Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Komentarze są martwe; niech żyje forum

· Wojtek Pietrusiewicz · 26 komentarzy

Dwa tygodnie temu wyłączyłem możliwość komentowania na Makowym ABC i wywaliłem w cholerę DISQUSa. Zrobiłem to, ponieważ miałem dosyć pewnych zachowań, a DISQUS nie oferował odpowiadających mi narzędzi do walki z tym. Nie chciało mi się nawet z tym walczyć – mam lepsze rzeczy do robienia w życiu niż niepotrzebne stresowanie się bzdurami. Wtedy napisałem, że…

Komentowanie, wbrew powszechnej opinii, jest przywilejem, a nie prawem, niezależnie gdzie to robicie.

Wiele osób niestety nadal tego nie rozumie. Wystarczy spojrzeć co się dzieje na innych stronach w internecie – chamstwo rządzi. Wczoraj po południu jednak ponownie przywróciłem komentarze, w innej odsłonie.

Te dwa tygodnie pozwoliły mi wprowadzić okres przejściowy pomiędzy jednym i drugim oraz trochę czasu na ochłonięcie dla wszystkich – łącznie ze mną.

Komentowanie od teraz wymaga konta na Makowe ABC Forum, które jest ściśle powiązane z WordPressem. A przynajmniej mam nadzieję, że tak to będzie działało. Każdy wpis na stronie będzie się też pojawiał na forum tutaj, a komentarze pomiędzy nimi będą się synchronizowały. Te dwa tygodnie pozwoliły mi wprowadzić okres przejściowy pomiędzy jednym i drugim oraz trochę czasu na ochłonięcie dla wszystkich – łącznie ze mną. Nie rozwiązałem jeszcze kilku kwestii z wyglądem strony logowania od strony WordPressa – jakby co to o problemach piszcie na forum.

Mam do wszystkich prośbę – przy każdym wpisie na forum jest przycisk „zgłoś”, który ma za zadanie zwrócić mi uwagę na nieładne rzeczy. Proszę korzystajcie z tego – ufam, że większość będzie wykorzystywała to prawidłowo.

W najbliższym czasie również uruchomię możliwość wspierania forum poprzez dołączenia do Jedi Fight Club – tutaj od razu korzystam z okazji i dziękuję (ponownie!) @MarekMoi za stworzenie wspaniałej ikonki. Prosiliście o to od dłuższego czasu, więc po sześciu miesiącach jego istnienia w końcu będzie taka opcja. Całość będzie polegała na możliwości wykupienia subskrypcji poprzez PayPala w zakładce Sklep – teoretycznie już to działa, ale nie wszystko jest jeszcze gotowe ani przetestowane. Dodatkowe opcje pojawią się wkrótce – jeśli macie jakieś pomysły to dajcie koniecznie znać.

W planach mam również kilka innych ciekawych rzeczy dla forumowiczów – chwilę mi to zajmie, ale maszyna już się toczy…

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Małe brawa!
   
  ;->

 • Ciekawy jestem jak przez te ostatnie 2 tygodnie zmieniły się statystyki bloga…

   
  Na plus jakieś 10%.

 • dRoplet

  Wielkie brawa!

 • Tez ciekawi mnie jaki byl wplyw na statystyki. Domyslam sie, iz mocno spadlo, gdyz przy udostepnianiu calego feeda, nie ma w sumie sensu nawet otwierac strony – sam tam mialem, a wczesniej otwieralem wlasnie dla komentarzy.

  Ja otwierałem również ze względu na dostosowanie grafiki do gęstych ekranów, co nadal nie jest częstym zjawiskiem.

 • PolskiPL

  Brakowało tego :)

 • koralfx

  Używając słów autora – „genialne” posunięcie ;-)
  Ale tak na poważnie, dobre i to!
  Zresztą, zwiększenie kompatybilności komentarzy między blogiem a forum może okazać się korzystną zmianą.
  Chociaż pewnie trochę zabraknie wygody disqus-a (mam na myśli interaktywność).
  Ciekawy jestem jak przez te ostatnie 2 tygodnie zmieniły się statystyki bloga…

 • Dom

  Tez ciekawi mnie jaki byl wplyw na statystyki. Domyslam sie, iz mocno spadlo, gdyz przy udostepnianiu calego feeda, nie ma w sumie sensu nawet otwierac strony – sam tam mialem, a wczesniej otwieralem wlasnie dla komentarzy.

 • Coś chyba jest nie tak z godziną, bo Wojtek odpowiedział na pytanie kolegi o 11:29, a pytanie padło o 13:26 xD

   
  To ustaw sobie w profilu. :) U mnie OK.

 • PawelMMR

  Komentarz testowy.

 • iWoyteq

  Brawo. Popieram walkę z chamstwem

 • @Dom: Odpowiadałem już. Wzrosły.

 • konrado0905

  Coś chyba jest nie tak z godziną, bo Wojtek odpowiedział na pytanie kolegi o 11:29, a pytanie padło o 13:26 xD

 • regis

  Super! Mimo, że dotychczas często nie komentowałem, to przez te 2 tygodnie odczułem brak komentarzy.

 • Manikos

  Swietnie!

 • Robert Rodziewicz

  @Modrdin.

  Wygląda do bardzo dobrze. WP + IPB działa dobrze. Wszystko w jednym miejscu na jednym koncie.

