Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

iPhone 6 po 66 dniach

· Wojtek Pietrusiewicz · 22 komentarze

Nie ukrywam (i nigdy nie ukrywałem), że sama myśl o nowych rozmiarach iPhone’a 6 4.7“ nadal nie napawa mnie optymizmem. iPhone, z najporęczniejszego iPhone’a na świecie, stał się paletką do ping-ponga, chociaż ten przydomek zdecydowanie bardziej pasuje do 6 Plusa. Mniejszy model nie jest w każdym razie tak komfortowy w użytkowaniu i noszeniu jak 5-tki. Niestety, wiedziałem dokładnie czego się spodziewać – do dnia dzisiejszego mam w domu telefon z 4.7” ekranem, z którego korzystam niechętnie.

Design iPhone’a, jak bardzo by się nie zmieniał przez ostatnich siedem lat, zawsze przypominał poprzednika. Z daleka widać, że to produkt Apple, dzięki charakterystycznym paskom nad i pod ekranem. Przy okazji świetnie balansują design telefonu, dzięki czemu nie wygląda tak nienaturalnie jak niektóre konstrukcje na rynku. Kilku producentom, pomimo zmniejszenia tej przestrzeni, nadal udało się zachować atrakcyjny wygląd, innym niekoniecznie. To oczywiście bardzo osobiste odczucia i każdy będzie miał inne, ale te są moje – iPhone jest proporcjonalny i harmonijny w swojej prostocie, a przy okazji rozpoznawalny. Szóstka jednak zmieniła zasady gry – proporcje są inne i pomimo, że nawiązują do poprzedników to na pierwszy rzut oka widać różnice. Przyzwyczaiłem się do nich, ale nadal zwracam na nie uwagę…

O ile paski nad i pod ekranem pomagały przy 4″ ekranach, to nie mogę tego samego powiedzieć o iPhonie 6 i 6 Plus. Konkurencja przy większych ekranach ma niższe konstrukcje, wszystko po to, aby były bardziej użyteczne w jednej ręce. Szóstka znajduje się w absolutnie górnej granicy rozmiaru, którego jeszcze toleruję ze względu na bardzo cienką konstrukcję. Większy ekran oczywiście ma swoje zalety, ale to nie rozmiar jest zaletą tego w najnowszej generacji 6-tek, a to jak świeci i jak blisko szyby się znajduje – jest fenomenalny.

Ostatnio flirtuję z pomysłem, aby sprzedać swoją 6-tkę i zastąpić ją 6 Plusem, ale za każdym razem przypominam sobie dwie rażące cechy, które mnie okrutnie frustrowały – brak możliwości wykonania gestu wstecz kciukiem prawej ręki oraz kompletny brak zdolności obsługi go jedną ręką. Argumenty za 6 Plusem – większy ekran i bateria – nie są jednak na tyle mocne. Ten w 6-tce jest, pod względem dokładności reprodukcji kolorów, nieznacznie lepszy, a różnica w gęstości pikseli jest dla mnie niezauważalna. Ponadto wierzę, że następna generacja (lub jeszcze kolejna) Plusa otrzyma ekran o natywnej rozdzieloczości iOSa na 5.5″, czyli 2208×1242 px zamiast obecnego 1920×1080, pod warunkiem, że pobór prądu będzie na akceptowalnym poziomie.

Tymczasem, pomimo że 6-tka to najlepszy smartfon jaki miałem i testowałem, to do dnia dzisiejszego nie jestem nim zauroczony jak poprzednikami – modelami 5, 5C i 5S. Nadal z nostalgią spoglądam na swojego ex-iPhone’a, którego widuję codziennie w domu. Problem w tym, że człowiek bardzo szybko przyzwyczaja się do dobrego, a jest do czego – aparat, ekran i bateria są wystarczającymi powodami, aby nie polecać nikomu poprzednika w prawie każdym przypadku.

Zapraszam Was gorąco do listopadowego numeru iMagazine, dostępnego zarówno na iPhone’a jak i iPada – tam znajduje się moja znacznie bardziej obszerna recenzja nowych iPhone’ów.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • JebaczKoz

  Ci co mają 5S albo 5 powinni wstrzymać się z wymianą na kolejny model. Nawet ci co posiadają jeszcze starszy model.
  Obecne 6stki to nieporozumienie. Apple samo nie wiedziało czego dokładnie chce. Pod względem zewnętrznym jak i hardwarowym.

 • kubutek_

  morid1n nie pomnij tej kartki papieru… ;-)

 • ZielinskiMaciej

  morid1n mi najmniejsze palce u rąk urosły do rozmiaru kciuków bo muszę specyficznie trzymać szóstkę w dłoni :/

 • KrystianKutt

  morid1n jakiś futerał?:)

 • morid1n

  KrystianKutt Mam Apple ale używam tylko w sytuacjach kiedy wiem ze może być potrzebny. Z przymusu.

