Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Niestety nie mogę nikomu polecić Windows Phone ani Nokii Lumii

· Wojtek Pietrusiewicz · 95 komentarzy

Część z Was wie, głównie słuchający naszego podcastu „Nadgryzieni”, że kupiłem teściowej Nokię Lumię 610. Powodów za tym stało kilka, przy czym głównym były kafle obecne w Windows Phone 7. Duże i czytelne, zapewniają łatwą nawigację po głównym ekranie, szczególnie dla osób potrzebujących okulary do czytania. Moją Mamę co prawda przekonałem do iPhone’a – musi korzystać z powiększonych czcionek aby mogła je odczytać bez okularów, ale po SpringBoardzie porusza się po omacku bez nich. Windows Phone ma tutaj sporą przewagę dla osób z problemami z wzrokiem. Niestety, założeniem Nokii z WP7 był między innymi obiecany przez obie firmy upgrade do Windows Phone 7.8. Upgrade, którego do dnia dzisiejszego nie ma. Upgrade, na temat którego wszyscy milczą jak zaklęci. Upgrade, którego być może nigdy nie zobaczymy na własne oczy.

Minęło już pięć miesięcy od zapowiedzi WP7.8, który jest de facto wersją 7.5 uaktualnioną między innymi o ekran główny z WP8. Jak wiemy, żadne dostępne na rynku urządzenie wypuszczone z WP7.x nie zostało ani nie zostanie upgrade’owane do 8.x. Microsoft tłumaczy to powodami hardware’owymi, w tym zbyt słabymi procesorami oraz małą ilością RAMu. Windows 7.8 miał być gestem skierowanym do tych użytowników, których zostawili na lodzie. Podkreślę: Rok po premierze całej serii telefonów oraz nowoczesnego systemu operacyjnego zostawili wszystkich samym sobie. Wyobraźcie sobie jak wyglądałyby nagłówki gazet, gdyby postąpił tak Apple. Mniejsza jednak o to – WP7 nie miał takiego przebicia jak iOS czy Android, więc i awantura była znacząco mniejsza. W moim przypadku chodzi jednak o co innego – zaufania klienta. Wierzyłem, że WP 7.8 jest tuż za rogiem decydując się na Lumię 610 – miesiąc lub dwa i będzie nowa wersja, która teściowej znacząco ułatwi ogranizację ekranu domowego.

Niestety, na chwilę pisania tych słów, każdym mój mail do Microsoftu oraz Nokii, każda próba kontaktu na Twitterze, pozostała bez wiążącej odpowiedzi z konkretną datą. Nawet nikt nie zadał sobie trudu na przesłanie „No comment”1. Oczywiście, być może dla nich nie jestem znaczącym „graczem”, aby pofatygować się na taki krok. W międzyczasie jednak okazało się, że nie tylko ja zadaję takie pytania – Paul Thurrot również interesuje się tym tematem i jemu odpowiedziano:

No comment.

Niestety wrażenia pozostały bardzo negatywne. Kupując tę „przeterminowaną” Nokię dla teściowej, robiłem to, ufając, że tak duże firmy jak Microsoft oraz producent samego telefonu nie zawiodą mojego zaufania, a wszystko wskazuje na to, że tak się właśnie stało.

Na dzień dzisiejszy nie pozostaje mi nic innego jak zdecydowanie nie polecać jakiegokolwiek telefonu tej firmy i z tym systemem operaycjnym. Skoro tak postępują ze swoimi early-adopters, to nie ma żadnego powodu, dla którego nie miałoby się to potwórzyć za rok, przy kolejnej wersji Windows Phone. Ja nie zamierzam drugi raz zostać na lodzie.

Fool me once, shame on you. Fool me twice, shame on me.

 1. Na żadnego z maili.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Krzysztof Świątek

  Nie dziwię się, że nie polecasz. Twoja teściowa musiała się strasznie wkurzyć na wieść, że nie dostanie aktualizacji do 7.8 ;)

 • Maciej Winiarski

  Nokia ma jeszcze Symbiana… Po ostatnim Update nawet używany.

