Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Kupiłeś iPhone’a i nie wiesz od czego zacząć? Ta lista aplikacji oraz porad jest dla Ciebie

· Wojtek Pietrusiewicz · 92 komentarze

Ostatnia aktualizacja 13/07/2014

Początki zazwyczaj są trudne. Nie ze względu na to, że iOS nie jest intuicyjne, ale z powodu nadmiaru wyboru. App Store daje nam dostęp do kilkuset tysięcy aplikacji i nie zdziwię się jak ta liczba niedługo przekroczy okrągły milion. Co kupić? Co wybrać? Postaram się dać kilka podpowiedzi …

Legenda

iPhone – aplikacja tylko dla iPhone’a i iPoda touch
iPad – aplikacja tylko dla iPada
iOS – aplikacja uniwersalna dla iPhone’a, iPada i iPoda touch
Mac – aplikacja dla OS X


Podstawowe i must-have apps

Każdy ma naturalnie inne potrzeby, więc postaram się podzielić całość na kategorie, aby łatwiej było znaleźć to co nas interesuje wraz z potencjalnymi alternatywami.

Podcasty

Podcasty możemy słuchać na kilka różnych sposobów:

 1. Możemy je synchronizować z iTunes na komputerze.
 2. Możemy je pobierać bezpośrednio w aplikacji Music / Muzyka.
 3. Możemy je pobierać bezpośrednio w aplikacji Podcasts, która prawdopodobnie zastąpi ten element funkcjonalności Music w iOS 6.

Osobiście polecam kupienie aplikacji Instacast. Jest uniwersalna i pozwala na synchronizację z wersją na OS X, a naszymi podcastami możemy zarządzać z któregokolwiek z nich, a zmiany pojawią się w pozostałych.

Alternatywy:


Gry

Threes! – iOS – Przesuwamy na planszy klocki z cyframi, które się łączą celem uzyskania jak najwyższych wartości. Genialna! To na podstawie tej właśnie aplikacji powstało wiele podróbek.

Letterpress – iOS – Unikalna gra łącząca Scrabble i Reversi. Pożera mnóstwo godzin zabawy… Autorem jest znany Loren Brichter, odpowiedzialny między innymi za nieistniejący już Tweetie.

Minecraft – Pocket Edition – iOS – Jeśli nie znacie Minecrafta to czas go poznać. Program niedawno uaktualniony o nowe funkcje, w tym nieskończenie duże światy.

Monument Valley – iOS – Piękna i cudowna graficznie łamigłówka, która obecnie pożera mój czas. Wyjątkowa gra.

Blek – iOS – Kolejna wyjątkowa łamigłówka, wielokrotnie nagradzana.

Angry Birds – iPhone / iPad – Wyjątkowe ptaki i świnie. To moja ulubiona seria gier na iOS:

Fruit Ninja – iPhone / iPad – Kolejna unikalna gra, tym razem zręcznościowa.
Fruit Ninja: Puss in Boots – iPhone / iPad – Nowsza wersja.

Cut the Rope – iPhone / iPad – Kolejna świetna seria logiczno-zręcznościowej gry:

Infinity Blade – iOS – No i kolejna świetna seria:

Plants vs. Zombies – iOS – Moje ulubione gry z gatunku tower defense:

 • Plants vs. Zombies – iPhone / iPad
 • Plants vs. Zombies 2 – iOS

Narzędzia

Amount – Unit and Currency Converter – iOS – Obecnie jeden z najlepszych konwerterów jednostek i walut dla iOS. Aplikacja jest uniwersalna i działa zarówno na iPhonie, iPadzie jak i iPodzie touch. Alternatywą jest poniższy Vert 2.

Vert 2 – Unit and Currency Converter – iOS – Świetna alternatywa dla powyższego Amount, jest również uniwersalną aplikacją przy czym ta została wielokrotnie nagrodzona. Wybór zależy od każdego z osobna.

Alternatywy:

1password – iOS – To dla mnie podstawowa aplikacja dla OS X oraz iOS. Zapamiętuje w bezpieczny sposób wszystkie nasze hasła (oraz potrafi generować nowe) i jednym skrótem klawiszowym pozwala na wypełnienia pola logowania. Synchronizuje się automatycznie poprzez Dropbox i iCloud lub ręcznie poprzez WiFi. Posiada też wersję na Mac. Oprócz haseł, można w nim zapisać również bezpiecznie jakiekolwiek dane, notatki, zdjęcia i więcej oraz przechować dane rejestracyjne do naszego oprogramowania.

Dropbox – iOS – Kolejna podstawa, która daje nam dostęp do naszych plików w chmurze. Obecnie najlepsza propozycja, znacznie ciekawsza od SkyDrive czy GDrive, chyba że potrzebujemy integrację z Google Docs lub Microsoftem.

Calcbot – iOS – Bardzo ładny kalkulator z funkcją „taśmy” do przeglądania historii działań od twórców Tweetbota. Grafika na najwyższym poziomie.

