Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Kupiłeś iPada i nie wiesz od czego zacząć? Ta lista aplikacji oraz porad jest dla Ciebie

· Wojtek Pietrusiewicz · 19 komentarzy

Ostatnia aktualizacja 25/12/2013

Do spisania tej listy aplikacji zbieram się już od kilku miesięcy. W międzyczasie kilka ciekawych pozycji przybyło, a inne z kolei wyleciały. Część naturalnie jest też wspólnych listą podstawowych pozycji dla iPhone’a, ponieważ używamy ich naprzemiennie. Zapraszam w każdym razie do przejrzenia listy programów tak zwany must-have.

Nasz magazyn

iMagazine – iMagazine to jedyny na polskim rynku magazyn poświęcony komputerom, technologii oraz środowisku związanemu z Apple. Tworzą go profesjonaliści, jak i hobbyści, których łączy jedno – pasja i zamiłowanie do sprzętu z nadgryzionym jabłkiem.

Gorąco zapraszam Was do czytania nie tylko moich recenzji, artykułów i felietonów w naszym iMagu – jest wiele innych wartościowych porad i treści obejmujących treści lifestyle’owe wokół Apple, ale nie tylko. No i koniecznie musicie spróbować przepisów Małgorzaty Łady…

Gry

Tak – zacznę od gier, ponieważ odkąd pojawił się iPad mini, stała się to znacznie bardziej poręczna platforma do grania niż pozostałe iUrządzenia. Nie można również pominąć ostatniej premiery, od której mam nota bene zamiar zacząć.

Angry Birds – Debiutująca na iOS kilka lat temu, rodzina Angry Birds doczekała się mnogich wersji na wszelkie urządzenia i platformy komputerowe. Muszę w szczególności polecić Angry Birds Seasons oraz najnowszego Angry Birds Star Wars. Oto pełna rodzina darmowych wersji: Angry Birds HD Free, Angry Birds Space HD Free, Angry Birds Rio HD Free, Angry Birds Seasons HD Free. Warto jednak kupić pełne. Mówię całkiem serio – są znacznie lepsze od darmowych: Angry Birds HD, Angry Birds Space HD, Angry Birds Rio HD, Angry Birds Seasons HD, Angry Birds Star Wars HD. Niedawno również pojawiła się nowa wersja – Angry Birds Star Wars II (iPhone i iPad).

Letterpress – To genialne połączenie Reversi z Words with Friends / Scrabble. Autorstwa Loren Brichtera daje ogromną frajdę i przy okazji wysila szare komórki. Tylko po angielsku.

Scrabble – Niestety również tylko po angielsku, ale jeśli macie znajomych, którzy znają ten język w wystarczającym stopniu to warto się nią zainteresować. Można również grać przeciwko sztucznej inteligencji.

Carmageddon (Universal1) – Nadal tak samo miodne jak wersja na PC sprzed 20 lat. Nadal dostajemy bonusy za rozjeżdżanie ludzi driftem. Epicka miodność!

Narzędzia

1password – To dla mnie podstawowa aplikacja dla OS X oraz iOS. Zapamiętuje w bezpieczny sposób wszystkie nasze hasła i jednym skrótem klawiszowym pozwala na wypełnienia pola logowania. Synchronizuje się automatycznie poprzez Dropbox lub ręcznie poprzez WiFi.

Dropbox – Kolejna podstawa, która daje nam dostęp do naszych plików w chmurze. Obecnie najlepsza propozycja, znacznie ciekawsza od SkyDrive czy GDrive, chyba że potrzebujemy integrację z Google Docs lub Microsoftem.

Calcbot – Bardzo ładny kalkulator z funkcją “taśmy” do przeglądania historii działań od twórców Tweetbota. Grafika na najwyższym poziomie, a app całkowicie zastąpił mi dostarczany z iOSem kalkulator. [Alternatywya: PCalc.]

