Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Magic Trackpad – 81 dni na mieszanym komplecie baterii

24 sierpnia 2012 · 10:32

Ostatni raz baterie wymieniałem 4/06/2012, czyli 81 dni temu i znacząco zaniżyłem swoje wyniki – dzisiaj rano odmówił posłuszeństwa, a wczoraj wieczorem jeszcze przyjmował gesty. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że włożyłem do Trackpada dwie różne baterie1, z których … Czytaj dalej

Uaktualnienie OS X do 10.8.1 już czeka na pobranie

24 sierpnia 2012 · 09:40

Wczoraj wieczorem pojawiło się uaktualnienie do OS X 10.8.1. Dla niektórych nowością może być fakt, że systemowe update’y pojawiają się teraz w aplikacji App Store zamiast w osobnym oknie, ale podejrzewam, że większość z Was już wykonała uaktualnienie, a część … Czytaj dalej

Pies z kulawą nogą nie korzysta z Foursquare →

21 sierpnia 2012 · 22:58

Michał Szablowski:

Z pewnością kojarzycie taki serwis geolokalizacyjny, którego pies z kulawą nogą nie używa w naszym pięknym kraju. Z Foursquare korzystają wyłącznie zapaleńcy lubiący zbierać wirtualne odznaczenia i dzielić się ze znajomymi z innych portali społecznościowych tym, co i gdzie w danej chwili robią. To właśnie do nich (nie ważne czy są tubylcami, czy słoikami) skierowana jest prośba o pomoc w zdobyciu dla najbardziej klawego miasta na świecie specjalnej odznaki.

Nie używają, ale korzystają. Cool.

3 Things you should never tweet about: Politics. Religion. Fight Club.

Nigdy nie powinieneś tweetować o trzech rzeczach: Polityce. Religii. Fight Club.

Nicholas James

Flattr – sami zdecydujcie czy warto

6 sierpnia 2012 · 14:10

Od dawna obiecałem na ten temat napisać, ale po prostu nie miałem czasu, a jak miałem, to akurat zbliżał się okres rozliczeniowy, co z kolei powodowało chęć poczekania na więcej statystyk. Przycisk Flattr był eksperymentem, który miał na celu sprawdzenie … Czytaj dalej

Kindle 4 Classic – 8 miesięcy później

6 sierpnia 2012 · 10:57

Na czytnik ebooków zdecydowałem się pod wpływem chwili już dosyć dawno temu. Pierwsze wrażenia były bardzo pozytywne, a moją recenzję znajdziecie tutaj. Niemniej jednak ostatnio sporo z niego korzystam w innych niż dotychczas warunkach i z każdym dniem spisuje się … Czytaj dalej

40 porad dla użytkowników Nexus 7 →

4 sierpnia 2012 · 14:18

Nathan:

38. Enable Tablet Interface – Switching over to the tablet version of Android 4.1 Jelly Bean is a simple matter of editing the build.prop file. This adds landscape to the homescreen and moves the notifications bar and time to the bottom right corner, among other changes. Here are the directions at XDA. This requires the Nexus 7 to be rooted, however.

Ciekawa lista, tym bardziej, że spodziewam się Nexusa we wtorek jeśli Norbi dotrzyma słowa.

Drogi Marku Zuckerbergu →

4 sierpnia 2012 · 11:31

Dalton Caldwell:

I don’t think you or your employees are bad people. I just think you constructed a business that has financial motivations that are not in-line with users & developers.

Dalton ma dosyć i daje temu wyraz w otwartym liście do Marka. Ciekawy jestem czy jego wizja przyszłości tego typu społecznościówek się spełni.

„Uważaj jak wychodzisz na ulicę”

3 sierpnia 2012 · 15:57

Niektórzy z Was zapewne zauważyli, ze od dłuższego czasu nie prowadzę na stronie konkursów. Nie prowadzę z wielu powodów, ale głównie dlatego, że zawsze znajdzie się niezadowolona osoba, która powoduje tak negatywne uczucia, że odechciewa się czegokolwiek. A jeśli przypadkiem … Czytaj dalej

Linkuję, nie przepisuję →

4 lipca 2012 · 23:43

Marco Arment:

The bigger problem is the practice of news sites rewriting articles from source sites while adding little to no original value. In those cases, where they put the source link doesn’t matter, because as I wrote a few months ago, they replace the need to view the source article.

