Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

MacBook Air mid 2013 czy MacBook Pro — co kupić?

· Wojtek Pietrusiewicz · 28 komentarzy

Od momentu odświeżenia Airów o model mid 2013 na WWDC 2013, codziennie kilka osób pyta się mnie jaki komputer wybrać. Decyzja jest tradycyjnie złożona i ostateczna decyzja należy do Was, ale postaram się Was naprowadzić na właściwy tor.

MacBook Air — wady i zalety

Największymi zaletami Aira są oczywiście jego waga oraz czas pracy na baterii. Model mid 2012 potrafił na baterii pracować około 5 lub 7 godzin, odpowiednio dla modelu 11,6″ i 13,3″. Tegoroczny, zgodnie z niektórymi testami, potrafi wyciągnąć od 10 do 15,5 godzin — zależy to niewątpliwie od tego do czego jest używany, czy ma Windows czy OS X oraz czy jest na nim zainstalowany Flash. W moich prywatnych testach potrafiłem wyciągnąć od godziny do dwóch więcej bez Flasha.

Air, pomimo że korzysta z ultramobilnych procesorów Intela, potrafi wiele. Wydajnościowo jest o około 30% wolniejszy od mojego iMac late 2009 oraz 10-20% wolniejszy od MacBooka Pro 13,3″ z 2011/2012. To wszystko pod warunkiem, że mamy w nich zainstalowane SSD. Na wyniki ambitniejszych zadań trzeba będzie zatem chwilę poczekać, ale jeśli nie planujecie na nich robić czegoś naprawdę hardcore’owego jak montaż wideo lub obróbki zdjęć ważących 20+ megapikseli w RAW, to nie powinniście zostać zawiedzeni. Ważną nowością jest niewątpliwie zrezygnowanie z SATA 3 na rzecz PCIe jako złącza pamięci flash1 co owocuje znacznie większymi prędkościami. W praktyce, w Airze z 512 GB dyskiem, można osiągnąć około 750 MB/s w zapisie i odczycie. Wersja 128 GB odczyt ma na poziomie powyższym, ale zapis spada do połowy tej wartości. Nie wiemy jeszcze jak radzi sobie wersja 256 GB. W praktyce, dla większości z nas, nie będzie to miało najmniejszego znaczenia. Wynika to najprawdopodobnie z tego, że kontroler, przy większej ilośc chipów flash, potrafi lepiej rozłożyć zapis pomiędzy poszczególnymi kościami. Przy mniejszych pojemnościach nie ma takiej możliwości. Nie kierowałbym się przy zakupie tym faktem, koniecznie dokładając do większej pojemności — jak wspominałem, różnica w wydajności dla 90% użytkowników będzie niezauważalna.

MacBook Pro — wady i zalety

Osobiście nie polecam inwestowania w stare technologie, jakim jest MacBook Pro 13,3″ i 15″ ze zwykłym ekranem. To nadal komputer z ogromnym potencjałem, ale to już konstrukcja sprzed paru lat i niestety nie dorasta parametrami, w szczególności ekranu, do MBP z Retiną. Ma oczywiście kilka zalet i w takiej sytuacji warto kupić model z najmniejszą ilością RAMu oraz najmniejszym HDD, aby potem je zastąpić we własnym zakresie. MBP 13 i 15″ „biorą” do 16 GB RAM, co jest dwukrotnie więcej niż rMBP 13,3″, a dodatkowo jest możliwość zastąpienia SuperDrive drugim dyskiem. Taka konfiguracja, z SSD i HDD, może być dla wielu osób bardzo kusząca. Pamiętajmy jednak, że obniża to jego czas pracy na baterii.

Nie wątpię, że MacBooki Pro zostaną wkrótce uaktualnione o Haswelle, więc jeśli jednak chcecie go kupić, to koniecznie poczekajcie na wydanie 2013. Osobiście podejrzewam, że ten model, za rok lub dwa, zostanie całkowicie wycofany z oferty. Oczywiście pod warunkiem, że jego sprzedaż będzie wystarczająco mała względem modelu z ekranem Retina. Tym samym, nie spodziewam się, żeby zostały kiedykolwiek uaktualnione o nową konstrukcję, znaną z rMBP.

