Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Kalibracja baterii w iPhone, iPad i Mac oraz sposoby na wydłużenie jej pracy

· Wojtek Pietrusiewicz · 10 komentarzy

Sporo osób ostatnio narzeka na baterię w iPhonie, a raczej na czas jej trzymania. Niektórzy nawet narzekają na tą w iPadzie, chociaż takich przypadków jest mniej ze względu na prosty fakt, że trudniej zauważyć różnicę pomiędzy czternastoma, a dwunastoma godzinami pracy. Można wydłużyć jej czas pracy na kilka sposóbów, z czego jednym z nich jest zdrowy rozsądek, a drugim kalibracja baterii.

Rozsądek, ten zdrowy

Na naszych urządzeniach instalujemy coraz więcej aplikacji i programów. Każdy lub prawie każdy z nich prosi o zezwolenie na wysyłanie powiadomień. Podobnie poczta łączy się z naszymi serwerami co kilka lub kilkanaście minut, lub utrzymuje połączenie push. Pół biedy jeśli mamy jedno konto, ale osobiście mam ich obecnie sześć i każde kolejne dodatkowo obciąża telefon.

Wracając jednak do powiadomień – nie wszystkie są nam potrzebne! Ograniczcie chęć otrzymywania informacji o absolutnie wszystkim, a polepszycie sobie nie tylko humor i dostępny czas na inne czynności, ale przede wszystkim wpłyniecie właśnie na czas pracy na jednym ładowaniu. Przykładowo, Tweetbot może nas informować o każdym nowym followersie, każdym retweecie oraz każdej możliwej informacji. Wyłączyłem to w cholerę na iPhonie i zostawiłem jedynie na iPadzie i Maku. Po co mi takie informacje? Tweetbot obecnie wysyła mi jedynie powiadomienia dotyczące wiadomości publicznych i prywatnych1, i tylko na wybranych kontach ze wszystkich do niego podłączonych. Samo ograniczenie Tweetbota spowodowało znaczący wzrost czasu pracy na jednym ładowaniu, a przecież mamy kilkadziesiąt innych programów, które robią to samo. Wyłączcie sobie powiadomienia na informacje, które nie są Wam absolutnie niezbędne, a odczujecie to bardzo wyraźnie, w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Podobnie z pocztą – prywatne konta ustawcie sobie na odświeżanie co 30 lub 60 minut. Jeśli przyjdzie ważny mail na służbowym koncie to czytając go przy okazji i tak Wam odświeży pozostałe.

Wystarczy odrobina rozsądku, a czas pracy na jednym ładowaniu wzrośnie o przynajmniej 10-20%. Serio.

Kalibracja akumulatora

Apple zaleca pozwolić się baterii w iUrządzeniu lub Maku w pełni rozładować, raz w miesiącu dla iPhone’a lub iPada oraz raz na trzy miesiące2 w przypadku Maka. Taki zabieg nie ma na celu formowania baterii ani nic podobnego – zwyczajnie daje systemowi operacyjnemu znać o wartościach, przy których bateria ma 100% i 0% ładunku. Tylko wtedy OS może w miarę skutecznie podpowiedzieć ile procent nam jeszcze zostało, ponieważ pojemność baterii zmniejsza się każdego dnia. Bez tego kroku może jedynie domyślać się, często błędnie.

Przykładowo – po pierwszym pełnym ładowaniu mojego iPada mini doszedłem do 1% na wyświetlaczu. Na tym jednym procencie przeglądałem internet przez dobre 30-40 minut. Dopiero jak się wyłączył całkowicie i jak go naładowałem do pełna, licznik zaczął podawać prawdziwe wartości.

Dotyczy to oczywiście każdego telefonu, tabletu czy komputera – taką mamy specyfikę dzisiejszych akumulatorów i dopóki nie staną się inteligentniejsze lub nie zmienia się technologia, to warto taki krok zrobić raz na jakiś czas.

Smacznego!

 1. Mentions i DM.
 2. Jeśli dobrze pamiętam.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Nie wiem czy to zła implementacja Disqus pod iPhone czy to cos u Ciebie na stronie, ale po wykonaniu operacji kopiuj/wytnij/wklej edytor komentarza się całkowicie blokuje.

 • Moridin, występujesz tutaj w roli eksperta, więc musisz bardziej zgłebiać temat, zanim go opublikujesz. W tym poście zawarte są nie tylko złe założenia, ale też wnioski. Owszem, masz mniejsze zużycie baterii, ale nie z powodu o którym myślisz. 

  Otóż ilość programów korzystających z powiadomień nie ma znaczenia, znaczenie ma ilość samych otrzymywanych powiadomień. Baterię rozładowuje Ci nie powiadomienie, ale ekran, który jest włączany po jego przyjściu. 

  Nie ma też znaczenia czy pocztę sprawdzasz co 1min czy co 1h, skoro iPhone i tak łączy się z serwerami Apple co kilka sekund (tak właśnie działa push). Mogę się zgodzić, że cykle procesora potrzebne do operacji pobrania poczty z serwera potrzebują trochę prądu, ale tyle aby to miało znaczący wpływ na długość pracy na baterii. 

 • To co mówisz jest oczywiste – jak wyłączysz te powiadomienia to bedziesz mial ich mniej i tym samym mniejsze zuzycie. To chyba jasne?
  Jak masz 6 kont z ktorych 5 nie korzysta z push i sprawdza pocztę co 15 minut to będziesz miał większe zużycie niż jeśli ustawisz raz na godzinę. Mówię tutaj o pull.

 • Taki disqus świetny.

 • A w ktorym momencie podłączać ładowarkę, odrazu po rozładowaniu, czy odczekac jakis czas?

 • Obojętnie.

 • W MB powinno się też czasami (tak kiedyś czytałem) podłączyć ładowanie dopiero po 5-6 godzinach od wyłączenia się…. ma to pomóc głębszemu wyładowaniu się AKKU

 • Sonia

  ja polecam jeszcze osobą , które korzystają z bluetooha w samochodzie do podłączenia zestawu głośnomówiącego, aby go odłączyły po wyjściu z samochodu ( szczególnie w pobliżu domu ), bo po prostu pożera baterie . Z powiadomieniami słuszna uwaga dziękuje :-)

 • Pingback: Jak dbać o baterie w MacBookach | Makowe ABC()

 • Pingback: iOS 7.1 - Dyskusja - Strona 49()