Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Niezależność rozdzielczości w iOS vs. Windows i OS X

· Wojtek Pietrusiewicz · 27 komentarzy

Sporo ostatnio mówi się o ekranie do nowego iPada 2, który rzekomo ma mieć czterokrotnie wyższą rozdzielczość (tak, czterokrotnie!). Najczęściej pojawiający się zarzut to:

Ale przecież nic na tym nie będzie widać!

Nic bardziej mylnego … ale starym zwyczajem, cofnijmy się do tyłu.

Monitory komputerowe i tradycyjne systemy operacyjne mają zależność pomiędzy sobą. Rozdzielczość jest bezwzględna i im wyższa, tym wszystko będzie się wydawało mniejsze. Zdjęcie o rozdzielczości 800×533 pikseli prawie wypełni ekran 1280×800, ale będzie zaledwie ułamkiem powierzchnii 2560×1440. Podobnie zachowają się kursor od myszki1, ikony na pulpicie, Docku, menu Start … wraz ze wzrostem rozdzielczości będą coraz mniejsze2. Najgorzej sprawy wyglądają względem czcionek w OS, w przeglądarkach WWW. Można je co prawda powiększyć w ustawieniach lub skorzystać z odpowiedniej pozycji w menu Safari czy innego Firefoxa, ale nie zmienia to faktu, że system operacyjny typu Windows czy OS X ma ściśle powiązaną rozdzielczość ekranu z wyświetlanymi elementami.

iOS obrał inną drogę rozwoju i została ona zaprezentowana światu wraz z premierą iPhone’a 4. Obecna wersja systemu mobilnego Apple jest niezależna od rozdzielczości ekranu, na którym wyświetla swoje treści. Nie ma dla niego znaczenia czy to 3.5″ ekranu z 3GS o rozdzielczości 320×480 czy najnowszego iPhone 4 o czterokrotnie wyższej: 480×960. Przyciski, czcionki i wszystkie elementy systemu, łącznie z wyświetlaniem treści w mobilnej wersji Safari, pozostają dokładnie takich samych rozmiarów! System ma w sobie po prostu dwa rozmiary wszytkich wyświetlanych grafik i zależnie od rozdzielczości, wybierana jest ta o niższej lub wyższej ilości pikseli. Nie wiem czy to do końca jest do wszystkich jasne, szczególne dla osób, które nie miały doświadczeń z iOS, więć podpowiem najprościej jak potrafię:

Przycisk o szerokości 1 cm na iPhone 3GS składa się, przykładowo bo nie chce mi się teraz liczyć dokładnie, z 50 pikseli. Ten sam przycisk, również o fizycznej dla naszego oka szerokości 1 cm, na ekranie iPhone 4, będzie składał się ze 100 pikseli.

Dokładnie tak samo będą zachowywały się strony WWW. Nic nie będzie nagle 4x mniejsze. Musimy odstawić na bok przyzwyczajenia z Windows, OS X i innych desktopowych systemów operacyjnych.

Zwróćcie uwagę też na jedną cechę postępowania Apple: oni przewidują kiedy i co będziemy potrzebowali, zanim my sami o tym pomyślimy. Pamiętacie porównanie ekranu, nazywanego przez Apple Retina Display, do kartki magazynu z wysokiej jakości papierem kredowym, nadrukowanym w wysokiej rozdzielczości? Czy iPad przypadkiem bardziej nie zasługuje na takie cechy w obliczu nadchodzącego modelu subskrybowania oraz gazet typu The Daily? Konkurencja już dzisiaj ma wyższe PPI ekranu — taki Samsung Galaxy Tab ma 1024×600 przy 7″. iPad ma 1024×768 przy 10″. Dodajmy do tego prosty fakt, że Apple lubi i chce być technologicznym liderem, a ekran o PPI w rejonie 260 i rodzielczości 2048×1536 przestaje wydawać się marzeniem geeka, a staje się typowym zagraniem marketingowym firmy z Cupertino, wyprzedzając konkurencję przynajmniej o kolejny rok.

Pojawiły się również zarzuty, że na takim ekranie nie będzie dawało się oglądać video. Typowe DVD ma rozdzielczość 720×576 pikseli (interlaced lub progressive). 720p to 1280×720. 1080p to 1920×1080. Wszystkie mniejsze od rzekomego ekranu 2048×1536. Oglądany w natywnej rozdzielczości DVD zajmie przecież mniej niż 1/4 ekranu!!! Tylko, że ja z powodzeniem oglądam takie filmy na co dzień, na pełnym ekranie na moim iMaku 27″. Po pierwsze istnieje coś takiego jak interpolacja, a po drugie filmy w niskiej rozdzielczości wcale nie muszą być ściśle powiązane z rozdzielczością ekranu, podobnie jak udowadniałem to powyżej. Każdy piksel video może być zwyczajnie wyświetlany przez cztery piksele ekranu.

Do niedawna nie wierzyłem, że techonologicznie będzie możliwe napędzenie tak dużej rozdzielczości w tak małym urzędzeniu, jednak wczoraj pojawiły się bardziej wiarygodne przecieki na temat nowego, dwurdzeniowego układu PowerVR, który z powodzeniem mógłby dostarczać obraz do takiego LCD. Przecieki z rzekomo wiarygodnych źródeł jak twierdzi Engadget.

Cóż … iPad 2 ujrzy światło dzienne zapewne już wkrótce i jedyne co może powstrzymać zastosowanie czterokrotnie wyższej rozdzielczości to brak dostępności tych LCD w odpowiedniej ilości lub ich zbyt wysoka cena.

  1. Chyba, że w preferencjach ustawimy sobie większy.
  2. Tak, można zwiększyć ich rozmiar, ale mówię o przypadkach, w których nie modyfikujemy tych zmiennych.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.