 • Maciej Winiarski

  A skąd wiesz? Może @moridin_ powiedział jej jak się wkurzyła, że będzie mogła mieć mniejszy kafelek z jego kontaktem ;)

 • Kilka oficjalnych komunikatów było. Kilka mniej oficjalnych na konferencjach dla devów było. Wizyta na stronie Nokii i już widzę wiadomość, że edycja 7.8 została już zatwierdzona przez operatorów. Mail do suportu: odpowiedź taka sama, jak po pierwszej zapowiedzi („kilka tygodni po premierze smartfonów z Windows Phone 8”, co wg moich informacji jest nieprecyzyjne, bo z „kuluarów” wiem, że update pójdzie w styczniu, co nieco na siłę podchodzi pod „parę tygodni”).

  Łapki mi opadły.

  P.S., bo dopiero teraz zauważyłem, zupełnie niezwiązane z powyższym: optymalizując nowe MakoweABC pod WebKita zapomniałeś o standardach. Mobilny Firefox i mobilny Internet Explorer nie wyświetlają witryny. Desktopowy IE też ma problemy. Firefoxa nie chce mi się desktopowego już instalować. http://sdrv.ms/QE8hs7

 • belike81

  A teściowa zadowolona jest z telefonu czy nie? Abstrahując od aktualizacji, bo również chcę ten model dla mojej mamy.

 • Czegoś tu nie rozumiem. Firma obiecała aktualizację do 7.8 i nagle się wycofała twierdząc że hardware nie pozwala na aktualizację?? O co tu chodzi? Czyżby nagle podczas „pisania” nowej wersji okazało się że będzie ona bardziej zasobożerna niż zakładano? Wydaje mi się że MS i Nokia chcą na siłę zmusić użytkowników, którzy chcą nowszą wersji systemu do zakupu całkiem nowego sprzętu, zwłaszcza że ten który posiadają w tej chwili nie jest jeszcze jakoś bardzo przestarzały technicznie/technologicznie.
  Bardzo nieładne zagranie.

 • Cieżko powiedzieć czy się wycofała – obie milczą jak grób.

 • :-D

 • Przeczytaj, proszę, mój komentarz.

 • Nie. Fakt, koncentrują się na promocji urządzeń z WP8, ale nie milczą. Szczególnie Nokia, szczególnie w Polsce.

 • Więcej szczegółów poproszę bo u mnie działa prawidłowo. Wygląda na to że Ci przeglądarka nie ładuje fontów poprzez @font-face a to już nie mój problem. :) Zerknij czy wyświetla Ci się na mobile fragment tekstu na głównej o adresach email.

 • Bardzo.

 • Nie odpowiedziała na żadne moje pytanie = milczy. Mają taki PR jaki sami sobie robią jeśli to nieprawda.

 • Nie, tylko to co widzisz i stopka na samym dole. Myslę, że bardziej Twój, niż mój:)

 • Ja tam IE nie wspieram i uważam że powinien zdechnąć. :)

 • A wywal cache i zobacz teraz.

 • marekjot

  Tak z ciekawosci co takiego nowego odkrywczego miala wniesc ta poprawka ze nie polecasz calego systemu ani nokii lumi?

 • Pingback: Moridin: Nie mogę nikomu polecić Windows Phone | Czujnym Okiem()

 • A jednak problem u Ciebie. :)

 • Fota bo się nie załączyła.

 • Krystian

  A WP7 miał być takim cudownym systemem, gdzie nie będzie problemu z aktualizacjami.

