Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Flattr – sami zdecydujcie czy warto

· Wojtek Pietrusiewicz · 9 komentarzy

Od dawna obiecałem na ten temat napisać, ale po prostu nie miałem czasu, a jak miałem, to akurat zbliżał się okres rozliczeniowy, co z kolei powodowało chęć poczekania na więcej statystyk. Przycisk Flattr był eksperymentem, który miał na celu sprawdzenie czy ta usługa ma szansę zaistnieć w Polsce, szczególnie dla osób samodzielnie prowadzących swoje strony.

Niestety, nie proponowałbym tego rozwiązania dla osób, które liczą że będzie stanowiło ich główne źródło dochodów. Flattr ma raczej na celu jednorazowe docenienie autora za jego tekst lub ewentualnie wkład pracy. Sam go zintegrowałem ze stroną głównie z powodu osób chcących w jakiś sposób wspomóc rozwój podcastu Nadgryzieni – okazało się, że deklarujących chęć było znacznie więcej niż wspomagających.

Statystyki

Dochód na 2012/06/10€27.90
Otrzymane darowizny na 2012/06/10€6.00
Dochód na 2012/07/10 –  €25.41
Otrzymane darowizny na 2012/07/10€0.00
Spodziewany dochód na 2012/08/10€9.90
Spodziewane darowizny na 2012/08/10€0.00

Patrząc na powyższe liczby, ewidentnie widać entuzjazm w pierwszym miesiącu oraz kilka niespodziewanych darowizn. Kolejny miesiąc był również bardzo dobry, ale ze spadkiem dochodu o €8.49. Nie było też żadnych darowizn. Na obecny miesiąc natomiast nie ma jeszcze potwierdzonych liczb, ale powyżej przedstawiłem przewidywane, wg. Flattr, kwoty jakie wpłyną na konto. Spadek, w skali miesiąca, o ponad €15 jest znaczny.

Oto osoby/ksywki, które zdecydowały się na skorzystanie z przycisku Flattr:

  • Macnow, tiger0074, mirx66, aoczkos, Pietja, daamich, artRybka, ookris, mcskrzypczak, Tao_Silver, Buzuk, serwis01, RZoG, dwóch anonimów, phuyer oraz jedna osoba przesłała parę PLN przez PayPala

Jak widać, powyższe „pochlebienia” zostały wygenerowane przez zaledwie 16 osób – to bardzo imponujący wynik i bardzo wszystkim dziękuję za to. Niemniej jednak, spodziewałem się, po deklaracjach na privach, twitterze i w komentarzach, na znacznie większe zainteresowanie pod względem liczby uczestniczących. Częściowo można to zapewne zwalić na słabą penetrację Flattr na naszym rynku, gdzie YetiPay zdaje się być bardziej popularnym rozwiązaniem. Niestety, YetiPay ma tak absolutnie tragiczny przycisk, że w życiu nie umieściłbym go na swojej stronie. Tak po prostu.

Planem stojącym za eksperymentem było zbieranie miesięcznie na tyle dużych funduszy, aby Wam zapewnić przynajmniej jeden wartościowy konkurs w ramach podcastu Nadgryzieni – niestety w obecnej chwili nie jest to możliwe, ale pieniążki cały czas leżą na koncie Flattr, więc jeśli uzbiera się ich wystarzająca suma, to zastanowimy się nad ciekawą zabawą dla słuchaczy.

Jeszcze raz bardzo wszystkim dziękuję i kłaniam się nisko, a chętnych zapraszam do klikania w przycisk Flattr, Like, Tweet i tak dalej parę linijek pod każdym wpisem.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.