Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Snow Leopard – upgrade kontra czysta instalacja

· Wojtek Pietrusiewicz · 28 komentarzy

Postanowiłem dzisiaj w końcu zaspokoić swoją i innych ciekawość poprzez porównanie mojego Snow Leopard uaktualnionego z wersji 10.5 Leopard z czystą instalacją tego pierwszego. Ponieważ nie mam pod reką drugiego przenośnego dysku, a istniejącej instalacji nie chciałem usuwać to zdecydowałem się przeprowadzić ją na moim Western Digital MyPassport 320GB na FireWire 400, z którego i tak nie korzystam od momentu przeniesienia danych na nowszy MyPassport 500GB FireWire 800.

Procedura zainstalowania systemu była dosyć prosta na szczęście – należy zacząć od ponownego uruchomienia komputera z włożoną płytą instalacyjną Snow Leopard z wciśniętym przyciskiem „C”. Spowoduje to boot z DVD zamiast dysku. Następnie wybieramy język i klikamy strzałkę w prawo. Jako, że mój dysk nie był sformatowany jako dysk bootowalny to z menu Narzędzia nad installerem wybieramy Narzędzie dyskowe.

SL - czysta instalacja 01

Teraz pozostaje nam wybrać nasze docelowe HDD – zaznaczamy fizyczny dysk, a nie jego partycję, która jest widoczne pod nim (patrz powyższe zdjęcie). Następnie wybieramy zakładkę Partition / Partycja (?). Z rozwijanego menu (widocznego poniżej) wybieramy 1 partycja i klikamy w Opcje.

SL - partycjonowanie

Z rozwiniętego menu zaznaczamy pierwszą od góry opcję, czyli GUID Partition Table, klikamy w OK i na koniec zatwierdzamy wybór przyciskiem w prawym dolnym rogu (Apply / Zastosuj).

Proszę pamiętać o potwierdzeniu, że formatujecie właściwy dysk!!! Sprawdźcie to 3 razy!

SL - czysta instalacja 02

Po zakończeniu procesu formatowania, który trwa zaledwie parę sekund, zamykamy Narzędzie dyskowe i wracamy do procesu instalacyjnego, w którym wybieramy przygotowany powyżej dysk jako miejsce instalacji. Ponownie proszę o sprawdzenie poprawności wyboru!

SL - czysta instalacja 04

W moim przypadku, pomimo instalowania na zewnętrznym znacznie wolniejszym dysku (FireWire 400 ma teoretyczną przepustowość 400Mb/s) całość do momentu odegrania powitalnego filmu trwała zaledwie 37 minut.

Po tej operacji zostaniecie poproszeni o swoje dane, będzie możliwość odtworzenia systemu z TimeMachine oraz dla przykładu ekran zalogowania się do MobileMe – osobiście pominąłem to wszystko, ponieważ nie było mi potrzebne.

SL - czysta instalacja 05

Aby uruchomić system z dysku zewnętrznego, należy podczas procesu bootowania przytrzymać klawisz ⌥ (Option). Wywoła on menu z którego możemy wybrać dysk startowy – wybór jest zapamiętywany dopóki go nie zmienicie.

Porównanie:

Celem tej instalacji było sprawdzenie, czy Spaces przestanie „rwać” podczas przechodzenia między pulpitami – przykro mi to powiedzieć, ale efekt był dokładnie taki sam – żadnych różnic. Czas bootowania się nieznacznie skrócił co było do przewidzenia (kilka aplikacji mi startuje wraz z systemem), ale samo funkcjonowanie systemu pozostało bez zmian. Expose działa jak należy – płynnie i szybko, a Spaces niestety tylko szybko.

