Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Kupiłeś iPhone’a i nie wiesz od czego zacząć? Ta lista aplikacji oraz porad jest dla Ciebie

· Wojtek Pietrusiewicz · 92 komentarze

Ostatnia aktualizacja 13/07/2014

Początki zazwyczaj są trudne. Nie ze względu na to, że iOS nie jest intuicyjne, ale z powodu nadmiaru wyboru. App Store daje nam dostęp do kilkuset tysięcy aplikacji i nie zdziwię się jak ta liczba niedługo przekroczy okrągły milion. Co kupić? Co wybrać? Postaram się dać kilka podpowiedzi …

Legenda

iPhone – aplikacja tylko dla iPhone’a i iPoda touch
iPad – aplikacja tylko dla iPada
iOS – aplikacja uniwersalna dla iPhone’a, iPada i iPoda touch
Mac – aplikacja dla OS X


Podstawowe i must-have apps

Każdy ma naturalnie inne potrzeby, więc postaram się podzielić całość na kategorie, aby łatwiej było znaleźć to co nas interesuje wraz z potencjalnymi alternatywami.

Podcasty

Podcasty możemy słuchać na kilka różnych sposobów:

 1. Możemy je synchronizować z iTunes na komputerze.
 2. Możemy je pobierać bezpośrednio w aplikacji Music / Muzyka.
 3. Możemy je pobierać bezpośrednio w aplikacji Podcasts, która prawdopodobnie zastąpi ten element funkcjonalności Music w iOS 6.

Osobiście polecam kupienie aplikacji Instacast. Jest uniwersalna i pozwala na synchronizację z wersją na OS X, a naszymi podcastami możemy zarządzać z któregokolwiek z nich, a zmiany pojawią się w pozostałych.

Alternatywy:


Gry

Threes! – iOS – Przesuwamy na planszy klocki z cyframi, które się łączą celem uzyskania jak najwyższych wartości. Genialna! To na podstawie tej właśnie aplikacji powstało wiele podróbek.

Letterpress – iOS – Unikalna gra łącząca Scrabble i Reversi. Pożera mnóstwo godzin zabawy… Autorem jest znany Loren Brichter, odpowiedzialny między innymi za nieistniejący już Tweetie.

Minecraft – Pocket Edition – iOS – Jeśli nie znacie Minecrafta to czas go poznać. Program niedawno uaktualniony o nowe funkcje, w tym nieskończenie duże światy.

Monument Valley – iOS – Piękna i cudowna graficznie łamigłówka, która obecnie pożera mój czas. Wyjątkowa gra.

Blek – iOS – Kolejna wyjątkowa łamigłówka, wielokrotnie nagradzana.

Angry Birds – iPhone / iPad – Wyjątkowe ptaki i świnie. To moja ulubiona seria gier na iOS:

Fruit Ninja – iPhone / iPad – Kolejna unikalna gra, tym razem zręcznościowa.
Fruit Ninja: Puss in Boots – iPhone / iPad – Nowsza wersja.

Cut the Rope – iPhone / iPad – Kolejna świetna seria logiczno-zręcznościowej gry:

Infinity Blade – iOS – No i kolejna świetna seria:

Plants vs. Zombies – iOS – Moje ulubione gry z gatunku tower defense:

 • Plants vs. Zombies – iPhone / iPad
 • Plants vs. Zombies 2 – iOS

Narzędzia

Amount – Unit and Currency Converter – iOS – Obecnie jeden z najlepszych konwerterów jednostek i walut dla iOS. Aplikacja jest uniwersalna i działa zarówno na iPhonie, iPadzie jak i iPodzie touch. Alternatywą jest poniższy Vert 2.

Vert 2 – Unit and Currency Converter – iOS – Świetna alternatywa dla powyższego Amount, jest również uniwersalną aplikacją przy czym ta została wielokrotnie nagrodzona. Wybór zależy od każdego z osobna.

Alternatywy:

1password – iOS – To dla mnie podstawowa aplikacja dla OS X oraz iOS. Zapamiętuje w bezpieczny sposób wszystkie nasze hasła (oraz potrafi generować nowe) i jednym skrótem klawiszowym pozwala na wypełnienia pola logowania. Synchronizuje się automatycznie poprzez Dropbox i iCloud lub ręcznie poprzez WiFi. Posiada też wersję na Mac. Oprócz haseł, można w nim zapisać również bezpiecznie jakiekolwiek dane, notatki, zdjęcia i więcej oraz przechować dane rejestracyjne do naszego oprogramowania.

