Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

MacBook Pro 13″ z ekranem Retina – pierwsze wrażenia

· Wojtek Pietrusiewicz · 34 komentarze

Tydzień temu zamówiłem MacBooka Pro 13” z ekranem Retina. Odebrałem go pięć dni temu i ochrzciłem Neptune R. Jak już wspominałem, iSprzęty w domu nazywam planetami i gwiazdami ze świata Star Wars, a wszelki inny hardware planetami z naszego układu słonecznego – Mars to NAS, Mercury to główny Mac, a Air nazywał się Neptune. Pod Jupiter kryje się natomiast stary Thinkpad, a Venus to komputer Iwony. Nie chciałem zmieniać jego nazwy na Uranus1, więc dodałem literkę R, od Retiny.

Processed with VSCOcam with t2 preset

Ekran

Jak już wspominałem kilka dni temu, wziąłem całkowicie podstawowy model, bo jedyne czego mi brakowało w Airze, ze względu na zmiany w sposobie pracy i jego miejscu, to większego ekranu. Z tego powodu też nie chciałem czekać na Retina Aira 12” – ciut większy ekran, ale mniejszy niż 13.3”. Jeśli chodzi o sam LCD to decyzja była jak najbardziej słuszna – ekran jest genialny jak już kiedyś wspominałem przy okazji recenzji innego MacBooka 13” do iMagazine. Niestety przesiadka z Aira 11” pod każdym innym względem jest bolesna.

Klawiatura i Trackpad

Klawiatura jest wzorowa jak zwykle – wyjątkowo mi pasuje każda od Apple w tym designie, więc nie mam na co narzekać. Trackpad jest natomiast większy od tego w Air 11.6”, więc tym samym stał się jeszcze wygodniejszy, a akurat na jego rozmiar zupełnie nie narzekałem… a mówi to ktoś, kto na co dzień ma Magic Trackpad na biurku.

Niestety na Airze pisało mi się lepiej…

Processed with VSCOcam with t2 preset

Rozmiar i waga

Przez to, że komputer jest większy od Aira oraz przez to, że nie jest w kształcie klina, to ręce nie układają mi się tak wygodnie jak na starej maszynie. Trzymam go na udach w 99% sytuacji i przez te ostatnie kilka dni zauważyłem, że nie doceniałem Aira pod tym względem. Ktoś kto nie miał tego modelu w 11” prawdopodobnie w ogóle na to nie zwróci uwagi. Problem dodatkowo stanowi zegarek. Na szczęście noszę go luźno na nadgarstku, więc wystarczy, że go lekko podsunę.

Mam momentami wrażenie, że trzymam ogromną patelnię na nogach. Na szczęście pozostaje chłodna, więc jajecznica mi nie groźna…

rMBP 13” waży półtora kilograma i nie jest to dużo, szczególnie gdy porównamy go do 17” MacBooka Pro, którego kiedyś nosiłem – był dwukrotnie cięższy z wynikiem trzech kilogramów. Różnica w stosunku do Aira 13” nie jest duża – około 220 gramów. Ale do 11-tki już tak – pół kilograma więcej to dodatkowe 50%, które teraz muszę nosić. Jest wyraźnie wyczuwalne i niestety momentami denerwuje.

Podobnie ma się sprawa z gabarytami. 11-tka miała wymiary podobne do iPada 9.7” (była jedynie szersza, głębokość była praktycznie identyczna). Trzynastka w porównaniu to kolos. Mam momentami wrażenie, że trzymam ogromną patelnię na nogach. Na szczęście pozostaje chłodna, więc jajecznica mi nie groźna…

Processed with VSCOcam with t2 preset

Wydajność i bateria

Nie robiłem na nim jeszcze nic ambitniejszego poza edycją kodu co owocowało dłuższą sesją w BBEdit oraz Transmit. Komfort pracy na większym ekranie w takiej sytuacji jest znacząco wyższy, a wydajność w zupełności wystarczająca. Nic nie przycina, nic nie spowalnia. Nawet animacje działają jak należy z włączoną przeźroczystością – wyjątkiem jest sytuacja, gdy uruchamiam Mission Control z dużą ilością otwartych okien. Przy pierwszym wciśnięciu klawisza F3 lekko laguje – potem się uspokaja i znowu jest płynnie.

Neptune R FruitJuice

Bateria zapowiada się świetnie – bez żadnych problemów i bez grzebania przy jasności ekranu osiągam od ośmiu do dziesięciu godzin pracy. Fakt, że wiele cykli jeszcze nie zrobiłem, ale zapowiada się świetnie. W lecie prawdopodobnie będzie nieznacznie gorzej, gdy słońce w końcu będzie częściej pojawiać się na niebie. Tymczasem przedwczoraj FruitJuice dla OS X [App Store] w końcu skończył swój maintenance cycle i zaczął zbierać statystyki akumulatora oraz doradzać kiedy podpinać się do prądu, a kiedy nie.

Prawdopodobnie będę go ignorował.


Pomimo niedogodności z dodatkową wagą to jestem bardzo zadowolony z wymiany – większy ekran przy nowych zadaniach spisuje się idealnie.


