Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Polskie znaki w OS X za pomocą prawego ⌘ zamiast ⌥

· Wojtek Pietrusiewicz · 29 komentarzy

Mój jedyny problem z domyślnym układem Polski Pro w OS X jest taki, że polskie znaki uzyskuje się inaczej niż pod Windowsem. Prawy klawisz Alt w systemie operacyjnym Microsoftu jest zaraz na prawo od spacji, a jako, że korzystam z niego do generowania “polskich ogonków” od czasów Windows 3.0, to najzwyczajniej na świecie przyzwyczaiłem się do niego na tyle, że przesuwanie palca o jeden klawisz dalej w Makach, jest dla mnie niewygodne. Starałem się przez ostatnie lata do tego przyzwyczaić. Nie wątpię, że potrafiłbym to zrobić, gdybym nie miał innego wyboru. Na szczęście jednak mam … więc nie muszę.


Inne wpisy w temacie Neptune, mojego Aira

 1. Air zamówiony
 2. Air odebrany — wyjmujemy z pudełka!
 3. MacBook Air 11,6″ CTO (mid 2013) — wyniki MacMark
 4. MacBook Air (Neptune) — pierwsza konfiguracja (1)
 5. MacBook Air 11,6″ (mid 2013) — pierwsze wrażenia
 6. Polskie znaki w OS X za pomocą prawego ⌘ zamiast ⌥
 7. Weekend bez ładowarki z MacBookiem Air 11.6″ (mid 2013)
 8. MacBook Air 11.6″ (mid 2013) — kolejne spostrzeżenia
 9. MacBook Air (Neptune) — Moje Aplikacje
 10. Recenzja MacBooka Air 11.6” po ponad 300 dniach (mid 2013)
 11. Recenzja MacBook Air 11.6″ (mid 2013) – pierwsze urodziny

Pozostałe wpisy dotyczącego mojego MacBooka Air 11,6″ znajdziecie pod tagiem Neptune.


Niestety jak korzystam z zewnętrznej klawiatury do pisania na iPadzie to nie mam możliwości zamiany klawisza ⌥ z ⌘, więc męczę się. Często też mylę literkę “ż” z ⌘Z, a “ą” z ⌘A. Wyobrażacie sobie co może się stać przy jednym, nierozważnym wciśnięciu niewłaściwego klawisza? Tak — zdarzyło mi się rozpocząć pisanie od nowa, dwukrotnie przez ostatnie kilka lat. OS X na szczęście pozwala to zmienić, ale potrzebujemy do tego specjalnego narzędzia.

KeyRemap4MacBook to magiczny program, który pozwala na wiele różnych ciekawych rzeczy związanych z klawiaturą. Osobiście wykorzystuję go tylko i wyłącznie do jednego celu — do prawego ⌘ przypisuję prawy ⌥, a do prawego ⌥ przypisuję prawy ⌘.

KeyRemap4MacBook Config

Dzięki temu, że te dwa klawisze są wirtualnie zamienione miejscami, mi się łatwiej piszę, nie robię katastroficznych błędów, a lewy ⌘ i ⌥ pozostają bez zmian. Wiem, że OS X umożliwia podobną czynność, ale zamienia on jednocześnie też te klawisze, które są na lewo od spacji, a tego nie chcę.

KeyRemap4MacBook jest aplikacją darmową, ale korzystam z niej tak długo, że muszę koniecznie przekazać jej twórcy jakąś większą kwotę, żeby przypadkiem nie myślał o zaprzestaniu wypuszczania nowych wersji.

Właśnie przeglądałem swoje archiwum i pierwszy raz o tym programie pisałem 19 lipca 2008 roku — dokładnie pięć lat temu! Przysięgam, że to zbieg okoliczności, ale absolutnie niesamowity! Wtedy napisałem:

To właśnie dzięki temu malutkiemu programikowi piszę ten post z uśmiechem na twarzy u człowieka już w pełni zadowolonego z funkcjonalności swojego ukochanego MBP.

Wyobraźcie sobie, że ten wpis piszę na MBA z analogiczną mimiką.

Przypadek? Nie sądzę.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.