Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Android tragiczną platformą dla developerów

· Wojtek Pietrusiewicz · 14 komentarzy

Jon Evans, felietonista Techcrunch oraz developer na Androida, niedawno pisał, że tworzenie aplikacji na mobilną platformę Google’a wcale nie jest takie problematyczne jak twierdzi jego kolega — MG Siegler. Sam nie miałem doświadczenia z innymi platformami niż Apple’a, ale patrząc na niektóre wymagania Google’a, to ciężko mi zrozumieć motywację do pozostania przy tej platformie. Jon wczoraj jednak zmienił zdanie — częściowo. Nadal uważa, że narzędzia obu firm1 są porównywalne, jednak fragmentacja wersji systemu operacyjnego dochodzi do poziomu krytycznego:

OS fragmentation, though, is an utter disaster. Ice Cream Sandwich is by all accounts very nice; but what good does that do app developers, when according to Google’s own stats, 30% of all Android devices are still running an OS that is 20 months old?

Jon zauważa, że developerzy będą zmuszeni czekać rok lub dłużej, aby móc całkowicie przesiąść się na pisanie na Ice Cream Sandwich — oczywiście jeśli zależy im na dotarcie do większego grona użytkowników. Obecnie, jedynie 0.6% Androidowców korzysta z ICS (0.3% z 4.0-4.0.2 i tyle samo z 4.0.3). Dla kontrastu, trzy miesiące po przemierze iOS 5, ponad 60% iOS-userów przesiadło się na najnowszą wersję. Różnica jest druzgocąca i jeśli Google chce rozwijać swój ekosystem aplikacji, to musi podjąć jakieś zdecydowane kroki.

Co ciekawe, Windows Phone 7, pomimo że nie ma takich problemów, niestety cierpi na brak sztandarowych aplikacji, znanych z obu konkurencyjnych platform. Tak, jest Facebook i Twitter. Jest Evernote. Mówię o osobnych aplikacjach — dwie pierwsze są również zintegrowane z systemem. Ale to byłoby na tyle. Zresztą, wspomniane aplikacje nie zbliżają się w żaden sposób do odpowiedników na iOS, pomimo że zostały napisane przez właścicieli tych serwisów. Aplikacje trzecie są jeszcze gorsze, a braki ogromne. Nie znalazłem nic ciekawego do obróbki zdjęć. Nie znalazłem Dropboxa. SkyDrive jest. Soundhound i Shazam też na szczęście. Nie ma Instapaper, Google Reader, Google+, Path, Zite, Feedly, aplikacji typu „Glympse”, Instagram, Snapseed, Camera+ i wiele wiele innych. A kolejne miesiące mijają.

Wygląda na to, że ani Microsoft, ani Google nie potrafią sobie poradzić z różnymi, podstawowymi problemami. Obie platformy mają ogromny potencjał (z plusem dla WP7), ale nie potrafią stworzyć odpowiednich, wygodnych i prostych ekosystemów, aby móc sprawnie konkurować z  iOS. Pomimo, że ten ostatni jest zamknięty, za co jest często krytykowany, to ze względu na szeroki wybór w App Store, jest znacznie bardziej otwarty na różnego typu użytkowników, którzy mają odmienne potrzeby. A paradoksalnie, o czym pisałem dwa dni temu, Android się co raz bardziej zamyka, czego najlepszym przykładem jest Amazona Kindle Fire.

  1. Apple’a i Google’a.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.