Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Apple Watch – pierwsze informacje o czasie pracy na baterii

· Wojtek Pietrusiewicz · 17 komentarzy

Niedawno pojawiły się pierwsze nieoficjalne informacje ze źródeł Marka Gurmana wewnątrz Apple, a już pojawiło się biadolenie i hate na temat tego jak bardzo Apple Watch będzie bezużyteczny. Naprawdę spodziewaliście się czegoś więcej?

Z informacji od Marka wynika, że Apple zdecydował się na dosyć mocny procesor do Apple S1 – rzekomo ma porównywalną moc do Apple A5. Do tego dochodzi dosyć prądożerny Retinowy ekran, który ma zapewniać nie mniej niż 60 fps. Mark podaje następujące dane, które Apple spodziewa się uzyskać:

  • do 19 godzin pracy pasywnej i aktywnej;
  • od 2.5 do 4 godzin aktywnej pracy w aplikacjach, z włączonym ekranem;
  • 2.5 godziny pracy przy dużym obciążeniu;
  • 3.5 godzin standardowej pracy;
  • 4 godziny korzystania z funkcji fitnessowych, w tym z pomiaru tętna;
  • 3 dni standby;
  • 4 dni w stanie uśpienia;

Powyższe wartości do jednocześnie dużo i mało, zależnie od tego jak będziemy go używali.

Niedawno nabyłem Scosche Rhythm+, który tylko i wyłącznie mierzy tętno – nic więcej. Nie ma wyświetlacza, pamięci, ani niczego innego. Korzysta z podobnych diód do pomiaru tętna jakie będą w Apple Watch. Potrafi pracować do 8 godzin na jednym ładowaniu.

Powyższe wartości do jednocześnie dużo i mało, zależnie od tego jak będziemy go używali. Osoby, które nie korzystają z funkcji fitnessowych powinny bez problemu wytrzymać dobę bez ładowania. Ekran jest przez większość czasu wygaszony i po oswojeniu się z nowością zapewne głównym zadaniem będzie wysyłanie SMSów, ich odczytywanie i zerkanie na powiadomienia oraz ewentualnie na sam zegarek. To wszystko czynności, które zajmują po kilka do kilkunastu sekund. Gorzej będzie w przypadku wypadów rowerowych czy dłuższych czynności, podczas których będziemy chcieli mieć włączony pomiar tętna – niestety to grono osób mocno się zawiedzie. Dla nich nadal znacznie bardziej odpowiedni będzie coś pokroju Garmina Fenix 3, który wytrzymuje do 20 godzin pracy z włączonym GPS-em.

Niestety, takie a nie inne wyniki wynikają przede wszystkim z prądożerności ekranu oraz maciupeńkiej baterii. Dopóki ta ostatnia technologia znacząco się nie zmieni to żaden producent – nawet Apple – pewnych rzeczy nie przeskoczy, choćby stosowali najbardziej oszczędne SoC na rynku.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.