Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Flattr na Makowym ABC [eksperyment]

· Wojtek Pietrusiewicz · 17 komentarzy

Od jakiegoś czasu dostawałem sugestie od czytelników, aby wprowadzić Flattr na Makowym. Pojawiały się przede wszystkim privy od słuchaczy Nadgryzionych, którzy chcieli w jakiś sposób przyczynić się do utrzymywania podcastu, a przynajmniej taki był ogólny powód. Niezależnie – Flattr jest na naszym rynku kompletnie nieznane i raczej mało wykorzystywane, chociaż można na swoje konto wpłacać zarówno z Paypala, kart kredytowych oraz kart bankomatowych (Visa Electron i Maestro). Założenie konta trwa dosłownie 10 sekund – wystarczy zalogować się kontem Facebookowym lub Twitterowym, chociaż można stworzyć niezależne od tych serwisów. Ale zmierzałem do czegoś … aha … jeszcze nie widziałem nigdy w Polsce przycisku Flattr, więc postanowiłem zrobić eksperyment i umieścić go tutaj na miesiąc lub dwa (pod każdym wpisem), zależnie od wykorzystania. Po miesiącu (lub dwóch) opublikuję wszelkie statystyki w temacie – sam jestem ciekawy ich wyników.

Pomimo licznych deklaracji słownych obstawiam, że „licznik” nie dobije do €5 – bez obrazy dla nikogo, ale po prostu nie jesteśmy przyzwyczajeni do tego typu rozwiązań, pomimo że istnieje kilka polskich odpowiedników.


Informacje o Flattr, bo mają ciekawe podejście do tematu

Before Flattr, the only reasonable way to donate has been to use Paypal or other systems to send money to people. The threshold for this is quite high. People would just ignore the option to send if it wasn’t for a really important cause. Sending just a small sum has always been a pain in the ass. Who would ever even login to a payment system just to donate €0.01? And €10 was just too high for just one blog entry we liked… Flattr solves this issue. When you’re registered to flattr, you pay a small monthly fee. You set the amount yourself. At the end of the month, that fee is divided between all the things you flattered. You’re always logged in to the account. That means that giving someone some flattr-love is just a button away. And you should! Clicking one more button doesn’t add to your fee, it just divides the fee between more people!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Buzuk

  Trzymam kciuki. Może mnie to zmobilizuje aby w końcu założyć tam konto :)

 • Myślę, że problemem może być konieczność założenia kolejnego konta w kolejnym serwisie i do tego jeszcze zasilenia go z góry. Przykro mi, ale ja na to nie mam najmniejszej ochoty, szczególnie że tym serwisem jest jakiś mało znany zachodni startup. Nie ma czegoś podobnego na naszym lokalnym rynku?

 • Mało znany w Polsce. Znany na świecie. Polskie też wymagają założenia konta. A do tego mają przepaskudne buttony których nigdy tutaj nie umieściłbym.

  Wojtek

 • Hmm odpowiadanie mailem działa całkiem sprawnie. :)

 • Ja korzystam od dawna, tylko że zawsze dodaje mi się początek maila od Disqus. Nie wiem jak się tego pozbyć – ręcznie się nie da.

 • Piotr Miller

  Zarejestrowałem się, zasiliłem konto, włączyłem Flatrr w Instacast na iPhonie i iPadzie ;-)

 • Filthy_Criminal

  sam jestem ciekawy jakie będą rezultaty testu :) bo jak napisał Moridin – my (Polacy) jakoś nie chętnie nagradzamy ludzi za ich prace i za to, że coś co robią nam się podoba. Kto wie może kiedyś się to zmieni a trzymam kciuki za powodzenie eksperymentu.

 • Problem jest jeszcze jeden:

  When you’re registered to flattr, you pay a small monthly fee. You set the amount yourself. At the end of the month, that fee is divided between all the things you flattered.

  Czyli jeśli np. będę tam wpłacał €10 miesięcznie żeby móc wygodnie rozdysponować środki przez cały miesiąc na wszystkie czytane przeze mnie serwisy, a w danym miesiącu kliknę tylko w jeden artykuł, to autor tego artykuły zgarnie całe €10? A jak nie kliknę w żaden artykuł bo wyjechałem na wakacje to co, Flattr zgarnie te €10? Słabe to trochę.

 • Mam nadzieję, że Nadgryzionych tam słuchasz? ;-)


  Wojtek

 • Właśnie to mnie odepchnęło. Serwis po angielsku, nie kumam zbytnio jego działania, dodatkowo konieczność rejestracji.
  Ja chętnie zasilę twórców, ale wolałbym otrzymać numer konta od przelewu, albo podpięcie Platnosci24.com

 • Piotr Miller

  No oczywiście! ;-)

 • Buzuk

  Ciekawe tylko jaką prowizję pobierają Platnosci24.com i z wdrożeniem czegoś takiego na swojej stronie.

 • Skunder

  2,9%

 • To więcej niż Flattr.

 • Ja rozumię że wpłacam na Flattr sam określoną sumę , czy będzie ona teraz regularnie miesięcznie ściągania z mojego konta??

 • Teoretycznie będzie to Twoja miesięczna subskrypcja, ale pewnie można to wyłączyć.

 • Pingback: Flattr – sami zdecydujcie czy warto | Makowe ABC()