MacBook Pro z ekranem Retina — wady i zalety

To obecnie prawie kompletny komputer, który rozwinie skrzydła pod kontrolą OS X Mavericks oraz Haswella. Testowałem oba modele2 i uważam, że warto czekać z zakupem na update do Haswella, a w szczególności do Intela HD Graphics 5000. To dotyczy przede wszystkim modelu 13,3″, ponieważ 15–tka ma dyskretny układ graficzny. Niemniej jednak warto poczekać z kilku innych powodów.

Po pierwsze, spodziewałbym się polepszenia pracy na baterii, chociaż nie tak dramatycznie jak w przypadku Aira. Po drugie, być może model 13,3″ otrzyma więcej RAMu — to obecnie moje największe zastrzeżenie. Powiedziawszy to, 90% userów nie zauważy braków posiadając 8 GB RAM, ponieważ komputer ma SSD, który sprawnie potrafi odciążyć RAM. Ostatnim i najważniejszym powodem jest rezygnacja w MacBooku Air z SATA 3 na rzecz PCIe — myślę, że możemy bezpiecznie założyć, że rMBP również otrzyma takie rozwiązanie w tym roku.

Co zatem wybrać?

Jeśli nie robicie niczego wymagającego3 to Air Wam w zupełności wystarczy. Dla potrzebujących ultramobilnego komputera pozostaje model 11,6″ — jego wadą jest ekran 16:9 o rozdzielczości 1366×768. To mało, głównie w pionie. Model 13,3″ to zdecydowanie lepszy wybór dla większości. 13–tka też potrafi dłużej pracować na jednym ładowaniu, a ekran 16:10 o rozdzielczości 1440×900 jest znacznie wygodniejszy.

Perełką w ofercie Apple jest oczywiście ekran Retina. Jeśli czytaliście moje ostatnie wpisy na temat Chromebooka Pixel, to zapewne zauważyliście jak bardzo mnie, ponownie, ten ekran urzekł. Spędziłem z nim znacznie dłuższe chwile niż z rMBP i utwierdziło mnie to tylko w przekonaniu, że takie ekrany to coś niesamowitego. Osobiście Aira kupiłbym ewentualnie tylko ze względu na niższą cenę, chociaż po doposażeniu go o kolejne 4 GB RAM (do ośmiu) i w szybszy procesor, różnica nie jest już taka dramatyczna.

Chciałbym zwrócić uwagę na dwie ciekawostki związane z Airem i MacBookami Pro z Retiną. Po pierwsze, 13,3″ Retina jest mniejsza na szerokość i głębokość od Aira 13,3″. Ten ostatni jest oczywiście cieńszy i lżejszy. Po drugie, 15″ Retina jest o milimetr cieńsza od 13,3″ brata.

A Wy? Którego preferujecie?

 1. Czyli odpowiednika SSD.
 2. Recenzje są w magazynie iMagazine oraz na stronie iMagazine.pl.
 3. Montaż wideo, obróbka zdjęć wysokiej rozdzielczości, Photoshopa z kilkudziesięcioma warstwami.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Tomasz Gens

  No to mam dylemat. Nowy Air w konfiguracji: i5 1,3 GHz, 8 GB RAM, 256 GB totalnie mnie w sobie rozkochał, ale zdarza mi się sporadycznie pracować w PS z plikami w A3 300dpi, co trochę stresuje kompa. Brać tego Aira, czy nie brać. Oto jest pytanie.

 • JebaczKoz

  chochlik ;)
  „…ponieważ 15–tka ma dyskretny układ graficzny….”

 • Artur Senk

  Poczekałbym jednak na nowego MBPR 13″ w Twoim przypadku.
  Proc w Airze będzie wąskim gardłem.
  Dodam jeszcze jedną uwagę, jako posiadasz MBA 13″ mid 2011 – Airy nie mają zbyt wydajnego chłodzenia.
  Póki siedziały w nich słabe proce, nie było problemu, ale od Sandy Bridge to chłodzenie niestety lekko nie domaga – przy kilku minutach bardziej złożonych obliczeń mam 90-95 stopni na procku i nieco mnie to martwi.
  MBPR ma sporo lepiej rozwiązane chłodzenie.