SoundHound – Jeśli słyszymy, że gra jakaś piosenka, a nie wiemy co to za utwór, to wystarczy uruchomić SoundHound i dać mu “posłuchać” przez kilka sekund. Po wykryciu piosenki, podaje nam jej dane oraz linki do iTunes Store i YouTube. [Alternatywa: Shazam.]

GoodReader – Czytnik PDF (osobiście wolę iBooks) z możliwością odczytu wiele różnych innych formatów, w tym Worda i podobne.

Numbers (Universal) – Arkusz kalkulacyjny z iOSowego pakietu iWork. Kompatybilnych z iCloud oraz wersją dla OS X.

Evernote (Universal) – Bodajże najlepsze narzędzie multiplatformowe do tworzenia notatek. Dostępne na następujących platformach mobilnych: iOS, Android, Blackberry, Windows Phone i webOS. Evernote ma również natywne aplikacje dla: OS X, Windows, Windows 8 i wspiera Safari, Chrome oraz Firefoxa.

Diet Coda – Znakomity edytor HTML/CSS/itp. dla iPada. [Alternatywa: Textastic.]

Chrome (Universal) – Moim zdanie przeglądarka Google dla iOS jest znacznie gorsza od natywnego Safari. Jest też znacznie wolniejsza od przeglądarki Apple, ale oferuje synchronizowanie zakładek z klientem desktopowym, więc niektórym przypadnie do gustu. Nie ma niestety dostępnu do Nitro Javascript, skąd bierze się właśnie wspomniana powolność.

GmailGoogle Search i Google Drive (Universal) – Dla niewolników giganta z Mountain View2.

Zdjęcia i video

Camera+ – Absolutnie obowiązkowa pozycja, która może z powodzeniem zastąpić domyślą aplikację do robienia zdjęć. Posiada możliwość osobnego złapania ostrości od pomiaru światła, wraz z ich blokadami. Dodatkowo dochodzi sporo filtrów oraz możliwości manipulacji zdjęciami. Od niedawna dostępna również na iPada wraz z synchronizacją Lightboxa po iCloud.

iPhoto dla iOS (Universal) – Oferuje sporo, ale osobiście traktuję tą aplikację jako lepszą alternatywę do obróki zdjęć od Camera+. Do katalogowania zdjęć nadal używam iPhoto i Lightroom dla OS X. Jeśli jednak nie chcemy synchronizować zdjęć z komputerem, to jest to obowiązkowa pozycja.

Snapseed (Universal) – Genialna aplikacja od Nik Software do obróbki zdjęć oraz nakładania na nie wszelkich filtrów.

iMovie dla iOS (Universal) – Świetna alternatywa dla iMovie dla OS X jeśli chcemy coś na szybko zmontować.

Vimeo (Universal) – Narzędzie służące zarówno do przeglądania serwisu Vimeo jak i uploadowania do niego filmów oraz zarządzania naszym kontem.

Air Video (Universal) – Program dzięki któremu możemy streamować każdy film z komputera (z Windows i OS X) na Apple TV. Dotyczy to wszystkich MKV i innych wynalazków, bez konieczności wcześniejszej konwersji – ta jest dokonywana w czasie rzeczywistnym podczas odtwarzania filmu.

Guardian Eyewitness – Natywna aplikacja, dzięki której możemy raz dziennie zobaczyć zdjęcia publikowane przez Guardiana – absolutne must-have dla fanów fotografii.