PCalc – The Best Calculator – iOS – Tworzony przez programistę z 24-letnim stażem, sam program ma już około 15 lat i był obecny od dawien dawna na Mac. Jest to obecnie jeden z najbardziej zaawansowanych kalkulatorów dostępnych na iPhone’a i iPada. Wyposażono go również w wiele różnych motywów graficznych, aby każdy mógł jego wygląd dostosować do swoich potrzeb. Jest również dostępny na Mac.

Soulver – the notepad calculator – iOS – Unikalny program łączący funkcje arkusza kalkulacyjnego z kalkulatorem. Nie ma nic innego podobnego obecnie na rynku. Istnieje też wersja na Mac.

Weightbot – iPhone – Kolejna aplikacja od Tapbots (twórcy Calcbot i Tweetbot), która odpowiedzialna jest za trzymania historii naszej wagi. Sposób wprowadzania danych jest genialny, wykresy pokazują trendy, a co ważniejsze – integruje się z wagą Withings jeśli takową posiadamy. Wystarczy stanąć na wadze, a po chwili Weightbot pokaże nam zmierzone wartości.

Glympse – iOS – Genialna aplikacja jeśli akurat podróżujemy, a chcemy naszym nie-iOSowym znajomym pokazać gdzie jesteśmy na mapie. Glympse wysyła naszą lokalizację do swoich serwerów, a my decydujemy kto może poprzez WWW się podłączyć przez przeglądarkę WWW i nas obserwować na mapach Google. Zawsze z tego korzystam jadąc do rodziny – dzięki temu wiedzą gdzie jestem na mapie i przewidywany czas dotarcia do celu. Jeśli osoba, z którą podzielimy się naszą lokalizacją ma też iPhone’a i zainstalowany Glympse, to może nas obserwować prosto z aplikacji.

ABBYY Business Card Reader – iPhone – Wystarczy zrobić otrzymanej wizytówce zdjęcie, a program automatycznie ją zeskanuje i jeśli chcemy, stworzy nowy kontakt w naszej książce adresowej. Genialna baza danych naszych wizytówek.

AABBYY Business Card Reader Professional – iPhone – Dodatkowo do powyższego oferuje wsparcie dla SalesForce CRM.

Scanner Pro by Readdle – iOS – Aplikacja do robienia PDFów ze zdjęć. Prosta i funkcjonalna, wspiera sync za pomocą iCloud. Można też współdzielić się poprzez maila oraz na inne sposoby.

Scanbot – PDF & QR code scanner, Cloud Upload, Multi-page scan – iOS – Genialna alternatywa dla powyższego Scanner Pro, posiadająca jeszcze większą ilość funkcji.

SoundHound – iOS – Jeśli słyszymy, że gra jakaś piosenka, a nie wiemy co to za utwór, to wystarczy uruchomić SoundHound i dać mu „posłuchać” przez kilka sekund. Po wykryciu piosenki, podaje nam jej dane oraz linki do iTunes Store i YouTube. [Alternatywa: Shazam.]

GoodReader – Czytnik PDF (osobiście wolę iBooks) z możliwością odczytu wiele różnych innych formatów, w tym Worda i podobne.

Drafts – iPhone – Podręczny notatnik wspierający przekazywanie tego co napisaliśmy do praktycznie każdego serwisu jaki sobie wymyślimy. Można z niego tweetować, pisać statusy na Facebooka, artykuły na stronę lub po prostu robić notatki dla siebie. Wspiera również x-callback-url oraz synchronizację z wersją na iPada.

Vesper – iPhone – Prosty i elegancki notatnik dla iPhone’a z synchronizacją w chmurze, autorstwa znanego Johna Grubera, Dave’a Wiskusa i Brenta Simmonsa. Właśnie trwają prace nad wersją dla Mac.

Listastic – iOS – Najlepszy program do tworzenia listy, na przykład zakupów, jaką znalazłem. Znacznie lepszy moich zdaniem od Listonic (tylko iPhone), którego reklamy doprowadzają mnie do szału. Wspiera też synchronizację z innymi użytkownikami, na przykład listę zakupów można dzielić z żoną, listę prezentów z dziećmi, i tak dalej.

Screens VNC – iOS – Umożliwia łącznie się z Makiem i wyświetlanie na ekranie naszego iPhone’a lub iPada biurka z OS X.


Narzędzia Microsoft

OneNote – iPhone / iPad – Notatnik.

Office Mobile – iPhone – Word, Excel i PowerPoint.

Word – iPad – Edytor tekstowy.

Excel – iPad – Arkusz kalkulacyjny.

PowerPoint – iPad – Tworzenie prezentacji.

OneDrive – iOS – Microsoftowy Dropbox.
OneDrive for Business – iOS

Remote Desktop – iOS – Do zdalnego łączenia się z PC-tami.


Nawigacja

Navigon Europe / Eastern Europe / EU 10 – iOS – Kiedyś kupiłem tą nawigację w promocji i nie mam do niej większych zastrzeżeń. Są aktualizacje map, a program działa prawidłowo. Nie jest też potrzebne połączenie z internetem. Zaletą jest fakt, że możemy załadować tylko mapy tych krajów, które potrzebujemy.

