej go widzę, czyli finalnie mam All Mail i Spam, jakiś pomysł dlaczego?

 • eks zielonogorzanka

  mam problem z pkt. 8, a dokładniej Spam->Junk, pomimo tego wskazania katalog „nie znika” z listy, dalej go widzę, czyli finalnie mam All Mail i Spam, jakiś pomysł dlaczego?

 • eks zielonogorzanka

  pogmerałam i już po problemie, bardzo dobry poradnik.

 • Cieszę się. :)

 • Rafał Przerwa

  Mam ten sam problem, jak go rozwiązałeś??
  W Gmailu mam jeszcze swoje osobiste etykiety i chcę żeby mi sie wyświetlały. W ustawieniach poczty są zaznaczone żeby sie wyświetlały i po zrobieniu wyżej wymienionym sposobem znikły mi wszystkie etykiety z Maila. Co mam zrobić żeby były widoczne?

 • A ja mam pytanie z innej beczki. Jakim programem zrobione są te napisy i zaznaczenia na screenshot’ach ?

 • Maciej Nowaczyk

  Ja tez troche z innej beczki Probuje przejsc z thunderbirda na maila, wie ktos moze jak wyeksportowac ksiazke adresowa thunderbirda do maila. Reczne wklepywanie adresow mailowych mi sie nie usmiecha.

 • Anonim

  Dołączam się do prośby, bo też mnie zastanawia ta sprawa.

 • W kroku nr 3 włączcie te etykiety, które mają być widoczne w Mail.app. Potem prawy klik na konto w pasku i „Sync”.

 • Odręcznie w Photoshopie.

 • A do czego możesz wyeksportować?

 • Do nazw etykiet w Gmail’u dodaj prefixy [Gmail].

 • Ok dzięki za odpowiedź

 • Maciej Nowaczyk

  Mam trzy mozliwosci:
  -LDIF
  -rozdzielony przecinkami
  -rozdzielony tabulatorami

 • Anonim

  Moim zdaniem to jest lekki obciach ze strony Apple, że człowiek musi gdzieś wygrzebywać takie poradniki i dowiadywać się, że jest potrzebny jakiś prefix!
  Ja ten myk z prefixem znam od dawna, to powinno być domyślnie ustawiane…

 • Anonim

  Moim zdaniem to jest lekki obciach ze strony Apple, że człowiek musi gdzieś wygrzebywać takie poradniki i dowiadywać się, że jest potrzebny jakiś prefix!
  Ja ten myk z prefixem znam od dawna, to powinno być domyślnie ustawiane…

 • Moje przemyślenia po załadowaniu 4 razy ponad 25K maili oraz przyblokowaniu 2 kont Google Apps na 12 godzin:

  1. Krok 1, 2 i 3 zostaje jak u Ciebie w poscie.
  2. Krok 4 wykonuje z menu File -> Add Account (zauważyłem że proces jest pełniejszy – jest więcej opcji do zaznaczenia w tym ta która znacząco moim zdaniem usprawnia proces). Tu na końcu odznaczamy (lub zostawiamy niezaznaczone) pole Take account online. Dzięki temu konto po jego dodaniu nie zostanie zsynchronizowane co pozwala nam na zmianę pozostałych opcji i brak niepotrzebnego przeładowywania i kolejnych synchronizacji.
  3. Teraz przechodze do Preferencji Mail robie punkt 6 a następnie 10. Zamykając okno preferencji zapisuję zmiany.
  4. Teraz klikamy na ikonkę „błyskawicy” obok naszej skrzynki Inbox i wybieramy opcję Take online
  5. Trwa ściąganie maili – czekam aż sobie wszystko przemieli.
  6. Teraz krok 7 i 8 (w sumie krok 9 poprostu nie będzie miał miejsca).
  7. Na koniec radzę zamknąć i uruchomić mail powtórnie.