Do pisania

Pages (Universal) – Narzędzie stworzone specjalnie dla iOS, jest kompatybilne z Pages dla OS X. Ten edytor tekstu oferuje praktycznie wszystkie możliwości desktopowej wersji i, przynajmniej w moim przypadku, znakomicie zastępuje mi Worda, na którego poczekamy jeszcze przynajmniej do 2013 roku. Znając jednak Microsoft, nie zastawiałbym się i kupował Pages.

iA Writer (Universal) – Absolutnie najlepsze narzędzia to tak zwanego distraction free writing, czyli pisania bez „przeszkadzaczy”. Brak preferencji. Piękna czcionka. Minimalistyczny design. Wsparcie dla Markdown. Synchronizacja poprzez Dropbox i iCloud. Czego chcieć więcej? Obowiązkowo trzeba oczywiście kupić wersję na OS X.

iA Writer Pro – Nowsza, bardziej rozbudowana wersja iA Writera z nowymi funkcjami, w tym unikalnym Syntax Control.

Drafts – Narzędzie z serii „najpierw spisz myśl, a potem zastanów się co z nią chcesz zrobić”. Bardzo dobry edytor tekstu z szerokimi możliwościami dzielenia się treściami. Wspiera również Markdown oraz synchronizację pomiędzy urządzeniami. Jest też wersja na iPhone’a.

Dla WordPressa

Bloggerom mogę polecić dwa narzędzia jeśli ich miejsce w sieci oparte jest o WordPressa. Pierwszy z nich to natywny WordPress, który w większości sytuacji spisuje się bardzo dobrze. Niedawno jednak pojawił się znakomity Poster, który nie dość, że wspiera Markdown, to również można w nim definiować i wprowadzać customowe metadane do odpowiednich pól bez konieczności logowania się do panelu admina z poziomu przeglądarki WWW. Korzystam z tego drugiego codziennie.

Do czytania

Reeder for iPad – Niestety nadal oczekuje na wersję 3.0, ale wraz ze wsparciem dla Google Reader stanowi jeden z najlepszych programów na iPada do czytania RSSów.

iBooks – Aplikacja Apple do czytania książek i PDFów. Znakomicie spisuje się w przetrzymywaniu dokumentacji.

Kindle (Universal) – App od Amazona do czytania książek z ich sklepów.

Instapaper (Universal) – Do zachowywania wiadomości na później (tzw. read it later). Wystarczy dodać do przeglądarki bookmarklet, który “wyśle” artykuł do Instapaper. Artykuły w aplikacji wyświetlane są jako czysty tekst.

Pocket (Universal) – Alternatywa dla Instapaper, z możliwością dodatkowo dodawania filmów i muzyki do “przeczytania później”. Również wymaga bookmarletu do wygodnego funkcjonowania.

Flipboard (Universal) – Magazyn na iPada, agregujący treści z wielu serwisów. Dodatkowo świetna przeglądarka dla Twittera, Instagram oraz czytnik Google Reader. Absolutnie jedna z najlepszych aplikacji dla iOS.

Zite (Universal) – Automatycznie dostarcza treści na podstawie tego co czytamy. Uczy się z czasem.

Feedly (Universal) – Od niedawna mój ulubiony czytnik RSS dla iPada. Na iPhonie nadal korzystam z Reeder 3.0, ale w wersji iPadowej jest to moja ulubiona aplikacja.

Social

Facebook (Universal) – Wiadomo o co chodzi.

Tweetbot for iPad – Zdecydowanie obecnie najlepszy klient Twittera na iPada i wart każdych pieniędzy. Wspiera synchronizację poprzez iCloud oraz Tweetmarker z Tweetbotami dla iPhone oraz OS X.

Netbot for iPad – Brat Tweetbota przeznaczony do obsługi nowo-powstającego App.Net.

Twitter (Universal) – Aplikacja natywna Twittera. Nie warto, chyba że nie stać się na Tweetbota.

Google+ (Universal) – Dla osób korzystających z usługi o tej samej nazwie. Alternatyw brak.


Jeśli macie jakieś ciekawe propozycje z aplikacjami, które powinny się pojawić na powyższej liście, to koniecznie zostawcie stosowny komentarz, najlpiej od razu z linkiem do App Store.

  1. Na iPhone’a i iPada.
  2. ;-).

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.