AutoMapa Europe / Polska – iOS – Zaletą jest możliwość wykupienia subskrypcji tylko na kilka dni. Wadą są same subskrypcje. Obecnie najlepsza nawigacja po Polsce, uaktualniona w 07/2014 z zupełnie nowym UI.

Garmin Viago – iPhone – Nawigacja samochodowa zbudowana modułowo, gdzie praktycznie wszystko możemy dokupić, kraj po kraju. Domyślnie korzysta z map przez internet, ale po dokupieniu kraju/krajów można korzystać z niej za granicą bez roamingu danych. Tutaj znajdziecie moją recenzję tej aplikacji.

Google Maps – iOS – Darmowe i wymagające dostępu do internetu.


Do czytania i RSS

Reeder 2 – iOS – Reeder 2 wspiera konta na Feedbin, Feedly, Feed Wrangler oraz Fever. Można też z niego korzystać lokalnie, dodając adresy RSS bezpośrednio do aplikacji. To obecnie jeden z najlepszych czytników RSS jaki można kupić na iOS. Istnieje też wersja na OS X. Więcej informacji na jego temat znajdziecie tutaj.

Unread – iPhone – Kolejny czytnik RSS autorstwa Jareda Sinclair. Stoi za nim inna filozofia niż za Reeder 2 i chyba podoba mi się nawet bardziej. Istnieje też w wersji dla iPada. Recenzję obu aplikacji znajdziecie tutaj.

iBooks – iOS – Aplikacja Apple do czytania książek i PDFów. Znakomicie spisuje się w przetrzymywaniu dokumentacji.

Kindle – iOS – App od Amazona do czytania książek z ich sklepów.

Instapaper – iOS – Do zachowywania wiadomości na później (tzw. read it later). Wystarczy dodać do przeglądarki bookmarklet, który „wyśle” artykuł do Instapaper. Artykuły w aplikacji wyświetlane są jako czysty tekst.

Pocket – iOS – Alternatywa dla Instapaper, z możliwością dodatkowo dodawania filmów i muzyki do „przeczytania później”. Również wymaga bookmarletu do wygodnego funkcjonowania.

Flipboard – iOS – Magazyn na iOS, agregujący treści z wielu serwisów. Dodatkowo świetna przeglądarka dla Twittera, Instagram oraz czytnik Google Reader. Absolutnie jedna z najlepszych aplikacji dla iPhone’a. Wersja dla iPada jeszcze lepsza. Możecie też tutaj śledzić moje magazyny, które prowadzę za jego pomocą:

Zite – iOS – Automatycznie dostarcza treści na podstawie tego co czytamy. Uczy się z czasem. Wersja dla iPada jeszcze lepsza. Niestety niedawno kupiony przez Flipboarda i nie wiadomo jak długo będzie istniał.


Social

Tweetbot 3 for Twitter – iPhone – Zdecydowanie obecnie najlepszy klient Twittera na iOS i wart każdych pieniędzy. Dostosowany niedawno do iOS 7. Synchronizuje miejsce naszego timeline pomiędzy Tweetbot for iPad i Tweetbot for Mac za pomocą iCloud lub TweetMarker. Starsza wersja Tweetbot 2 for iPhone nadal istnieje dla użytkowników starszych wersji iOS.

Twitteriffic for Twitter – iOS – Jedyna sensowna alternatywa dla Tweetbota, chociaż uważam go za sporo gorszą aplikację.

Twittelator Neue – iPhone – Ciekawa alternatywa dla Tweetbota, chociaż ma kilka wad.

Twitter – iOS – Aplikacja natywna Twittera. Nie jest zła dopóki nie spróbuj się Tweetbota.

Google+ – iOS – Dla osób korzystających z usługi o tej samej nazwie. Alternatyw brak.

Foursquare – iOS – Czym jest Foursquare możecie przeczytać tutaj. Nowa odsłona aplikacji jest bardzo atrakcyjna.

Facebook – iOS – Wiadomo o co chodzi.


Do pisania

Jeśli potrzebujemy pisać, a chcemy to robić w środowisku, w którym nic nas nie rozprasza, to iOS ma obecnie dwie mocne pozycje w tej kategorii. Alternatyw jest mnóstwo, ale wiodące są obecnie:

iA Writer – iOS – Brak preferencji. Piękna czcionka. Minimalistyczny design. Wsparcie dla Markdown. Synchronizacja poprzez Dropbox i iCloud. Czego chcieć więcej? Obowiązkowo trzeba oczywiście kupić wersję na OS X.

iA Writer Pro – iOS – Nowsza, bardziej rozbudowana wersja iA Writera z nowymi funkcjami, w tym unikalnym Syntax Control. Jest też obowiązkowa wersja dla Mac.

Byword – iOS – Ma powyższe cechy, ale jest ciut gorzej dopracowany. Dużym plusem jest opcja „Copy Markdown to HTML”. Również posiada wersję na OS X. Niedawno wprowadzono również opcję publikowania treści prosto do WordPressa i innych CMSów.

