Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

iOS 4.3 beta 3: Zmiany w zdjęciach dla nowej rozdzielczości iPada?!? [update #1]

· Wojtek Pietrusiewicz · 8 komentarzy

Nie wiem co się zmieniło, ale iTunes po update do iOS 4.3 beta 3 postanowił mi przeliczyć1 wszystkie zdjęcia (50 GB biblioteka zajmowała mi 7 GB na iPadzie). Powyższy screen dramatycznie się zmienił i biblioteka wzrosła o 18 GB do 1/2 pojemności oryginału.

Przygotowania do wyższy rozdzielczości ekranu? Czy po prostu, aby umożliwić większe zbliżenia?

Idę eksperymentować dalej …

Update #1

Wstępnie nie widzę, żadnych zmian w rozdzielczości zdjęć na samym iPadzie. Powiększają się mniej więcej tak samo … musiałbym porównać na drugim egzemplarzu i postaram się to zrobić później.

Nie zmienia to jednak faktu, że z 7 GB biblioteki nagle zrobiło się dokładnie 23.4 GB (co jest niezgodne z powyższym screenem — po zakończeniu sync liczba lekko się zmniejszyła). Taki ekran przywitał mnie po odpaleniu Photos na iPadzie:

 1. Optymalizuje je i kopiuje na nowo.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Szkoda, że nie pozwalają ustawić sobie ‚optymalizacji’ zdjęc z poziomu iTunes.

 • Paweł

  Coś mi się wydaje, że jednak to pierwsze :) Choć P.N.O twierdzą inaczej.
  Dla mnie to oznacza, że Apple tym samym spowoduje przyspieszenie decyzji do wymiany na nowego iPada, bo moja 16GB wersja teraz już nie pociągnie jak mi o tyle zwiększy zdjęcia. Jeżeli nowy będzie miał większą rozdziałkę, to będzie atut do wymiany, jak ekran zostaje, to nie widzę, żadnej zalety, żeby go zmieniać.

 • A kto powiedzial ze Retina musi koniecznie oznaczac 1024 x2. Moze zwieksza rozdzielczosc ale nie do tylu. Kto ich tam wie. Ten kto interesuje sie ta firma troche dluzej anizeli od premiery ipoda czy iPhona to wie, ze ta firma potrafi zaskoczyc i wywinac taki numer, ze nie raz szczenka opada a pozniej wszyscy pisza: „No tak, przeciez to oczywiscte. Dlaczego wczesniej na to nie wpadlismy“ Ile to ja juz keynote’ow obejrzalem i sam sie nie raz dziwilem. W kazdym razie czekam na iPada 2 bo wstrzymalem sie z pierwszym ze wzgledu na zlota zasade macusera „Nogdy nie kupuj nic od Apple co jest Rev A“ W przypadku iPada bylo to jednak przesadzone bo nie ma w nim prawie wad i bateria tez jest niesamowita. To chyba 1 przypadek od Apple, ktory to pokazuje.

 • Gdzieś grafik tłumaczył jaka kicha byłaby przy każdym „nie pełnym” współczynniku. Wyobraź sobie pixelozę na brzegach …

 • Możliwe. Nie znam się bo nie jestem developerem. Może masz racje. Zatem może poczekamy sobie jeszcze jedna generacje. Miałem na myśli, ze może zwiększyli by tylko rozdzielczość np do 1600×1200 lub 1920 x 1200 to tez by była pixeloza? Przecież istnieją takie rozdzielczości. To tylko gdybania, ale trudno mi sobie wyobrazić 2048 px w iPadzie, oj trudno. To ze w iPhonie powiększyli x2 to nie musi oznaczać ze Retina w iPadzie musi oznaczać to samo. To tylko moje domysły a co będzie to pewnie niedługo się okaże.

 • MDW

  iOS zostało wyposażone w naprawdę zmyślne mechanizmy radzenia sobie właśnie z grafiką o wielkości 2x. Właśnie dzięki temu nawet stare, niezaktualizowane aplikacje pod iPhone2G/3G/3GS wyglądają zupełnie normalnie na iPhone4. Z poziomu developera rozmiar ekranu to nadal 320×480. Z tym, że teraz można stawiać pixele albo wykrywać dotyk co 0.5. :) To było genialne posunięcie Apple. Gdyby zrobili to tak jak wszyscy wcześniej na wszystkich innych systemach to byłaby niezła rozpierducha i z większością starych aplikacji na iPhone4 byłby problem. A tak działają poprawnie (pod względem grafiki) WSZYSTKIE. iPad ze swoim 1024×768 trochę namieszał i trzeba było przygotowywać nowe wersje. Myślę, że skoro już są w iOS te całkiem zmyślne mechanizmy to albo zwiększą iPadowi rozdzielczość do 2048×1536 albo nie zmienią jej. Inna zmiana byłaby koszmarem dla developerów i użytkowników aplikacji.
  Mnie cieszy to, że Apple nie pozwala sobie na dziesiątki różnych ekranów. Jaki tego mógłby być efekt to widać było na J2ME i widać już na Androidzie. Jeden wielki bałagan. Tym bardziej, że wiele aplikacji jest pisanych niestety tak, że nie potrafiaby się dostosować do dowolnego ekranu. Lamerstwo… ale taki jest fakt.

  Moim zdaniem iPad2 będzie miał 1024×768. Jeżeli będzie miał 2x ten rozmiar to będą musieli wrzucić tam naprawdę ostry sprzęt, bo obsłużenie płynnie aplikacji pod taką rozdzielczość to jest naprawdę wielkie wyzwanie dla przenośnego sprzętu. Ja bym się jeszcze na coś takiego nie decydował, bo według mnie byłby to strzał w stopę. :)

 • MDW

  Jeżeli zeskaluje się 2x to stara aplikacja po prostu ma rozdzielczość poprzedniego modelu. No a jak ktoś przystosuje do nowej rozdziałki to jest większa rodzielczość. Gdyby przeskalować o np. 1.5x to byłaby padaka. Dlaczego? Ano dlatego, że pixel w pierwszej kolumnie byłby mały, pixel w drugiej kolumnie dwa razy większy, pixel w trzeciej znów mały, pixel w czwartej znów duży. Nawet ładny antialiasing nie zabiłby tego efektu. Albo wszystkie pixele są duże albo małe. Na automatycznie przeskalowany ekran do 1.5x ja nie chciałbym patrzeć. :)

 • Rob

  Faktycznie u mnie tez tak zrobilo, sprawdzilem i wszystkie zdjecia przerobil na 2048×1536. Teraz wolniej je ipad otwiera.