Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Android – łatwy do opuszczenia →

· Wojtek Pietrusiewicz · 29 komentarzy

Bartek Dul:

Spróbowałem jednak sobie i pytającemu odpowiedzieć na pytanie, dlaczego nie mógłbym zrezygnować z Androida i najprostsza (bo nie jedyna) odpowiedź była jasna – usługi Google.

Na szczęście iOS oferuje znacznie lepsze doświadczenia z pocztą poprzez wspólny Inbox oraz praktycznie wszystkie pozostałe usługi Google w formie aplikacji jeśli ktoś już musi z nich korzystać. Do tego dochodzi oczywiście znacznie lepsze portfolio aplikacji. Android jest akurat banalnie prosty do opuszczenia …

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Co rozumiesz przez pojęcie wspólny Inbox? Bo na Gmailu mam skonfigurowaną pocztę gmail + 4 inne zewnętrzne skrzynki i całą korespondencję mam w jednym wspólnym folderze Inbox. Albo czegoś nie rozumiem, albo nie znasz możliwości Gmaila.

  Na Androidzie można każdy plik zaznaczyć i automatycznie uruchomić/przesłać dodanej aplikacji np. GDrive, Gmail, G+ czy każdej innej dowolnie wybranej. Takiej integracji z wewnętrznymi jak i zewnętrznymi usługami na próżno szukać w iOS.

  Portfolio aplikacji jakie jest taki jest. Wszystko co chciałbym mieć na iPhone mam na Androidzie. A wydane setki PLNów w Google Play sprawiają, że ciężko opuścić Androida.

  PS. Mam też mapy :)

 • mef

  Dla jednego prosty, dla innego trudny.
  Dziwne kategoryczne stwierdzenie w temacie, który jest kwestią indywidualnych preferencji i opinii.

 • Argument z mapami jest świetny :-)

 • Pan Jabu

  Nie wiem o jakie „doświadczenia z pocztą” chodzi, ale moje doświadczenia z pocztą (exchange i gmail) na iOS były słabe, a obecne na Androidzie są znacznie lepsze.

 • A moje odwrotnie.

 • Mam jedną listę wszystkich maili z wszystkich kont, niezależnie od kogo. Aplikacja gmail na Androidzie siłą rzeczy tego nie zapewnia.

 • Dokładnie to samo mam na Androidzie. W aplikacji Gmail mam w Inboxie maile z gmaila, oraz 4 innych kont pocztowych w zewnętrznych domenach. Wysyłając pocztę mogę wysyłać z gmaila albo z kont pocztowych podpiętych pod gmaila. I takie rozwiązanie było chyba zawsze, osobiście korzystam z niego od Androida 2.2.

  W czym iOS ma lepszy Inbox?

 • Do tego są jeszcze inne aplikacje pocztowe i aplikacje pocztowe z nakładek. I można wybrać domyślną aplikację pocztową.

 • ” praktycznie wszystkie pozostałe usługi Google w formie aplikacji”
  Czekam na mapy :-)

 • Nie jest banalnie prosty do opuszczenia… dla mnie. Na iOS muszę kombinować, aby podłączyć kalendarze i kontakty z Google, nie mogę wybrać domyślnej przeglądarki jako Chrome, zmienić klawiatury na taką, która mi odpowiada, zgrać danych jak na pendrive. Jeśli komuś pasują domyślne rozwiązania Apple jest w domu, ale jeśli ktoś ma inne preferencje, ma problem :-)

 • Oczywiście, że tak. W Androidzie można wybrać domyślną aplikację nie tylko do maili, ale i przeglądania internetu, dzwonienia, czy odtwarzania wideo. Na iOS pobierzesz Google Chrome, ale co z tego skoro nie możesz ustawić jej jako domyślnej przeglądarki. Jak tak wygląda łatwe przejście z usługami Google na iOS to ja dziękuję :)

 • Pan Jabu

  Co więcej – dokładnie ten sam układ kont w takiej samej konfiguracji i tak samo używany masz nie tylko na Androidzie (na każdym urządzeniu z Androidem, jeżeli posiadasz ich więcej!), ale też w kliencie webowym, z pełną synchronizacją.

 • Udowodnij bo pod 4.1.2 aplikacja Gmail przyjmuje tylko konta Gmail.com lub Gapps i do tego trzeba przełączać się pomiędzy kontam/inboxami. Jeśli sobie forwardujesz to nie porównuj tego do wspólnego inboxa.

 • To akurat jest oczywiste. :) Ale nie poruszam to kwestii potrzeb czy podejścia – Google znajdziesz na innych platformach po prostu. P.S. Kalendarze Google konfigurujesz bardzo łatwo w exchnge na Google.com.

 • W aplikacji pocztowej HTC mam wspólny inbox i mogę dodać tam jakie tylko konta chcę.