Tak jak pisałem kilka miesięcy temu, jak wprowadzałem linki, nie widzę żadnego powodu, dla którego miałbym przepisywać inny news. To neguje sens umieszczania przekierowania do niego w samym tekście. Po co ktoś ma się udać do źródła skoro przeczytał skróconą wersję u mnie?

The most ethically and professionally sound practice when you have little value to add to the source story is the linked-list approach. Give a teaser quote and a prominent link. Make it clear that you didn’t write the target article, there’s more to be read there, and here’s how to get to it.

Dokładnie z takiego samego założenia wychodziłem, z tą różnicą, że linkuję do rzeczy, które:

  • mogą mnie zainteresować
  • mogą Was zainteresować
  • mam coś krótkiego do powiedzenia w temacie, ale nie na tyle długiego, aby pisać artykuł

Na dzień dzisiejszy nic się nie zmieniło w moim podejściu – linki w najbliższym czasie nie znikną. Przy okazji staram się wygospodarować więcej czasu na pisanie.

A tak w ogóle, macie pomysł co zrobić z tym cholernym polem do wyszukiwania?

Pierwszy ćwierćfinał Euro 2012

21 czerwca 2012 · 12:19

Byłem jedną z tych osób, której szczęśliwie udało się wylosować bilety na Euro. Nie kombinowałem zbytnio – w panelu wybrałem tylko, że chcę mieć jakiekolwiek bilety na jakikolwiek mecz w Warszawie. To wszystko było rzutem na taśmę, ponieważ ticketing portal działał jak chciał, czyli nie za bardzo.

Moje zdziwienie było ogromne. Aż cztery bilety. Na ćwierćfinał na Stadionie Narodowym. Do tego jeszcze możliwość wyboru kategorii. Fart. Niesamowity fart. Bilety są oczywiście do wykorzystania w dniu dzisiejszym i nie zamierzam tego przegapić. Trochę szkoda, że to nie nasi grają, ale zarówno Czechy jak i Portugalia dotychczas grali bardzo ładnie ze swoimi rywalami, więc jestem dobrej myśli.

Flaga narodowa gotowa, przebranie niestety nie (miałem iść jako Joker z Mrocznego Rycerza), ale co najgorsze: nie mogę zabrać ze sobą aparatu – iPhone będzie musiał wystarczyć. Mam tylko nadzieję, że nie stracę głosu…

Polska gola!

Przepis na Salsa a’la Moridin

21 czerwca 2012 · 09:37

Kiedyś, za górami i za lasami, szykowaliśmy się do imprezy – kupiliśmy nachosy, ale jak zobaczyłem ceny sosów do nich to mało co nie padłem z wrażenia. Trzeba było coś na szybko wymyślić …

DISQUS 2012 – proszę o opinię

13 czerwca 2012 · 09:03

Od jakiegoś już czasu na blogu funkcjonują nowe komentarze DISQUS w wersji “2012”. Na początku brakowało paru rzeczy, między innymi subskrypcji poprzez maila, ale powoli te funkcje zostały uzupełnione.

Relacja z WWDC w Nadgryzieni Live

Zapraszamy dzisiaj około 18:30 na relację na żywo z WWDC w ramach naszych sporadycznych Nadgryzieni Live. Możecie nas słuchać na kilka sposobów, ale najwygodniej będzie zapewne przez stronę WWW na Ustream pod tym adresem. Drugą metodą jest dedykowana aplikacja Ustream na … Czytaj dalej

Jak zainstalować Płatnika pod Windows 7 na Parallels?

6 czerwca 2012 · 18:41

Tym razem krótko i treściwie, bo właśnie wybieram się na krótki urlop, co również będzie oznaczało rzadsze wpisy. Ale ja nie o tym … Potrzebuję zainstalować Płatnika pod Windows 7 chodzącego na Parallelsie 1. Komputer to MBA i7 jeśli to … Czytaj dalej

Wszyscy robią wyjątki →

5 czerwca 2012 · 11:44

Daniel Światły:

Choć obiecałem sobie, że nie ulegnę modzie na publikowanie wpisów w formie cytatu i łącza do innego bloga, to tym razem muszę zrobić wyjątek.