 • Jonasz Sowada

  Oczywistą oczywistością jest fakt, że WP 7.8 będzie, MS sam zapowiadał, że nie przestanie dalej rozwijać WP7, a Nokia nie zaprzestanie aktualizacji bo chce na rynku wojować zarówno 7.x (między innymi stąd nowa linia L510) jak i 8.x, do tego wycieki http://windows-phone.pl/11305-wiemy-jakie-nowosci-przyniesie-windows-phone-7-8/ http://windows-phone.pl/11298-windows-phone-7-8-w-pierwszym-kwartale-2013-roku/ http://windows-phone.pl/11362-windows-phone-7-8-szybciej-niz-sie-spodziewamy/ http://windows-phone.pl/11463-lumia-510-przylapana-z-windows-phone-7-8/ a poza tym między Bogiem a Prawdą to Nokia najbardziej stara się o użyszkodników swoich smartfonów, więc nie ma mowy o braku aktualizacji z ich strony.

 • A możesz wytłumaczyć czemu obie firmy w temacie milczą? Nie widziałem ani jednego amerykańskiego dziennikarza który miałby w tym temacie jakiekolwiek konkretne i potwierdzone informacje.

 • Jonasz Sowada

  Nie potrafię, choć MS pewnie dlatego, że chce skupić się na PROMOWANIU swojego najnowszego dziecka – WP8, bo przecież to nim chce zawładnąć rynkiem. Nokia Poland nie milczy, bynajmniej na swoim fanpage, tzn często i gęsto ludzie się tam pytają o termin aktualizacji, zawsze pada odpowiedź http://s4.ifotos.pl/img/1png_xnaqawe.png , http://s4.ifotos.pl/img/2png_xnaqaap.png , ostatnio natomiast zauważyłem taki komentarz http://s6.ifotos.pl/img/3png_xnaqaaa.png . Skoro skupiają się nad wdrożeniem to to coś znaczy – pewnie chodzi o testowanie softu przez operatorów, i będzie tak jak zwykle, że najnowszy soft dostaną smartfony niebrandowane, a brandowane, miesiąc czy dwa później. Jeśli się nie mylę, to chyba najdłużej nowe opr. wprowadza Plus.

 • To kwestia IE 10 na WP8. Mi nie wyświetla tam, ma też problem na desktopowym Firefoxie, wczytuje się w wersji surowej. Na Operze z kolei idzie ok. ale wywala po drodze błąd javascript.

 • „Firma obiecała aktualizację do 7.8 i nagle się wycofała twierdząc że hardware nie pozwala na aktualizację?”
  Nigdy nie wycofała się z 7.8.

 • Microsoft też potwierdzał 5 msc. temu i jeszcze nic z tego nie wynika. Jak będzie to pochwalę, a tymczasem domagam się aktualizacji, która jest mega opóźniona. Tak btw – linki poproszę do oficjalnego potwierdzenia przez Nokia Poland.

 • Efekt walki: będę rzadziej czytał Twoje wpisy. Ale powodzenia w mieszaniu ideologii z dobrem czytelników:)

 • To samo.

 • Odradzasz Windows Phone i Nokię , bo dział PR Ci nie odpisał? Poważnie?

 • Pierwsze z brzegu, PS: Zwróć uwagę do kogo adresowane ;) https://dl.dropbox.com/u/10111997/Lumia%21.jpg
  Ps: Szkoda że stawiasz tak mocne tytuły i tezy bez dobrego researchu.

 • Nie milczą. To, że nie widziałeś, jeszcze niewiele oznacza. Zapraszam na wpcentral, WMPoweruser, Neowin.net….

 • No i nie ma.

 • Tego nie powiedziałem. Nie wkładaj mi w usta słów proszę.

 • Za późno trochę. :) To wina IE a czytelników z tym systemem mam może z 15 więc sorry, ale na chwilę obecną nie warto – raczej reklamuj to w MSFT skoro działa pod WP7.5.

 • Poprosiłem o oficjalne, a nie tweeta napisanego przez PR.

