Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Markdown

· Wojtek Pietrusiewicz · 27 komentarzy

Od jakiegoś czasu uczę się banalnej składni Markdown, narzędzia potrafiącego konwertować czysty tekst do HTML. Twórcą Markdown jest John Gruber … tak ten od Daring Fireball. Opis całego projektu wraz ze (zbyt) szczegółowym opisem składni można znaleźć tutaj.

Do niedawna trzeba było korzytać z odpowiedniego narzędzia do konwertowania składni do HTML, ale już jest kilka znakomitych aplikacji na rynku, które ją wspierają. Mój zdecydowany ulubieniec to Byword, o którym dowiedziałem się od Miłosza, ale dopiero co wydany iA Writer również go wspiera, równocześnie na Mac OS i iOS.

O ile korzystanie z tagów HTML, z których korzysta WordPress, jest banalne, o tyle Markdown powoduje, że otrzymujemy znacznie bardziej czytelny tekst, który na dodatek łatwiej później wykorzystać zupełnie gdzie indziej.

Przykład tekstu w HTML:

<h3>Nagłówek</h3>

To jest tekst <em>przykładowy</em>, którym chciałbym <strong>zilustrować</strong> czym różni się HTML od <a href="http://blog.moridin.pl/2011/05/Markdown">Markdown</a>.

<blockquote>A to jest cytat.</blockquote>

Przykład tego samego tekstu w Markdown:

### Nagłówek

To jest tekst *przykładowy*, którym chciałbym **zilustrować** czym różni się HTML od [Markdown](http://blog.moridin.pl/2011/05/Markdown).

> A to jest cytat.

Końcowy efekt w WordPress:

Nagłówek

To jest tekst przykładowy, którym chciałbym zilustrować czym różni się HTML od Markdown.

A to jest cytat.

Proste prawda?

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.