Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

MacBook Air (Neptune) – Moje Aplikacje

· Wojtek Pietrusiewicz · 15 komentarzy

Z bliżej niewyjaśnionych powodów, część z Was dopytuje się mnie jakie mam zainstalowane aplikacje na moim MacBooku Air, zwanym Neptune. Zanim do nich przejdę, musicie pamiętać, że ten komputer mam inaczej skonfigurowanego od mojego iMaka, na którym znajduje się znacznie więcej oprogramowania. Nie mam na nim wszystkiego, bo służy mi on jako przenośna maszyna do pisania, blogowania i tak dalej. Nie przedłużając zatem …


Inne wpisy w temacie Neptune, mojego Aira

 1. Air zamówiony
 2. Air odebrany — wyjmujemy z pudełka!
 3. MacBook Air 11,6″ CTO (mid 2013) — wyniki MacMark
 4. MacBook Air (Neptune) — pierwsza konfiguracja (1)
 5. MacBook Air 11,6″ (mid 2013) — pierwsze wrażenia
 6. Polskie znaki w OS X za pomocą prawego ⌘ zamiast ⌥
 7. Weekend bez ładowarki z MacBookiem Air 11.6″ (mid 2013)
 8. MacBook Air 11.6″ (mid 2013) — kolejne spostrzeżenia
 9. MacBook Air (Neptune) — Moje Aplikacje
 10. Recenzja MacBooka Air 11.6” po ponad 300 dniach (mid 2013)
 11. Recenzja MacBook Air 11.6″ (mid 2013) – pierwsze urodziny

Pozostałe wpisy dotyczącego mojego MacBooka Air 11,6″ znajdziecie pod tagiem Neptune.


Tweetbot dla OS X [App Store] — To obecnie najlepszy klient do Twittera jakiego można kupić. Powodem takiego stanu rzeczy jest kilka jego cech: wspiera streaming po Wi–Fi1, wspiera synchronizację po iCloud z Tweetbotem na iOS i OS X, ma powiadomienia push i ma bardzo spójny i ładny design. Ta druga cecha pozwala mi na jedno, co jest niezwykle dla mnie ważne — niezależnie od urządzenia, zawsze czytam timeline od miejsca, w którym przerwałem. Mogę przeczytać 100 tweetów na Maku, podnieść iPada i kontynuować w miejscu, w którym skończyłem. Staram się czytać cały swój timeline, więc to dla mnie absolutna podstawa.

Byword dla OS X [App Store] — To obecnie mój edytor tekstowy numer 1. Ten wpis w nim powstaje, dla przykładu. Do niedawna na jego miejscu był iA Writer, ale przestałem go używać odkąd pojawił się spory bug z animacją przewijania tekstu do nowej linii, który istnieje od blisko roku. Od tego czasu też nie został naprawiony. Byword wspiera oczywiście Markdown, w którym piszę, a po ustawieniu fontu na Consolas 19 pt. (20 pt. na moim 27″ iMaku), wygląda znakomicie. Ma też opcję zmiany kolorów na tryb nocny. Warty każdego eurocenta.

iA Writer dla OS X [App Store] — Pomimo, że korzystam obecnie z Byword to jednak mam zainstalowanego iA Writera. Czasami zdecyduję się nawet coś w nim napisać. Czekam na update i prawdopodobnie do niego wrócę, jak poprawią wspomniany bug z animacją. Mam kilka zalet względem Byworda, między innymi świetny podgląd napisanego w Markdown tekstu. Najlepiej mieć oba.

Scrivener — Kolejna znakomita aplikacja, chociaż znacznie bardziej skomplikowana od dwóch powyższych. Jej przeznaczeniem jest pisanie w niej książek lub znacznie dłuższych publikacji. Jest też wersja pod Windows i ma być dostępna dla iOS, chociaż premiera tego ostatniego bardzo się opóźnia. Dla osób o konkretnych i sprecyzowanych potrzebach.

Pocket dla OS X [App Store] — Odkąd przesiadłem się na Pocket z Instapaper rok temu to korzystam najczęściej z wersji iPadowej. Pocket dla OS X używam głównie do przeglądania archiwum.

Day One — Ta aplikacja, która jest dostępna również na iOS, służy mi do prowadzenia i katalogowania istotnych wydarzeń i przemyśleń ze swojego życia. Ma oczywiście pełną synchronizację pomiędzy urządzeniami i jest najlepszą propozycją w tej kategorii.

Coda 2 [App Store] — Tej aplikacji używam do zarządzania wyglądem między innymi Makowego ABC. Jest to zdecydowanie jeden z moich ulubionych edytorów.

Espresso 2 — To mój drugi ulubiony edytor, z którego korzystam jak chcę wprowadzić kilka szybkich poprawek. Zazwyczaj robię na zdalnych plikach za pomocą ForkLifta.