Day One – iOS – Absolutnie najlepszy program do prowadzenia swojego dziennika, pamiętnika, z możliwością dodawania zdjęć, kroków z iPhone’a 5S (i nowszych), pogody i wiele więcej. Można też opublikować wybrane wpisy w internecie. Wszystkie nasze dane synchronizują się poprzez Dropboxa lub iCloud. Istnieje też wersja na Mac.


Zdjęcia i video

VSCOcam – iPhone – Najlepszy obecnie program do obróbki zdjęć, posiadający filtry z czasów analogowych.

Camera+ – iPhone – Absolutnie obowiązkowa pozycja, która może z powodzeniem zastąpić domyślą aplikację do robienia zdjęć. Posiada możliwość osobnego złapania ostrości od pomiaru światła, wraz z ich blokadami. Dodatkowo dochodzi sporo filtrów oraz możliwości manipulacji zdjęciami. Jest też wersja dla iPada z możliwością synchronizacji z wersją na iPhone’a.

iPhoto – iOS – Oferuje sporo, ale osobiście traktuję tą aplikację jako lepszą alternatywę do obróki zdjęć od Camera+. Do katalogowania zdjęć nadal używam iPhoto i Lightroom dla OS X. Jeśli jednak nie chcemy synchronizować zdjęć z komputerem, to jest to obowiązkowa pozycja.

Snapseed – iOS – Genialna aplikacja od Nik Software do obróbki zdjęć oraz nakładania na nie wszelkich filtrów.

iMovie – iOS – Jeden z najlepszych programów to montażu wideo, synchronizuje się też z najnowszym iMovie dla Mac poprzez iCloud.

Instagram – iPhone – Facebook w wersji zdjęciowej.

Photosynth – iPhone – Jedna z najlepszych propozycji dla iOS do robienia zdjęć panoramicznych, w tym 360 stopniowych. Warto mieć do tego konto na Microsoft Live, aby móc potem wklejać nasze panoramy na stronach WWW.

Frameographer – iPhone – Aplikacja do tworzenia filmów stop-motion lub time-lapse’ów od twórców The Glif.

Phoster – iOS – Program do nakładania napisów i różnych grafik na nasze zdjęcia.

Diptic – iOS – Program służący do robienia kolaży z kilku zdjęć.

Waterlogue – iOS – Ta aplikacja tworzy z naszych zdjęć piękne akwarale i tym podobne efekty.

ColorSplash – iPhone – Aplikacja służąca do selektywnego usuwania lub dodawania koloru do naszych zdjęć. Jest też wersja na iPada. Przykładowo, jeśli mam zdjęcia czerwonego jabłka na zielonym tle, to możemy zmienić tylko tło na czarnobiałe, a jabłko pozostawić czerwone.

NightCap Pro – iOS – Umożliwia robienie zdjęć z długim czasem naświetlania ze statywu lub w innej sytuacji, gdzie iPhone lub iPad jest nieruchomy. Istnieje też uboższa wersja tylko dla iPhone’a.

Lightroom Mobile – iPhone – Umożliwia edycję zdjęć z Rolki Aparatu lub synchronizowaną za pomocą Creative Cloud z Adobe Lightroom dla Mac. Wymaga subskrypcji Creative Cloud. Istnieje też wersja dla iPada.


Komunikacja miejska

JakDojade.pl – iPhone – Najlepsza aplikacja do poruszania się komunikacją miejską w Polsce. Posiada również tryb nawigacyjny, który również doprowadzi nas do najbliższego przystanku.

Go2Stop – iOS – Scheduler Poland pod nową nazwą, obecnie w wersji uniwersalnej.

WezwijTaxi – iPhone – Spis korporacji wraz z możliwością zadzwonienia bezpośrednio na centralę. Nie uaktualniana od dawna, ale nadal działa.

MyTaxi – iOS – Najlepsza obecnie aplikacja do wzywania taksówek. Posiada również możliwość płacenia poprzez aplikację.

SkyCash – iPhone – Do płacenia za bilety pociągowe, SKMkowe, tramwajowe, autobusowe i nawet za metro w Warszawie.

Podróżowanie

FlightTrack 5 – iOS – Aplikacja służąca do śledzenia naszych lotów. Moją recenzję znajdziecie tutaj.

Wordlens – iOS – Kierujemy kamerę iPhone’a lub iPada na jakiś napis, a program tłumaczy go automatycznie, zastępując go wybranym językiem. Prawdziwie nikalna aplikacja.

Inne

UMMeteo + – iPhone – Do podglądu prognozy pogody z meteo.icm.edu.pl. Nie aktualizowana od dawna.

IMDb – iOS – Intenet Movie Database. Odpowiednik naszego Filmwebu, z możliwością oglądania trailerów, czytania recenzji i tak dalej.

Wikipanion Plus – iPhone –  Aplikacja do przeglądania Wikipedii. Istnieje też wersja na iPada.

Minimalist Timer – iOS – Piękny timer, z którego zawsze korzystam do gotowania jajek.


