Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Konfiguracja konta Gmail pod OS X Mail 5

· Wojtek Pietrusiewicz · 53 komentarze

Kilka dni temu miałem wyjątkowo podły dzień. Po przejściu na Liona postanowiłem przenieść konta Gmailowe ze Sparrow do Mail 5 dołączanego do systemu.Pomimo czytania poradników i śledzenia ich krok po kroku, konto nie chciało się prawidłowo skonfigurować. Za każdym razem coś nie chciało działać — albo nie kasowały się wpisy, albo się archiwizowało. Wszystko ruszyło dopiero jak wywaliłem konta ze wspomnianego Sparrow — być może to on powodował jakiś problem. Ale do rzeczy …

Przepis

1. Logujemy się do naszego konta na Gmailu i przechodzimy do ustawień w górnym prawym rogu.

2. Po przejściu do zakładki Forwarding and POP/IMAP ustawiamy opcje 1, 2 i 3 zgodnie z powyższym screenshotem. Zapewni to prawidłowe kasowanie i archiwizowanie wiadomości, o czym napiszę na samym końcu. Trzeba również oczywiście zapisać zmiany (4).

3. Następnie udajemy się do zakładki Labels i ustawiamy tylko te, z których chcemy korzystać. Osobiście nie korzystam z etykiet, więc wywaliłem wszystkie poza Inbox, Sent Mail, Drafts, All Mail, Spam i Trash (lub Bin — zależy od języka). Chodzi oczywiście o opcję Show in IMAP. Na koniec zapisujemy zmiany.

4. Czas na przejście do aplikacji Mail — w tym wypadku w wersji 5 dostarczanej z Lionem, jednak te instrukcje powinny działać ze starszymi wersjami. Dodajemy swoje konto w preferencjach programu.

5. Możemy opcjonalnie dodać kalendarze i chat — osobiście z tego nie korzystam, więc mam odznaczone.

6. W preferencjach Maila przechodzimy do zakładki Accounts / Konta i pod nią wybieramy nasze konto Gmailowe. Następnie przechodzimy do zakładki Mailbox Behaviours i zgodnie z powyższym obrazkiem zaznaczamy wszystkie opcje. Ostatnia jest do wyboru — Gmail automamatycznie u mnie kasuje wiadomości po 30 dniach.

7. W prawym pasku, po zamknięciu preferencji i zapisaniu zmian, konto Gmailowe pojawi się w taki niemiły sposób. W następnych krokach będziemy poprawiali jego wygląd.

8. Teraz jest bardzo ważny krok — potrzebujemy Mailowi powiedzieć, która Gmailowa etykieta odpowiada za które konto. Z lewej strony wybieramy kolejne pozycje i z menu, zgodnie z powyższym obrazkiem, przypisujemy je do odpowiednich skrzynek (Gmail -> Mail):

  • Drafts -> Drafts
  • Sent Mail -> Sent
  • Spam -> Junk
  • Trash/Bin -> Trash

9. Konto z lewej strony powinno teraz wyglądać tak jak powyżej.

10. Ponownie wchodzimy do preferencji Maila i przechodzimy do zakładki Advanced / Zaawansowane naszego Gmailowego konta. Musimy teraz podać prefix IMAPa — wpisujemy [Gmail] zgodnie z obrazkiem i zamykamy preferencje, zapisując przy okazji zmiany.

11. To już koniec! Po lewej stronie, pod nowym kontem powinna zostać tylko pozycja All Mail, która służy do podglądu wszystkich wiadomości, włącznie ze zarchizowanymi.

Obsługa

Kasowanie maili:

  • Aby skasować wiadomość wystarczy skorzystać z ikonki ze śmietnikiem. Zostanie ona przeniesiona do kosza i automatycznie usunięta po 30 dniach (zgodnie z domyślnymi ustawieniami Gmaila).

Archiwizowanie maili:

  • Jeśli korzystamy z archiwizacji, to maile trzeba przenosić z Inbox do All Mail w lewym pasku pod naszym kontem (obrazek 11). Przycisk Archive, który pojawia się w menu kontekstowym NIE działa — dodaje on jedynie etykietę do Gmaila.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.