 • Bo ich nie ma? :)

 • Ja się czaje na te kafle już od pierwszych informacji o współpracy M$ z Nokią, jednak ciągle się nie zdecydowałem, ze względu na ‚młodość’ tego systemu (i poczekam sobie jeszcze do końca umowy). Można było sobie logicznie wywnioskować, że skoro ekosystem Windows 8 jest jeszcze w fazie testów/poprawek/łatek to wiadomo, że będą komplikacje..

  O ile apple pisze iOS, pod kilka konkretnych urządzeń, z konkretną specyfikacją to WindowsPhone tak jak Android muszą być pisane pod wiele możliwych konfiguracji hardware’u. Android też się ładnie pofragmentował swoją drogą ;]

  Rozumiem, że głównym powodem Twojej frustracji był brak odpowiedzi ze strony producentów, a nie samo to, że aktualizacji jeszcze nie ma. http://www.windows8core.com/windows-phone-7-5-devices-will-also-get-a-future-update-other-than-7-8/ <- tu np. ktoś znalazł rozbieżne informacje wyciekające z różnych krajów co może dowodzić, że update jest jeszcze dopracowywany, a to chyba dobrze (miejmy nadzieję), że chcą zrobić coś raz, dobrze i nie wypchnąć na szybko jakiegoś bubla.

  Brak odpowiedzi z ich strony po części rozumiem: a) sami jeszcze nie wiedzą kiedy dokładnie go skończą; b) nie chcą podawać konkretnej daty bo dopiero wtedy ludzie zaczęli by marudzić jeśli poślizgnęliby się chociaż jeden dzień.

  Oczywiście byłoby miło gdyby odpisali chociaż z automatu, w jakiej fazie się znajdują, ale cały proces może być bardzo dynamiczny i podawanie rozbieżnych informacji przez różne oddziały byłoby dopiero dezinformujące.

  Myślę, że się doczekasz na początku następnego roku ;)

  Bardzo kibicuję Nokii i mam nadzieję, że choć część moich spekulacji ma jakieś pokrycie ze stanem rzeczywistym :P
  Umowa z operatorem kończy mi się dopiero za 5 miesięcy i chciałbym, żeby do tego czasu wszystko związane z WP było jasne.

  pis jou!

 • W takim razie zdefiniuj słowo „oficjalne” bo widać mamy jego inne pojęcie. Dla mnie oficjalne konto PR i jego opinie jest oficjalnym stanowiskiem Nokii.
  Ps: Jak się to ma to zdań w tekście, że „każda próba kontaktu na Twitterze, pozostała bez odpowiedz”? Sprecyzujesz to, poprawisz? Bo to mocno zmienia przesłanie kilku zdań w tekście.

 • Prośba o oficjalne zajęcie stanowiska poprzez notkę prasową.

 • mef

  Widzę w tej notce, poza oczywistymi literówkami i błędami (early adopers, tą Nokię), słynną na tym blogu i krytykowanie jej braku na innych blogach, rzetelność ;).
  Brak weryfikacji informacji+ ideologiczne podejście= ta notka.

 • A Ty jak zwykle swoje. Nadal czekam na linka do oficjalnej notki prasowej na ten temat. Wszyscy twierdzą, że jest tylko nikt jej nie widział.

 • Przepraszam, musiałem źle zrozumieć. Więc dlaczego, bo w takim razie nie rozumiem?

 • Notki prasowej nie było, nie widziałem, by ktoś tu tak twierdził. Komunikat na konferencjach, spotkaniach, i tak dalej? Niejednokrotnie.

 • Nie wszystko jest ujmowane w notkach prasowych….

 • Dla jednego bloga? Bardzo go lubię, ale skoro tylko u Ciebie jest problem, a IE10 obecnie przechodzi stuprocentowo to, co opisuje W3C, stawiam na to, że jednak problem jest z Twoim blogiem.

 • Są.

