Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Nowe Mac mini mid-2010!

· Wojtek Pietrusiewicz · 3 komentarze

Dzisiaj rano wraz z możliwością pre-orderów nowych iPhone 4, pojawił się w sklepie najnowszy, najmniejszy, najbardziej aluminiowy, calusieńki unibody — Mac mini mid-2010!

Został pomniejszony już do takiej granicy, że bałbym się że go zgubię w gąszczu kabli pod telewizorem. Bo takie widzę w nim najlepsze zastosowanie (jak już ktoś ma drugiego, większego Maka). Jeśli nie to jest to idealna propozycja do rozpoczęcia przygody z firmą z Cupertino.

Na stronach Apple może go znaleźć w typowej scenerii dotychczas zarezerwowanej dla Apple TV, które mam wrażenie że odchodzi powoli w niepamięć. Zresztą Steve wypowiadał się na tegorocznej koferencji D8, że dopóki urządzenia w stylu Apple TV są jedynie set-top boxami to nie mają sensu.

Spodziewam się tutaj rewolucji od Apple — oczywiście jeśli uda im się tą rewolucję wymyślić.

Co nowego?

Przede wszystkim nowa jest tylna ścianka z kilkoma nowymi portami, złączkami i tym podobnymi. Drugą nowością jest wyglądający na sporych rozmiarów wentylator.

Jak widzimy na załączonym obrazku, do dyspozycji mamy już tylko cztery porty USB (poprzednik miał 5 sztuk), ethernet, FireWire 800, Mini DisplayPort oraz dwa nowe: HDMI i czytnik kart SD. Ten przedostatni port wyraźnie (dla mnie) adresuje to urządzenie jako potencjalne centrum multimedialne w domu.

Obudowa jest teraz wykonana w technologii unibody znanej z MacBooków (Pro) z aluminium. Wysokość uległa znacznemu obniżeniu i wynosi obecnie 1.4″, czyli ciut ponad 3.5 centymetra. Niewiarygodne!

Grafika, procesory i RAM

Karta graficzna została zmieniona na znaną z niższych modelowo MacBooków — nVidię GeForce 320M. Wyposażona jest w 256MB pamięci DDR3 (współdzielonej) i 48 rdzeni. Ma być do dwóch razy szybsza od tej montowanej w Mac mini potrzedniej generacji.

Wspierane jest teraz również do 8GB RAMu — podwojono ten numerek względem poprzednika.

Dostępne będą dwa procesory: Intel Core 2 Duo 2.4GHz lub szybszy 2.66GHz. Niestety nie doczekaliśmy się nowszych i wydajniejszych serii Core iX.

Mac mini Server

Dostępna jest również wersja wyposażona w Snow Leopard Server. Podobnie jak poprzednik, wyposażony jest w dwa dyski twarde i nie ma napędu SuperDrive. Teoretycznie więc mamy do dyspozycji 2x 500GB 7200rpm w mirrorze lub stripe’ie (1TB).

Defaultowa konfiguracja obejmuje również 4GB RAMu oraz szybszy z procesorów, model 2.66GHz.

Podsumowanie

Idealna zabawka dla osób rozpoczynających swoją przygodę z OS X oraz potencjalnie może okazać się świetną alternatywą jako centrum multimedialne. Ceny w USA podobnie jak w zeszłym roku, czyli $699 za wolniejszy model (+ ewentualne upgrade’y) oraz $999 za edycję serwerową.

Więcej: Apple.com

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

  • Paweł

    MI się podoba jeszcze to, że nie potrzeba zewnętrznego zasilacza! Dla mnie to duży plus, no nie mam już gdzie upychać tych zasilaczy pod szafką RTV.
    Xbox, ruter, Cyfra, N, Mini, każde z tych urządzeń ma zewnętrzny zasilacz, w tym Mini i Xbox największe.

  • Trzeba zmienić na nowego Mini, Tuner z UPC oraz PS3 :)

  • Jakoś nie mogę się przyzwyczaić do widoku takiej małej skrzynki .