Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

MacBook Air (Neptune) — pierwsza konfiguracja (1)

· Wojtek Pietrusiewicz · 20 komentarzy

Jakiś czas temu część z Was chciała poznać moje workflow oraz podobne rzeczy. Dzisiaj przystąpiłem do pierwszej konfiguracji OS X pod moje potrzeby na Airze, więc postanowiłem się z Wami podzielić szczegółami, bo trochę tego jest. Jako, że nie przenoszę się na Aira z iMaka, to nie korzystałem z żadnego Asystenta Migracji ani niczego takiego. Ma przede wszystkim służyć jako maszyna do pisania oraz mobilne studio do wstępnej obróbki zdjęć. Część z Was wie, że nazywam swoje komputery nazwami planet w naszym układzie słonecznym, na podobnej zasadzie jak do rozróżniania iSprzętów korzystam z nazw planet ze Star Wars. iMac to Mercury, Thinkpad to Jupiter, a Airowi przypadł Neptune. Ale wracając do meritum …


Inne wpisy w temacie Neptune, mojego Aira

 1. Air zamówiony
 2. Air odebrany — wyjmujemy z pudełka!
 3. MacBook Air 11,6″ CTO (mid 2013) — wyniki MacMark
 4. MacBook Air (Neptune) — pierwsza konfiguracja (1)
 5. MacBook Air 11,6″ (mid 2013) — pierwsze wrażenia
 6. Polskie znaki w OS X za pomocą prawego ⌘ zamiast ⌥
 7. Weekend bez ładowarki z MacBookiem Air 11.6″ (mid 2013)
 8. MacBook Air 11.6″ (mid 2013) — kolejne spostrzeżenia
 9. MacBook Air (Neptune) — Moje Aplikacje
 10. Recenzja MacBooka Air 11.6” po ponad 300 dniach (mid 2013)
 11. Recenzja MacBook Air 11.6″ (mid 2013) – pierwsze urodziny

Pozostałe wpisy dotyczącego mojego MacBooka Air 11,6″ znajdziecie pod tagiem Neptune.


Preferencje Systemowe

Tradycyjnie przed ustawieniem preferencji pod siebie, instaluję jedną lub dwie aplikacje, ale na potrzeby tego tekstu, załóżmy że to one były pierwsze.

Desktop

MBA Prefs Desktop

W tej zakładce wyłączam jedynie przeźroczysty pasek menu. Uruchamiam również wygaszacz ekranu w drugiej zakładce oraz ustawiam Gorące Rogi / Hot Corners. Na obecną chwilę mam jedynie ustawione wyłączanie ekranu pod dolnym prawym. Z czasem zapewne dodam ich więcej. Czeka mnie jeszcze wybór tapety na Biurko.

Dock

MBA Prefs Dock

W ustawieniach Docka przede wszystkim włączyłem Powiększanie / Magnification i ustawiłem je zgodnie z własnym widzimisię. Jako, że Air 11,6″ ma bardzo mało pionowych pikseli, to przeniosłem Dock na prawą stronę. Mam tak ustawione również w iMaku. Niektórzy mogą preferować samo–chowający się Dock. Na koniec zaznaczyłem opcję podwójnego kliku celem minimalizowania okna.

Mission Control

MBA Prefs Mission Control

Mission Control  wyłączyłem automatycznie organizowanie Spaces — drugi punkt od góry. Resztę opcji tym razem zostawiłem w domyślnych ustawieniach.

Language & Text

MBA Prefs Language

W pierwszej zakładce Language odznaczyłem wszystkie języki poza angielskim i polskim. W takiej kolejności je zresztą zostawiłem. W Text z kolei wyłączyłem automatyczną korektę pisowni — czasami lubi psikusy robić, które później przegapiam. W Region włączyłem pozycję Poland (English), a ostatnią zakładkę zostawiłem samą sobie.

Spotlight

MBA Prefs SpotlightTutaj robimy małe czary–mary, ponieważ zaraz będę instalował Alfreda. Tak po prawdzie to już go zainstalowałem, ale … wiecie przecież o co chodzi. Alfred zastępuje mi Spotlighta w całości, ale jeśli przypadkiem chciałbym mieć do niego nadal dostęp to zmieniłem mu skrót klawiszowy z ⌘Spacja na ⌥Spacja. Pod tym pierwszym skrótem umieszczam z kolei Alfreda (ustawia się to w jego preferencjach).