Archiwalne informacje

Ustawienia

Zanim jednak przejdziemy do aplikacji, zapoznajmy się z Ustawieniami, gdzie znajdziemy między innymi:

 • iMessage – darmowe przesyłanie SMSów, zdjęć i plików pomiędzy użytkownikami korzystającymi z iPhone’ów, iPadów lub OS X Mountain Lion
 • FaceTime – darmowy odpowiednik skype’a, który będzie również działał po 3G w iOS 6

Jak włączyć iMessage

 1. Włączamy Ustawienia / Settings.
 2. Scrollujemy w dół do Wiadomości / Messages.
 3. Włączamy suwak od iMessage.
 4. Jeśli chcemy mieć potwierdzenie odbioru i odczytania (bardzo przydatne w obie strony) to dodatkowo włączamy Send Read Receipts.
 5. Włączamy dodatkowo Wyślij jako SMS / Send as SMS, która to opcja wysyła wiadomość tradycjyną w przypadku braku możliwości dostarczenia iMessage.

iMessage działa nie tylko na numerach telefonów. W menu Receive At ustalamy jakie adresy są przypisane do danego urządzenia. Oprócz numeru telefonu możemy też dodać nasz Apple ID, dzięki czemu odbierzemy iMessage również na iPadzie lub pod OS X. Wiadomości się synchronizują, więc wystarczy odczytać na jednym z urządzeń.

FaceTime

W przypadku FaceTime postępujemy analogicznie do iMessage z tą różnicą, że robimy to w Ustawienia / Settings pod pozycją FaceTime.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Dopisałbym jeszcze Instapaper :)

 • Wiedziałem, że o czymś zapomniałem.

 • Dariusz Gardyński

  Ja bym dał dwie alternatywy – multiconvert i PCalc. Pierwszy nie wygląda, ale ma wszystko i jest darmowy. Drugi program to najlepszy kalkulator na iOS’a, jaki znam i ma wersje darmową.

  Poza tym:
  iBooks, Evernote i może jakdojadę.

 • Jeszcze dopisek: Instapaper też przechowuje filmy (na pewno youtube i vimeo, czyli 99%)

 • alekjed

  Alternatywa dla Reedera: Newsify. Bardzo przyjemna appka.

 • do komunikacji miejskiej dopisałbym Scheduler Poland. aktualne rozkłady jazdy z wielu polskich miast, na bieżąco aktualizowane.

 • Nie polecam. To wygląda jak aplikacja dla Androida.

 • SSebastian

  Na iPadzie zamiast Reedera używam River of News i moim zdaniem sprawdza się super. Dodałbym Good Reader

 • hmm… ale to nie ma wyglądać, tylko się sprawdzać w terenie. co właśnie robi. ;)

 • U mnie się nie sprawdza bo:

  1. Nie wiem gdzie jest przystanek w obcym mieście.
  2. Nie wiem jak do niego dojść.
  3. Po co mam podawać ile przesiadek chcę? Bez sensu.
  4. Jeśli już znajdę przystanek to mogę sobie sprawdzić rozkład na rozpisce.

 • Ja z kolei na iPada polecam Mr. Reader. A na iPhone’a faktycznie Reeder. Z darmowych całkiem ciekawy jest Feedly.

 • aaa, no jak już przedstawiłeś kontekst to rozumiem. ja z tego korzystam jako kieszonkowy rozkład jazdy w mieście, po którym poruszam się na co dzień, więc wiem gdzie są przystanki, a przesiadki sam sobie mogę rozkminić.

 • No tak to ma sens. Tyle, że ja nawet w „swoim” mieście nie znam przystanków. ;-)

 • Wojtek, do RSS masz jeszcze Newsify który jest darmowy i moim zdaniem bardzo dobry. Co Twoim zdaniem ma Reeder za co warto dopłacić? Na Macu oczywiście używam Reedera ale na iphonie nie czułem potrzeby dopłaty.

 • Brakło mi Audioteki :)

 • 3.0 ma genialnie rozwiązane gesty i pełną obsługę GReader oraz Fever.

 • Ale to raczej nie dla początkujących. ;-)

 • SSebastian

  Szukaj wyleciało? Pisałeś cos więcej o tym Reeder 3.0?

 • Zapomniałem o Flipboard!!!

 • gdyby Jak Dojadę miało taki „zasięg” jak Scheduler Poland, to by wymiatało. chociaż, tak jak mówię, zaletą Schedulera jest to, że rozkład jest offline i jeżeli znasz dane miasto ;) to jest to bardzo spoko appka. natomiast faktycznie na tereny nieznane bardziej nadaje się Jak Dojadę.

 • Tak i jeszcze nie.

 • JakDojade też ma tryb offline.

 • SSebastian

  Z tego co pamiętam to używałeś River of News do RSS, a potem Flipboard. W czym Reeder dla IOS jest lepszy od River of News?

