Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Recenzja MacBook Air 11.6″ (mid 2013) – pierwsze urodziny

· Wojtek Pietrusiewicz · 25 komentarzy

To niewiarygodne jak szybko ten czas zleciał… MacBook Air kupiłem dokładnie rok i dzień temu, dnia 18/07/2013 o 11:16. Spędziłem z nim dokładnie 526 392 minut. To mój trzeci Mac w życiu – pierwszym był MacBook Pro 17″, a drugim iMac 27″ – ale tylko ten mnie naprawdę urzekł. Nie wiem nawet co w nim takiego jest, że powoduje, że z uśmiechem do niego siadam… Może to kwestia tego jaki jest poręczny i lekki? Może coś zupełnie innego?


Inne wpisy w temacie Neptune, mojego Aira

 1. Air zamówiony
 2. Air odebrany — wyjmujemy z pudełka!
 3. MacBook Air 11,6″ CTO (mid 2013) — wyniki MacMark
 4. MacBook Air (Neptune) — pierwsza konfiguracja (1)
 5. MacBook Air 11,6″ (mid 2013) — pierwsze wrażenia
 6. Polskie znaki w OS X za pomocą prawego ⌘ zamiast ⌥
 7. Weekend bez ładowarki z MacBookiem Air 11.6″ (mid 2013)
 8. MacBook Air 11.6″ (mid 2013) — kolejne spostrzeżenia
 9. MacBook Air (Neptune) — Moje Aplikacje
 10. Recenzja MacBooka Air 11.6” po ponad 300 dniach (mid 2013)
 11. Recenzja MacBook Air 11.6″ (mid 2013) – pierwsze urodziny

Pozostałe wpisy dotyczącego mojego MacBooka Air 11,6″ znajdziecie pod tagiem Neptune.


To pierwszy komputer, poza iPadem i iPhonem, którego wrzucam do torby praktycznie bez zastanowienia…

Zanim Neptune zawitał w naszej rodzinie, miałem okazję testować najmniejszego Aira, razem z Apple Thunderbolt Displayem, przez dwa tygodnie. Naprawdę doceniłem go jednak dopiero po paru miesiącach, jak Neptune już był w naszym domu. To pierwszy komputer, poza iPadem i iPhonem, którego wrzucam do torby praktycznie bez zastanowienia, a robię na nim wszystko poza ambitniejszą obróbką wideo. Przede wszystkim jednak na nim piszę, a do tego celu krytykowany przeze mnie ekran spisuje się bez zastrzeżeń. Gorzej jest przy obróbce zdjęć, gdzie zaczyna brakować miejsca na ekranie. No i sam ekran mógłby być klasy tego w MacBooku Pro 15″ z Retiną… jednak pomimo tego, że to panel TN to jest nadzwyczajnie wystarczający do codziennych zadań. Świeci wystarczająco jasno, aby był czytelny w pełnym słońcu i jednocześnie nie razi wieczorami lub w nocy. Jest dobry do wszystkiego poza najbardziej wymagającymi zadaniami. Patrząc jednak na to z perspektywy rMBP – ten najmocniejszy laptop wśród MacBooków też nie wystarczyłby mi do komfortowego montażu takich rzeczy jak chociażby Test Nawigacji.

Trzy cechy małego Aira zdecydowanie wybijają się na pierwszy plan.

Pierwszym jest jego waga i rozmiar. To komputer, którego mieszczę bez problemów w swojej ulubionej torbie, przeznaczonej na iPada. Tak – nadal ją mam i noszę ze sobą prawie codziennie. Oczywiście jest cięższa z tego powodu, ale nie na tyle, aby było to uciążliwe, ani nawet specjalnie zauważalne. Może zdradzę tylko, że większe opory mam przed wkładaniem do niej ładowarki.

Drugą cechą jest klawiatura, na której wystukałem już prawdopodobnie kilkaset tysięcy słów – znaków na pewno. Miałem też lekkie obawy przed rozmiarem trackpada, który jest mniejszy niż bym sobie tego życzył, ale braki odczuwam jedynie w jednej sytuacji: gdy muszę wykonać gest uszczypnięcia, aby otworzyć LaunchPada… którego bardzo nie lubię.

Nawet 13 godzin jest osiągalne, a osobistym rekordem jest o godzinę więcej – okrągłe czternaście.

Trzecią i ostatnią jest przecudownie długi czas pracy na baterii. Producent podaje dziewięć godzin. To czas, do którego „dobijam” bez żadnego wysiłku, ale jest pewien warunek – OS X nie może mieć zainstalowanego Flash Playera. Sam ten plugin odbiera od godziny do dwóch od maksymalnego. Jeśli natomiast dodatkowo wyłączę Dropboxa oraz Creative Cloud, których często nie potrzebuję, to nawet 13 godzin jest osiągalne, a osobistym rekordem jest o godzinę więcej – okrągłe czternaście. Niesamowite… Akumulator zamontowany w Neptune został wyprodukowany dnia 15/06/2013 i dzisiaj ma za sobą 89 cykli ładowania, przy czym zachował 97-98% swojej pojemności. To nie jest normalne, więc cieszy mnie fakt, że trafiła mi się wyjątkowo sprawna sztuka.

