Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Dlaczego iPhone nie będzie miał ekranu 4.6″

· Wojtek Pietrusiewicz · 21 komentarzy

iPad 3 już się znudził niektórym, zaczęły pojawiać się więc plotki. Sensacyjne plotki. Takie, o których każdy napisze. Jak śliwka w kompot. Mowa oczywiście o iPhone kolejnej generacji, który ma być rzekomo wyposażony w 4.6″ ekran.

Not going to happen. / Nie ma takiej opcji.

Wypuszczenie takiego ekranu wiązałoby się z jedną z dwóch rzeczy:

 1. Ekran straciłby przydomek Retina, ponieważ obecna rozdzielczość (960×640 px) rozciągnięta na 4.6″ będzie miała mniej niż 300 ppi.
 2. Aby zachować przydomek Retina, rozdzielczość musiałaby wzrosnąć.

Aby nie powodować fragmentacji, Apple nie zdecyduje się na wprowadzenie trzeciej rozdzielczości dla developerów (mamy 960×640/480×320 i 2048×1536/1024×768). Nie zrezygnuje też z Retiny. Wnioski zatem są proste: albo zobaczymy ekran o rozdzielczości 1920×1280, co oznaczałoby czterokrotnie 16-krotnie wyższą rozdzielczość względem pierwszego iPhone, albo po prostu nic w tym względzie się nie zmieni. To drugie jest znacznie bardziej prawdopodobne.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • narkomann

  Wreszcie ktoś coś napisał logicznego, większej bujdy w życiu nie słyszałem, żeby iPhone miał mieć 4,6″.

 • JZoom

  Heh, ponad full HD na ~4 calach – po co to komu; i czy w ogóle technologicznie możliwe i opłacalne?

  Moim zdaniem zostanie 3,5 cala i retina, będzie LTE, nowy chip w technologii 32nm lub mniejszej.
  Może płatności zbliżeniowe i tyle.

  Kolejna ewolucja, rewolucją był pierwszy iPhone i wszyscy konkurencji go skopiowali.

 • Jest jeszcze jedne powód, wielkość kobiecych dłoni i wygoda użytkowania.

 • Arti

  Jeszcze rewolucja, kiedy wyszedł iPad

 • Arti

  Ale jakoś korzystają kobiety z Samsunga SII

 • MarekMotyka

  Mi idealnie pasuje wielkość wyświetlacza galaxy nexus  4,6
  Feedly  jest na tym wygodny .Na takim ekranie mieści się zdecydowanie więcej treści

 • iPhone może mieć większy ekran i kiedyś sie to zmieni, ale nigdy nie uwierzę w 4,6″ lub wiecej czy trochę mniej, ze względu na format obrazu a nie samą rozdzielczość.

 • Ale możliwe jest że wprowadzą jakieś urządzenie z ekranem pomiędzy iPadem i iPhone. 4-7″ Taki trochę większy iPod Touch czy mniejszy iPad. Miejsce na rynku chyba jest na to jest a Apple potrafi wypełnić taką lukę wnosząc jakieś nowe/zmodyfikowane zastosowanie.

 • To kup sobie iPad’a

 • MarekMotyka

  Mam iPada ale nie mam go zawsze pod ręką
  Jak jestem poza domem to  fajne rozwiązanie 

 • tomaszbober

  I słusznie. W co jak w co, ale w 4,6″ w iPhone’ie nie uwierzę, dopóki Tim Cook nie pokaże go na scenie. W produktywności tylko to przeszkadza, bo trzeba mieć wolną drugą rękę, a Apple do tej pory raczej nie było znane z utrudniania ludziom życia, wręcz odwrotnie.

 • Matko, co za bzdury przecież Apple może nazwę Retina nadać dowolnej rzeczy! :) Może produkować nawet papier toaletowy o gęstości Retina.

  W druku gęstość punktów oznaczenie 300dpi jest stałe. Niezależnie czy drukuję ulotkę DL czy plakat A1. 300 dpi oznacza gęstość druku (punktów na cal) i nie ważne z jakiej odległości ten druk oglądam. Jak zamawiam w drukarni druk 300dpi to jest 300 dpi na każdym formacie.