Kolejna już osoba, która robi wyjątki od linkowania, dołącza do tych, którzy obiecali tego nie robić. Prawda jest taka, że czasami nie warto wynajdywać na nowo koła, a niektórymi rzeczami warto się dzielić. Dla mnie to … hmm … hipokryzja to za mocne słowo, ale wiecie o co mi chodzi. Kolejnym przykładem mogą być niektóre wpisy na naszych blogach technologicznych, gdzie przez 500-1000 słów autor próbuje nas doprowadzić do jednozdaniowego wniosku – dla mnie to marnowanie mojego czasu. Pisałem o tym zresztą przy redesignie.

Flattr na Makowym ABC [eksperyment]

24 maja 2012 · 20:31

Od jakiegoś czasu dostawałem sugestie od czytelników, aby wprowadzić Flattr na Makowym. Pojawiały się przede wszystkim privy od słuchaczy Nadgryzionych, którzy chcieli w jakiś sposób przyczynić się do utrzymywania podcastu, a przynajmniej taki był ogólny powód. Niezależnie – Flattr jest … Czytaj dalej

Radsleevz dla Kindle 4 →

24 maja 2012 · 15:07

Najładniejsze pokrowce jakie znalazłem dla najnowszego Amazon Kindle 4. Kosztują $25, być może trochę drogo, ale urzeka mnie fakt, że nie praktycznie nie powiększają gabarytów czytnika, co niestety większość innych robi. Wróć – zmieniają je w ogromne, grube i brzydkie notatniki. Panowie są solidni – u nich kupiłem m.in. STM Scout, więc jeśli chcecie to nie bójcie się. Aha – często pojawiają się kody zniżkowe na ich Twitterze.

Kody na Bajki Polskie

14 maja 2012 · 17:25

Joanna z Bajek Polskich była na tyle miła, że przesłała mi kody do rozdania. Kody odnajdziecie poniżej, ale ponawiam moją prośbę – zostawcie proszę komentarz z informacją, który kod wykorzystaliście, aby inni nie musieli próbować ich na darmo.

Linki w RSSach

27 kwietnia 2012 · 11:47

Zostałem w końcu zmotywowany do zmiany funkcjonowania linków w komentarzach – miałem to w planach, ale braki w czasie nie pozwoliły mi na tą implementację. Od dzisiaj kliknięcie w link prowadzi bezpośrednio do źródła, a tytuły z linkiem zostały dodatkowo zaopatrzone w kotwicę. Mam nadzieję, że dla niektórych będzie teraz jaśniej.

Wyniki finansowe Apple za Q2 FY 2012 (kalendarzowy Q1 2012) →

24 kwietnia 2012 · 23:23

The Company posted quarterly revenue of $39.2 billion and quarterly net profit of $11.6 billion (…) These results compare to revenue of $24.7 billion and net profit of $6.0 billion (…) in the year-ago quarter. Gross margin was 47.4 percent compared to 41.4 percent in the year-ago quarter. International sales accounted for 64 percent of the quarter’s revenue.

The Company sold 35.1 million iPhones in the quarter, representing 88 percent unit growth over the year-ago quarter. Apple sold 11.8 million iPads during the quarter, a 151 percent unit increase over the year-ago quarter. The Company sold 4 million Macs during the quarter, a 7 percent unit increase over the year-ago quarter. Apple sold 7.7 million iPods, a 15 percent unit decline from the year-ago quarter.

Wzrost dochodu (rok do roku) o 58.7%. Zysku o blisko 100%. A co do sprzedaży? Wyobraźcie sobie co by było gdyby iPhone 4S nie był rozczarowaniem1.

Czytaj dalej →

  1. Sarkazm.

Kwietniowy iMagazine →

20 kwietnia 2012 · 11:25

Jeśli jeszcze nie wiecie, to pojawił się kwietniowy iMagazine – powinniście byli już otrzymać maile z linkiem do pobrania na skrzynki pocztowe lub wiadomość z Kiosku na iPadach.

W numerze znajdziecie między innymi mój felieton na temat Siri i jej braku w najnowszym iPadzie oraz bardzo subiektywną recenzję na temat tego ostatniego, która jest poniekąd dopełnieniem bardziej technicznego spojrzenia Norberta Cała. Osobom, które jeszcze nie zdecydowały się na Apple TV polecam Całą recenzję najnowszej jego generacji, z kontrowersyjnym interfejsem, który został rzekomo odrzucony przez Steve’a Jobsa.

Link do iMaga, jak zwykle w tego typu wpisach, znajdziecie w nagłówku.