Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Nowy iPhone z ekranem 640×1136 px

· Wojtek Pietrusiewicz · 14 komentarzy

Mark Gurman wraz z ekipą 9to5Mac odkryli wczoraj wieczorem kilka ciekawych rzeczy w nowym Xcode 4.5. Mianowicie, udało im się uruchomić inne proporcje ekranu dla symulatora iOS 6, które dają w sumie rozdzielczość 1136 x 640 pikseli, co oznacza proporcje ekranu 16:9. Efektywnie to oznacza dokładnie o jeden rząd ikon więcej na głównym ekranie.

Co ciekawe, o tak powiększonym ekranie pisano już na początku tego roku, o czym pisałem chociażby tutaj:

Dzisiaj Chuck Remington na łamach 9to5Mac napisał, że słyszeli z niezależnych źródeł o trwających testach modelu z ekranem 3.95″ – dwóch modeli oznaczonych jako iPhone 5,1 i iPhone 5,2, posiadających nazwy kodowe, odpowiednio, N41AP i N42AP.

Wracając jednak do specyfikacji technicznej ekranu – miałby on rzekomo posiadać ekran 3.95″ o rozdzielczości 1136×640 px co oznacza, że otrzymałby dokładnie 176 pikseli w pionie. Ekran zbliżyłby się w takiej sytuacji do proporcji 16:9 znanych z telewizorów czy monitorów, a dodatkowe 176 pikseli umożliwi wciśnięcie na SpringBoard dodatkowy rząd ikon w ustawieniu pionowym. Chuck jest również przekonany, że nowy model posiada nowy przycisk Home oraz nowy Dock connector o znacznie mniejszych rozmiarach.

Zostają nam trzy możliwości: Apple robi im psikusa, przecieki z początku roku były prawdziwe lub za dużo kombinowali w Xcode i przedstawiony hack jest mistyfikacją. Niestety, spodziewam się, że środkowa opcja jest najbardziej prawdopodobna i taki telefon rzeczywiście powstanie. Niestety, dlatego że nie lubię ekranów 16:9, które wydają się nienaturalne podczas trzymania ich w pionie. Dodatkowo, nie będzie już tak łatwo obsługiwać go jedną ręką – niewątpliwie przy ekranach 4.6″+ jest jeszcze gorzej.

A Wy jak sądzicie? Przegrałem PPiP1? Czy uratuje mnie iPad 8″?

Zdjęcie: 9to5Mac

 1. Polski Puchar iPhone’a.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Ja również nie przepadam za ekranami 16:9… pozostaje tylko nadzieja, że przeciek z początku roku okaże się tylko plotką…

 • Obawiam się że taki telefon powstanie. Za dużo przecieków wszędzie.

 • Filthy_Criminal

  Tak na zdrowy rozsądek to czego w sumie oczekujemy od nowego iPhona?? Większego ekranu? Zmian w wyglądzie iOS? Może jakieś nowe ‚amazing’ opcje dla użytkowników. Naczytałem się już sporo plotek i naoglądałem sporo renderów i wydaje mi się, że ekran będzie większy tylko czy to jest aż tak super potrzebne? Może i jestem skrzywiony japkowo, ale jak dla mnie rozmiary iP4 są w sam raz nie za duże nie za małe, nie chciał bym żeby w mojej kieszeni pojawiło się coś co rozmiarami przypomina rakietkę do ping ponga.

 • lookash

  Kurcze, czy mi się tylko wydaje ze poza plotkami o większym ekranie i nowym dockconnectorze nic innego sie nie pojawiło czy coś pominąłem? LTE to pewniak, niestety pewnie nie do wykorzystania w PL, a nawet jeśli to w telefonie mi taka prędkość nie potrzebna. Większy ekran też mnie jakoś nie zgrzewa, nowe złącze – więcej problemów niż pożytku niestety, bo niesie za sobą konieczność zmiany akcesoriów. Rzeczywiście zamiast większego iPhone’a wolałbym małego iPada. Te kilka pikseli (jeden rząd ikon) na nic mi nie potrzebne, bo wiele nie wniesie, a tylko zwiększy tylko rozmiar urządzenia. Z wagą pewnie sobie jakoś poradzą. Niestety na dzień dzisiejszy do zakupu ciągnęła by mnie jedynie sama chęć posiadania najnowszego iPhona, a nie jakaś konkretna funkcja.

 • grafmarr

  Niestety, ale plotki chyba się sprawdzą. Osobiście nie jestem zachwycony ani zwiększeniem ekranu, ani zmianą złącza.

 • Ale dlaczego iPad 8″ ma Cię uratować? ;P

 • 24h na baterii. Prawdziwego. Nie standby.

 • Posłuchaj podcastu. :)

 • Przyznaję się bez bicia, że jeszcze nie zdążyłem przesłuchać. Ale to nie zmienia faktu, że puchar jest „iPhone’owy”. ;)

 • Apple często robiło coś wbrew swoim klientom, a potem było słychać głośne WOW, szczerze mówiąc, dla mnie, zmiana proporcji ekranu jest koszmarem, bo wkurzają mnie smartfony, które gdy trzymamy je w pionie wyświetlają treści w nienaturalnych proporcjach, a w poziomie rozciągają je niemiłosiernie. Zawsze to właśnie ekran był jedną z najważniejszych cech nowych iPhone’ów. Mam nadzieję, że taki ekran nie powstanie, ale jeśli powstanie, liczę na to, że developerzy jak i inżynierowie Apple, wykorzystają te miejsce w kapitalny sposób.

 • Mam nadzieję, że nie zepsują aparatu i nie będzie robił „panoramicznych” zdjęć. Chociaż wyświetlanie na tym obecnych 4:3 też nie będzie zbyt ciekawe :/

 • iPhone robi 3:2.

 • Mylisz się. Wyświetlacz ma 3:2, ale zdjęcia robi 4:3.

 • Faktycznie. Zwalam winę na robienie zbyt wielu rzeczy naraz.