Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Mój i Twój iPhone 4. generacji

· Wojtek Pietrusiewicz · 5 komentarzy

Wiosna zagościła w naszym kraju, mam nadzieję, że na dobre. Widać, że w innych państwa również powoduje burzę hormonów ponieważ zaczęły się pojawiać nowe plotki dotyczące nowego modelu iPhone.

Jako, że wszyscy obecnie piszą o nadchodzącym modelu jako iPhone 4G to warto wspomnieć, że bynajmniej nie chodzi tutaj o wykorzystanie technologii komórkowej 4. generacji (GSM [2G] -> UMTS [3G] -> HSDPA 1 -> 4G), tylko po prostu o czwartą iterację telefonu z Cupertino.

Najnowsza plotka dotyczy rozdzielczości ekranu, która ma rzekomo wzrosnąć do 960×640 co oznaczałoby czterokrotnie większą rozdzielczość. Niewątpliwie telefon musiałby posiadać też większy ekran, 3.2 – 3.5 cala jeśli nie większy. To z kolei zdają się potwierdzać tajemnicze zdjęcia o wyższej przedniej ramce niż obecne modele iPhone. Za tą rozdzielczością niewątpliwie przemawia fakt, że starsze aplikacje wystarczy powiększyć dwukrotnie, aby wypełniły cały ekran. Podobnie jak w iPadzie, jednak bez czarnej obwódki.

Nowy model ponadto miałby procesor należący do nowej rodziny CPU Apple, z których pierwszy można znaleźć w iPadzie. Od trzech lat również słyszę, że będzie kamera na przedniej ściance — w tym roku również nie zawiodłem się na przeciekach — do prowadzenia video rozmów. W komputerze w domowych warunkach może to i zdaje egzamin, ale na ulicy niekoniecznie.

W związku z nadchodzącym iPhone OS 4.0, plotkarze również sugerują, że pojawi się multitasking. Przeczyłoby to całej dotychczasowej filozofii tego systemu operacyjnego. Osobiście nie widzę takich potrzeb poza dwoma przypadkami.

Mój iPhone 4. generacji

Obecnie jestem już na swoim drugim iPhone, modelu 3GS który zastąpił mi 2G. Nie mam większych zastrzeżeń  co do jakości budowy poza mikroskopijnymi naprężeniami występującymi na plastikowej obudowie. 2G wydaje się jednak bardziej pancerny — aluminium wgniata się, a nie pęka przy upadku co niedawno doświadczyła moja druga połówka na betonowym parkingu.

Naturalnie telefon zawsze mógłby być jeszcze szybszy, ale przede wszystkim życzyłbym sobie dłuższej żywotności baterii. Czasami udaje mi się o godzinie 16:00 być na poziomie 30-40% przty intensywnym wykorzystywaniu telefonu.

Sam OS ma dla mnie dwie wady:

 1. Biegając z Nike+, trening zostaje przerwany w momencie odebrania rozmowy telefonicznej.
 2. Nie działa GPS data logger (jakikolwiek) również podczas rozmowy, pisania SMS, itp.

Jeśli byłaby możliwość multitaskingu dla tych dwóch czynności to nie miałbym większych zastrzeżeń.

Chciałbym natomiast zobaczyć więcej interaktywnych i dynamicznych treści podobnie jak ma to miejsce w Windows Phone 7 Series. Więcej informacji na lockscreenie również nie zaskodziłoby. Przede wszystkim informacje o nadchodzących eventach z kalendarza.

Twój iPhone 4. generacji

Zostawiam do Waszej dyspozycji komentarze:

Co chcielibyście zobaczyć w najnowszej wersji iPhone oraz jego systemu operacyjnego?

Zapraszam!

 1. 5G

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Pingback: Tweets that mention Mój i Twój iPhone 4. generacji | Makowe ABC -- Topsy.com()

 • Michał

  Mi wystarcza to co jest w 3GSie plus ewentualne późniejsze nowości softowe (OS 4.0) i tyle :) czekam tylko na pełny JB dla nowego bootromu, bo obecnie na 3G używam kilku aplikacji z Cydii do których się po prostu przyzwyczaiłem.. :)

  Jednak jestem bardzo ciekaw co nowego zaserwuje Apple, bo myślę że iPhone „4G” będzie większym „updatem” niż iPhone 3GS ;)

 • ujemny

  Mi potrzeba tylko prędkości, by się nie przywieszało, a więc proc i ram, multitasking i tak mam bo mam JB.

 • Litwa

  @Moridin – W tej chwili mamy przekątną ekranu iPhone’a 3.5 cala. Niezmiennie od pierwszej generacji. Pewnie miało być w tekście „4.2 – 4.5 cala”.

  Mój iPhone G4:

  – ekran 5 cali
  – gest „cofnij” na dole ekranu lub pod ekranem na dotykowym polu, zachowanie wygody obsługi jedną ręką, mimo dużego ekranu
  – dużo większa rozdzielczość ekranu np. 1024 x 640 lub 1200 x 640
  – grubość około 9 mm
  – zachowanie podobnego wyglądu do obecnego, plastikowa obudowa jest przyjemniejsza w dotyku niż aluminiowa, nie robi się zimna gdy jest chłodno
  – szkło nad ekranem idealnie czarne, efekt jednolitej ciemnej powierzchni przy wyłączonym ekranie urządzenia
  – ekran AMOLED, ekstra żywe kolory, mniejsza odległość ekranu od szybki go zasłaniającej
  – delikatnie animowane ikony aplikacji, na przykład zróżnicowanie ich wyglądu uzależnione od pory dnia
  – nowe funkcje genialnego sterowania głosowego, na przykład pisanie SMS/MMS/mail, tworzenie notatek głosowych i tekstowych, sprawdzanie godziny, pogody
  – blokada auto-rotacji ekranu, jak w iPad
  – karta micro SIM

  To chyba wszystkie moje życzenia. Myślę też, że Apple w tym lub w przyszłym roku powiększy rodzinę iPhone’ów do dwóch lub trzech równoległe sprzedawanych, a różniących się przede wszystkim wielkością ekranu i obudowy. Na przykład z ekranami 3, 4 i 5 cali. Spodziewam się też nowych kolorów obudów.

  Jak będzie, zobaczymy. :-) Czekamy jeszcze niecałe trzy miesiące do WWDC.

 • Litwa

  Wszystkie ikony programów w iPhone są zaprojektowane w bardzo dużej rozdzielczości. Mam na myśli tutaj również programy firm trzecich. Podobnie z okładkami albumów w iTunes store. Tak jest od początku. To może być dowód na to, że Apple od początku przewidywało zwiększenie rozdzielczości ekranu.