 Klawiatura

MBA Prefs KeyboardW panelu Keyboard Shortcuts robię dwie mega–istotne dla mnie zmiany. Po pierwsze, zmieniam skrót w Keyboard & Text → Move focus to next window z domyślnego na ⌘§. Dzięki temu mogę przełączać się pomiędzy aplikacjami skrótem ⌘Tab, a pomiędzy oknami danej aplikacji wspomnianym ⌘§. Drugą zmianą jest przełączanie dolnej opcji na All Controls dzięki czemu do każdego pola w jakimkolwiek oknie dostanę się za pomocą klawiatury, bez konieczności używania myszki czy trackpada. Pierwszy panel pozostawiłem bez zmian.

Trackpad

MBA Prefs TrackpadW ustawieniach trackpada wyłączyłem Naturalne Scrollowanie, do którego potrafię się przyzwyczaić, ale nie jest to coś co sprawia mi przyjemność. Wolę tradycyjną metodę.

Użytkownicy

MBA Prefs UsersTutaj przede wszystkim wyłączyłem konto gościa, które może potencjalnie zagrażać bezpieczeństwu. Zmieniłem sobie też avatara — to przecież nie bez znaczenia.

Dźwięk

MBA Prefs SoundNa iMaku mam tutaj więcej zmian, ale na Airze wyłączyłem jedynie dźwięk przy zmianie głośności, który doprowadza mnie do szału.

Bezpieczeństwo i prywatność

MBA Prefs FV1To tutaj dokonałem najważniejszych zmian w ustawieniach. W zakładce Ogólne / General włączyłem natychmiastowe żądanie hasła po wyłączeniu się ekranu lub uruchomieniu się screensavera. Chodzi o to, aby nikt nie miał dostępu do komputera jak od niego odejdę. Wyłączenie ekranu za pomocą wspomnianego wcześniej Hot Corner automatycznie blokuje komputer, 1password i tak dalej.

W zakładce File Vault włączyłem tę funkcję. Odpowiada ona za szyfrowanie dysku, dzięki czemu nikt nie powołany nie dostanie się do naszych danych bez naszego hasła. Zamazany klucz na powyższym screenie dodatkowo skopiowałem do pamięci. Poniżej podpowiadam co z nim dalej zrobiłem.

MBA Prefs FV2

Po włączeniu File Vault generowany jest specjalny klucz, dzięki któremu w razie czego możemy odzyskać dostęp do naszych danych. Ten klucz jest bardzo ważny i przy okazji bardzo tajny, więc po jego skopiowaniu, dodałem go do 1password do działu Secure Notes. Następnie, zgodnie z powyższym screenshotem, pozwoliłem Apple przechować mój klucz, do którego mogę się dostać dopiero po odpowiedzeniu na trzy pytania. Odpowiedzi na nie, które nie są prawdziwe, również zapisałem w notatce w 1password, co widać poniżej.

MBA Prefs 1password

Przy okazji zrobiłem również screenshota klucza i również go dołączyłem do notatki. Better safe than sorry. Teraz wystarczyło zrestartować komputer, aby uruchomiło się szyfrowanie dysku. Ponoć jest spadek wydajności, ale nie jest on na tyle duży, aby nie korzystać z tej funkcji, a ja nie zauważyłem żadnej różnicy.

Na koniec pozostała zakłada Firewallw której włączyłem zaporę sieciową. Dodatkowa bariera nie zaszkodzi.

* * *

To byłoby na tyle jeśli chodzi o wstępną konfigurację Aira. Być może umknęły mi pewne detale, takie jak ustawienia Findera czy Biurka, ale to każdy i tak ustawia zgodnie ze swoimi potrzebami.

W następnym wpisie na temat Aira przedstawię Wam aplikacje, które na nim zainstalowałem — niektóre już zapewne poznaliście z powyższego artykułu.

Pytania?

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.