Subiektywne wrażenia z ogólnej pracy na systemie czystym były dokładnie takie same jak na tym uaktualnionym z OS X 10.5. Tym samym na podstawie moich doświadczeń mogę śmiało polecić upgrade, który oszczędzi czasu na przywracaniu plików i ustawień z backupu. Wyjątkiem będzie jak coś bardzo nabroiliście w systemie i nie wiecie jak wybrnąć z tych problemów …

Przepis w punktach:

 1. Restart komputera z włożoną płytą Snow Leopard.
 2. Podczas restartu wciskamy przycisk „C”.
 3. Wybieramy język i klikamy w strzałkę w prawo.
 4. Z menu Narzędzia uruchamiamy Narzędzia dyskowe.
 5. Klikamy w nasz dysk zewnętrzny (wyższy z dwóch o tej samej nazwie – patrz obrazek na górze).
 6. Wybieramy zakładkę Partycja.
 7. Z rozwijanego menu zaznaczamy 1 partycja.
 8. Na dole ekranu klikamy w Opcje, gdzie zaznaczamy GUID Partition Table (odpowiednio po polsku) i zatwierdzamy przyciskiem OK.
 9. W dolnym prawym rogu zatwierdzamy formatowanie przyciskiem Apply / Zastosuj.
 10. Po zakończeniu formatowania zamykamy Narzędzie dyskowe (np. czerwonym przyciskiem w górnym lewym rogu).
 11. Kontynuujemy instalowanie – jako miejsce docelowe wybieramy nasz nowo-sformatowany dysk.
 12. Po zakończeniu procesu instalacji i podczas restartu systemu wciskamy klawisz ⌥ (Option), aby wybrać dysk startowy.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • jak zwykle pomocny wpis, chociaż nie posiadam dysku zewnętrznego. :) chodzi mi bardziej o różnicę w działaniu między czystą instalacją a upgrade’em. dzięki.

 • Nie próbowałem upgrade’u z 10.5->10.6, instalowałem tylko na czysto i nie mam problemów w zasadzie z niczym w samym systemie, spaces chodzi bardzo płynnie.

 • Emzap: na jakim komputerze? Na MBP 13″ 2.26 to samo co u mnie.

 • Nareszcie i ja zainstalowalem Snow Leoparda (upgrade) i wrażenia mam dokladnie takie jak wszyscy
  Moim zdaniem Spaces próbuje być szybsze niż może to mi bardziej wyglada jak by brakowalo jakiejs klatki a nie jak by na cos czekał ale to tylko moje odczucie
  Problemy miałem z
  1 zewnetrznym monitorem, bo zmienilo sie nazewnictwo opcji teraz nazywa się TV
  2 logitech control center – zeby go uruchomic trzeba wejść do środka paczki i go zmusić a i tak nie dzialaja z nim przyciski expose (ani klawiaturze ani myszce)
  3 growla wyłączyłem bo podobno źle dziala
  4 w microsoft wordzie (nowo instalowanym) nie daje sie zainstalowac slownika, ale daje sie go przywrocic przez time machine
  5 i stat niestety nie dzialaja

  64 bitowe programy śmigają ale ze i tak wszystko trzymam w ramie to nie jest to powalajaca roznica (za to czas otwierania Safari robi wrazenie)
  czy firefox 64 bitowy for mac istnieje? ma ktos link?

 • iStatPro dla Dashboard działa w 10.6.

 • czy wam tez przy rozwijaniu „siatki” z docka najpierw pokazuje kwadraciki z przerywanej linii a potem dopiero laduje od razu podglad dokumentu. W leopardzie pokazywal najpierw ikone typu pliku a potem podglad kwadraciki sa czytelniejsze :) ale ciekaw jestem czy to zalezy od szybkosci systemu/kompa czy upgrade brudno/czysto

 • Też to mam na MBP 2.5GHz. To samo ponownie na MBP 13″ 2.26GHz.

 • o super dzieki moze byc i w dashboard, do tego polecam „Dashboard kickstart” w 10.6 dziala bez zmian

 • lopez

  czy ktos wie kiedy bedzie mozliwa instalacja slownika PL do worda ? nie mam go w TM – a wyciaganie paczki niewiele pomaga.

 • Wojciech

  Istat menus już działa jest to najprawdopodobniej ostatnia beta przed publicznym wydaniem http://rapidshare.com/files/273844550/iStat_Menus_Installer.zip

 • Growl działa w porządku. nie działa tylko GrowlMail.

 • Growl sypie błędami w konsoli. Memory leaks.

