Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Wszystko o iPad 2 [uaktualniono]

· Wojtek Pietrusiewicz · 22 komentarze

Steve Jobs wczoraj zaprezentował nowego iPada oznaczonego numerem 2 — cieńszy, lżejszy, szybszy z dwoma kamerami. Moje przewidywania co do tego ostatniego sprawdziły się w 100% — „wszyscy” mówili, że tylna będzie bez sensu dla tak dużego urządzenia, ale wiedziałem, że Apple nie odpuści możliwości FaceTime’owania z dzieciakami w tle.

Moje własne przemyślenia znajdziecie pod koniec wpisu …

Design

Wszystkie przecieki iPadów 2 sprawdziły się — mamy design zainspirowany iPodem touch 4G, czyli opadające brzegi i płaski tył wraz z głośnikiem przykrytym piękną tarką do dobrych serów. Całość jest teraz o 33% cieńsza od poprzednika i kilka pół mm cieńsza od iPhone’a 4. O gustach się nie dyskutuje, ale ogólnie całość mi się bardzo podoba i podejrzewam, że największym czynnikiem przemawiającym za iPadem 2 jest jego biały kolor na przedniej ściance. Waga spadła o 80g w stosunku do modelu WiFi, a to już jest zauważalna wartość przy dłuższych posiedzeniach — na tronie lub kanapie, jak kto woli.

Specyfikacja

Sercem nowego iPada jest dwurdzeniowy procesor zaprojektowany przez Apple — model A5. Oba rdzenie taktowane są częstotliwością 1 GHz i podczas keynote wspominano, że iOS został dostosowany do niego. Nie było to przesadnie szczegółowe stwierdzenie, ale zakładam, że będzie potrafił wykorzystywać oba rdzenie. To chyba też pierwszy przypadek podania przez Apple konkretnej częstotliwości taktowania … Jednym z ważniejszych faktów jest też niewątpliwie żywotność baterii, która nadal wyceniana jest na 10 godzin. W praktyce (bez oglądania video) z powodzeniem na obecnym modelu wyciągam 14-18 godzin (przed zapaleniem się rezerwy — 20%).

Nadal nie wiem ile iPad 2 ma RAMu — inne strony mówią o wartościach od 128 MB do 1 GB, a żaden z raportów nie wydaje się być wiarygodny. MacStories dwojako udowadnia, że jest 512 MB RAMu — przede wszystkim faktem, że iMovie będzie działało na iPhone 4, iPod touch 4G i iPad 2 (mają 512 MB), ale nie ma iPad (który ma 256 MB).

Największy wzrost wydajności zapewnia nowy układ graficzny, który daje do 9-krotnie lepszą wydajność. Zresztą wszystkie hands-on, które dotychczas oglądałem mówią, że nowy iPad jest bardzo szybki. Pamiętajmy, że suche liczby nie zawsze przekładają się na rzeczywistą prędkość.

Smart Covers

Nowe okładki były zaprojektowane razem z obudową nowego iPada. Przylegają do tabletu za pomocą magnesów, które dodatkowo automatycznie ustawiają zawias, aby osłona ekranu zawsze idealnie się ustawiała. Od środka jest dodatkowo wyłożona mikrofibrą, która na za zadanie czyścić ekran. Dodatkowy magnes zapewnia przyleganie okładki do ekranu i jej zamknięcie/otwarcie powoduje uśpienie/obudzenie iPada. Jakby tego było mało, to Smart Cover jeszcze się składa i tworzy podparcie do pisania lub utrzymuje tablet w pozycji wygodniejszej do oglądania wideo.

Okładki będą dostępne w cenie $39 za wersje wściekło-kolorowe z materiałów sztucznych i $69 za bardziej stonowane modele ze skóry.

Mirroring video

Dla wielu to może być jedna z ciekawszych możliwości iPada 2. Za pomocą adaptera możemy podłączyć kabel HDMI oraz dock connector (celem ładowania) do tabletu i obraz z niego będzie powtórzony na ekranie telewizora — wspiera do 1080p w najnowszym modelu. Przenośne Apple TV? Narzędzie do prezentacji? Konsola do gier, w której sterownikiem jest iPhone?