 • mef

  Nie wiem co znaczy, że jak zwykle moje. Jak na bloga, w którym uwielbiasz wytykać błędy, wyjątkowo nie lubisz wytykania swoich. Przyjąłeś taki model, w którym lubisz ‚polemizować’ (lub według innych- czepiać się), to i też bądź na wytykanie błędów i głupot odporny. Każdy je czasem popełnia, to normalne, ale z wiadomego powodu powinieneś się ich wystrzegać bardziej.

  Nie śledziłem sprawy aktualizacji dokładnie, bo z powodu braku telefonu z WP średnio mnie interesuje, ale widziałem w klilku miejscach, że informacje o pojawieniu się aktualizacji pojawiały się. Nawet wklejony w tym wątku link do oficjalnego profilu Nokii na twitterze.

  PS Apple też średnio spieszyło się z wypuszczeniem nowego iTunes, też komunikat o opóźnieniu wydało ostatniego dnia października i też nie podało konkretnej daty. Podobna sytuacja- nie chwali się własnym opóźnieniem. Zobaczymy jak będzie z tym obiecanym końcem listopada.

 • Dziś na twitterze widziałem jak ktoś się smucił, że to będzie raczej Grudzień..

 • Hej, notki prasowe pisze też PR, ten sam co prowadzi Twittera :) PS: odpowiesz na moje inne pytania czy będziesz udawała że ich nie ma ?

 • Ależ proszę bardzo wytykaj, ale konkretnie i rzeczowo zamiast złośliwym komentarzem. Na literówki możesz normalnie zwrócić uwagę – sprawdzam swoje teksty ale nie zawsze je wyłapuję.

 • Za iTunes i inne wpadki Apple pada z moich ust krytyka taka sama jak pod adresem innych producentów więc proszę nie sugeruj że jest inaczej. Zadyma z brakiem info Mac Pro do dzisiaj mnie wkurza niemiłosiernie.

 • Nie będę „udawała” – nie odpisuję z różnych powodów ale nie tych co myślisz.

 • mef

  I czy z tego powodu napisałeś (lub napisałbyś), że Maca Pro nie polecasz nikomu :)?

 • Sorka za literówkę. A co do reszty, Twój blog, Twoje święte prawo robić co chcesz.
  Ps: gratuluję wnikliwej znajomości moich myśli. :)

 • Wtedy też konstruujesz tytuł w ten sposób?

 • Obecnego modelu, poza wyjątkowymi sytuacjami, zdecydowanie nie polecam. Prędzej hackintosha.

 • Zapomniałem dodać „:)”.

 • Różnie ale nie ma to nic wspólnego z marką – raczej stopniem mojej irytacji.

 • Tak się składa, że odpowiedziała na Twitterze na Twoje pytanie, tak więc to zdanie jak i inne w tekście oraz budowane na nich wnioski wprowadzają ludzi w błąd.

 • Więc opóźnienie (nie wiem czy można wgl o czymś takim jak opóźnienie mówić skoro data nigdy nie była sprecyzowana) aktualizacji u teściowej frustruje Cię bardziej niż opóźnienia softu na Twoim sprzęcie?

 • Nie mam opóźnień na swoim sprzęcie obecnie z tego co kojarzę.

 • Skrót myślowy – moja wina. Wytłumaczyłem w innym komentarzu.

 • „iTunes 11 miał pierwotnie ukazać się do końca października. Premiera
  programu została jednak przełożona o jeden miesiąc, a bezpośrednią
  przyczyną opóźnienia miała być potrzeba większej ilości czasu na
  dopracowanie wszystkich szczegółów.” via http://myapple.pl/content/4091-premiera-nowej-wersji-itunes-juz-niebawem.html

 • Obecnemu nic nie brakuje, w odróżnieniu od WP 7.5 vs. 7.8. Subiektywnie oczywiście.

 • To po co wam jakiś nowy wgl LOL :P

  Więc czego brakuje Ci (lub Twojej teściowej) w WP 7.5?

