Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Kalibracja baterii w iPhone, iPad i Mac oraz sposoby na wydłużenie jej pracy

· Wojtek Pietrusiewicz · 10 komentarzy

Sporo osób ostatnio narzeka na baterię w iPhonie, a raczej na czas jej trzymania. Niektórzy nawet narzekają na tą w iPadzie, chociaż takich przypadków jest mniej ze względu na prosty fakt, że trudniej zauważyć różnicę pomiędzy czternastoma, a dwunastoma godzinami pracy. Można wydłużyć jej czas pracy na kilka sposóbów, z czego jednym z nich jest zdrowy rozsądek, a drugim kalibracja baterii.

Rozsądek, ten zdrowy

Na naszych urządzeniach instalujemy coraz więcej aplikacji i programów. Każdy lub prawie każdy z nich prosi o zezwolenie na wysyłanie powiadomień. Podobnie poczta łączy się z naszymi serwerami co kilka lub kilkanaście minut, lub utrzymuje połączenie push. Pół biedy jeśli mamy jedno konto, ale osobiście mam ich obecnie sześć i każde kolejne dodatkowo obciąża telefon.

Wracając jednak do powiadomień – nie wszystkie są nam potrzebne! Ograniczcie chęć otrzymywania informacji o absolutnie wszystkim, a polepszycie sobie nie tylko humor i dostępny czas na inne czynności, ale przede wszystkim wpłyniecie właśnie na czas pracy na jednym ładowaniu. Przykładowo, Tweetbot może nas informować o każdym nowym followersie, każdym retweecie oraz każdej możliwej informacji. Wyłączyłem to w cholerę na iPhonie i zostawiłem jedynie na iPadzie i Maku. Po co mi takie informacje? Tweetbot obecnie wysyła mi jedynie powiadomienia dotyczące wiadomości publicznych i prywatnych1, i tylko na wybranych kontach ze wszystkich do niego podłączonych. Samo ograniczenie Tweetbota spowodowało znaczący wzrost czasu pracy na jednym ładowaniu, a przecież mamy kilkadziesiąt innych programów, które robią to samo. Wyłączcie sobie powiadomienia na informacje, które nie są Wam absolutnie niezbędne, a odczujecie to bardzo wyraźnie, w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Podobnie z pocztą – prywatne konta ustawcie sobie na odświeżanie co 30 lub 60 minut. Jeśli przyjdzie ważny mail na służbowym koncie to czytając go przy okazji i tak Wam odświeży pozostałe.

Wystarczy odrobina rozsądku, a czas pracy na jednym ładowaniu wzrośnie o przynajmniej 10-20%. Serio.

Kalibracja akumulatora

Apple zaleca pozwolić się baterii w iUrządzeniu lub Maku w pełni rozładować, raz w miesiącu dla iPhone’a lub iPada oraz raz na trzy miesiące2 w przypadku Maka. Taki zabieg nie ma na celu formowania baterii ani nic podobnego – zwyczajnie daje systemowi operacyjnemu znać o wartościach, przy których bateria ma 100% i 0% ładunku. Tylko wtedy OS może w miarę skutecznie podpowiedzieć ile procent nam jeszcze zostało, ponieważ pojemność baterii zmniejsza się każdego dnia. Bez tego kroku może jedynie domyślać się, często błędnie.

Przykładowo – po pierwszym pełnym ładowaniu mojego iPada mini doszedłem do 1% na wyświetlaczu. Na tym jednym procencie przeglądałem internet przez dobre 30-40 minut. Dopiero jak się wyłączył całkowicie i jak go naładowałem do pełna, licznik zaczął podawać prawdziwe wartości.

Dotyczy to oczywiście każdego telefonu, tabletu czy komputera – taką mamy specyfikę dzisiejszych akumulatorów i dopóki nie staną się inteligentniejsze lub nie zmienia się technologia, to warto taki krok zrobić raz na jakiś czas.

Smacznego!

  1. Mentions i DM.
  2. Jeśli dobrze pamiętam.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.