  Co to daje:

  – przyspiesza cały proces szczególnie gdy ma się około 10K i więcej na koncie (u mnie zmiana prefiksu powodowała ponowne ściąganie tony maili).
  – po zmianie prefiksu kilkukrotnie znikały mi maile z Inboxa – dodanie prefixu przed pierwszą synchronizacją załatwiło sprawę.
  – po dodaniu kilku kont niektóre powiązania (szczególnie Drafts) mi wariowały zamknięcie Maila i ponownie uruchomienie załatwiło sprawę.

  Jak to mówią:

  I hope it helps.

  PS. Nie znam odpowiedników polskiej wersji Mail.

 • Mam znacznie mniej maili, więc nie miałem problemów, ale dzięki bardzo za porady.

 • Pingback: Mail.app i brak wiadomości wysłanych (Gmail)()

 • @Moridin:disqus Jeśli denerwuje Ciebie automatyczne usuwanie maili po 30 dniach możesz skorzystać z tego:
  Poradnik dla starego maila, ale z nowym też działa.

 • Kurde, w 8 kroku przypadkiem kliknąłem All Mail -> Drafts i nie wiem jak teraz ustawić Drafts -> Drafts:/ Jakiś pomysł?

 • Nie denerwuje. :)

 • Powinieneś nadal móc do Drafts przypisać inny folder, wtedy All Mail wróci.

 • A co zrobiłeś? Mi się raz to udało zrobić, ale teraz co bym nie zrobił to folder Spam nadal jest widoczny.

 • A ja jestem ciekaw kiedy ktoś wpadnie na to jak Apple Maila 5 można używać w Snow Leopard :)

 • ja nie miałem problemów, aczkolwiek to chyba przez to, że miałem skonfigurowanego gmail’a pod starym systemem, ale tam też tylko wpisałem e-mail i hasło i działało 

 • Dolaczam sie do pochwaly, ze to naprawde swietny tutorial. Nareszcie skrzynka i jej wyglad sa godne Mac’a ;)

 • Pingback: Importowanie innego konta email do Gmail i prawidłowa konfiguracja Apple Mail | Makowe ABC()

 • skrzynka Spam z Gmmail nie znika, a co gorsza zauwazylem ze z iCloud rowniez mam osobne Junk, mimo prob przypisania do Niechcianej…

 • OK, mam: ustawienia->poczta niechciana->Gdy przychodzi poczta niechciana: przenies do skrzynki Poczta niechciana i smiga

 • Zacznij od nowa.

 • :-)

 • KRUChY

  super – a teraz b. ważne pytanie, jak w nowym Mail 6.2 zmienić domyślne konto, bo dotąd można było przeciągać na liście Konta w preferencjach programu Mail. Teraz (od wersji 6) już nie można… Jakiś inny sposób?

 • Dobre pytanie …

 • KRUChY

  straciłem kilka godzin, ale wymyśliłem, albo przez przypadek odkryłem sposób. Oczywiście w Preferencjach się nic nie da zmienić, natomiast za kolejność „domyślności” konta, odpowiada układ skrzynek odbiorczych w samym programie. Po kliknięciu w pokaż mamy teraz możliwość ręcznego ustawiania kolejności skrzynek (mimo iż ustawiają się one na początku alfabetycznie) i ta która jest na samej górze, wyskakuje zawsze jako domyślna.

 • Pingback: Jak ustawić domyślne konto pocztowe pod OS X Mail 6.2 | Makowe ABC()

 • Wszystko gra po tych zmianach, tylko nie wiem co się dzieje z mailami usuwanymi na iOS… Nie pojawiają się w koszu ani w mail.app ani w gmailu…

 • Potwierdź zatem wszystko od nowa. Powinny.

 • Wolfgang Laskowski

  Doskonała robota, dzięki.
  Ale mam inny problem, może ktoś się zetknął? Czasami wiadomość z Maila wysyłana jest dwa razy. I nie chodzi o to, że w Roboczych Mail zapisuje masę kopii (to trochę irytujące, ale nie stanowi większego problemu), tylko o to, że czasami wiadomość leci razy dwa (i odbiorca też otrzymuje razy dwa). Nie potrafię tego połączyć z niczym konkretnym, czasami tak jest. Ma ktoś pomysł o co chodzi? Konfigurowałem Maila dokładnie tak jak ww krokach.