ForkLift [App Store] — Mój ulubiony program do zarządzania plikami pod OS X, ale korzystam z niego prawie tylko i wyłącznie w połączeniu z serwerami FTP. To w nim mam zapamiętane adresy IP do serwerów Makowego ABC, iMaga i wielu innych stron. To przez niego uploaduję odcinki Nadgryzionych na serwer. Nie jest najlepszą propozycją na rynku, ale jest lekki, prosty i spełnia wszystkie moje potrzeby.

Evernote — To aplikacja, na której polegam zarówno na iOS jak i OS X. Korzystam z niej do notowania wsystkiego. Mamy z Żoną również wspólne notatniki dla celów rodzinnych — co trzeba kupić w sklepie i tak dalej. Konto pro kończy mi się w styczniu 2014 roku i na pewno je przedłużę. Bezcenne narzędzie.

Pixelmator [App Store] — To program graficzny, z którego korzystam zamiast Photoshopa jak potrzebuję dokonać jakiś podstawowych poprawek do screenshotów i tak dalej. Dodatkowo pochodzi z Mac App Store, więc zainstalowanie go na Airze zajęło mi jakieś 5 sekund. Photoshopa do dzisiaj jeszcze nie zainstalowałem.

Snapseed — Rzadko, bo rzadko, ale czasami się przydaje. Nie można już kupić wersji dla OS X, odkąd Google przejął firmę.

Alfred 2 — Zastępuje mi Spotlight i w kwietniu pisałem o tym do iMagazine. Jak znajdę czas to zapewne dokupię Powerpack, aby móc korzystać z zaawansowanych jego funkcji. Maciek Skrzypczak regularnie dokumentuje swoje własne workflow właśnie dzięki niemu na łamach iMaga.

Keyboard Maestro — To jedno z moich bardziej geekowych narzędzi, z którego korzystam do automatyzacji pewnych procesów. Przykładowo, jeśli chcę stworzyć nowy artykuł do iMagazine lub Android Magazine to korzystam z odpowiedniego skrótu klawiszowego, który otwiera mi odpowiednie okno z prośbą o wybranie magazynu, podanie nazwy katalogu i nazwy pliku. Następnie automatycznie je tworzy wraz z nagłówkiem w przyszłym artykule. Genialne narzędzie.

OmniDiskSweeper — Ten program pozwala mi znaleźć pliki, które zajmują nadzwyczaj dużo miejsca na dysku. Jest szczególnie ważny na Airze, bo mam jedynie 128 GB SSD. Mam też DaisyDisk [App Store], który jest znacznie ładniejszy, ale aplikacja od Omni Group jest bardziej przejrzysta.

Cloud App [App Store] — To do Cloud App wrzucam screenshoty i inne rzeczy, z którymi chcę się szybko z kimś podzielić. Coraz rzadziej z niego korzystam, ale nadal siedzi mi w górnym pasku.

Caffeine — Ten mały programik służy do tymczasowego zawieszania włączania się screensavera i wyłączania ekranu. Idealne podczas nagrywania podcastów i innych zadań, kiedy nie chcę przez dłuższy czas dotykać komputera, a chcę widzieć jego ekran.

Fantastical [App Store] — To mój ulubiony sposób na szybkie dodawanie wydarzeń do kalendarza. Nie rozumie języka polskiego, ale format “Spotkanie w biurze at 18:00 on Monday” łyka bez zastanowienia.

1Password [App Store] — To program, w którym przetrzymuję wszystkie moje hasła i dzięki jednemu skrótowi klawiszowego, mogę je automatycznie wprowadzić na praktycznie każdej stronie internetowej, bez ich zapamiętywania. Mistrzostwo świata. Must have.

Dropbox — Mój wirtualny dysk twardy.

KeyRemap4MacBook — Niedawno o tym pisałem … to aplikacja, z której korzystam do zamiany miejscami dwóch klawiszy pod OS X, aby łatwiej mi się wprowadzało polskie znaki. Szczegółowy opis całości jest pod linkiem.

Handbrake i Permute [App Store] — Proste i sprawne konwertery plików wideo i audio. Korzystam z obu, zależnie od potrzeb.

MacTracker [App Store] — Pełna baza danych wszystkich Maków, ich specyfikacji technicznych, opcji i tak dalej. Za darmo.

To w zasadzie wszystko co mam zainstalowane. Nie wymieniłem jeszcze jedynie pakietów iLife i iWork — ten pierwszy dostarczany jest z każdym Makiem, a drugi trzeba kupić. Składa się z Pages, Numbers i Keynote. Rzadko korzystam z nich, ale czasami się przydają.

Do zrobienia pozostało już tylko zainstalowanie Adobe Photoshop. Przynajmniej tylko to mam wpisane na listę rzeczy do zrobienia.

Jeśli szukacie jeszcze większej ilości aplikacji, które polecam, to przeczytajcie wpis zatytułowany „Poradnik – Kupiłeś Maka i nie wiesz od czego zacząć?”

 1. Timeline automatycznie się uaktualnia o nowe wpisy.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.