Dropbox – iOS – Kolejna podstawa, która daje nam dostęp do naszych plików w chmurze. Obecnie najlepsza propozycja, znacznie ciekawsza od SkyDrive czy GDrive, chyba że potrzebujemy integrację z Google Docs lub Microsoftem.

Calcbot – iOS – Bardzo ładny kalkulator z funkcją „taśmy” do przeglądania historii działań od twórców Tweetbota. Grafika na najwyższym poziomie.

PCalc – The Best Calculator – iOS – Tworzony przez programistę z 24-letnim stażem, sam program ma już około 15 lat i był obecny od dawien dawna na Mac. Jest to obecnie jeden z najbardziej zaawansowanych kalkulatorów dostępnych na iPhone’a i iPada. Wyposażono go również w wiele różnych motywów graficznych, aby każdy mógł jego wygląd dostosować do swoich potrzeb. Jest również dostępny na Mac.

Soulver – the notepad calculator – iOS – Unikalny program łączący funkcje arkusza kalkulacyjnego z kalkulatorem. Nie ma nic innego podobnego obecnie na rynku. Istnieje też wersja na Mac.

Weightbot – iPhone – Kolejna aplikacja od Tapbots (twórcy Calcbot i Tweetbot), która odpowiedzialna jest za trzymania historii naszej wagi. Sposób wprowadzania danych jest genialny, wykresy pokazują trendy, a co ważniejsze – integruje się z wagą Withings jeśli takową posiadamy. Wystarczy stanąć na wadze, a po chwili Weightbot pokaże nam zmierzone wartości.

Glympse – iOS – Genialna aplikacja jeśli akurat podróżujemy, a chcemy naszym nie-iOSowym znajomym pokazać gdzie jesteśmy na mapie. Glympse wysyła naszą lokalizację do swoich serwerów, a my decydujemy kto może poprzez WWW się podłączyć przez przeglądarkę WWW i nas obserwować na mapach Google. Zawsze z tego korzystam jadąc do rodziny – dzięki temu wiedzą gdzie jestem na mapie i przewidywany czas dotarcia do celu. Jeśli osoba, z którą podzielimy się naszą lokalizacją ma też iPhone’a i zainstalowany Glympse, to może nas obserwować prosto z aplikacji.

ABBYY Business Card Reader – iPhone – Wystarczy zrobić otrzymanej wizytówce zdjęcie, a program automatycznie ją zeskanuje i jeśli chcemy, stworzy nowy kontakt w naszej książce adresowej. Genialna baza danych naszych wizytówek.

AABBYY Business Card Reader Professional – iPhone – Dodatkowo do powyższego oferuje wsparcie dla SalesForce CRM.

Scanner Pro by Readdle – iOS – Aplikacja do robienia PDFów ze zdjęć. Prosta i funkcjonalna, wspiera sync za pomocą iCloud. Można też współdzielić się poprzez maila oraz na inne sposoby.

Scanbot – PDF & QR code scanner, Cloud Upload, Multi-page scan – iOS – Genialna alternatywa dla powyższego Scanner Pro, posiadająca jeszcze większą ilość funkcji.

SoundHound – iOS – Jeśli słyszymy, że gra jakaś piosenka, a nie wiemy co to za utwór, to wystarczy uruchomić SoundHound i dać mu „posłuchać” przez kilka sekund. Po wykryciu piosenki, podaje nam jej dane oraz linki do iTunes Store i YouTube. [Alternatywa: Shazam.]

GoodReader – Czytnik PDF (osobiście wolę iBooks) z możliwością odczytu wiele różnych innych formatów, w tym Worda i podobne.

Drafts – iPhone – Podręczny notatnik wspierający przekazywanie tego co napisaliśmy do praktycznie każdego serwisu jaki sobie wymyślimy. Można z niego tweetować, pisać statusy na Facebooka, artykuły na stronę lub po prostu robić notatki dla siebie. Wspiera również x-callback-url oraz synchronizację z wersją na iPada.

Vesper – iPhone – Prosty i elegancki notatnik dla iPhone’a z synchronizacją w chmurze, autorstwa znanego Johna Grubera, Dave’a Wiskusa i Brenta Simmonsa. Właśnie trwają prace nad wersją dla Mac.

