Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Wszystko o iPhone OS 4.0

· Wojtek Pietrusiewicz · 7 komentarzy

Przed paroma minutami zakończył się keynote Apple dotyczący przyszłości iPhone OS w wersji 4.0. Przedstawiono kilka świetnych nowych rozwiązań na które wiem że wielu z Was czekało z niecierpliwością oraz kilka mniej istotnych.

Numerki

Na początku Apple pochwaliło się różnymi numerkami jak zwykle to bywa. Wiemy już, że przez 5 dni od premiery iPada sprzedano ponad 450,000 sztuk tabletu. Jego użytkownicy ponadto ściągneli ponad 3.5 mln aplikacji dedykowanych iPadowi — sporo biorąc pod uwagę 3,500 dostępnych aplikacji. Przez pierwsze 24 godziny pobrano również 250,000 iBooks, a wliczając dzień dzisiejszy już przekroczono liczbę 600,000.

Sprzedano również ponad 85 milionów iPhone’ów i iPodów touch — odpowiednio 50 i 35 mln — a App Store posiada obecnie ponad 185,000 apps. W sumie doliczono się już ponad 4 mld pobrań z App Store.

Co Nowego?

Apple widać, że włożyło sporo wysiłku w prace nad iPhone OS 4 — po wstępnych kilkunastu minutach zabawy jestem zachwycony nowościami, ale również zaskoczony niektórymi bugami jakie spotkałem niemalże natychmiast.

Po pierwsze informacje dotyczące dat:

 1. iPhone OS 4 dla iPhone i iPod touch pojawi się w lecie 2010.
 2. iPhone OS 4 dla iPad pojawi się dopiero na jesień.

1500 nowych API w SDK:

 • in-app SMS
 • dostęp do kalendarza
 • zautomatyzowane testowanie (?)
 • Quick Look
 • pełny dostęp do zawartości zdjęć i video
 • … i wiele wiele innych

1. Multitasking

Nie byliśmy pierwsi na tej imprezie, ale będziemy na niej najlepsi.

Tymi słowami Steve Jobs zaczął przedstawienie najważniejszej nowości w OS 4 — wielozadaniowości. Wspomniał, że implementacja multitaskingu jest prosta, ale nie rozwiązuje problemu baterii oraz spowolnienia funkcjonowanie całego telefonu. Zależało im na wyeliminowanie tych problemów.

Pomiędzy poszczególnymi aplikacjami możemy się teraz przełączać za pomocą dwukrotnego kliknięcia/pacnięcia w przycisk Home. Całość ekranu się podnosi i jak widać na powższym screenie, ukazuje się pasek z aktualnie uruchomionymi aplikacjami. Apple chwali się, że zaimplementowano wiele ciekawych rozwiązań w temacie, łącznie z zamrażaniem aplikacji, aby można było przywrócić app szybko ale równoczęsnie żeby nie pożerała ona zasobów w tle. W przypadku na przykład takich aplikacji jak nawigacje samochodowe, ma być możliwe zamrożenie aplikacji z wyłączeniem procesów odpowiedzialnych za zbieranie sygnałów z GPS — spowoduje to, że nawet jak rozmawiamy przez telefon czy robimy coś zupełnie innego to Navigon czy inny nDrive będzie wiedział gdzie się aktualnie znajdujemy.

7 api związanych z multitaskingiem:

 • audio w tle
 • VOIP, np. dla Skype (będzie zachowywał się jak zwykła rozmowa telefoniczna)
 • usługi geolokalizacyjne w tle
 • push notifications (z OS 3.0) + nowe lokalne powiadomienia (np. TVGuide pokaże info, że zaprogramowany program już się zaczął)
 • dokańczanie zadań — np. w tle Flickr może uploadować zdjęcia na WWW podczas gdy my robimy już co innego
 • szybkie przełączanie się pomiędzy aplikacjami — chodzi o zamrożenie stanu app, aby zachował wszystkie ustawienia itp.

2. Folders

Kolejna nowa funkcja, która mi bardzo przypadła do gustu. Folders pozwala nam grupować ikony aplikacji czy programów w podkatalogi (do 9. apps w jednym). Dzięki temu wzrośnie liczba dostępnych ikonek ze 180. do 2,160 na 11. możliwych ekranach. Grupowanie automatycznie przypisuje folderowi nazwę zależnie od kategorii w jakiej pierwszy dodawany app się znajduje. Nie próbowałem jeszcze zmieniać nazwy, ale wygląda na to że jest to możliwe.

Wspaniały dodatek … w końcu wszystkie gry będę miał w jednym miejscu.

