Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Moje aplikacje na MacBooku Pro z Retiną

· Wojtek Pietrusiewicz · 28 komentarzy

Już zacząłem dostawać pytania o to co zmieniło się w moim setupie względem MacBooka Air, więc śpieszę spisać wszystko co obecnie mam na nim zainstalowane, bo kilka rzeczy uległo zmianie od tamtej pory.

Moje Aplikacje

Linki pod Mac / iOS / iPhone / iPad prowadzą do App Store / Mac App Store lub strony developera.

1password 4 beta icon round1Password – MaciOS – Aplikacja bez której nie potrafiłbym się odnaleźć już chyba nigdzie. Hasło do niej, długie i zawiłe, to prawie jedyne jakie jeszcze pamiętam – wszystko innego pamięta za mnie ten genialny program.

Adobe Audition CC 2014Mac – Program oczywiście pochodzi z Creative Cloud, a używam go do montażu podcastu Nadgryzieni i innych, którymi się zajmuję. Ma kilka miłych dodatków, których nie znajdziemy w GarageBand, między innymi możliwość wyciszenia szumów na podstawie wcześniej stworzonego profilu – bardzo przydatne w ekstremalnych sytuacjach.

Adobe Photoshop CC 2014Mac – Również dzięki Creative Cloud, służy do wszystkich moich potrzeb graficznych. Obecnie najlepszą alternatywą dla niego kosztującą rozsądne pieniądze jest Pixelmator [App Store link].

Adobe Photoshop Lightroom 5 – Mac – Pomimo, że na MacBooku nie trzymam żadnych archiwów swoich zdjęć, to Lightroom przydaje się w terenie. Dzięki niemu mogę wstępnie przygotować zdjęcia do pełniejszej obróbki na komputerze w domu – po powrocie wystarczy zaimportować katalog po Wi-Fi.

BBEdit icon 1024pxBBEdit – Mac – Do niedawna korzystałem z Espresso (wcześniej jeszcze w połączeniu z CSSEdit), ale od niedawna w końcu zdecydowałem się na zakup bodajże najlepszego edytora na OS X. Nie wykorzystuję jeszcze większości jego funkcji, ale już znalazł miejsce w moich workflow i ciężko byłoby mi wrócić do innego.

BywordMaciOS – Nie używam go od dłuższego czasu, ale trzymam przez sentyment. Może kiedyś do niego wrócę. Jego zaletą jest możliwość publikowania prosto do WordPressa.

CloudAppMac – Ten mały programik żyje sobie w pasku menu i umożliwia wrzucanie do naszej chmury cokolwiek sobie tylko zażyczymy. To między innymi przez niego dostarczam Wam tapety. W odróżnieniu od Dropboxa, pliki do niego wrzucana trafiają do chmury, ale nie synchronizują się z naszym dyskiem, więc nadaje się idealnie jak chcemy się czymś współdzielić z kimś innym. Ponadto, od wersji 3.1 wspiera nagrywanie krótkich GIF-ów, na których możemy zarejestrować to co dzieje się na ekranie.

coconutBatteryMac – To narzędzie informuje nas o stanie naszej baterii w komputerze. Można też przechowywać w nim historię, którą ręcznie rejestrujemy odpowiednim przyciskiem.

Day OneMaciOS – Najpiękniejszy program do prowadzenia swojego dziennika1 lub trzymania tam po prostu jakichkolwiek informacji, które nie chcemy aby były publiczne, ale chcemy mieć je w swoim timelinie. Pełną recenzję Day One przeczytacie tutaj.

DeliveriesMaciOS – Program służący do śledzenia przesyłek kurierskich. Ma też widget do Centrum Powiadomień, zarówno pod iOS jak i pod OS X.

Desk PM icon 1024pxDeskMac – Dedykowany program do obsługi między innymi WordPressa. Obecnie go testuję, ale chyba nie polubimy się na tyle, żeby został – żal mi go jednak kasować, bo ma piękną ikonę.

DropboxMaciOS – Moja podstawowa chmura, w której trzymam wszystkie najważniejsze dane. Drugą jest iCloud Drive. To dzięki nim mam wszystko co potrzebuję w zasięgu ręki (Findera).