 • Przypomina androida?? Podstawowa skórka jest zgodna z wyglądem Apple.
  To się wkrótce zmieni, trwają pracę nad odświeżeniem interfejsu oraz wprowadzeniem lepszej nawigacji. Wymaga to poświeceń i przejścia na zgodność z iOS 5.x i nowszy, dlatego JakDojade nie dział na 4.x

 • Ad 3) Jakdojade używa do wyszukiwania swoich serwerów a nie robi tego offline na urządzeniu, dlatego mogą zrobić więcej i szybciej – ja muszę dawać ograniczenia aby program zwrócił wyniki w sensownym czasie – ciekawie ile u nich trwałoby wyszukiwanie połączeń jakby zrobili prawdziwy offline a nie tylko cache ostatnich danych jakie pobrałeś.

 • A widziałeś w Schedulerze opcję szukania punktu z mapy – też znajdzie połączenie

 • Nie chodzi mi o wygląd tylko filozofię.

 • Ale ja muszę w Scheduler wyszukać połączeń kilka razy. Raz bez przesiadki, potem z jedną przesiadką, potem z dwoma itp. To nic osobistego – mam nadzieję, że to Cię zmotywuje do ulepszenia produktu.

 • Tak ale to nie jest rozwiązanie. Nie ma czasu na bawienie się na ulicy. Chcę po prostu znaleźć najszybsze połączenie pomiędzy moją lokalizają a ADRESEM docelowym (nie przystankiem). Tak jak robi to Google Transit w Google Maps i tak jak robi to JakDojadę.

 • Bardzo ciekawy wpis, pobrałem i kilka aplikacji. Wielki dzięki

 • A tak z ciekawości: co Ciebie zainteresowało?

 • Dopisałbym jeszcze:
  – Zite (!)
  – Shazam (!)
  – Twitterffic
  – GoodNotes
  – Notesy
  – Calvetica
  – Wunderlist
  – Verbs

 • Mówisz? :) … hmmm … ciekawe założenie :)

 • Musisz kiedyś więcej o tym napisać bo w takim razie ja nawet nie wiem czego mi brakuje :)

 • Więszość z Twojej listy to zdecydowanie nie dla początkujących. :)

 • Zite – podstawa, bije Flipboard na głowę
  Shazam – podstawa, działa lepiej i szybciej niż SoundHound
  Titteriffic – też moim zdaniem lepszy niż Twittelator Neue
  Wunderlist – nie dla początkujących?

  Co do reszty nie dyskutuję.

 • Wybrane dodałem. Początkującym wystarczą wbudowane Reminders.

 • No to widać że dawno nie używałeś programu. Od wersji 2.3.0 jest to poprawione – wspisujesz maksymalną ilość przesiadek i sam Ci znajdzie z 1, 2 itd.

 • No to widać że dawno nie używałeś programu. Od wersji 2.3.0 jest to poprawione – wspisujesz maksymalną ilość przesiadek i sam Ci znajdzie z 1, 2 itd.

 • Co masz na myśli o filozofii – nie lubię androida – mam firmowego SGS i codziennie się wieszą – ekran się wyłącza na amen i pomaga jedynie wyjęcie baterii – nie wspominając o tym że na ICS nie zasłużyłem ;)

 • Co masz na myśli o filozofii – nie lubię androida – mam firmowego SGS i codziennie się wieszą – ekran się wyłącza na amen i pomaga jedynie wyjęcie baterii – nie wspominając o tym że na ICS nie zasłużyłem ;)

 • Opcja wpisania adresu jest dostępna w oknie mapy

 • Opcja wpisania adresu jest dostępna w oknie mapy

 • A nie można w ogóle tego kroku pominąć? Nie rozumiem jego celu. Powinno być: dopuszam możliwość przesiadek (tak/nie).

 • A nie można w ogóle tego kroku pominąć? Nie rozumiem jego celu. Powinno być: dopuszam możliwość przesiadek (tak/nie).

 • Dariusz Gardyński

  To może i ja się wypowiem ;).

  1. Scheduler posiada listę przystanków z współrzędnymi GPS, a JakDojadę nie i pod tym względem JakDojadę może co najwyżej czyścić buty :P.

  Cache w JakDojadę jest, ale potrafi też zniknąć :/.

  2. Masz mapę i współrzędne – patrzysz i idziesz. Proste ;).

  3. Bo krócej trwa wyszukiwanie. Moim zdaniem, można to lepiej rozwiązać. Powinna być w ustawieniach regulacja ilości przesiadek. Ta ilość jest maksymalną liczbą przesiadek na połączenie, jakie program automatycznie wyszukuje. Gdy program nie znajdzie połączenia, powinna pojawić się opcja z szukaniem połączenia z o 1 przesiadką więcej i tak w kółko. No może do 10 max.

  4. Siedzę w akademiku i chcę jechać do domu. Zamiast iść na przystanek i czekać czasem 30min. sprawdzam na rozpisce w telefonie o której jest i nie czekam.

