Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Wszystko o iPhone 4

· Wojtek Pietrusiewicz · 7 komentarzy

Premiera iPhone 4 przez Apple miała miejsce tydzień temu na WWDC 2010. Prowadzaliśmy dla Was LiveBlog w formie tekstowej oraz video transmisję na żywo wraz tłumaczeniem oraz naszym komentarzem, na którą weszło szokująca ilość osób — 21,902. Dwadzieście jeden tysięcy!

Na samo Makowe ABC tego dnia było 2,309 odwiedzin z 26 krajów, z których Australia była najodleglejszym. Live Blog z kolei miał 841 czytelników — nowy rekord.

Zapraszam do podsumowania nowości w iPhone 4!

Hardware

Ogólny design samego telefonu znamy już od jakiegoś czasu, od momentu opublikowania zdjęć przez Engadget dnia 18 kwietnia 2010r. Chwilę później pojawiły się również na serwisie Gizmodo, wykonane przez ich redaktorów.

Szkło

Nowy iPhone ma szkło już nie tylko na przedniej ściance, ale również na tylnej. Według zapewnień Apple, nowa technologia jego wykonania pozwoliła uodpornić szkło na zarysywania do poziomu szkła szafirowego, często spotykanego w droższych zegarkach, oraz utwardzić go aby było 30 razy bardziej wytrzymałe od plastiku.

Retina Display

Nowy iPhone otrzymał również nowy ekran LCD wykonany w technologii IPS, znanej chociażby z iMaków czy iPadów. Zapewnie szerokie kąty widzenia oraz znakomite odwzrowanie kolorów.

Nowy ekran charakteryzuje się ponadto czterokrotnie wyższą rozdzielczością niż poprzednie modele: 960×480 pikseli. Na tej samej powierzchnii! Oznacza to osiągnięcie gęstości 326 ppi (pikseli na cal). Granica typowego ludzkiego oka kończy się na ok. 300 ppi co oznacza, że będziemy mieli wrażenie jakbyśmy patrzyli się na kartę kredowego papieru z idealnie wyrenderowanym tekstem czy też obrazem. Piksele nie będą dla nas punktami — złudzenie optyczne dzięki takiemu upakowaniu pikseli zmyli nas i będziemy widzieli obraz ciągły.

Blogger Robert Scoble wykonał zdjęcia lustrzanką w wysokiej rozdzielczości ekranu iPhone 4 oraz modelu 3GS:

Oryginały w 21 megapikselach możecie obejrzeć tutaj:

Bardzo ciekawie również prezentuje się ekran na video — polecam włączenie HD:

Ramka ze stali nierdzewnej

Poprzednie modele iPhone miały problemy z sygnałem z powodu ukrycia anteny wewnątrz obudowy, aluminiowej w modelu 2G. W modelu 4 problem rozwiązano poprzez wykorzystanie głównego elementu strukturalnego wokół samego brzegu telefonu jako dwóch anten: do 3G/GSM i WiFi/BT/GPS. Czarne przerwy widoczne na powyższym zdjęciu obok gniazdka do słuchawek to nic innego jak guma(?) rozdzielająca obie anteny.

Wszystkie elementy elektroniczne są montowane do tej stalowej ramy, dzięki czemu telefon na niespotykaną wytrzymałość oraz sztywność. Ta technologia również pozwoliła na odessanie zbędnego tłuszczu i uczyniła go najcieńszym smartphonem na rynku.

Procesor

iPhone 4 otrzymał ten sam procesor co iPad — konstrukcja własna Apple nazwana A4, wg. niektórych raportów taktowana częstotliwością 1GHz. Pamięć pozostała na tym samym poziomie co w modelu 3GS: 256MB.

Największą zaletą nowego procesora jest jego energooszczędność, która pozwoliła wydłużyć czas pracy na baterii. Jest to tendencja sprzeczna z innymi producentami; nowe telefony są zazwyczaj co raz bardziej bateriożerne.

