Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Instrukcja instalacji i obsługi Dropbox

· Wojtek Pietrusiewicz · 42 komentarze

Dropbox to jedna z tych bezkonkurencyjnych aplikacji, bez której nikt nie powinien żyć. Działa na podobnej zasadzie jak Apple’owy iDisk, ale jego intuicyjność i prostota jest paradoksalnie dużo bardziej zgodna z filozofią firmy z Cupertino niż ich własny produkt.

Dropbox ma obecnie dwa tryby działania:

  • domyślnie tworzy folder na naszym dysku (~/Dokumenty/Dropbox/ — można zmienić podczas instalacji), który jest automatycznie synchronizowany z chmurą za pomocą małej aplikacji działającej w tle (jej ikonka po zainstalowaniu znajduje się na górnym pasku na Mac, a na dolnym pod Windows)
  • selective sync z kolei pozwala nam wybrać, które foldery pod ~/Dokumenty/Dropbox mają się synchronizować z chmurą — opcja dostępna w ustawieniach programu Dropbox

Założenie konta i instalacja

Jeśli skorzystacie z tego linka (http://db.tt/7Fnyr8yj) do założenia swojego konta to dostaniecie dodatkowo 250 MB darmowej przestrzeni. Ja też!

Najpierw konieczna jest rejestracja konta na www.dropbox.com. Po przejściu na stronę klikamy w górnym prawym rogu na Log in i wybieramy opcję Create an account.

Po przejściu procesu rejestracji koniecznie trzeba pobrać program na komputer i go zainstalować. Podczas jego instalacji musicie zdefiniować dokładnie gdzie folder przeznaczony do obsługi Dropboxa ma się znajdować — sam pozostałem przy domyślnych ustawieniach.

Działanie

Dropbox cały czas w tle automatycznie synchronizuje nasze pliki. Zalecam włączenie odpowiedniego ustawienia w preferencjach ładującego program automatycznie po restartcie.

Na powyższym obrazku przedstawiony jest mój Dropbox. Jego synchronizacja sygnalizowana jest animowanymi niebieskimi strzałkami w kształcie koła — po zakończeniu zmieniają się na zielone ptaszki zgodnie ze screenshotem.

Dzielenie się plikami

Dropbox można również obsługiwać poprzez WWW. Mamy tam podgląd naszych plików i kilka dodatkowych możliwości, między innymi możliwością publicznego dzielenie się plikami. Jeśli umieścimy plik w folderze ~/Dokumenty/Dropbox/Public to mamy możliwość wygenerowania linka do niego, którego następnie wystarczy wysłać do np. znajomego, aby mógł go sobie pobrać. Oczywiście jedynym ograniczeniem wielkości pliku jest nasze wolne miejsce i jest to sporo wygodniejsze w przypadku dużych plików niż korzystanie z załącznika w mailu.

Po klinięciu w Copy public link otwiera się okno z linkiem jak powyżej. Link można skrócić za pomocą Shorten link (niewidoczny na screenshotcie, bo już go kliknąłem). Na koniec wystarczy nam już wcisnąć Copy to clipboard i wkleić go do maila, Skype’a czy gdziekolwiek indziej.

Dzielenie się plikiem z poziomu Findera

Jak słusznie zauważył lmalecki w komentarzach, można również kliknąć prawym przyciskiem na pliku w publicznym folderze pod Dropboxem i wybrać opcję Copy Public Link zgodnie z powyższym obrazkiem.

Chcecie jeszcze więcej darmowe miejsca, bo 2 GB to mało?!

Koniecznie wpadnijcie do poradnika iTomka — jego wpis zawiera linki do wszystkich (?) dostępnych promocji i instrukcji jak skorzystać z emailem z końcówką .edu.pl.

Smacznego!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.