  Co do Schedulera – nie wiedziałem o możliwości wyszukiwania po adresach. Dobrze o tym wiedzieć. Zrezygnowałem z niego, bo 2,39 to trochę sporo, zwłaszcza, że mam wszystko poza lokalizacją przystanków i prawdziwym trybem offline za darmo. Używam na przemian wersji webowej i dedykowanej JakDojadę i jest ok.
  Wygląd jest średni moim zdaniem. JakDojadę bardziej mi się podoba, ale nie jest źle.

 • Można ale wyszukiwanie do 4 przesiadek na iPhone 4S zajmuję kilkanaście sekund, na 3G ponad 60 o ile nie braknie pamięci. Na chwile obecną nie mam pomysłów jak to skrócić do 2 sekund (jakie daje jakdojade wysyłając gotowy wynik z swojego serwera) – dlatego ten krok jest niezbędny, aby to działało sensownie na obecnym sprzęcie.

 • Próbki nowego wyglądu można zobaczyć na facebook’owej stronie programu: http://www.facebook.com/schedulerpoland

 • W takim razie jedyne sensowne rozwiązanie to wykupić serwer i przemyśleć strategię finansową, chociaż w PL to trudna sprawa.

 • Dariusz Gardyński

  Ooo… nowy wygląd jest już spoko :). No to jeden argument przeciw prysł ;).

 • Dariusz Gardyński

  Bez sensu jest dublowanie usług… Taka hybryda by z tego była. Jako alternatywa – tak, ale wątpię, by twórcę było na to stać :/.

 • Szkoda, że nie Tittyriffic ;)

 • Camera+

 • Przypomnienia są chyba wbudowane?

 • No takie będziesz miał w iOS 6, bardziej rozbudowane od tych w iOS 5.

 • Pingback: Kupiłeś iPada i nie wiesz od czego zacząć? Ta lista aplikacji oraz porad jest dla Ciebie | Makowe ABC()

 • Pingback: Kupiłeś iPada i nie wiesz od czego zacząć? Ta lista aplikacji oraz porad jest dla Ciebie | Makowe ABC()

 • Pingback: Dostałeś pod choinkę iPhona lub iPada? Co zainstalować? | iMagazine()

 • Pingback: Brett Terpstra na koniec 2012 poleca aplikacje wspólne dla iOS i OS X | Makowe ABC()

 • Pingback: To już 1666 dni istnieja Makowego ABC, więc czas na małe podsumowanie | Makowe ABC()

 • Marucins

  a gdzie Verbs albo WhatsApp??
  Ta aplikacja miażdży odtwórczego iMessage przez multi-platformowość.

 • Nie interesują mnie.

 • No to tak, piszę swoje odpowiedniki:

  Convert – płatna, brak retiny – dzisiaj zainstalowałem AMOUNT – no przecież jest genialna, ładna i prosta w swojej prostocie! ;))

  Weightbot – używam darmowej WEIGHT TRACKER QUICKLOG.ME – darmowa

  Soundhound? – uważam osobiście, że SHAZAM jest lepszym wyborem. Testowałem obydwie i SHAZAM po prostu lepiej działa

  GoodReader – Documents [tylko na iPada, a szkoda. Ale myślą o wersji na iphone] – multi kombajn do wszystkiego co się czyta i ogląda + unpacker :)

  Navigon – sprawdza się? Słyszałem, że średnio stoi z mapami. Sygic podobno lepszy wybór. Niestety mam tylko porównanie na Polskę, a tutaj się sprawdza wyśmienicie.

  Do pisania dopisałbym jeszcze: GLYPS – świetnie zaprojektowana aplikacja. Prosta w obsłudze, symbole pod ręką, synchronizacja z iCloud. Problemy są tylko w eksportowaniu tesktu do pliku [źle odczytuje entery]. Ale poprawią myślę :)

  Jak panorama to polecam jeszcze DMD – nie zawiodłem się na niej :)

  Do komuniacji miejskiej – GO2STOP – posiada rozkłady wielu miast w Polsce, cały czas się rozwija. I Polska apka :)

  Do innych dopisałbym:
  Moves – „śledzi” nasze kroki. Liczy dla nas ile przeszliśmy dziennie wraz z trasą GPS – nie zużywa dużo więcej baterii a jest śliczna, prosta i ciekawa – no bo jak to dziennie robię 7k kroków? ;) W przyszłości planują jakiś serwis www gdzie będą te dane :)

  Clear – najładniejsza aplikacja dla list to do. ;)

  iStudiez Pro – uczysz się? Must have. Najlepszy organizer.

  O GG/YouTube/Skype nie będę pisał ;)

  ING Mobile – masz konto w ING? Polecam.

  Taxi5 – nawet chyba kiedyś była tutaj opisywana :)

  Listonic – do list zakupów z synchonizacją z serwisem www.

  Mój Orange – dla klientów Orange.

  Paczkometr – opisywana tutaj apka do śledzenia paczek

  WolframAlpha – płatna, liczy wszystko! :)

  Sync.ME – nie lubisz synchronizacji iOS z Facebookiem? Tutaj masz większy wybór możliwości co chcesz mieć w kontaktach

  SofaScore – dla każdego miłośnika sportów ;)

  Endomondo – śledzi postępy sportowe.

