Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Operacja się udała, a Makowe ABC dostosowało się do nowej rzeczywistości

· Wojtek Pietrusiewicz · 14 komentarzy

Osoby odwiedzające Makowe ABC bezpośrednio, z pominięciem RSSów, zapewne dostrzegły pewne zmiany, które się pojawiły w ostatnich dniach. Sam design niewiele się zmienił, jednak pod spodem całość została mocno przekonstruowana – obecny motyw stoi na całkowicie nowym frameworku, którego cechuje między innymi responsywność. Dostosowywuje się automatycznie do różnych platform takich jak iPad czy iPhone – powinienem powiedzieć tablet czy smartphone, ale statystyki nie kłamią. Jest jeszcze parę rzeczy do zrobienia, ale obecnie trwają prace nad całkowitym redesignem, którego powody staną się jasne już wkrótce …

Nowa funkcjonalność

Pojawiła się też nowa funkcjonalność w postaci różnych rodzajów wpisów: cytaty, linki, galerie, podcast, itp. Każdy z nich delikatnie różni się od klasycznego wpisu.

Najbardziej odbiegający od przyjętych, przynajmniej w Polsce, standardów to posty, które umieszczam w kategorii Linked1. Wiele osób dziwi ta forma pisania, gdzie kliknięcie w tytuł wpisu przenosi od razu do źródła, które przeważnie cytuję i krótko komentuję. Wbrew pozorom jest to, od przynajmniej roku czasu, bardzo popularna forma wśród wielu piszących za granicą. U nas przyjęło się, że należy przepisać zagraniczny news czy też wpis i przy tej czynności wyrazić/dodać swoją opinię. Po co? Uważam to za całkowitą stratę czasu. Linkuję do tych artykułów i wpisów, które mnie:

  1. W jakiś sposób zainteresowały.
  2. Mogą zainteresować Was.
  3. Mam coś do powiedzenia na temat, ale niekoniecznie na tyle dużo, aby była potrzeba pisania elaboratu.

Do tego dochodzi fakt, że Makowe ABC prowadzę sam – gdybym chciał pisać pełne artykuły na każdy interesujący mnie temat to dzień musiałby być przynajmniej trzykrotnie dłuższy. Niezależnie – wszystkie te wpisy trafiają do jednej kategorii i możecie sobie w bardzo prosty sposób je wyfiltrować korzystając z listy w bocznym pasku jeśli macie takową potrzebę. Na dodatek na górze umieściłem, podświetlone na czerwono, linki do Artykułów oraz tych polecanych przeze mnie.

Charakter wybranych typów wpisów:

  1. Pełne wpisy – większa czcionka, szeryfowa, podświetlana na czerwono, kliknięcie w tytuł przenosi do pełnego wpisu.
  2. Linki – mniejsza, bez szeryfów, niebieska i zakończona strzałką „→”, do samego wpisu można przejść za pomocą permalinka na dole, na przykład celem skomentowania, a kliknięcie w tytuł przenosi do źródła.
  3. Komentarze – czarna czcionka tytułowa, do wpisu można dostać się poprzez permalink, służy do krótkich komentarzy, głównie od siebie.

Osobom, których nie interesują nowinki technologiczne, konkurencyjne dla Apple i wszystko co nie jest konkretnie związane z Makami, również zapraszam do korzystania z kategorii. Staram się dbać o to, żeby każdy wpis lądował tam gdzie powinien.

Jak zwykle mile widziana konstruktywna krytyka.

  1. Jeśli zdecyduję się na jakiś polski odpowiednik to go zmienię – propozycje mile widziane, bo sam nie mam pomysłu.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.