3. Poprawiony Mail.app

Mail.app wreszcie wprowadził jeden inbox dla wszystkich naszych kont pocztowych. Nadal mamy dostęp do tradycyjnej metody podpatrywania poczty, ale z reguły możemy wejść w All Inboxes i zobaczymy w nim wszystkie nasze świeże maile. Koniec męczenia palców — z tej funkcji bardzo się cieszę. Dodatkowo możemy organizować wiadomości w trybie wątkowym, czyli podobnie jak widzimy SMSy — w odpowiedniej kolejności. Całość jest teraz bardziej zbliżona do Maila znanego z OS X.

4. iBooks dla iPhone

Już nie tylko posiadacze iPada będą mogli cieszyć się z posiadania iBooks.app. Niestety aplikacja nie jest jeszcze dostępna w App Store i podejrzewam, że pojawi się dopiero wraz z oficjalną prezentacją pełnej wersji OS 4.

5. Enterprise

Usługi przede wszystkim dla korporacji, które wyposażają swoich pracowników w iPhone:

 • jeszcze lepsza ochrona danych (szyfrowanie)
 • zarządzanie urządzeniami (zakładam że chodzi o iPhone’y)
 • bezprzewodowe rozpowszechnianie firmowych aplikacji
 • więcej niż jedno konto typu Exchange — wiem że wielu o to prosiło
 • support dla Exchange Server 2010
 • support dla SSL VPN

6. Game Centre

Game Centre ma być naszym centralnym punktem dla gier. To tutaj będziemy mogli wyzywać znajomych na pojedynki multiplayer, śledzić wyniki nasze i innych w rankingu i punktacji ulubionych gier i tym podobne. Ma to zastąpić (nie będzie integrować) wszystkie developerskie podejścia do tematu jakim jest np. OpenFeint. Będą również swojego rodzaju osiągnięcia znane chociażby z PS3 czy XBox.

7. iAd

Apple również przedstawił nową platformę reklamową dla swoich mobilnych produktów. Jako, że temat jest raczej mało interesujący to krótko podsumuję go w kilku punktach:

 • Jobs twierdzi: „Reklamy powinny być wew. app, a nie w wyszukiwarkach.”
 • Potencjał w społeczeństwie iPhone OS: przeciętnie osoba spędza 30 minut dziennie w aplikacjach. Jedna reklama na 3 min. to 10 dziennie. Można dzięki temu wyświetlić ok. 1 miliarda reklam dziennie.
 • Apple chce poprawić jakość reklam.
 • Reklama ma być interaktywne, ale również dostarczać takie emocje jak spoty reklamowe w TV.
 • Przedstawili demo na którym reklama zawierała wewnątrz siebie grę oraz masę interaktywnego materiału.
 • Uruchomienie reklamy nie zamyka app w którym się znajdujemy.
 • W lewym górnym rogu wystarczy pacnąć w X, aby ją natychmiast wyłączyć.

iPhone OS 4 — różne funkcje na różnych hardware

Pełna funkcjonalność OS 4 będzie zachowana jedynie na iPhone 3GS oraz iPod touch 3. generacji. Modele 3G oraz iPod 2. gen. będą musiały się zadowolić braku wielozadaniowości, braku możliwości ustawienia tapety na Homecreen (za ikonami na springboardzie). Nie wiadomo jeszcze natomiast jak wygląda upgrade starych iPhone 2G oraz iPod 1. generacji. Nie wspomnieli o tym kompletnie.

Pytania i odpowiedzi (wybrane)

Pytanie: Czy multitasking zwiększy zużycie danych (internetowych)?
Odpowiedź: Nie jestem pewien czy zwiększy. Będziemy musieli to sprawdzić.

P: Czy ogromny popyt na iPada opóźni jego międzynarodową prezentację?
O: Nie, nadal trzymamy się końca kwietnia.

P: Kiedy pojawi się iPhone OS 4 dla iPada?
O: Tej jesieni.

P: Czy zmieni się pozycja Apple w temacie Javy czy Flasha?
O: Nie.

P: Dlaczego odeszliście od widgetów na iPadzie?
O: Zaczęliśmy dostarczać [iPady] w sobotę. W niedzielę zrobiliśmy sobie przerwę. *śmiech na sali*
P: Więc widgety są możliwe?
O: Wszystko jest możliwe.

Pierwsze wrażenia — video

Oto na szybko sklejone pierwsze wrażenia z iPhone OS 4 beta:

Okazało się przy okazji, że jest to jeden z pierwszych filmów w ogóle dostępnych w sieci. Udało się nawet wyprzedzić Engadget.com. Przyznaję, że było to robione na kompletnego wariata, ale czasu było niestety mało. Nawet serwis MacRumors.com opublikował mój film.

Jak już poznam lepiej system to pojawi się bardziej rozbudowana relacja video z wrażeń OS 4.

Keynote już jest!

Link do keynote w iTunes.

Zdjęcia pochodzą z serwisu Gizmodo.com

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.