 • JebaczKoz

  Moridin, jak obecnie wygląda sprawa MBPr i „duchów” w kiepskich ekranach nie Samsungowych?

 • Espagnol

  Dzięki za ten artykuł. Jako, że zamierzałem zakup rMBP „15 na początku sierpnia br. przeczytałem go z zainteresowaniem. Zachęcił mnie do „cierpliwości”. Pytanie tylko, czy Apple odświeży wspomnianą linie we wrześniu, podczas kolejnej konferencji? Czy nie przełoży tego na czas bliżej nieokreślony? Jak myślicie?

 • JebaczKoz

  Odświeży, odświeży Samsung już produkuje do nich SSD

  http://vr-zone.com/articles/samsung-begins-mass-production-of-first-pcie-ssd-to-be-2-5x-times-faster-than-sata-ssds/38222.html

  „Samsung XP941 series SSDs designed for Ultrabooks makes use of the faster bandwidth offered by PCI-Express, nearly 1.4 GB/s. That makes these new SSDs nearly 2.5x faster than the SATA-based counterparts.”

 • Espagnol

  Dzięki za info zwrotne i dobre wieści:)

 • Krzysztof

  Marzenia ściętej głowy: MBP 13″ z Haswellem, dwoma portami DP i możliwością wsadzenia własnych dysków i pamięci… Niestety obawiam się że Apple ubije obecną linię MBP na rzecz rMBP i chcący ciut więcej będą musieli płacić dużo więcej oraz decydować się od razu na konkretną ilość RAM i HDD…

 • Jak sporadycznie to bierz. Rozważ ew. dopłatę do i7.

 • Matryce LG są OK. Nowe Samsungi ponoć też.

 • Myślę że na 100% w tym roku.

 • qba

  Z drugiej strony rMBP jest tańszy niż zwykły MBP z SSD

 • karas2002

  Ja mam Pro 13 Early 2011 i jakbym miał kasę, to wymieniłbym na Air’a 13 bez zastanowienia. Chociaż szczerze mówiąc to design PRO jest dla mnie ponadczasowy. Tak powinien wyglądać laptop. Każdemu i wszędzie pasuje. (Tak patrzę na to.)

 • MBP jest ładniejszy od Aira bo ten drugi nie ma czarnej ramki, a tę gumkę która mi nie leży.

 • Kmil

  Czy najnowszy MacBook Air z i7 1,7GHz odstaje wydajnościowo od rMBP?

  Zastanawiam się nad pierwszym makiem i tak naprawdę ciągle się waham. Zastanawiam się między rMBP 13″ w wersji podstawowej l MBA z procesorem i7 i 8GB RAM. Z jednej strony Retina i wygląd, który jednak bardziej mi się podoba, a z drugiej nowszy procesor, dłuzszy czas pracy i nowszy układ graficzny.

  Nie chce mi się czekać do września na odświezone MBP, ale z drugiej strony, to chyba najlepsze wyjście w tym momencie.

 • Tak. RMBP ma wydajniejszy CPU.

 • Jake

  Nie jestem pewien, ale chyba obecna (jeszcze) generacja rMBP ma SSD na PCIe.

 • Nope. SATA.

 • Dominik

  Ja oczekiwałem nowego MacBooka Pro, a skoro nie został zaprezentowany, to pod wpływem impulsu kupiłem Air (1,3, 4 GB, 256 GB) od razu po konferencji. Dosyć długo na niego czekam – zamówiłem w dzień premiery (10 czerwca), u mnie ma być dopiero za tydzień (25 czerwca). Został już wysłany, mogę go śledzić – aktualnie jest w… Szanghaju.

 • Przemyslaw Kucinski

  Jest jeden mocny argument za MacBookami Pro 13 bez retiny. Konstrukcja już wiekowa ale dzięki temu części zamienne są 2, 3x tańsze.

  Nowa matryca do Aira 13 – 2700zł w serwisie autoryzowanym, 1800zł w nieautoryzowanym.

  Nowa matryca do Pro 13 – 1900zł w autoryzowanym , 500-600zł w nieautoryzowanym, jak się zbije sama szyba, koszt tylko 300zł.

