Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Autoryzacja vs. Obciążenie — karty kredytowe

· Wojtek Pietrusiewicz · 4 komentarze

Nie jestem oczywiście specem na ten temat, ale na szybko wytłumaczę jak to działa, bo wiele osób ma bardzo mylne pojęcie.

Autoryzacja

Jak płaci się za coś kartą kredytową, to karta zostaje autoryzowana na daną kwotę. W tym wypadku autoryzacja to „zablokowanie” środków na karcie dopóki nie zostanie obciążona (o czym za chwilę). Jeśli karta nie zostanie obciążona (do 7 dni później pi razy drzwi) to autoryzacja automatycznie się kasuje. Autoryzacja nie zabiera Wam żadnych pieniędzy!

Druga kwestia to jak dodajemy kartę kredytową, na przykład do nowego konta w iTunes. Karta jest autoryzowana na kwotę typu €1 lub $1, żeby sprawdzić czy ona działa i jest aktywna. Po kilku dniach ta autoryzacja jest znoszona i nie jesteście obciążeni tą kwotą.

Przykład: Wypożyczając samochód, karta kredytowa jest autoryzowana na kilka tys. PLN (kilkaset USD w USA). Jeśli coś się stanie z samochodem, to dopiero wtedy karta jest obciążana odpowiednio kwotą (niekoniecznie taką samą jak autoryzacja.

Obciążenie

Jak kupujemy coś w sklepie, np. w iTunes App Store, to nasza karta kredytowa jest autoryzowana na odpowiednią kwotę  (lub czasami na większą jeśli jest bardzo niska wartość). Po paru dniach, jak sklep zgłosi do operatora kart kredytowych transakcję, nasza karta zostaje obciążona właściwą kwotą (czasami dodawany jest VAT lub inne koszty wynikające np. z zasad sklepu). Dopiero obciążenie jest właściwym potwierdzeniem pobrania opłaty za kupiony towar przez sklep.

Jeśli gdzieś się pomyliłem to proszę o korektę.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.