Listastic – iOS – Najlepszy program do tworzenia listy, na przykład zakupów, jaką znalazłem. Znacznie lepszy moich zdaniem od Listonic (tylko iPhone), którego reklamy doprowadzają mnie do szału. Wspiera też synchronizację z innymi użytkownikami, na przykład listę zakupów można dzielić z żoną, listę prezentów z dziećmi, i tak dalej.

Screens VNC – iOS – Umożliwia łącznie się z Makiem i wyświetlanie na ekranie naszego iPhone’a lub iPada biurka z OS X.


Narzędzia Microsoft

OneNote – iPhone / iPad – Notatnik.

Office Mobile – iPhone – Word, Excel i PowerPoint.

Word – iPad – Edytor tekstowy.

Excel – iPad – Arkusz kalkulacyjny.

PowerPoint – iPad – Tworzenie prezentacji.

OneDrive – iOS – Microsoftowy Dropbox.
OneDrive for Business – iOS

Remote Desktop – iOS – Do zdalnego łączenia się z PC-tami.


Nawigacja

Navigon Europe / Eastern Europe / EU 10 – iOS – Kiedyś kupiłem tą nawigację w promocji i nie mam do niej większych zastrzeżeń. Są aktualizacje map, a program działa prawidłowo. Nie jest też potrzebne połączenie z internetem. Zaletą jest fakt, że możemy załadować tylko mapy tych krajów, które potrzebujemy.

AutoMapa Europe / Polska – iOS – Zaletą jest możliwość wykupienia subskrypcji tylko na kilka dni. Wadą są same subskrypcje. Obecnie najlepsza nawigacja po Polsce, uaktualniona w 07/2014 z zupełnie nowym UI.

Garmin Viago – iPhone – Nawigacja samochodowa zbudowana modułowo, gdzie praktycznie wszystko możemy dokupić, kraj po kraju. Domyślnie korzysta z map przez internet, ale po dokupieniu kraju/krajów można korzystać z niej za granicą bez roamingu danych. Tutaj znajdziecie moją recenzję tej aplikacji.

Google Maps – iOS – Darmowe i wymagające dostępu do internetu.


Do czytania i RSS

Reeder 2 – iOS – Reeder 2 wspiera konta na Feedbin, Feedly, Feed Wrangler oraz Fever. Można też z niego korzystać lokalnie, dodając adresy RSS bezpośrednio do aplikacji. To obecnie jeden z najlepszych czytników RSS jaki można kupić na iOS. Istnieje też wersja na OS X. Więcej informacji na jego temat znajdziecie tutaj.

Unread – iPhone – Kolejny czytnik RSS autorstwa Jareda Sinclair. Stoi za nim inna filozofia niż za Reeder 2 i chyba podoba mi się nawet bardziej. Istnieje też w wersji dla iPada. Recenzję obu aplikacji znajdziecie tutaj.

iBooks – iOS – Aplikacja Apple do czytania książek i PDFów. Znakomicie spisuje się w przetrzymywaniu dokumentacji.

Kindle – iOS – App od Amazona do czytania książek z ich sklepów.

Instapaper – iOS – Do zachowywania wiadomości na później (tzw. read it later). Wystarczy dodać do przeglądarki bookmarklet, który „wyśle” artykuł do Instapaper. Artykuły w aplikacji wyświetlane są jako czysty tekst.

Pocket – iOS – Alternatywa dla Instapaper, z możliwością dodatkowo dodawania filmów i muzyki do „przeczytania później”. Również wymaga bookmarletu do wygodnego funkcjonowania.

Flipboard – iOS – Magazyn na iOS, agregujący treści z wielu serwisów. Dodatkowo świetna przeglądarka dla Twittera, Instagram oraz czytnik Google Reader. Absolutnie jedna z najlepszych aplikacji dla iPhone’a. Wersja dla iPada jeszcze lepsza. Możecie też tutaj śledzić moje magazyny, które prowadzę za jego pomocą:

Zite – iOS – Automatycznie dostarcza treści na podstawie tego co czytamy. Uczy się z czasem. Wersja dla iPada jeszcze lepsza. Niestety niedawno kupiony przez Flipboarda i nie wiadomo jak długo będzie istniał.


