Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

iMac (late 2009) nie wybudza się z Apple Wireless Keyboard ani Magic Trackpada [help!]

· Wojtek Pietrusiewicz · 14 komentarzy

Rzadko mnie się to zdarza, ale nie za bardzo już wiem co robić – od jakiegoś czasu, niestety bliżej nieokreślonego, nie jestem w stanie wybudzić swojego iMaka za pomocą klawiatury ani trackpada. Korzystam z Apple Wireless Keyboard oraz Magic Trackpada…

Dzieje się to ostatnio coraz częściej i jedyną skuteczną metodę jaką znalazłem to:

 1. Wybudzenie komputera za pomocą przycisku na tylnej ścianie (nadal nic nie działa).
 2. Ponowne uśpienie Maka – proces uśpienia trwa 15-20 sekund po wciśnięciu fizycznego przycisku – to nietypowe zachowanie i występuje tylko w tej sytuacji!
 3. Dopiero teraz ponownie działa klawiatura i trackpad.

Próbowałem już włączać/wyłączać Bluetooth, rozparowywać i ponownie parować urządzenia, zaznaczyć klawiaturę jako ulubioną w Preferencjach Bluetooth … Problem występował bardzo sporadycznie od czasu Liona 10.7.1-2 i nasilił się przy 10.7.4. Jako, że zawsze równocześnie nie działa żadno z dwóch urządzeń, zakładam, że problem leży po stronie komputera lub Liona.

Macie jakieś pomysły jak to rozwiązać?

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • emigrant

  Pokaż z roota wynik:

  # tail -f /var/log/system.log
  # tail -f /var/log/kernel.log
  Przed tym zrób tę procedurę usypiania i wybudzania, może coś ciekawego wpadnie do system.log albo kernel.log

  I co na końcu pokazuje dmesg? Może sypie jakimiś fajnymi błędami.

 • Ja bym raczej stawiał na OS X. U mnie od około dwóch m-cy średnio raz na 1-2 dni gaśnie MacBook Pro (mid 2010). Jest podłączony do zewnętrznego monitora i bez zdania racji ekran na monitorze robi się czarny, tak jakby gubił sygnał z Maka, ale na jego matrycy również jest czarny ekran. Niby zgaszony (nieuśpiony), ale słychać pracę dysku i wentylatorów, i żaden sposób nie można go przywołać do życia, pomaga jedynie twardy restart. Również nie wiem co z tym zrobić, ale liczę na to, że jeszcze przed 19-tym lipca kiedy to ma się ukazać górski lew, Apple uraczy nas jakąś łatką systemową.

 • Ha! W koncu ktos ma to samo ( w moim przypadku iMac 2011 ). U mnie powody sa/byly 2. Jeden to fakt ze rozwalil sie/zdech kontroler w UPSie (polaczenie USB) i zawieszal wbudowany kontroler USB w iMacu (driver nawet nie probowal robic reseta w logu byla tylko informacja o padnieciu). Po odlaczeniu dziadostwa problem zniknal. Jednak zacal sie powtarzac co jakis czas podobny do tego co opisales. Co ciekawe nie dziala tez wtedy myszka USB co by sugerowalo zdychajacy host USB. Ja ostatni jedyne co zrobilem to zamienilem port USB dla EyeTV i docka do iPhone’a. Poki co nie przydarzylo mi sie wiecej zdychanie.

  Moze ostatnio cos podlaczyles poprzez USB ???

  Pamietaj ze wbudowany kontroler BlueTooth jest podlaczony poprzez USB wiec na 90% IMHO to te okolice.

 • Możesz mieć wadliwą kartę – Apple przyznało się do tego.

 • Instalowałeś Liona na Snow Leopardzie? Czy masz na czysto postawiony system?

 • Ooo, a masz jakiś link do artykułu może? Wymieniają chociaż te wadliwe?

 • Hmm poszperam, ale nic nowego. Pozamieniam miejscami.

 • Na.

 • Jak znajdę to wrzucę jako temat.

 • Disqus na telefonie ssie. Podobny problem rozwiazalem poprzez wylaczenie bt w innym komputerze, dzialajacym w poblizu. Doklaniej opisze za godzine lub dwie.

 • Buzuk

  Nie wiem czy na pewno pomoże (o ile nie próbowałeś już) ale spróbować można:

  Shut down the computer.Unplug the computer’s power cord.Wait fifteen seconds.Attach the computer’s power cord.Wait five seconds, then press the power button to turn on the computer.U mnie pomogło to na szalejące wiatraki i problem z wybudzaniem (ale na klawiaturze podpiętej po kablu).

 • Wiem Wojtek że zawsze powtarzaliście że nie zauważacie różnicy ale ja z doświadczenia od klientów powiem że są problemy gdy zainstalujemy Liona na system. Moja diagnoza brzmi: postawienie systemu na nowo. I to nawet nie z Time Machine.

 • Remik_K

  tu masz: Wadliwe układy graficzne w 15-calowych MacBookach Pro http://support.apple.com/kb/TS4088?viewlocale=pl_PL&locale=pl_PL

 • W każdym razie problem podobny występował na kompie mojej żony (Mac Mini Late 2011) z klawiaturą BT Apple i myszką BT icon7. Wystepował wtedy, gdy na stanowisku roboczym siadałem z Moim MBPro. Po kilku godzinach pracy z niewidomych powodów klawiatura i mysz nie wybudzały już MacaMini stojącego obok. Problem rozwiązywał dopiero restart wszystkich urządzeń. Od momentu kiedy siadając na tym stanowisku wyłączam BT w MBPro (bo go nie potrzebuję), problem przestał występować. Rzeczona klawiatura i myszka nigdy nie były parowane z MBPro. Desynchronizacja także nie następowała od razu, tylko po kilkudziesięciu minutach. Ładujące się nieopodal domowe ipady i iphony nie powodują takiego efektu. Jedynie komputer z aktywnym BT.