Jeśli macie jakieś pytania to zapraszam do komentarzy.

 1. Z ur-anus do your anus krótka droga.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • tr4cz

  Masz jakiś sposób na zaawansowany systemowy korektor dźwięku? Jak wiadomo lub nie – Soundflower działa na Yosemite bardzo źle a alternatywy są niestety płatne i to niektóre słono. Z kolei Boom to bardzo prymitywne narzędzie…

 • ryskier

  A rozdzielczość masz ustawioną skalowalną czy domyślną? Nie masz żadnych problem z przycinaniem podczas scrollowania czy rozszerzaniem okien? 

  Ekran w retinie jest niesamowity ale na mojej 13, od jakiegoś czasu włączam tryb non HiDPI bo z rozdzielczością retina przy kilku programach to jest porażka.

 • dawidmanderla

  Podlacz go prosze pod eizo 4k i daj znac.
  Swoja droga wszystkie kompy opisujesz oprocz maca pro, ktory pewnie dziala z 4K.

 • Wilk Przewodnik

  Też ostatnio kupiłem MacBook Pro 13 Retina i jestem zachwycony. Swoje pierwsze wrażenia opisałem tutaj: http://www.dobreprogramy.pl/Remix/Moj-pierwszy-MacBook-wrazenia,60994.html
  Nawet nie wiedziałem, że Mac wywoła u mnie tyle pozytywnych odczuć. Gratuluję wyboru.

 • Będzie 30 Hz. Po co się dołować? :)

 • Odpowiednik 1440×900 pt.

 • Nie mam.

 • MariuszMuszak

  Przy całym szacunku dla bloga i Pana, słowo „ochrzciłem” nijak mi nie pasuje. Można zwyczajnie napisać „nazwałem”. Wbrew pozorom potoczne użycie deprecjonuje sakrament święty dla chrześcijan.

 • Nawet jeśli mój Mac to moja religia? ;-)

 • MariuszMuszak

  Moridin Wyczuwam kpinę, która w założeniu (i dobrej wierze) miała nadać dowcipne brzmienie. „Ochrzciłem” mimo słownikowej definicji słowa jest jednoznaczne. Chodzi o to, że jest wiele określeń: „nazwałem”, „mianowałem”, „przerobiłem”, „nazwałem po swojemu”, bez wzbudzania zbędnego zamieszania. Równie dobrze można by napisać „obrzezałem”  komputer z nadmiaru pamięci RAM lub coś w tym rodzaju. Tylko po co? Oczywiście, każdy autor sam decyduje o tym, co pisze. Ale z drugiej strony możliwość komentowania służy również chyba temu, żeby wskazać nieumyślną „niezręczność”.

 • Dziki1980

  Co kryje sie pod nazwą Mercury :-)

 • Wilk Przewodnik

  MariuszMuszak Moridin Zdaje mi się, że Kolega Mariusz trochę przesadza. Jak sam zauważył słowo „ochrzciłem” ma wiele znaczeń, również można „chrzcić” paliwo — i takiego zwrotu często się używa. Nie widzę nic złego w tym, że Moridin użył takiego sformułowania. Możesz mieć odmienne zdanie. Ja wyczuwam tutaj lekkie przeczulenie na punkcie wiary. Nikt tutaj nie obraża chrześcijan i ich wiary.

 • serwis01

  Ciekawe czy i jak bardzo będzie Cię kusił MacBook 12″ skoro 13″ okazuje się nie tak fajna jak oczekiwałeś.

 • Wilk Przewodnik

  Też się zastanawiałem, czy czekać na Air 12, ale tak naprawdę nie wiadomo jak to będzie. W ten sposób to można czekać zawsze na nowszy model i nigdy nic nie kupić. Zdecydowałem się więc na MBP 13 i jestem bardzo zadowolony, nie żałuję w ogóle, tym bardziej, że teraz Air nie ma Retiny.

 • therealbgn

  Wilk Przewodnik cieszę się, że Retina 13 służy ;-) Moja z 2012 jest bez zarzutu… prawie… mam 2 martwe piksele, których nie udało się naprawić podczas trwania gwarancji. Na szczęście teraz pracuję na monitorze w trybie Clamshell więc nie jest to problemem ;-)

 • iDacko

  Panie Wojtku, zastanawiam się jak się sprawuje Iris Pro. Niby ma własną pamięć, jednakże jest to dalej zintegrowana karta graficzna. Nie chodzi mi tutaj o testy benchmarkowe (które swoją drogą nie mają zbytnio wielkiego sensu), tylko o własne Pana odczucia.

 • W zupełności wystarczająca do mojej pracy. Do gier już nie. Nie gram jednak na rMBP.

 • Yakksiek

  Moridin Mam jeszcze pytanie odnośnie klawiatury MBP, czy ona nie chodzi trochę ciężej niż w MBA? Jak ja się przesiadłem, to u mnie chodzi. Tylko ja się przesiadłem na używanego MBP, z drugiej strony to dziwne, że używana chodzi ciężej niż nowa. Do tego, chodzą tak wszystkie klawisze, a nie tylko część.