Social

Tweetbot 3 for Twitter – iPhone – Zdecydowanie obecnie najlepszy klient Twittera na iOS i wart każdych pieniędzy. Dostosowany niedawno do iOS 7. Synchronizuje miejsce naszego timeline pomiędzy Tweetbot for iPad i Tweetbot for Mac za pomocą iCloud lub TweetMarker. Starsza wersja Tweetbot 2 for iPhone nadal istnieje dla użytkowników starszych wersji iOS.

Twitteriffic for Twitter – iOS – Jedyna sensowna alternatywa dla Tweetbota, chociaż uważam go za sporo gorszą aplikację.

Twittelator Neue – iPhone – Ciekawa alternatywa dla Tweetbota, chociaż ma kilka wad.

Twitter – iOS – Aplikacja natywna Twittera. Nie jest zła dopóki nie spróbuj się Tweetbota.

Google+ – iOS – Dla osób korzystających z usługi o tej samej nazwie. Alternatyw brak.

Foursquare – iOS – Czym jest Foursquare możecie przeczytać tutaj. Nowa odsłona aplikacji jest bardzo atrakcyjna.

Facebook – iOS – Wiadomo o co chodzi.


Do pisania

Jeśli potrzebujemy pisać, a chcemy to robić w środowisku, w którym nic nas nie rozprasza, to iOS ma obecnie dwie mocne pozycje w tej kategorii. Alternatyw jest mnóstwo, ale wiodące są obecnie:

iA Writer – iOS – Brak preferencji. Piękna czcionka. Minimalistyczny design. Wsparcie dla Markdown. Synchronizacja poprzez Dropbox i iCloud. Czego chcieć więcej? Obowiązkowo trzeba oczywiście kupić wersję na OS X.

iA Writer Pro – iOS – Nowsza, bardziej rozbudowana wersja iA Writera z nowymi funkcjami, w tym unikalnym Syntax Control. Jest też obowiązkowa wersja dla Mac.

Byword – iOS – Ma powyższe cechy, ale jest ciut gorzej dopracowany. Dużym plusem jest opcja „Copy Markdown to HTML”. Również posiada wersję na OS X. Niedawno wprowadzono również opcję publikowania treści prosto do WordPressa i innych CMSów.

Day One – iOS – Absolutnie najlepszy program do prowadzenia swojego dziennika, pamiętnika, z możliwością dodawania zdjęć, kroków z iPhone’a 5S (i nowszych), pogody i wiele więcej. Można też opublikować wybrane wpisy w internecie. Wszystkie nasze dane synchronizują się poprzez Dropboxa lub iCloud. Istnieje też wersja na Mac.


Zdjęcia i video

VSCOcam – iPhone – Najlepszy obecnie program do obróbki zdjęć, posiadający filtry z czasów analogowych.

Camera+ – iPhone – Absolutnie obowiązkowa pozycja, która może z powodzeniem zastąpić domyślą aplikację do robienia zdjęć. Posiada możliwość osobnego złapania ostrości od pomiaru światła, wraz z ich blokadami. Dodatkowo dochodzi sporo filtrów oraz możliwości manipulacji zdjęciami. Jest też wersja dla iPada z możliwością synchronizacji z wersją na iPhone’a.

iPhoto – iOS – Oferuje sporo, ale osobiście traktuję tą aplikację jako lepszą alternatywę do obróki zdjęć od Camera+. Do katalogowania zdjęć nadal używam iPhoto i Lightroom dla OS X. Jeśli jednak nie chcemy synchronizować zdjęć z komputerem, to jest to obowiązkowa pozycja.

Snapseed – iOS – Genialna aplikacja od Nik Software do obróbki zdjęć oraz nakładania na nie wszelkich filtrów.

iMovie – iOS – Jeden z najlepszych programów to montażu wideo, synchronizuje się też z najnowszym iMovie dla Mac poprzez iCloud.

Instagram – iPhone – Facebook w wersji zdjęciowej.

Photosynth – iPhone – Jedna z najlepszych propozycji dla iOS do robienia zdjęć panoramicznych, w tym 360 stopniowych. Warto mieć do tego konto na Microsoft Live, aby móc potem wklejać nasze panoramy na stronach WWW.

Frameographer – iPhone – Aplikacja do tworzenia filmów stop-motion lub time-lapse’ów od twórców The Glif.

Phoster – iOS – Program do nakładania napisów i różnych grafik na nasze zdjęcia.

