Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Kasuje komentarze! To Cenzura! Odbierasz nam wolność słowa! Komunista!

· Wojtek Pietrusiewicz · 7 komentarzy

Z góry ostrzegam, że poniżej znajdziecie wiele niecenzuralnych słów – są to komentarze innych, które sobie zachowałem właśnie na taką okazję. Jeśli nie jesteście pełnoletni lub jesteście wrażliwi to proszę, nie czytajcie tego artykułu.


Sensacyjny tytuł, ale temat dla mnie na tyle istotny, że tak postanowiłem zwrócić na niego uwagę. Otóż od dłuższego czasu, prawdopodobnie odkąd ktoś kogoś po raz pierwszy zbanował na internetach, ludzie reagują na to słowami tytułowymi lub podobnymi. Zabrakłoby mi miejsca na SSD, aby zliczyć wszystkie “cenzura!”, jakie w życiu widziałem. Nie mogę ręczyć za innych, ale w moim przypadku to całkowity bullshit.

Mógłbym lać wodę na ten temat przez dłuższy czas, ale nie widzę sensu, więc przejdę od razu do sedna:

 1. Nigdy w życiu nie blokowałem kogoś dlatego, że mnie skrytykował.
 2. Wielokrotnie w życiu blokowałem ludzi, jak nie spodobał mi się ton lub forma ich wypowiedzi.

Przykład konstruktywnej krytyki

 1. Niestety nie mogę się zgodzić z Twoją interpretacją, ponieważ wydarzenie, które komentujesz, może zostać odebrane zgoła inaczej. Moim argumentem pierwszym jest to, a drugim tamto. Jak widzisz, z mojego punktu widzenia wygląda to zupełnie inaczej.
 2. Przegapiłeś bardzo istotny fakt, jakim jest to-lub-tamto, a to z kolei powoduje, że Twoja argumentacja nie ma sensu.
 3. Niestety miałem zupełnie inne doświadczenia z tą firmą, bo zrobiła mi to i tamto.

Przykłady niekonstruktywnej krytyki

 1. Twoje ego jest większe niż mój penis / moje piersi, a mam dużego / duże.
 2. Głupota!
 3. Jesteś debilem.
 4. Spierdalaj psycholu.
 5. Chuju kurwa wypierdalaj w pizdu pedale zajebany i wsadź sobie chuja w dupę.
 6. Autor pierdoli co mu ślina na język przyniesie.
 7. Weź zamknij tego bloga, bo pierdolisz.
 8. Bujasz w obłokach przez swoje ego.

Podsumowując

Nie banuję za inny punkt widzenia. Banuję za chamstwo, cwaniactwo, prostactwo i niekonstruktywną krytykę, która służy tylko do wyładowania swoich emocji, a nie wnosi absolutnie nic dla innych czytelników poza niepokojem i niemiłymi uczuciami.

Proszę też pamiętać, że na internecie, nie widząc mimiki, ciężko czasami odczytać zamysł autora komentarza, szczególnie brzmiącego negatywnie – jeśli napisałby go moja przyjaciółka lub przyjaciel to wiedziałbym od razu, że żartuje; jeśli są to słowa obcego to mogę je odebrać dosłownie.

To dotyczy też mojej osoby – nie jestem perfekcyjny, ale się staram zawsze być miłym.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Od kiedy właściciel strony odpowiada za wszelkie treści na niej umieszczone to kasowanie komentarzy powinno być normą, a nie jakimś ewenementem.

  Z chamstwem trzeba krótka: jedną ręką trzymać, a drugą prać po mordzie – tylko takie podejście trafia do prymitywów. Czasy gdy inteligentni użytkownicy byli większością w sieci minęły dawno temu.

 • Ciężko się z Tobą dyskutuje, trzeba mieć rozległą wiedzę i dobrą retorykę. Aczkolwiek jestem w 100% z Tobą po 1 dlatego że Cię bardzo lubię i szanuję a po 2 dlatego, że to Twój blog i masz prawo robić co Ci się podoba.

  A odrębną sprawą jest kwestia kretynów, którzy wchodzą tu żeby tylko napisać prowokujący komentarz, albo jakąś kompletną chamską bzdurę.

  Bardzo bym chciał, żebyś się nie zrażał i nie przejmował. Zawsze trafi się ktoś(przytoczę aktualną sprawę Pana Chajzera) komu skomentują ludzie śmierć syna tak, że ma się ochotę ich wystrzelać. Myślę, że najlepiej jest zagryźć zęby i nie dać im satysfakcji, że taki komentarz Cię dotknął. Bo szkoda czasu i szkodza zdrowia :)

 • Nie znam sprawy jego syna, ale jeśli ktoś potrafi mu w takiej niewyobrażalnie trudnej sytuacji dokopać to brak słów.

 • Maciej Wilczyński

  Chuju kurwa wypierdalaj w pizdu pedale zajebany i wsadź sobie chuja w dupę – to mój faworyt, zapisałeś może kto tak ładnie napisał? Naprawdę ludziom się chce wchodzić na czyjś blog, skrolować do komentarzy, logować do disqus i pisać takie rzeczy?

  Popieram kasowanie komentarzy, zwłaszcza takich, za co w zasadzie moje oczy dziękują :)

 • Pomijając już to że właściciel strony kimkolwiek by nie był ma prawo do kasowania jakiejkolwiek treści to ten artykuł powinien służyć jako wzór chociażby przy tworzeniu regulaminów. (Nie słodząc za wiele) MakoweABC to jeden z ostatnich serwisów, blogów o tematyce jabłuszka jakie chce mi się ostatnio czytać. Większość które należały do moich codziennych rannych stron przeszła w typową komercję i wygodę. Nie będę tu używał konkretnych przykładów (świat Polskiego Jabłka jest bardzo zacieśniony) lecz sposób na serwis i newsy w postaci kopiowania co do literki z zagranicznych serwisów jako własną twórczość to trochę słabo. Reasumując MakoweABC jest tym czym każdy serwis powinien być i tak trzymać! Wracając do samego tematu artykułu i samych komentarzy wydaje mi się że to głównie wina dwóch rzeczy. 1 to powszechna anonimowość – gdyby użytkownik przed postawieniem pierwszej literki musiał potwierdzić swoją tożsamość znikł by problem wulgaryzmów czy hej-tu. 2 to pozbawiona u sporej ilości granica własnego EGO oraz zawiść, zazdrość jeśli komuś nie daj Boże się lepiej udało. Tak czy inaczej redaktorze naczelny M…ABC dobra droga, dobry wybór z małą sugestią przetłumaczenia czasem cytatów z zagranicznych serwisów. Tytuł artykułu bardzo ciekawy ale treść ang. dla niektórych niezrozumiała ;)

 • raffaellorb

  Trzeba dawać dobre wzorce konstruktywnej krytyki. Nie będziemy się zgadzać we wszystkim, ale należy się szanować jako ludzie.

 • chiefer

  ad.5 na serio ktoś ci tak powiedział … czy się szarża ułańska poniosła? ;)