EvernoteMaciOS – Mój ulubiony program do trzymania wszelkiej maści notatek, dokumentów oraz rachunków i gwarancji ze sklepów. Idealnie nadaje się do skanowania tych ostatnich (ma OCR, dzięki czemu można potem „przeszukać” tekst w zdjęciach) i wizytówek, które może potem dodać do Książki Adresowej.

ForkLiftMac – Klient FTP, z którego korzystałem do niedawna. Na obecną chwilę jest jako backup, a głównym od niedawna stał się Transmit od Panic.

FruitJuice iconFruitJuiceMac – Program do monitorowania stanu baterii i podpowiadaniu nam jak powinniśmy o nią dbać. Sugeruje kiedy podłączać komputer do prądu, a kiedy i ile pracować na baterii. Recenzję po angielsku znajdziecie tutaj.

iA WriterMaciOS – Jeden z moich ulubionych programów do pisania w Markdown. Przestałem z niego korzystać gdy pojawił się iA Writer Pro.

iA Writer ProMaciOS – Nowsza i lepsza wersja iA Writer z paroma dodatkowymi funkcjami. To dzięki nim całkowicie zmieniłem swój workflow pisania recenzji do iMagazine, który teraz zaczyna się od iPhone’a, na którym w Writer Pro notuję uwagi i krótkie notatki. Rozwijam je już na Mac, a etap sprawdzania przeprowadzam na iPadzie. Recenzję, ponownie po angielsku, znajdziecie tutaj.

ImageOptimMac – Mały programik, którego wyzwalam z menu pod prawym przyciskiem myszy. Służy do kompresji JPG-ów przed wrzuceniem ich na serwer, abyście między innymi Wy ograniczyli ilość danych do pobrania ze strony.

KarabinerMac – Genialny program, dzięki któremu zamieniłem na klawiaturze miejscami prawy klawisz ⌘ z ⌥. To pozwala mi pisać polskie znaki wciskając prawy ⌘ znajdujący się obok klawiszu Spacji. Pozostałość po Windows.

Keyboard Maestro Icon 1024pxKeyboard MaestroMac – To jedno z moich bardziej geekowych narzędzi, z którego korzystam do automatyzacji pewnych procesów. Przykładowo, jeśli chcę stworzyć nowy artykuł do iMagazine lub Android Magazine to korzystam z odpowiedniego skrótu klawiszowego, który otwiera mi odpowiednie okno z prośbą o wybranie magazynu, podanie nazwy katalogu i nazwy pliku. Następnie automatycznie je tworzy wraz z nagłówkiem w przyszłym artykule. Genialne narzędzie.

LevelatorMac – Program służący do wyrównywania poziomu głosów, co sprawdza się idealnie przy montażu podcastów.

MactrackerMac – Baza danych wszystkich Maców i innych produktów Apple, wraz ze specyfikacjami technicznymi i cenami.

PCalc4 icon 1024x1024PCalcMaciOS – Jeden z moich ulubionych kalkulatorów na Mac. Pełna recenzja wersji na Mac jest tutaj, a iOS tutaj.

PocketMaciOS – Program służący do zapisywania rzeczy do obejrzenia lub przeczytania „na później”. Kilka lat temu zastąpił mi Instapaper i tak już zostało.

RadiumMaciPhone – Moje radio internetowe.

Reeder 2MaciOS – Obecnie i nadal mój ulubiony czytnik RSS-ów na Mac. Na iOS korzystam jeszcze z Unread.

SlackMaciOS – Korzystamy ze Slacka do komunikacji w ramach iMagazine i nie wyobrażam sobie już powrotu do innego narzędzia.

Transmit icon 1024pxTransmitMaciOS – Niedawno zastąpił mi ForkLifta, który nie chciał prawidłowo działać (co zresztą potem rozwiązałem), ale nie żałuję przesiadki – wydaje się znacznie bardziej kompletnym narzędziem, szczególnie w połączeniu z Panic Sync i Codą.

TweetbotMaciPhoneiPad – Mój najukochańszy klient Twittera na każdą platformę. Bez niego Twitter dla mnie mija się z celem. Więcej na temat jego przyszłości znajdziecie tutaj.


Jak już się ogarnę ze wszystkim to zapewne jeszcze kilka rzeczy dojdzie, ale na obecną chwilę absolutną podstawą dla mnie jest BBEdit i Keyboard Maestro.

Jeśli macie jakieś pytania to zapraszam do komentarzy.

  1. Pamiętnika w przypadku kobiet.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.