Diptic – iOS – Program służący do robienia kolaży z kilku zdjęć.

Waterlogue – iOS – Ta aplikacja tworzy z naszych zdjęć piękne akwarale i tym podobne efekty.

ColorSplash – iPhone – Aplikacja służąca do selektywnego usuwania lub dodawania koloru do naszych zdjęć. Jest też wersja na iPada. Przykładowo, jeśli mam zdjęcia czerwonego jabłka na zielonym tle, to możemy zmienić tylko tło na czarnobiałe, a jabłko pozostawić czerwone.

NightCap Pro – iOS – Umożliwia robienie zdjęć z długim czasem naświetlania ze statywu lub w innej sytuacji, gdzie iPhone lub iPad jest nieruchomy. Istnieje też uboższa wersja tylko dla iPhone’a.

Lightroom Mobile – iPhone – Umożliwia edycję zdjęć z Rolki Aparatu lub synchronizowaną za pomocą Creative Cloud z Adobe Lightroom dla Mac. Wymaga subskrypcji Creative Cloud. Istnieje też wersja dla iPada.


Komunikacja miejska

JakDojade.pl – iPhone – Najlepsza aplikacja do poruszania się komunikacją miejską w Polsce. Posiada również tryb nawigacyjny, który również doprowadzi nas do najbliższego przystanku.

Go2Stop – iOS – Scheduler Poland pod nową nazwą, obecnie w wersji uniwersalnej.

WezwijTaxi – iPhone – Spis korporacji wraz z możliwością zadzwonienia bezpośrednio na centralę. Nie uaktualniana od dawna, ale nadal działa.

MyTaxi – iOS – Najlepsza obecnie aplikacja do wzywania taksówek. Posiada również możliwość płacenia poprzez aplikację.

SkyCash – iPhone – Do płacenia za bilety pociągowe, SKMkowe, tramwajowe, autobusowe i nawet za metro w Warszawie.

Podróżowanie

FlightTrack 5 – iOS – Aplikacja służąca do śledzenia naszych lotów. Moją recenzję znajdziecie tutaj.

Wordlens – iOS – Kierujemy kamerę iPhone’a lub iPada na jakiś napis, a program tłumaczy go automatycznie, zastępując go wybranym językiem. Prawdziwie nikalna aplikacja.

Inne

UMMeteo + – iPhone – Do podglądu prognozy pogody z meteo.icm.edu.pl. Nie aktualizowana od dawna.

IMDb – iOS – Intenet Movie Database. Odpowiednik naszego Filmwebu, z możliwością oglądania trailerów, czytania recenzji i tak dalej.

Wikipanion Plus – iPhone –  Aplikacja do przeglądania Wikipedii. Istnieje też wersja na iPada.

Minimalist Timer – iOS – Piękny timer, z którego zawsze korzystam do gotowania jajek.


Archiwalne informacje

Ustawienia

Zanim jednak przejdziemy do aplikacji, zapoznajmy się z Ustawieniami, gdzie znajdziemy między innymi:

 • iMessage – darmowe przesyłanie SMSów, zdjęć i plików pomiędzy użytkownikami korzystającymi z iPhone’ów, iPadów lub OS X Mountain Lion
 • FaceTime – darmowy odpowiednik skype’a, który będzie również działał po 3G w iOS 6

Jak włączyć iMessage

 1. Włączamy Ustawienia / Settings.
 2. Scrollujemy w dół do Wiadomości / Messages.
 3. Włączamy suwak od iMessage.
 4. Jeśli chcemy mieć potwierdzenie odbioru i odczytania (bardzo przydatne w obie strony) to dodatkowo włączamy Send Read Receipts.
 5. Włączamy dodatkowo Wyślij jako SMS / Send as SMS, która to opcja wysyła wiadomość tradycjyną w przypadku braku możliwości dostarczenia iMessage.

iMessage działa nie tylko na numerach telefonów. W menu Receive At ustalamy jakie adresy są przypisane do danego urządzenia. Oprócz numeru telefonu możemy też dodać nasz Apple ID, dzięki czemu odbierzemy iMessage również na iPadzie lub pod OS X. Wiadomości się synchronizują, więc wystarczy odczytać na jednym z urządzeń.

FaceTime

W przypadku FaceTime postępujemy analogicznie do iMessage z tą różnicą, że robimy to w Ustawienia / Settings pod pozycją FaceTime.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.