  To są kwoty, za które można kupić całe, sprawne, kilkumiesięczne komputery, a wystarczy chwila nieuwagi i choćby zamknięcie zatyczki do pendrivea między klawiaturą a matrycą.

  Warto wziąć to pod uwagę, w przypadku gdy na sprzęt odkłada się miesiącami.

 • Kmil

  Zna ktoś jakieś konkretne porównania? ;)

 • Kmil

  Czyli początkowy termin 24h był zwykłym oszustwem, chociaż moze po prostu miałeś pecha. :)
  Chętnie przeczytam Twoją opinię, gdy sprzęt juz dojdzie.

 • Dominik

  Zdaje się, że „gotowe do wysyłki w 24h”, tylko że wysyłają z końca świata… Zresztą w moim wypadku nie były to 24h tylko 3 dni, bo zamówiłem maca z klawiaturą US, co też wydłużyło oczekiwanie.

 • Dominik

  Mam już nowego MBA, nie mam do niego zastrzeżeń. Chciałem zrobić pendrive instalacyjny z Mountain Lion (żeby mieć na wszelki wypadek) i trafiłem na problemy, z którymi nie mogę sobie poradzić. Nie chcę kupować systemu, bo zaraz wyjdzie nowy, zresztą kupiłem go wraz z komputerem. Myślałem, że w takiej sytuacji mogę go po prostu ściągnąć z AppStore za darmo (z wciśniętym klawiszem option). Nic to nie dało, mało tego, w ogóle nie mogę ściągnąć OS X – przy próbie zakupu pojawia się komunikat: „Nie można było sfinalizować zakupu. System OS X Mountain Lion nie jest zgodny z tym komputerem”. Nie jest zgodny? Ciekawe, przecież to jest najnowszy MacBook i ten właśnie system był preinstalowany. Możecie mi to jakoś wytłumaczyć?

 • emigrant

  Tak być może. Prawdopodobnie pre-instalowany OSX na nowych Airach ma nowszy kernel. OSX z MAS (10.8.4) to GENERIC pod sprzęt sprzed nowych Airów(bez obsługi Haswella, i brak nowych driverów np. do 11ac), rozumiesz?, więc brak możliwości instalacji 10.8.4 w MAS jest wskazany jak najbardziej, prawidłowo. Więc musisz cierpliwie poczekać na 10.8.5 który jest już w fazie beta lub po prostu ściągnij w swoim zakresie 10.8.5 betę i zainstaluj.

  Pokaż z terminala uname -a

 • Dominik

  12.4.1 Darwin Kernel Version 12.4.1: Tue May 21 17:04:50 PDT 2013; root:xnu-2050.40.51~1/RELEASE_X86_64 x86_64

 • emigrant

  Tak jak napisałem, nowe Airy mają customowego OSXa( dodane drivery do hardware którego nie ma w starych makach) dlatego jest odmowa instalacji z MAS bo w MAS 10.8.4 nie ma driverów pod nowe Airy. Tak mi się wydaje.

 • Dominik

  Dzięki! A nowy air bardzo fajny. W zasadzie jeszcze go nie ładowałem – wczoraj odebrałem go od kuriera, podłączyłem do gniazdka i jak włączyłem, to już po chwili było 100%. Chwilę popracowałem na kablu, później już tylko bateria. Czekam, aż rozładuje się do minimalnego poziomu, żeby zrobić pierwsze ładowanie na 100%. Aktualnie poziom naładowania to 7%, a wskazywany czas pracy to wciąż ponad godzina – miłe uczucie. O wydajności nic nie powiem, bo nie używam obciążających programów. Jak go zamknę i później otwieram, to do pracy wraca błyskawicznie – można odnieść wrażenie, że w ogóle nie gaśnie:) Długo nie używałem maca i jeszcze nie przyzwyczaiłem się w pełni do klawiatury – trzeci raz piszę ten tekst, bo wcześniej za każdym razem, kiedy już dochodziłem do końca, nie trafiałem w option tylko w command i zamiast „ż” wychodziło „cofnij” i traciłem w zasadzie cały tekst. Jaki jest skrót do „cofnij cofnięcie” [dalej]?