Adapter będzie również współpracował z iPadem 1, iPhonem 4 i iPodem touch 4G. Starsze urządzenia wspierają też jedynie 720p i nie obsługują mirroringu. Cena: $39.

iTunes Home Sharing

Koniec z koniecznością synchronizacji naszych materiałów na urządzenia iOS, jeśli wystarczy nam mieć do nich dostęp w domu. iTunes Home Sharing pozwala na streaming muzyki, filmów, podcastów i całej reszty po WiFi. Myślałem, że to będzie działało na zasadzie AirPlay, ale tak też jest dobrze.

Ceny i modele

Nadal mamy trzy podstawowe modele różniące się pojemnością (16, 32 i 64 GB), w dwóch różnych kolorach (biały i czarny), dostępne z antenami WiFi, WiFi + 3G (GSM) i WiFi + 3G (CDMA) — łącznie 18 różnych.

Mając iPhone’a 4 nie widzę już sensu kupowania modeli 3G — funkcja Personal Hotspot w iOS 4.3 udostępnia łącze i nie naraża nas na kolejne karty SIM, abonamenty, itp. CDMA na naszym rynku też przesadnie nie ma sensu.

Przypominam, że rozmiar biblioteki iPhoto znacząco się zwiększył w iOS 4.3 — iPhoto zajmuje mi 50 GB i dotychczas wszystkie zdjęcia mieściły się w 7 GB na iPadzie. Teraz zamują 23 GB …

Przemyślenia

Ciężko podejść do tematu obiektywnie, bo jestem oczywiście skażony gadżeciarstwem — to ponoć tańsze niż psycholog, taki odpowiednik kobiecych zakupów. iPad 2 z jednej strony to nie jest duży skok względem iPada, ale z drugiej strony nowy procesor może znacząco wpłynąć na sprawność takich aplikacji jak nowy iMovie. To zdecydowanie ewolucja i podniesienie go do obecnej specyfikacji technicznej. Pytanie czy upgrade’ować będzie zadawało sobie pewnie blisko 15 milionów osób … każdy ma inne kryteria, inne potrzeby i inaczej wykorzystuje swojego iPada. Ja wiem, że mój zostanie wymieniony na nowszy model w zasadzie tylko z powodu koloru, wagi i procesora. Zamierzam pobawić się więcej iMovie i być może uda się nagrywanie podcastów za pomocą Garageband, a tutaj wydajność będzie miała znacznenie.

Steve Jobs fajnie podsumował wczorajszy keynote — powiedział (parafrazuję), że:

Sporo osób śpieszy się, aby wejść na rynek tabletów i patrzą na to jak na kolejny PC. Rozmawiają o prędkościach zupełnie jak podczas promowania pecetów. Nasze doświadczenia i każda kość w naszym ciele mówi, że to nie jest właściwe podejście. To są urządzenia ery post-PC, które muszą być łatwiejsze w użyciu niż PC, bardziej intuicyjne niż PC, a aplikacje, system operacyjny i sprzęt muszą się łączyć w bardziej przeźroczysty sposób niż na PC.

To właśnie najważniejszy element Apple, którego nie zrozumiesz dopóki go nie wypróbujesz. To możliwość tworzenia muzyki na iPadzie w Garageband, przeniesienia jej do Garageband na Maku i dokończenia projektu. To możliwość nagrania filmu kamerą, jego montażu w iMovie, przeniesienia do Garageband celem dodania uprzednio skomponowanej muzyki i puszczeniu w świat — wszystko bez konieczności szukania pliku.

iPad niewątpliwie tworzy efekt halo, podobnie jak iPody i iPhone’y, ale jego funkcjonalność należy najpierw poznać. A jeśli brakuje Ci jakiegoś narzędzia to przeszukaj App Store — częściej niż nie coś ciekawego się tam znajdzie.

Nie wątpię, że nowe propozycje na rynku takie jak Motorola Xoom będą imponujące, ale będzie im zawsze czegoś brakowało — tej integracji i powiązań, które ułatwiają pracę. Też pewnie przyniosą uśmiech na twarzy, ale wątpię czy poruszą serce.

Powyższe brzmi jak tani serial miłosny, ale wystarczy że raz zobaczycie oczy dzieciaka bawiącego się na iPadzie, aby zrozumieć jego magię.

Sponsorem Makowego ABC w tym tygodniu jest sklep internetowy BluDot.pl, w którym znajdziecie całą masę najprzeróżniejszych gadżetów do iUrządzeń, łącznie z kubkami, pokrowcami, dyskami i nawet kamerami video.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.