  W świecie Apple Retina oznacza gęstość pikseli, ale ona może być dowolna, gęstośc jest dopasowana do aktualnej technologii jaką dysponuje Apple i nazwana Retiną.

  W przypadku iPhone’a 4 było to powyżej 300ppi, ale już iPad ma 264 ppi, bo jest rzekomo oglądany z większej odległości. Chociaż tak samo patrzę na telefon jak na iPada, ani iPada nie odsuwam na metr, ani też iPhone’a nie przysuwam pod nos. Po prostu anatomia człowieka powoduje, że trzymamy te urządzenia mniej więcej pół metra od oczu.

  Tak więc ekran 4,6″ jak najbardziej może być przez Apple’a jak najbardziej nazwany Retina, bo powiedzą, że jest większy niż 3,5″ i trzyma się go w większej odległości. 

  Tym cudownym zabiegiem Apple tworzy Retinę tam gdzie chce.

 • SSebastian

  A ja liczę na 3,5 cala i baterię wykonaną w technologii jaka jest wykorzystana w nowym iPadzie, tak żeby telefon trzymał minimum 3 dni bez ładowania. Pewnie więc znowu nie kupie iPhona :)

  Ale najbardziej czekam na zwykłe podkreślanie błędów pisowni w iPadzie – po EN jest, po FR jest a po PL nie ma

 • A możesz wrzucić screena z Feedly?

 • Apple określiło co uważa za Retinę – poszperaj w sieci, jest to podparte matematyką.

  Apple twierdzi (nie pamiętam teraz dokładnych liczb – piszę z pamięci), że iPada trzyma się 15″ od oczu, iPhone’a 10%. Nawet jeśli wypośrodkujesz tego 4.6″ z 960×640 to nie będzie podpadał pod wzór.

 • Dokładnie, iPata trzyma się 50% dalej niż iPhone’a, dlatego do określenia Retina wystarczy taka gęstość.
  http://photos.allthingsd.com/Events/Apple/iPad-HD-Event/i-mVsS3T4/0/M/201203071026005318-M.jpg
  Równie dobrze mogą napisać, że 4,6″ trzyma się 20% dalej niż 3,5″ i też można nazwać to Retiną.To zwykłe dorabianie technologii to możliwości technicznych. W ten sposób wszystko można sobie wytłumaczyć.

 • Rafal Wojcik

  Zgadzam się z Tobą. Myśle że Apple stworzy większy ekran (dlatego tylko wstrzymuje się z zakupem), a do całości dołoży całą piękną ideologie jak ma to w zwyczaju robić

 • JZoom

  No ale to inny segment rynku, mówimy o telefonach więc rewolucją był pierwszy iPhone, kolejne iPhone’y to ewolucja

  Wszystkie inne smartfony to kopiowanie iPhone’a i ewolucje kopii iPhone’a. Jeśli ktoś się z tym nie zgadza to niech napisze jaki inny telefon po 2008 roku zasługuje na miano rewolucji i dlaczego (oprócz iPhone’a oczywiście).

 • JZoom

  A to jest jakaś nowa technologia? Bateria w nowym iPadzie ma większą pojemność ale jest mniej więcej proporcjonalnie większa objętościowo.

  Rewolucji w bateriach na razie nie ma, ale jeśli pojawi się coś nowego to bardzo prawdopodobne, że Apple to wdroży przed innymi.
  Może ogniwa paliwowe albo gram uranu i mała elektrownia atomowa :P 

 • Już chyba było wposmmniane, że nie mieści się więcej treści, tylko treść jest większa (akurat to też może być plusem)

 • Marucins

  Użytkownicy już dawno wyrazili swoje negatywne zdanie na temat większego ekranu. Nic nie zmieni się, bo 3,5″ TYLKO można trzymać wygodnie w ręku – ta tego nie twierdzę.

  Wszyscy wierni userzy wyklęli to co większe niż 3,5″ iż wprowadzenie czegoś takiego jak 4,6″ byłoby kolejnym procesem przestawienia się na nowe fakty (jak to możliwe iż Apple jako ostatnie wynalazło większy ekran niż 3,5″) a jak dobrze wiemy nic takiego nie może nastąpić.

  ;)