 • powiedz jak to ci wyśle moj plik słownika, waży mniej niż 1 mega
  wrzuć go do Mackintosh HD>Programy>Microsoft Office 2008>Shared Applications>Proofing Tools
  zobaczymy czy zadziała

  jak by ktoś wiedział dlaczego mój słownik może zapamiętać tylko 1 z dodawanych mu słów to był bym wdzięczny za podpowiedz
  nowym słowem zastepuje poprzednie – a ostatnio wyskoczył że costom dictionary nie jest dostępny, ale te słowa co miał od początku sprawdza jak trzeba

 • tutaj wrzuciłem moj plik slownika nie daje glowy ale to chyba dzieki niemu moj słownik w office for mac 2008 znowu dziala
  http://files.me.com/ebeneben1/njtihy
  powinien siedzieć w:
  Mackintosh HD>Programy>Microsoft Office 2008>Shared

 • Maciek Bielski

  U mnie spaces działa bez zarzutu (?)

 • @Maciek: na jakim kompie?

 • grafmarr

  Jak pracuje Spaces to chyba jednak zależy od wydajności karty graficznej (może i od procesora). Na iMac 24″ 3.06 GHz z NVIDIA 8800GS działa płynnie i szybko (tak samo zresztą było w 10.5).
  Jeśli chodzi o funkcjonowanie Logitech Control Center 3.0 z przyciskami dla Expose i Spaces trzeba wykonać w terminalu:
  ln -s /Applications/Utilities/Expose.app /Applications/Expose.app
  i
  ln -s /Applications/Utilities/Spaces.app /Applications/Spaces.app
  Sprawdzone i działa. Jak już Logitech wyda wersję LCC zgodną z SL wystarczy tylko usunąć z foldera Programy, aliasy Expose i Spaces.

 • cenna rada ale troche sie boje bo nie wiem co to jest aliasy Expose i Spaces :)

 • @ebeneben – alias to po prostu skrót Windowsowy – nic się nie stanie, po prostu w katalogu /Programy/ zrobi skróty do Expose i Spaces i Logitech będzie je wtedy widział (szuka ich w /Programy/ zamiast /Programy/Narzędzia/

 • genialne! wszystko prawda, wszystko działa! dzieki za wyrozumiałość :)

 • Bartosz Małkowski

  @Moridin Jaki rzeczywisty transfer ma Twój dysk MyPassport 500GB FireWire 800?

 • WD MyPassport 500GB FW800:
  Zapis na dysk po FW800 z wewnętrznego 5400rpm: 300MB w 7 sekund, ok. 43MB/s (344Mb/s)
  Odczyt z WD po FW800 i zapis na wew. 5400rpm: 300MB w 14 sekund, ok. 21.5MB/s (172Mb/s)

  WD MyPassport 320GB FW400:
  Zapis na dysk po FW400 z wew. 5400rpm: 300MB w 9 sekund, ok. 33.3MB/s (266Mb/s)
  Odczyt z WD po FW400 z wew. 5400rpm: 300MB w 11 sekund, ok. 27.2MB/s ((217Mb/s)

  Wrażenia subiektywne przy bazie zdjęć o poj. 63GB przeglądanej i edytowanej w Lightroom są zdecydowanie na korzyść FW800.

 • Bartosz Małkowski

  hm…. Dyski z USB są tańsze niż na FW. A jak porównuję http://www.wdc.com/en/products/products.asp?driveid=719 i http://www.wdc.com/en/products/Products.asp?DriveID=569
  to tańszy jest ten co ma tylko USB 2.0

 • Bartosz Małkowski

  nieskładnie to jakoś napisałem.
  Ze specyfikacji wynika, że teoretyczny transfer na tym z USB 2.0 i tak jest powyżej praktycznie uzyskanych przez Ciebie wyników na FF800.

 • Zrobię test na różnych plikach bo to tez powinno mieć znaczenie. Model 320gb podepne po USB tez.

 • Bartosz Małkowski

  Dzięki! Będzie temat na nowy wpis ;-)

 • Pingback: Hardware – FireWire 800 i 400 kontra USB()