Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

iPhone 4 i iOS 4 — skrót informacji

· Wojtek Pietrusiewicz · 1 Comment

Apple zaprezentowało dzisiaj swoją najnowszą iterację smartphone’a — iPhone 4. Wraz z nim premierę miała również nowa wersja systemu operacyjnego, dotychczas nazywany iPhone OS. Była to nazwa nie do końca odpowiednia, biorąc pod uwagę że pod jego kontrolą również działa iPad oraz być może w przyszłości Apple TV1. Od dzisiaj jego nazwa brzmi iOS.

Zapraszam do przeczytania dzisiejszej relacji tekstowej z WWDC 2010 na live blogu (klik!).

Nowości

Wbrew pozorom nie ma ich specjalnie dużo. Na wzmiankę na pewno zasługuje FaceTime — Skype pod szyldem Apple umożliwiający prowadzenie wideo rozmów przez WiFi. Nie jest to sprecyzowane, ale nie ma przeciw wskazań aby działało to na 3G. W USA AT&T oczywiście nie wytrzyma naporu danych, ale być może Apple nie wprowadzi tego ograniczenia np. w Europie.

Technologia zwana Retina display zapowiada nowy ekran o podwyższonej rozdzielczości — 960x640px. Daje to w sumie ponad 300 ppi2, więcej niż ludzkie oko jest w stanie rozróżnić. W szczególności czcionki będą dzięki temu niesamowicie gładkie i wyraźne.

Pozostaje jeszcze wspomnieć o nowej matrycy aparatu (5MP) z lampą błyskową oraz możliwością nagrywania filmów HD. Temu ostatniemu będzie również towarzyszyła aplikacja do edycji i obróbki filmów bazująca na iMovie z pakietu iLife. Będzie nosiła tą samą nazwę tak na marginesie. Przednia ściana telefonu, obok głośnika, również została wyposażona w kamerę, ale nie znam jej rozdzielczości (VGA?).

Aplikacja iBooks również pojawi się wraz z iOS 4 i będzie miała podział na książki oraz PDFy. Odejdzie konieczność korzystania z takich programów jak GoodReader czy Air Sharing.

iPhone 43 dostępny będzie w dwóch kolorach — białym i czarnym. Z tą różnicą, że ten pierwszy dziewiczą biel pokaże również na przedzie.

Na pozostałych blogach oraz stronach Apple będziecie mogli przeczytać więcej szczegółów na temat nowego iPhone. Swój komentarz dopiero wyrażę w osobnym wpisie po obejrzeniu Keynote — wolałbym przekazać Wam pewniejsze informacje wraz z własnym komentarzem, a nie bazować wszystko na blogach anglojęzycznych.

Jak ktoś już zdobędzie linka do keynote to będę wdzięczny za info!

  1. Moje prywatne domysły.
  2. Punktów na cal.
  3. Udało mi się przewidzieć dzisiaj przed samym WWDC jego nazwę!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.