 • Tutaj: https://mail.google.com/mail/u/0/?shva=1#settings/accounts (czyli w ustawieniach Gmaila) podpinasz dodatkowe konta pod Twojego Gmaila. Dzięki temu serwery Googla same sprawdzają pocztę na innych kontach mailowych. Dodatkowo możesz skonfigurować pocztę wychodzącą na wybranych przez Ciebie serwerach.

  Dzięki temu odbierasz i wysyłasz pocztę z dowolnych kont. Jeżeli ktoś napisze do Ciebie na konto „A” to Gmail domyślnie zaproponuje wysłanie odpowiedzi na tego maila również z konta „A”. Jeżeli chcesz, żeby to konto „B” było domyślnym kontem w Gmailu nie ma problemu, wystarczy to ustawić pod tym linkiem, który wkleiłem powyżej. Wtedy cała nowa poczta tworzona w Gmailu będzie wysyłana np. z innej zewnętrznej domeny.

 • Jak w wakacje na iPodzie synchronizowałem kalendarze Google, nawet przez Exchange, to musiałem biegać z poziomu Safari po m.google.com bo domyślnie synchronizował tylko jeden kalendarz. Z kontaktami też był problem – tylko jeden numer oznaczony jako „mobile” widać było po sync przez Exchange, reszty nie przyjmował iPod. Ale nie testowałem jeszcze przez CardDav – podobno to rozwiązuje problem.

  Tak czy inaczej, nie jest to ani proste, ani przyjemne ;-)

 • mef

  Na ipadzie jest też fajna aplikacja youtube… oh wait?

 • Mnie interesuje tylko czysty Android.

 • Absolutnie nawet nie biorę pod uwagę takiej możliwości – moje poufne służbowe maile nie mogą być w rękach Google.

 • A przepraszam czyja to wina? :)

 • mef

  Ale czy my tu rozmawiamy o winie? Mowa o tym, że nie wszystkie usługi google’a są na sprzęty z literką ‚i’ z przodu, co powoduje, że dla niektórych lepszy może być Android. Jeśli ktoś z tych usług korzysta i nie lubi zamienników, to dla niego odejście od zielonego robocika nie musi być takie ‚banalnie proste’.
  Pisanie o przyczynach to zmiana tematu.

 • Chodzi o to, że Google znajdziesz albo w formie aplikacji, albo poprzez web, więc da się odejść i nadal korzystać. Pomijam trudności z tym związane dla niektórych.

 • mef

  No tak, ale to już nie jest takie proste, prawda? Chodzi o prostotę, bezproblemowość korzystania z tych usług. Dlaczego nie chcesz zaakceptować, że to MOŻE być dla niektórych argument ku pozostaniu z Androidem tylko stosujesz tak kategoryczne sądy i swoje opinie ekstrapolujesz na ogół?

 • Czy ja gdziekolwiek napisałem, że Android nie jest dla ludzi?

 • mef

  A gdzie ja coś takiego napisałem, że to pytanie zadajesz :)? Dlaczego rozmywasz dyskusję nie odnosząc się do tego co napisałem?
  Twierdzę, że dla niektórych (zaryzykuję tezę, że wielu) osób Android MOŻE być trudny do opuszczenia, co powoduje, że twój kategoryczny sąd z notki przestaje być prawdziwy. Powodem jest właśnie to, że usługi google działają na nim lepiej, bardziej bezproblemowo oraz są lepiej zintegrowane z systemem.
  Widzę to po sobie, widziałem po innych. To, że tobie ciężej byłoby opuścić ekosystem apple’a jest wyłącznie kwestią twoich preferencji.

 • belike81

  Mylisz pojęcie importu z wspólnym inboxem. Wspólny inbox to wyświetlenie kilku kont pocztowych w jednym wspólnym widoku, Ty mówisz o imporcie poczty z innych kont pocztowych do swojego głównego gmail’a (czyli całą pocztę ściągasz do swojej głównej gmailowej skrzynki). To nie to samo.

 • belike81

  Jak ktoś korzysta z gmail’a to Android będzie najlepszy. Przykład?
  – Poczta z IOS’ie ma tworzone nowe labele (Imap/Trash, Imap/Archive).
  – Nie masz natywnej szkrzynki priorytetowej.
  – Nie ma możliwości tworzenie labeli (i co za tym idzie przeszukiwania pod tym względem)
  – Nie ma możliwości przenoszenia do archiwum przy konfiguracji po exchange (a więc tak, aby działał push).

  Jest alternatywa w postaci aplikacji Gmail na iOS’a, ale tutaj problemem jest obsługa tylko jednego konta, no i wada iOS’a polegająca na braku możliwości wybrania natywnego klienta mail.

 • Pingback: Przeciętni Zwykli Użytkownicy (a każdy inny) | Bez Przycisków()