Żyroskop + akcelerometr

iPhone został wyposażony dodatkowo w żyroskop współpracujący z akcelerometrem co pozwoli na dotychczas nieznane możliwości chociażby w grach. Nie tylko przyśpieszenie telefonu będzie brane teraz pod uwagę, ale również jego obrót w trzech płaszczyznach z nieznaną dotąd precyzją.

Steve zaprezentował jego możliwości podczas keynote z WWDC 2010. Polecam jego obejrzenie!

Dwie kamery i FaceTime

Telefon zyskał nie tylko na jakości, ale również na ilości. Tylna kamera została wyposażona w nową matrycę o rozdzielczości 5 megapikseli, których rozmiar został zachowany — po prostu została zwiększona wielkość matrycy. Powinno to zaowocować lepszymi jakościowo zdjęciami, a nie tylko zwiększoną rozdzielczością. Sama matryca jest wykonana w nowej technologii backlight illumination, która również zmniejsza  szumy przy wyższych czułościach. Obok obiektywu została zamontowana lampa błyskowa LED. Profesjonalnych portretów tym nie zrobicie, ale na urodziny będzie jak znalazł.

Przód aparatu zyskał dodatkową kamerą z matrycą VGA (o rozdzielczości 640×480 pikseli). Pozwala ona na robienie sobie autoportretów (w znacznie niższej rozdzielczości) oraz służy do prowadzenia video-rozmów w stylu Skype. Apple zintegrował usługę FaceTime z funkcją dzwonienia i obecnie działa tylko pomiędzy dwoma iPhone 4 oraz wyłącznie za pomocą połączenia WiFi.

Nie wróżę tej technologii dużej przyszłości, szczególnie patrząc na fakt, że rozmowy video w Polsce są dostępne od kilku lat i nie cieszą się popularnością. Gdyby natomiast Skype mógł wykorzystać przednią kamerę … to nie musiałbym siedzieć przed komputerem podczas gadania z rodziną.

HD video

iPhone 4 podobnie jak model 3GS ma możliwość kręcenia filmów. Jednak w odróżnieniu od tego pierwszego, potrafi to robić w HD. Materiały rejestrowane są w 720p (1280×720 pikseli progresywnie) w 30 klatkach na sekundę (29.97?). Dodatkowo można, podobnie jak w poprzedniku, pacnąć w ekran, aby wybrać punkt ostrości.

Klipy video możemy trymować bezpośrednio w telefonie (obcinać początek/koniec), a korzystając z płatnego iMovie for iPhone możemy dodatkowo tworzyć własne produkcje — może nie klasy Hollywood, ale możliwość istnieje. Co ciekawe — nasze klipy video również będą tagowane geolokalizacją podobnie jak zdjęcia. Z tego co wiem to YouTube już potrafi rozpoznawać gdzie nasz film został nakręcony.

Więcej o iMovie for iPhone przeczytacie tutaj.

Dwa mikrofony

Podwojono również liczbę mikrofonów — iPhone 4 ma ich dwa. Jeden służy do tradycyjnych rozmów, natomiast drugi, umieszczony przy gniazdku słuchawkowym, ma za zadanie wyciszać niepotrzebne dźwięki. Prawdopodobnie pomoże to w pogłosie, który jest sporym problemem poprzednich modeli iPhone podczas korzystania z wbudowanego głosnika.

Bateria

Nie dość że została powiększona, to dzięki oszczędnemu Apple A4 pozwala nam osiągać lepsze czasy pracy. Czas rozmów został wydłużony do 7/14 godzin odpowiednio na 3G i 2G. W standby telefon może czekać bez ładowania 300 godzin. Korzystając z internetu zapewni nam 6 godzin pracy przez 3G oraz 10 godz. za pomocą WiFi. Będziemy mogli również słuchać do 40 godzin muzyki oraz oglądać do 10 godzin filmów.

Jeśli interesuje Was funkcjonalność iOS4 to zapraszam tutaj:

Jeśli macie wątpliwości, pytania lub komentarze to zapraszam pod ten wpis lub do formularza kontaktowego na górze strony.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.