Najsłabszym punktem całej konstrukcji jest ekran – ten, który mnie satysfakcjonuje we wszystkim poza kolorami przy obróbce zdjęć. Jego wadą jest oczywiście niska rozdzielczość, wynosząca 1366×768 pikseli. Na szerokość nawet ujdzie, ale nie lubię ekranów 16:9 – mają za mało pionowych pikseli. Od jakiegoś czasu jednak pracuję pod kontrolą OS X Yosemite, który w trybie pełnoekranowym Safari daje do dyspozycji 708 z 768 pikseli. Pomaga też podczepienie Docka do prawej krawędzi… Gdybym mógł jedną rzecz w nim zmienić to byłby to właśnie ekran, najchętniej na taki o rozmiarze niecałych 13″ i o proporcjach 3:2. Jak ten w Chromebook Pixel. Pomimo tego, ekran nie zniechęca mnie do pracy (a wręcz odwrotnie), ale są sytuacje gdzie bez zewnętrznych 27″ się nie obejdzie.

Wydajność ma więcej niż satysfakcjonującą, a jak połączymy to z bardzo długim czasem pracy na baterii i ekstremalną mobilnością…

Pomimo, że to najmniejszy komputer jakiego w życiu miałem i pomimo, że jednocześnie nie jest specjalnie szybki, to dopóki niczego nie renderuję, dopóki nie eksportuję zdjęć z Lightrooma, radzi sobie znakomicie i nie odczuwam żadnego dyskomfortu ani przestojów. Wydajność ma więcej niż satysfakcjonującą, a jak połączymy to z bardzo długim czasem pracy na baterii i ekstremalną mobilnością – w Kenii i w Indiach sprawdził się znakomicie – to nie ma rynku obecnie niczego czym chciałbym go zastąpić.

Pozostaje mi czekać na mitycznego MacBooka Air 12″ z Retiną, z ekranem 16:10 lub 3:2 i bez wiatraków, który będzie epicki.

Twój ruch Apple.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • emiliano

  Mam tego Air’a 2013 wersja USA. szaleństwo, sprzedałem MacBook’a Pro MD102 z dyskiem SAMSUNG 840 PRO żeby kupić to maleństwo… Ale nie żałuję ;)

 • 12-calowa Retina to to, na co czekam. Przykład Surface Pro 3 pokazuje, że dostaniemy więcej ekranu w mniejszym opakowaniu – idealnie.

 • Gadżet_Man

  ”Patrząc jednak na to z perspektywy rMBP – ten najmocniejszy laptop wśród MacBooków też nie wystarczyłby mi do komfortowego montażu takich rzeczy jakchociażby Test Nawigacji.”

  Bez urazy ale chyba nie miałeś do czynienia z obecnym rMBP 15”.

 • Paweł MMR

  Miałem w swoim życiu wiele komputerów Mac, m.in. MBA 11″ w bazowej konfiguracji. Kupiłem go ze względu na niesamowicie małą wagę, olbrzymią mobilność i poręczność. Z czasem jednak okazało się, że dla mnie jest on zupełnie nie zdatny do użytku. Brakowało pikseli w pionie, a do przerzucenia docka na któryś z boków nigdy się nie przekonałem (zwyczajnie jest to dla mnie mało wygodne). Korzystanie np. z Excela albo Numbers było bardzo męczące. Podobnie jak uruchomienie dwóch okien obok siebie, np. Safari i wspomnianego Excela. Po niedługim czasie bez żalu zmieniłem MBA 11″ na 13″ Te dwa cale dają naprawdę bardzo dużo jeśli chodzi o komfort korzystania z komputera i za nic nie chciałbym wrócić na MBA 11″.

  Wojtek we wszystkich swoich wpisach bardzo zachwala MBA 11″, ja jednak nie mogę polecić go nikomu. Gdy ktoś zauroczony rozmiarami MBA 11″ pyta mnie o ten komputer, zawsze staram się nakierować na MBA 13″.

 • Bez urazy, ale nie daje komfortu takiego jak MP.

 • Paweł MMR

  A pracujesz na co dzień na MP? Bo nigdy o tym nie pisałeś, albo coś przegapiłem.

  Bo ja tak i konfiguracja oznaczona jako MD878PL/A (6-core 3,5GHz, 16GB RAM, 256S SSD, 2xD500) jest w gruncie rzeczy nie wiele szybsza od rMBP 15 ME294PL/A (4-core i7 2,3GHZ, 16GB RAM, 512 SSD, GT750M), np. przy konwersji video z MKV do do M4V.