 • Proszę tutaj masz przykład: http://www.makoweabc.pl/2012/11/nowe-imaki-nie-beda-opoznione-a-moj-znowu-zaczyna-plamic/ Na dole głównej strony jest, żeby daleko nie szukać. Tylko jakoś wtedy fani innych marek się nie oburzają.

 • Mirx

  Ten eksperyment z Windowsem musiał się tak skończyć. Szkoda tylko, że nie eksperymentowałeś na sobie, tylko na biednej starszej pani. A koledzy od razu się śmiali i jak się okazało mieli rację. Nie trzeba się było wtedy denerwować, tylko spuścić głowę.
  A hardcorowcom proponuję przekonać Teściowe do Windows 8 na komputerze. To dopiero będzie zabawa.

 • Nie czytałeś komentarzy przed opublikowaniem swojego, prawda?

 • Nie czujesz różnicy w kontekście?

  Piszesz tam co prawda, o pewnej wadzie, ale nigdzie nie odradzasz nikomu zakupu tego sprzętu.
  Co więcej, w tytule najpierw zaznaczasz jakiś pozytyw, a dopiero później wadę.

  W tym, który właśnie komentujemy, już w tytule nastawiasz negatywnie do produktu(a nawet dwóch).

  Żeby było jasne: Gdyby tytuł brzmiał „Opóźniona aktualizacja..? lub Gdzie ta aktualizacja..? lub Kiedy..?”, a zdanie „Niestety nie mogę nikomu polecić..” padłoby na końcu, jako puenta. To podejrzewam, że nikt by z takimi emocjami do artykułu nie podchodził.

  Nie chce tu hejtować, nie o to mi chodzi, ale takie argumenty….

  Swoje zdanie przedstawiłem w jednym z komentarzy (ale chyba był za długi żeby ktoś się do niego odniósł).

 • This.

 • To?

 • Na ten temat piszę od ponad dwóch lat i wielokrotnie odradzałem. Zerknij sobie do archiwum.

 • mef

  Na swoim sprzęcie nie masz też opóźnienia w aktualizacji WP7.5 a jednak piszesz o tym w notce ;).
  I..jak to nie ma opóźnienia iTunes? Aktualizacja była zapowiedziana, a nie ma.

 • Chyba mnie nie rozumiesz.. Pomijając tematykę wpisu (interesuje się tematem, ale znawcą bym się nie nazwał) chodzi o samą konstrukcję notatki (chociaż w tym specjalistą też nie jestem :P) to po prostu moje wrażenia i opinia.

  Bardzo krytyczny tytuł (to on mnie przyciągnął), a sam wpis, o którym systemie by nie był, raczej nie jest tak dobitny jak jego nagłówek. Można się wkurzyć kiedy mówią nagle, że WP7.5 nie dostanie 8. Jednak jeśli obiecują aktualizacje do 7.8 bez podania konkretnej daty i nie dementują tej informacji to chyba trochę mało żeby dojść do takich mocnych wniosków..

  To tak jakby odradzić komuś Google, Androida:
  „Niestety nie mogę nikomu polecić żadnej słuchawki z Androidem na pokładzie” bo:
  Google wypuszcza niby aktualizacje na czas, ale zanim trafi do poszczególnych urządzeń, jeśli w ogóle, to też mija sporo czasu.

  Albo Apple:
  „Niestety nie mogę nikomu polecić iOS ani iPhone’ów” bo:
  Wydali niby ostatnio system na czas, ale słabo było z mapami lub z czymś innym. Niby mają to poprawić, ale dopiero w jakiejś aktualizacji.

  Dla mnie, powyższe argumenty mają taką wartość jak Twoje w tekście, a po każdym tego typu tytule, zawiódłbym się takim rozwinięciem i spodziewałbym się jakiegoś KILLER BUG’a.

  Myślę, że ewentualna krytyka wynika z tego powodu. A treść i opinia, są jak gusta – każdy ma swoje, można się zgodzić albo nie.

