Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Operacja się udała, a Makowe ABC dostosowało się do nowej rzeczywistości

· Wojtek Pietrusiewicz · 14 komentarzy

Osoby odwiedzające Makowe ABC bezpośrednio, z pominięciem RSSów, zapewne dostrzegły pewne zmiany, które się pojawiły w ostatnich dniach. Sam design niewiele się zmienił, jednak pod spodem całość została mocno przekonstruowana – obecny motyw stoi na całkowicie nowym frameworku, którego cechuje między innymi responsywność. Dostosowywuje się automatycznie do różnych platform takich jak iPad czy iPhone – powinienem powiedzieć tablet czy smartphone, ale statystyki nie kłamią. Jest jeszcze parę rzeczy do zrobienia, ale obecnie trwają prace nad całkowitym redesignem, którego powody staną się jasne już wkrótce …

Nowa funkcjonalność

Pojawiła się też nowa funkcjonalność w postaci różnych rodzajów wpisów: cytaty, linki, galerie, podcast, itp. Każdy z nich delikatnie różni się od klasycznego wpisu.

Najbardziej odbiegający od przyjętych, przynajmniej w Polsce, standardów to posty, które umieszczam w kategorii Linked1. Wiele osób dziwi ta forma pisania, gdzie kliknięcie w tytuł wpisu przenosi od razu do źródła, które przeważnie cytuję i krótko komentuję. Wbrew pozorom jest to, od przynajmniej roku czasu, bardzo popularna forma wśród wielu piszących za granicą. U nas przyjęło się, że należy przepisać zagraniczny news czy też wpis i przy tej czynności wyrazić/dodać swoją opinię. Po co? Uważam to za całkowitą stratę czasu. Linkuję do tych artykułów i wpisów, które mnie:

 1. W jakiś sposób zainteresowały.
 2. Mogą zainteresować Was.
 3. Mam coś do powiedzenia na temat, ale niekoniecznie na tyle dużo, aby była potrzeba pisania elaboratu.

Do tego dochodzi fakt, że Makowe ABC prowadzę sam – gdybym chciał pisać pełne artykuły na każdy interesujący mnie temat to dzień musiałby być przynajmniej trzykrotnie dłuższy. Niezależnie – wszystkie te wpisy trafiają do jednej kategorii i możecie sobie w bardzo prosty sposób je wyfiltrować korzystając z listy w bocznym pasku jeśli macie takową potrzebę. Na dodatek na górze umieściłem, podświetlone na czerwono, linki do Artykułów oraz tych polecanych przeze mnie.

Charakter wybranych typów wpisów:

 1. Pełne wpisy – większa czcionka, szeryfowa, podświetlana na czerwono, kliknięcie w tytuł przenosi do pełnego wpisu.
 2. Linki – mniejsza, bez szeryfów, niebieska i zakończona strzałką „→”, do samego wpisu można przejść za pomocą permalinka na dole, na przykład celem skomentowania, a kliknięcie w tytuł przenosi do źródła.
 3. Komentarze – czarna czcionka tytułowa, do wpisu można dostać się poprzez permalink, służy do krótkich komentarzy, głównie od siebie.

Osobom, których nie interesują nowinki technologiczne, konkurencyjne dla Apple i wszystko co nie jest konkretnie związane z Makami, również zapraszam do korzystania z kategorii. Staram się dbać o to, żeby każdy wpis lądował tam gdzie powinien.

Jak zwykle mile widziana konstruktywna krytyka.

 1. Jeśli zdecyduję się na jakiś polski odpowiednik to go zmienię – propozycje mile widziane, bo sam nie mam pomysłu.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • proponuję nazwę kategorii ‚mały czołg’ – taki mały żarcik będzie ;)

 • lookash

  Od jakiegoś czasu zauważyłęm zmiany linkowania. Zastanawia mnie właśnie sens linkowania za pomocą tytułu. Jest to troche przeciwne temu, do czego przez lata przyzwyczajali nas blogerzy i generalnie internet. To tak jakby logo strony nie prowadziło do strony głównej. Zawsze po kliknięciu w tytuł przechodziło się do strony gdzie były pokazane też komentarze. Teraz trzeba klikać w malutki link pod tytułem. Jak dla mnie to właściwie jedyna, ale i najbardziej dająca się we znaki wada.

 • A od jakiegoś czasu trend zmierza w innym kierunku. Pamiętaj, że te linkowane wpisy są w 100% wyświetlane na głównej, więc jedyny powód dla którego się w nie wchodzi to żeby zostawić komentarz.

 • koralfx

  „U nas przyjęło się, że należy przepisać zagraniczny news czy też wpis i przy tej czynności wyrazić/dodać swoją opinię. Po co? ”
  I właśnie z tą opinią nie do końca mogę się zgodzić. Wchodząc na Twój blog chcę właśnie znać Twoją opinię na temat linkowanej wiadomości lub cytatu. Inaczej blog zmienia się – nie wiem – w jakiś agregator treści. Nie zawsze mogę prawidłowo odczytać Twoje intencje jakimi kierowałeś się podając link/cytat. Coś takiego na twitterze – ok. Ale nie na blogu. A przynajmniej nie na głównym kanale RSS.

  ale może się nie znam… :-)

 • Podając link, podaję cytat interesującego mnie fragmentu, przeważnie z komentarzem. Kontekst można oczywiście odnaleźć w źródle. Komentarz jest oczywiście moją opinią. :-) Agregowanie treści to jednak zdecydowanie co innego.

 • Genowefa

  Dokladnie. Ciekawet tresci zawsze sie znajdzie, o trafny komentaz trudniej.

 • koralfx

  Jeśli jest nawet z minimalnym komentarzem to nie mam zastrzeżeń, ale np. wpis StealPass takowego nie posiada i miałem problem z interpretacją

 • W tej konkretnej sytuacji zgadzam się w pełni z Arturem – rozumiem jednak Twój punkt widzenia. Poprawię to w przyszłości.

 • Z drugiej strony: słowo „Steal” w tytule powinno wyjaśniać parę rzeczy. ;-)

 • koralfx

  Wiesz, czasami jarzenie mocno zależy od pogody :-) 
  Malutki komentarzyk wtedy bardzo pomaga…
  Pomijam już to, że akurat ja w zdecydowanej większości zgadzam się z Twoimi opiniami… ale to czasem może zmylić.

 • Bardzo dobra decyzja z wprowadzeniem kategorii linked.
  Mam jednak drobne zastrzeżenie. Jeśli już nawiązujesz do „światowych trendów”, to dlaczego nie konsekwentnie? Linki nie działają w ten sam sposób w czytnikach RSS. Mam nadzieję, że wprowadzisz jednolitą funkcjonalność linkowanych wpisów, niezależnie od miejsca ich czytania.

 • Nie powiem, bardzo ładnie teraz się całość prezentuje… :)

 • Pingback: Wszyscy robią wyjątki | Makowe ABC()

 • Pingback: | Makowe ABC()