  Allegro/Tablica – wiadomo.

  Moi Znajomi/Znajdź iPhone – ja bym o nich wspomniał :)

  WallpapersHD – tapetki retina na telefon i tablet :) ładna i ma ciekawą bazę tapet :)

  To tyle. Mam nadzieję że ktoś przestudiuje i coś z tego doda :)

 • Opisałem w swoim poście Go2Stop – nowa wersja tej samej apki [tamta została dla starszych iOS].
  Namierzanie z GPS’a, ładna [!] i przydatna.

 • Dla mnie najlepszy czytnik to
  feeddler.Probowalem wszykich i zostalem przy tym chodz Pulse tez dobry

 • Jak jest wasza opinia na temat czytnika feedler????

 • Zarazilem WhatsApp znajomych i teraz wszyscy korzystamy Ci z samsungami tez ;p

 • Aplikacja clear do przypomnienia zeby odebrac „buty od szewca „nadaje sie idealnie

 • Dzis byla duza aktualizacja aplikacji
  Youtube i jest duza poprawa polecam

 • Od tego mam wbudowane Reminders.

 • Nie używam odkąd pojawił się Flipboard, Feedly i Reeder. Używam na iPhonie tego ostatniego.

 • Marucins

  A co na to ludzie z Windows i Androidem?

 • A są tacy?

 • Ja wciaz kozystam z aplikacji Sky Driwe 25Gb piechota nie chodzi, moja smieciowa poczta jest Hotmail.

 • Nie zapominajcie o rozrywce… Coraz lepsza iPla, nowy TVP Stream, niestety inne playery TV nie dzialaja za granica Polski. Doskonala aplikacja Polskiego Radia, dla spragnionych stacji lokalnych Sloochaj.pl. Obowiazkowe Legimi aplikacja pozwala na nieograniczone czytanie ksiazek z oferty Legimi za jedyne 19 zeta na miesiac. Dotyczy iPada i iPhone.

 • michalewandowski

  Polecam programik KitCam, jest bardziej rozbudowany od Camera+ do tego dochodzi też tryb wideo.

 • amir

  Ja ściągnąłem fajną apkę do zarządzania telewizją – upc tv. Sprawdza się zwłaszcza, jak potrzeba coś nagrać, bo zdalnie można nagrywanie ustawić. Ale też program tv sprawdzić i wyszukiwać programy.

 • Pingback: Kupiłeś lub dostałeś iPhone’a, iPada lub Maka pod choinkę? Te trzy spisy aplikacji są dla Ciebie… | Makowe ABC()

 • Wojtek

  Soulver. Najlepszy kalkulator.

 • Tomasz Stanek

  Jest dobry program do robienia starych filmów, nazywa się „8mm”, filmy wyglądają jak robione kamerą 8mm, klatki skaczą, sa rózne filtry postarzajace.

 • mac_gregor

  Nawet nie wiesz ile mi pracy oszczędziłeś :)

  Obiecałem komuś w święta takie zestawienie – i tak strasznie nie mogłem się do tego zebrać :) Ale to taaak strasznie :) Dziękuję :)

 • Hehe. :)

 • Do zakładek zatem dodaj tej osobie Makowe ABC. ;-))))

 • mac_gregor

  Adres poszedł jako obowiązkowa pozycja wraz z poradnikiem :) Wiesz, swoją drogą w tym zabieganiu i braku czasu by dla kogoś bliskiego coś takiego przygotować – zdałem sobie sprawę że poświęcasz temu sporo swojego czasu … alboś bardzo dobrze zorganizowany chłop jest – albo masz swobodne życie bez stresu i natłoku obowiązków, by znaleźć na to ten czas :)
  Tak czy siak zazdroszczę w pozytywnym tego słowa znaczeniu :)

 • Pingback: Scanner Pro od Readdle za darmo [App Store link] | Makowe ABC()

 • Pingback: Done | Losuj slowo()

 • Aleks Kochanowski

  Moje typy:
  – Filmic Pro – płatna, ale świetna apka do kręcenia filmów
  – WunderRadio – do słuchania radia internetowego
  – Money Zoom – do spisywania wydatków
  – GoodReader Lite – czytniki do pdf-ów.
  – iBankomaty – pokazuje na mapie bankomaty koło nas
  – Shazam – rozpoznaje piosenki
  – Power Light – latarka
  – New Puzzle Quizzes Deluxe – zagadki, łamigłówki, jak test na inteligencję po ang.
  – Limbo – psychodeliczna grafika i trudne zagadki
  Polecam zajrzeć na stronę z recenzjami tego typu aplikacji na iOS i na Androida: http://yourapps.info/aplikacje-na-iphona – zawsze można przeczytać recenzję i znaleźć coś ciekawego :)

 • nietoperz

  Niezły śmietnik jak dla poczatkujących. Tego typu wpisy są niepoważne.

 • Bo?

 • Pingback: Moja polecana lista programów dla iPhone’a uaktualniona – 13/07/2014 | Makowe ABC()

 • Pingback: google maps x-callback-url - Search Yours()