 • Julian

  Nareszcie komentarze! Mimo, że niewiele się udzielam, to lubię pod wpisem przeczytać, co inni mają do powiedzenia na dany temat :)
  Dobrze to wykombinowałeś Moridin :)

 •  
  W najbliższym czasie również uruchomię możliwość wspierania forum poprzez dołączenia do Jedi Fight Club

   
  Nie za bardzo rozumiem, co jest tym Jedi Fight Club. Czy jest to dodatkowe podforum, gdzie są poruszane jakieś tematy niedostepne dla zwykłych forumowiczów, czy po prostu można wesprzeć forum Makowe ABC, mieć świadomość wsparcia i tyle?
  Po wejściu w te forum Jedi Fight Club mam komunikat „Nie masz uprawnień do przeglądania tego forum”, to oczywiste bo nie wsparłem i nie mam tam dostępu. Ale skoro nie wiem co tam jest, to nie wiem czy chcę tam należeć. Może dla tych co nie mają jeszcze dostępu do forum, dać możliwość choćby przeglądu tylko tematów rozmów, aby się zapoznać z poruszaną tematyką.

 • Nie za bardzo rozumiem, co jest tym Jedi Fight Club. Czy jest to dodatkowe podforum, gdzie są poruszane jakieś tematy niedostepne dla zwykłych forumowiczów, czy po prostu można wesprzeć forum Makowe ABC, mieć świadomość wsparcia i tyle?

   
  Zasada #1: Do not talk about Fight Club.

 • Nie za bardzo rozumiem, co jest tym Jedi Fight Club. Czy jest to dodatkowe podforum, gdzie są poruszane jakieś tematy niedostepne dla zwykłych forumowiczów, czy po prostu można wesprzeć forum Makowe ABC, mieć świadomość wsparcia i tyle?

   
  Po prostu wesprzeć przy czym członkowie będą mieli drobne bonusiki/prezenty ode mnie.
   

  A co do Jedi Fight Club – głupio czyta się o czymś, co nie wie się czym jest :/, ale jak tam sobie chcesz. Może to jakaś VIPowska loża szyderców? Kto wie xD… ?

   
  Możliwość wsparcia Makowe ABC Forum z bonusami ode mnie dla członków.

 • andig

  Nareszcie! Brak komci to zdecydowanie słaby pomysł był. Czy powiązane czy nie – mi to glanc w sumie, ale może teraz więcej osób na forum wejdzie :P.

  A co do Jedi Fight Club – głupio czyta się o czymś, co nie wie się czym jest :/, ale jak tam sobie chcesz. Może to jakaś VIPowska loża szyderców? Kto wie xD… ?

 • Dodatkowo, zróżnicowałbym wpisy dla płacących i czytających za darmo. Chodzi mi (na początek) o drobiazg, może podsumowanie (jak np. „Conclusion” w DP Review), w każdym razie coś, co będzie w samym kontencie dawało różnicę.

  Daj znać, jak już przetestujesz i wszystko będzie działało. Ja kupuję.

   
  To nie jest „opłata za czytanie bloga czy korzystania z forum”. To dobrowolne dołożenie się do forum, aby mogło funkcjonować. Roczne koszty wynoszą około $180-250 jeśli dobrze je podliczyłem.
   
  Nie mam też zamiaru „gorzej” traktować osób, które nie będą płaciły – chcę, aby miały dostęp do tych samych treści co reszta.

  Daj znać, jak już przetestujesz i wszystko będzie działało. Ja kupuję.

   
  Już powinno wszystko działać. Zobacz tutaj: Zewnętrzny

 • Mirx

  W mojej ocenie, zaproponowane przez Ciebie ceny są jednak ciut za wysokie. Nie mam badań, ale coś tak czuję. Myślę, że w modelu auto-odnawialnej prenumeraty mogłoby zostać 10 zł, a przy płatności rocznej jakiś 30-40% rabat. Mało kto jest przyzwyczajony do płacenia za kontent elektroniczny, nie mówiąc już o płatnym dostępie do bloga – nawet tak dobrego jak Twój. Sądzę, że za te pieniądze, będziesz miał grupę dobrze sytuowanych dziwaków. :-) Spójrz np. na TokFM. Płacę co miesiąc dyszkę za prenumeratę audycji off-line w ich aplikacji mobilnej i uważam, że jest to cena akceptowalna. Rozmawiałem na ten temat ze znajomymi i dla nich takie oczywiste już to nie było. „10 zł miesięcznie?… To dużo…” – mówili.

  Dodatkowo, zróżnicowałbym wpisy dla płacących i czytających za darmo. Chodzi mi (na początek) o drobiazg, może podsumowanie (jak np. „Conclusion” w DP Review), w każdym razie coś, co będzie w samym kontencie dawało różnicę.

  Daj znać, jak już przetestujesz i wszystko będzie działało. Ja kupuję.

 • Jedyne co mnie boli w komentarzach przez forum to jak kliknę na forum ‚pokaż nieprzeczytane’ to wyświetlają się też posty z artykułów z bloga

 • Jedyne co mnie boli w komentarzach przez forum to jak kliknę na forum ‚pokaż nieprzeczytane’ to wyświetlają się też posty z artykułów z bloga

   
   
  Jeśli wiesz jak to wyłączyć to daj znać.

 • Poradziłem sobie poprzez filtrowanie: Wyświetl nową zawartość, po lewej filtruj według forów i tam zaznaczyłem wszystko poza ‚Makowe ABC’ i jest git :) komentarze na + zdecydowanie

 • Pingback: Komentowanie w sieci to nie prawo, a przywilej()