  No. To skoro już wyczerpałem swoje przejarane przemyślenia i skończył się weekend, czas kończyć.

  Pozdrawiam

 • Mirx

  Ten że mama jest zachwycona, czytałem. Sam byłem obiektem eksperymentu z Windows Mobile Phone i Samsungiem, gdzie trzeba było jakimiś kuriozalnymi patentami zdobywać aktualizację. Mam też firmowe doświadczenia z Nokiami na Symbianie i Androidowe z SonyEricsson Xperia. Żadna firma poza Apple nie zapewnia prawidłowo aktualizacji systemu. Dlatego byłem pewien, że i tutaj będą problemy. I nie chodzi mi teraz o to, czy w końcu jakimś sposobem uda się wydrzeć/wymęczyć aktualizację, tylko że trzeba z tym walczyć. Naprawdę nie widzę powodu, dla którego miałbym komukolwiek polecać zakup telefonu z WP8 zamiast iPhone’a – w ostateczności starszej generacji. Jeśli bariera cenowa byłaby kluczem, to w drugim rzucie sugerowałbym jakiegoś taniego HTC z Androidem, ale nie WP8. A jeśli naprawdę tych smart funkcji użytkownik nie potrzebuje, to pewnie poleciłbym zwykłego feature phona (Nokia, Samsung) z baterią na tydzień.

 • hmmm z tego co wiem to Lumia 610 nie miała dostać upgradu do 7.8 i to chyba było wiadomo od samego początku(chyba, że coś się zmieniło?), bo tylko telefony z 512MB ramu miały dostać i z tego co dobrze kojarzę, to miał to być styczeń/luty 2013

 • Każdy ma inne priorytety i potrzeby. Dla mnie to jest „killer bug”. To że nie jest dla Ciebie to dobrze. :)

 • Korzystam ziTunes od wersji 6 a 11 nic nowego poza UI dla mnie nie wnosi. Nokię kupiłem zaraz przed premierą WP8 licząc na update w tym samym czasie co premiera nowszego WP. To jednak różnica.

 • Nie, tych, z których wynika, że z aktualizacjami nie ma najmniejszego problemu.

 • Cały czas nie rozumiem co własciwie nim jest. Sposób komunikacji z prasą, czyli bezpośredni zamiast notki prasowej?

 • Brak informacji od MSFT i Nokii z konkretami.

 • Informacje są. Których konkretów zabrakło?

 • Nie rozumiem pytania. Wszystko masz powyżej.

 • A ja nie rozumiem właśnie tego wszystkiego. Jak wywnioskowałem, że chodzi o brak reakcji na Twojego maila z zapytaniem, to powiedziałeś, że Cię źle zrozumiałem. Jedynych konkretów, jakich brak, to kompletny zestaw nowości (aczkolwiek to również było prezentowane devom, o czym już pisały zorientowane media, ale tylko im, więc uznajmy, że tego nie było) i dokładniejszej od Q1 2013 daty premiery. Czy o to chodzi?

 • Oficjalnie to nic nie wiadomo właśnie.

 • Czyli chodzi o to, że my (dziennikarze zainteresowani Nokiami z Windows Phone 7.x) czerpiemy swoje informacje i relacjonujemy je w swoich tytułach nie na bazie noty prasowej (jak zrozumiałem, być może błędnie, z Twoich wypowiedzi), a na bazie pytań zadawanych na konferencjach Nokii i odpowiedzi od przedstawicieli firmy Nokia?