 • zanskar

  Hmm to zwykły „repack” z jednego kontenera do drugiego ma służyć za benchmark? Na swoim MBA robię to w kilka-kilkanaście minut, nawet się nie zastanawiałem ile czasu by to trwało na mocniejszym sprzęcie ;)

 • Konwersja a praca w FCPX to zupelnie co innego.

 • Paweł MMR

  Z całym szacunkiem ale opowiadasz bzdury. Zgraj sobie proszę film z BluRay do MKV a potem zmień jego format i skompresuj go do M4V. Nigdy nie zrobisz tego na MBA w „kilka-kilkanaście minut”.

 • Paweł MMR

  FCPX jako jedna z niewielu aplikacji jest zoptymalizowana pod MP. To jak, pracujesz na co dzień czy nie?

 • zanskar

  Z całym szacunkiem, ale czytaj dokładnie o czym pisałem – to właśnie robię w kilka-kilkanaście minut. Kompresja i recoding to całkiem co innego.

 • Masz gdzieś wystawionego RIPa z BD żeby zrobić benchmark?

 • Paweł MMR

  Nie mam nigdzie w sieci. Taki plik waży ze 30 GB.

 • Paweł MMR

  OK, nie zrozumieliśmy się i tyle. MBA 13″ to o czym mówię robi w jakieś 3-4h.

 • Wskaż coś z torrentow i opisz dokładna procedurę.

 • Paweł MMR

  Nie korzystam z torrentów.

 • Bartosz Witkowski

  Mam 13 calowego Aira z 2013 (bo z i7) i też jestem w nim zakochany. Jeszcze ani razu na niego nie narzekałem. Martwi mnie tylko ilość cykli ładowania jakie mam już za sobą – 40, a komputer mam od końca czerwca. No tak, ale ja używam MBA jako podstawowy komputer. Bateria to poezja. Zawsze nabijam się z rodziców, którzy siedzą prawie ciągle podpięci do ładowarki, a ja przez cały dzień potrafię wytrzymać bez ładowarki. Magia.

 • Krzysiek23

  A mój MBA ’13 2012 ma dosyć znaczne problemy z baterią. Nie wiedzieć czemu, po 85 cyklach mam poniżej 80% zdrowia i komunikat „do wymiany”. Komputer używany sporadycznie, zazwyczaj do pisania, regularnie kalibrowany i bynajmniej nie non stop na kablu, co mogłoby wyjaśniać ten przypadek… I oczywiście, jako że po gwarancji, to serwisik liczy sobie 750 zł za naprawę. Niesympatycznie.

 • Gadżet_Man

  Nie podejrzewałem Ciebie o taką argumentację.
  Poużywaj naprzemiennie dwóch komputerów, ja mam taką możliwość i uwierz że praca na rMBP (i7 2.6/16/GT750) nawet w FCPX i „ciężkim” materiałem sprawia dużo przyjemności.

 • Pingback: Weekend bez ładowarki z MacBookiem Air 11.6″ (mid 2013) | Makowe ABC()

 • Wojteh

  Bateria kosztuje oryginalna około 300 zł a wymiana to odkręcenie 15 śrubek i jedna wtyczka … Tak wiem jednak gwarancja idzie w kosz .. Ale jeśli po gwarancji ?

  Ja mam starszego MBA 13″ z 2012 i robię teraz na nim wszystko .. Dokładnie wszystko i jednak rozdzielczości 13″ bardziej mnie przekonuje

 • W AS powinni wymienić. Była chyba seria wadliwych.

 • Krzysiek23

  Po dosyć długim wiszeniu na telefonie z serwisem i indywidualnemu przyjrzeniu się sprawie, skończyło się właśnie na wycenie wymiany na 750 zł. Czy inni resellerzy niż Cortland inaczej do tego podchodzą? Bo podejrzewam, że koszt dojazdu do najbliższego Apple Store z Wrocławia zakończyłby się w porównywalnej kwocie, a jeszcze przez przynajmniej trzy miesiące nie mogę prowadzić.

 • Krzysiek23

  Sprawdzałem ten wariant na samym początku – na iFixit koszt baterii z dostawą wynosi ok. 500 zł, czyli +/- tyle, ile koszt naprawy serwisowej netto. Chyba że znasz jakieś inne, godne polecenia strony, za których pośrednictwem można ściągnąć oryginalną baterię?

 • Wojteh

  sam kupiłem w ubiegłym tygodniu do swojego A1466 – dodatkowo za przysłowiowe grosze mam baterię ze swojego która ma 87 cykli i trzyma około 4h bez problemu (bateria o symbolu A1405)

  napisz do mnie w.pokwicki@me.com