 • serwis01 Myśłę. Zobaczymy.

 • Yakksiek Moridin Ma nieznacznie dłuższy skok chyba. Ale nie powiedziałbym, że ciężej. Ciężej może chodzić jak jest syf pod spodem.

 • Yakksiek

  Moridin Yakksiek Samo wciśnięcie klawisza, jak na mój gust, wymaga większego nacisku – czyli ten pierwszy moment, żeby klawisz po prostu wprowadzić w ruch. Moridin, jak sprawdzić bezboleśnie, czy jest syf tam? Może podważyć klawisz i wyskoczy? Pytam, bo miałem już jutro go oddawać na GW z tego powodu, gdyż WG mam do 14.03.2015, więc pomyślałem, że oddam – a będzie, co będzie.

 • Ty opisałeś przesiadkę z MBA 11′, ja odpisałem przesiadkę z MBP 15′ :) Skoro dla Ciebie 13′ jest patelnią to postaw się na moim miejscu. Trzymałem na udach 15-stkę, teraz mam 13-stkę. Porównanie? Niebo, a ziemia.

  Połknąłem Jabłuszko http://www.egosuper.pl/polknalem-jabluszko/

 • Pingback: Jakim jesteś Makiem – radzę jakiego Maca wybrać (6/2015) | Makowe ABC()

 • Piotrek Rączka

  Korzystam na codzień z pakietu adobe- ps, premier, ai + rozpoczynam przygode z grafiką 3d.
  Chcę oprócz maca mieć do niego monitor zewnętrzny (z wiadomych przyczyn).
  Tutaj rodzi się pytanie, czy opłaca się inwestować w pro czy może jednak kupic aira z takimi samymi parametrami (256 ssd i 8gb ramu) ?

 • Trudny temat. Obecnie to się wstrzymaj bo zaraz będą nowe modele. Jak chcesz Retinę na zew. monitorze 4K lub 5K to musisz czekać aż będzie od Intela wsparcie dla 60 Hz. Do cięższej pracy tylko Pro i brałbym 15″ z dedykowaną grafiką.

 • Piotrek Rączka

  A kupując pro i np. zewnętrzny monitor Iiyama z IPS/AMVA 24″ nie będę zadowolony? Nie jestem jakimś magikiem jeszcze jeśli chodzi o obróbkę, jeśli chodzi o zewnętrzny monitor też nie chce wydać więcej niż 1,5 tyś więc możliwe, że będę skazany na opcję poleasingową chociażby.

 • Miałem w życiu wiele monitorów. Jak chcesz coś dobrego to zostaje Ci tylko Apple, Eizo lub NEC. Wolałbym pracować na ekranie rMBP15 niż na Iiyamie która z poprawny wyświetlaniem kolorów ma tyle wspólnego co seks z ukochaną vs. masturbacja za pomocą rękawiczki z wystającymi gwoździami. 😉

 • Piotrek Rączka

  Hahah ciekawe porównanie. No dobra, to załóżmy że kupuję MBP takiego jak wspomniałem, nie chcę czekać na nowe modele, bo mój obecny asus już umiera, a mi zaraz zaczynają się studia i multum projektów, na 15tkę mnie nie stać. Monitor niekoniecznie kupię od razu ze względu na środki, ale jak się zdecyduje to eizo/nec z niedużym przebiegiem, będę na jakiś czas zadowolony?

 • Raczej powinieneś ale nie znam Twoich wymagań ani przyzwyczajeń. A tak w ogóle to wpadnij na iMagazine.pl po świeższe tematy. 😉

 • Piotrek Rączka

  Jeszcze jest opcja zeby dodac ramu i miec 16gb ale dysk 128ssd, bede musial to przemyslec.
  Jasne, bede sledzil!

 • Będę wdzięczny, jak dorzucisz swoją opnię: przy MBP 13′, z założeniem największego obciążenia przez Final Cuta i Photoshopa/Lightrooma, sensowniej jest duchać RAM czy GHze ponad standarową wersję (2,3 GHz, 8 GB)? Kminię i kmnię i nie wiem, co ma więcej sensu.

 • Jaki model dokładnie?

 • Rozstrzał dość szeroki: 2,3 GHz + 8 lub 16 RAM; 2,5 GHz + 8 lub 16 RAM; 3,1 GHZ + 8 lub 16 RAM; 3,3 GHz + 8 lub 16 RAM. Sam Touch Bar nie jest dla mnie korzyścią, chodzi ew. tylko o mocniejszy procesor, ale znów: nie wiem czy to nie sztuka dla sztuki i tylko napełnianie skarbonki Applowi :|. Przesiadam się z Aira 11 (wczesny 2014, 1,4 GHz + 4 RAM) więc różnica tak czy inaczej będzie odczuwalna i jedyne pytanie to czy i ile inwestować pod kątem przyszłości :)

 • Chodziło mi o rocznik. Ja bym wziął bez Touch Bar z topowym i7 oraz 16 GB do wideo. Ale do tego powinieneś brać MBP15.