 • Maćku, sorry, ale ta dyskusja to strata czasu dla nas obu. Starasz się coś na siłę udowodnić bazując na nieoficjalnych wypowiedziach. Nieoficjalnie to HTC J Butterfly będzie i nie będzie w Europie – obie informacje od PRu HTC z różnych krajów. Sorry, ale to dla mnie za mało. MSFT obiecał 7.8 ponad 5 miesięcy temu i od tego czasu milczy. To nie jest w porządku. Jeśli Ty to akceptujesz to Twoja sprawa, ale ja nie polecę komuś z czystym sumieniem telefonu z WP dopóki wszyscy zainteresowani nie udowodnią, że potrafią dotrzymywać słowa. Ciekawe co napisałbyś gdyby to iPhone’a trzeba było co roku wymieniać dla nowego OS tak swoją drogą. Zresztą spójrz na to, że nie widziałem jeszcze spod Twojego pióra złego słowa na te firmy, ani jakiejkolwiek krytyki – jeśli coś przegapiłem to zarzuć linkiem.

 • Czyli slowa przedstawiciela Nokii lub Microsoftu na publicznej, rejestrowanej konferencji nie są, wg Twojej opinii, oficjalne i dlatego nie polecasz tych urządzeń?

  Co do linków, odpisuję z autobusu jadąc na stojąco ;) więc pozwolę sobie podać tylko ostatnie wpisy, tylko ze Spider’s Web

  http://www.spidersweb.pl/2012/11/rozmiar-ma-znaczenie-xbox-wideo-nie-dla-ekranow-smartfonow.html

  http://www.spidersweb.pl/2012/11/wielka-kompromitacja-skypea-microsoftu.html

  http://www.spidersweb.pl/2012/11/nie-kupuj-htc-windows-phone-8s.html

  Jest tego dużo więcej, ale mam nadzieję, że wystarczy.

 • a na innej przeglądarce nie działa? zainstaluj coś na WebKicie i po problemie. Czy ten świetny system nie pozwala na inne przeglądarki? :D

 • Pozwala. Natomiast nie widzę powodów, by dla jednego bloga instalować całą nową przeglądarkę. Zwłaszcza, że @Moridin:disqus już pogrzebał w kodzie i działa.

 • Szacun, jesteś dużo mniej leniwy ode mnie :)

 • Jasiek

  Po pierwsze lubię ten blog i regularnie go czytam, ale ten wpis a szczególnie tytuł bardzo mi się nie podoba. Na początku groźnie „niestety nie mogę polecić”, a w tekście mowa tylko o braku info o aktualizacji, a niczego o tym jak to prawdopodobnie dobrze teściowej używa się tej nokii.

  Po drugie. Maciek na siłę próbuje bronić Noki/Microsoftu, ale niestety prawda jest taka, że totalnie olali wszystkich, którzy kupili ich telefony i oglądają teraz te wszystkie reklamy wp8 i nie słyszą kompletnie nic o aktualizacji do wp 7.8. Bo taka jest prawda – co kogo obchodzą jakieś przecieki z chińskiego microsoftu, czy nieoficjalna wypowiedź na holenderskim czy innym profilu na twitterze Nokii. Oficjalnych informacji brak. Znajomi, którym poleciłem lumie( i którzy bynajmniej są z nich zadowoleni) czyją się oszukani i olani. Pytają „kiedy ja będę mieć te nowe kafelki w wersji 8” i tu pierwszy „zonk” – nie będziecie mieli w wersji 8, tylko takiej okrojonej 7.8. No trudno.., ale kiedy w takim razie ten okrojony 7.8? – nie wiem. Mówili o tym już 5 miesięcy temu i nic. Jak dla mnie to jest totalna porażka – nie można tak traktować swoich klientów.

 • To prawda. Nokia i Microsoft koncentrują się na promowaniu nowych urządzeń, o czym już pisałem w innym komentarzu tutaj. Oficjalne wypowiedzi były, chyba, że konferencje prasowe nie są oficjalnymi komunikatami. Sam byłem teraz na warszawskiej konferencji z okazji premiery nowych Lumii. Przedstawiciele Nokii, na scenie, nie w kuluarach, chętnie odpowiadali na wszystkie pytania dotyczące Windows Phone 7.8. Mówili o tym pięć miesięcy temu, mówią i teraz („kilka tygodni po premierze Windows Phone 8”).