 • macbanach

  ZielinskiMaciej morid1n Nie dosc ze na wakacjach to gosc jeszcze pisze/pracuje. Byles w morzu chociaz raz? Wylacz WIFI w koncu:)

 • morid1n

  macbanach Codziennie kilka godzin w oceanie się moczę. A pisanie to przyjemność. :)

 • macbanach

  morid1n Ok, to wylacz WIFI chociaz na wakacjach:)

 • kubamroz

  macbanach jak widać niektórzy bardzo lubią swoją pracę ;) ZielinskiMaciej morid1n

 • macbanach

  morid1n Jaki sprzet foto wziales tak swoja droga?

 • KrystianKutt

  morid1n rozumiem :) ja kupiłem Puro, polecam :)

 • Michal Kierzkowski

  Najlepszym rozwiązaniem byłaby technologia z szóstki (aparat, bateria, ekran) w obudowie 5s <3 #smartfonidealny

 • morid1n

  macbanach D700, 14-24/2.8, 35/2, 100/2

 • macbanach

  morid1n Ok, zacny wybor na taka wyprawe.

 • dRoplet

  Watpię, żeby było to dobra rada. Apple nie wycofa się z rozmiaru 6tki. Zbyt bardzo ja promują, zbyt dużo sztuk się sprzeda. Ludzie tacy jak ja i np. Wojtek jeszcze tylko przez jakiś czas będą patrzyć z sentymentem ale jak za pół roku przyszło by im się przestawić na rozmiar 5S to okaże się, że 6ka jest ok.
  Osobiście muszę przyznać, ze użytkowanie 6tki jest bardzo mało komfortowe ze względu na rozmiar. Trzeba go trzymać jak jajko, żeby nie wypadł w wielu momentach. Jednak jak napisał Wojtek, pozostałe wrażenia (oprócz pasków) są super. Osobiście wolę te obłe kształty. O wiele przyjemniej trzyma się go w ręce i przy uchu… To połączenie ekranu z bokami dla mnie to mistrzostwo świata… Ekran wymiata a bateria trzyma mi dłużej. Noni z tym nowym materiałem, z którego jest zrobiony przedni panel przestałem używać foli ochronnych. Czekam teraz tylko na Mujjo wallet 80 (na awaryjne sytuacje, wypady)…

 • foormanski

  morid1n Bez problemu wykonuję gest wstecz na 6 Plus jedną ręką ; )

 • JebaczKoz

  dRoplet Ale ja nie mówię o wycofaniu się z rozmiaru obecnego telefonu a dopracowaniu powierzchni roboczej.
  Mamy 8.1.1 a Apple jak było w czarnej dziurze tak dalej jest. Wielkość ekranu to nie wszystko.
  Poprawie konstrukcji i wyglądu szóstek. Wrzucenie lepszych komponentów z 1 GB kością RAMu to ostro pojechali po bandzie.
  Przezimowali, nie dostosowując jednostkę do obecnych czasów i wymagań iOSa.

 • dRoplet

  JebaczKoz dRoplet ok, teraz tochę jaśniej…Osobiście nie doświadczam najmniejszych problemów w obecnej konfiguracji sprzętowo – software’owej. Zaliczam się chyba do ‚przeciętnych użytkowników’, więc spodziewam się, że zdecydowana większość, podobnie jak ja, problemów też nie będzie doświadczać. Rozwiń temat ‚czarnej dziury’ i ‚pojechania po bandzie’ bo nie za bardzo jestem sobie w stanie wyobrazić jakie masz problemy z 6tką i 8.1.1

 • EnzoPL

  Co myślisz o pomyśle sprzedania iPada, iPhone i zastąpienia ich 6 plusem?

 • Zależy do czego używasz iPada ale mi iPhone go nie potrafi zastąpić.

 • acejacek

  Z identycznych powodów czekam na wersję 6 Minus

 • pqtryk

  Używam iPhone’a 6 od dwóch dni. Wrażenia? Ekran, a właściwie konstrukcja całego telefonu jest za duża. Oczywiście są plusy większego ekranu, jednak gdy biorę do ręki mojego poprzedniego 5s czuję jak bardzo jest on wygodny. Siędząc teraz na kanapie i pisząc to iPhone 6 jest idealny. Teraz nawet iPad Air nie był by za duży. Kiedy wychodzę z domu i korzystam z niego w czasie innych czynności jedną ręka to jestem dość mocno ograniczony, a także nie trzymam go pewnie w dłoni.