Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Snow Leopard – upgrade kontra czysta instalacja

· Wojtek Pietrusiewicz · 28 komentarzy

Postanowiłem dzisiaj w końcu zaspokoić swoją i innych ciekawość poprzez porównanie mojego Snow Leopard uaktualnionego z wersji 10.5 Leopard z czystą instalacją tego pierwszego. Ponieważ nie mam pod reką drugiego przenośnego dysku, a istniejącej instalacji nie chciałem usuwać to zdecydowałem się przeprowadzić ją na moim Western Digital MyPassport 320GB na FireWire 400, z którego i tak nie korzystam od momentu przeniesienia danych na nowszy MyPassport 500GB FireWire 800.

Procedura zainstalowania systemu była dosyć prosta na szczęście – należy zacząć od ponownego uruchomienia komputera z włożoną płytą instalacyjną Snow Leopard z wciśniętym przyciskiem „C”. Spowoduje to boot z DVD zamiast dysku. Następnie wybieramy język i klikamy strzałkę w prawo. Jako, że mój dysk nie był sformatowany jako dysk bootowalny to z menu Narzędzia nad installerem wybieramy Narzędzie dyskowe.

SL - czysta instalacja 01

Teraz pozostaje nam wybrać nasze docelowe HDD – zaznaczamy fizyczny dysk, a nie jego partycję, która jest widoczne pod nim (patrz powyższe zdjęcie). Następnie wybieramy zakładkę Partition / Partycja (?). Z rozwijanego menu (widocznego poniżej) wybieramy 1 partycja i klikamy w Opcje.

SL - partycjonowanie

Z rozwiniętego menu zaznaczamy pierwszą od góry opcję, czyli GUID Partition Table, klikamy w OK i na koniec zatwierdzamy wybór przyciskiem w prawym dolnym rogu (Apply / Zastosuj).

Proszę pamiętać o potwierdzeniu, że formatujecie właściwy dysk!!! Sprawdźcie to 3 razy!

SL - czysta instalacja 02

Po zakończeniu procesu formatowania, który trwa zaledwie parę sekund, zamykamy Narzędzie dyskowe i wracamy do procesu instalacyjnego, w którym wybieramy przygotowany powyżej dysk jako miejsce instalacji. Ponownie proszę o sprawdzenie poprawności wyboru!

SL - czysta instalacja 04

W moim przypadku, pomimo instalowania na zewnętrznym znacznie wolniejszym dysku (FireWire 400 ma teoretyczną przepustowość 400Mb/s) całość do momentu odegrania powitalnego filmu trwała zaledwie 37 minut.

Po tej operacji zostaniecie poproszeni o swoje dane, będzie możliwość odtworzenia systemu z TimeMachine oraz dla przykładu ekran zalogowania się do MobileMe – osobiście pominąłem to wszystko, ponieważ nie było mi potrzebne.

SL - czysta instalacja 05

Aby uruchomić system z dysku zewnętrznego, należy podczas procesu bootowania przytrzymać klawisz ⌥ (Option). Wywoła on menu z którego możemy wybrać dysk startowy – wybór jest zapamiętywany dopóki go nie zmienicie.

Porównanie:

Celem tej instalacji było sprawdzenie, czy Spaces przestanie „rwać” podczas przechodzenia między pulpitami – przykro mi to powiedzieć, ale efekt był dokładnie taki sam – żadnych różnic. Czas bootowania się nieznacznie skrócił co było do przewidzenia (kilka aplikacji mi startuje wraz z systemem), ale samo funkcjonowanie systemu pozostało bez zmian. Expose działa jak należy – płynnie i szybko, a Spaces niestety tylko szybko.

Subiektywne wrażenia z ogólnej pracy na systemie czystym były dokładnie takie same jak na tym uaktualnionym z OS X 10.5. Tym samym na podstawie moich doświadczeń mogę śmiało polecić upgrade, który oszczędzi czasu na przywracaniu plików i ustawień z backupu. Wyjątkiem będzie jak coś bardzo nabroiliście w systemie i nie wiecie jak wybrnąć z tych problemów …

Przepis w punktach:

 1. Restart komputera z włożoną płytą Snow Leopard.
 2. Podczas restartu wciskamy przycisk „C”.
 3. Wybieramy język i klikamy w strzałkę w prawo.
 4. Z menu Narzędzia uruchamiamy Narzędzia dyskowe.
 5. Klikamy w nasz dysk zewnętrzny (wyższy z dwóch o tej samej nazwie – patrz obrazek na górze).
 6. Wybieramy zakładkę Partycja.
 7. Z rozwijanego menu zaznaczamy 1 partycja.
 8. Na dole ekranu klikamy w Opcje, gdzie zaznaczamy GUID Partition Table (odpowiednio po polsku) i zatwierdzamy przyciskiem OK.
 9. W dolnym prawym rogu zatwierdzamy formatowanie przyciskiem Apply / Zastosuj.
 10. Po zakończeniu formatowania zamykamy Narzędzie dyskowe (np. czerwonym przyciskiem w górnym lewym rogu).
 11. Kontynuujemy instalowanie – jako miejsce docelowe wybieramy nasz nowo-sformatowany dysk.
 12. Po zakończeniu procesu instalacji i podczas restartu systemu wciskamy klawisz ⌥ (Option), aby wybrać dysk startowy.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.