Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Jak naprawić problem z rozładowywaniem się baterii w iPhone’ie lub iPadzie (oraz rozwiązać inne problemy)

· Wojtek Pietrusiewicz · 22 komentarze

Do dnia dzisiejszego niektórzy użytkownicy mają dziwne problemy pod iOSem – często dotyczy to kwestii związanych z baterią, ale zdarzają się też inne powody. Przykładowo, sporo czytelników iMagazine ma problem z pobieraniem numerów. Te problemy są o tyle nietypowe, że dotyczą małej grupy użytkowników. Apple w takiej sytuacji zaleca restore urządzenia i poniższa metoda jest zdecydowanie zalecana, ponieważ pozwoli wykluczyć błędy, na które tradycyjny restore z iTunes może nie pomóc.

Co wpływa na żywotność baterii?

Najpierw podpowiem co nie powinno przesadnie wpływać na jej zużycie, a mianowicie chodzi o Bluetooth czy Wi-Fi – tak, zwiększają jej zużycie, ale nie na tyle, aby w przeciągu kilku godzin rozładował się telefon. Aplikacje korzystające z geolokalizacji również nie powinny znacząco obniżać stanu naładowania baterii, ponieważ korzystają z GPSa krótko i przeważnie nawet nie czekają na precyzyjne wskazanie – chodzi tylko i wyłącznie o sprecyzowanie regionu, w którym jesteśmy. Tak działają chociażby wszelkie „pogodynki”.

Nie wiadomo natomiast jak bardzo, w przypadku iPhone’a 4S, zużywa baterię Siri – z jej powodu czujnik zbliżeniowy jest cały czas aktywny (ale tylko przy włączonym ekranie). Natomiast jeśli jesteście na granicy zasięgu pomiędzy 2G, a 3G to ciągłe przełączanie się pomiędzy nimi już robi różnicę i to bardzo dużą. W moim przypadku potrafi to niemal dwukrotnie przyśpieszyć rozładowywanie się telefonu i jedynym rozwiązaniem jest przełączenie się na 2G.

Następujące czynności nie rozwiązują problemów z szybkim rozładowywaniem się baterii:

 • Zamykanie aplikacji w pasku multitaskingu – powinien on służyć tylko do dwóch czynności: przełączania się pomiędzy aplikacjami oraz zabijania programów, które z jakiegoś powodu się przywiesiły lub przestały działać. Z mojego doświadczenia wynika, że to drugie zdarza się niezmiernie rzadko.
 • Twardy reset telefonu, czyli przytrzymywanie przycisków Sleep/Wake równocześnie z przyciskiem Home. Andrew Peters, który jest Apple Genius, przyrównuje to do wyciągnięcia wtyczki od zasilania w komputerze – może to spowodować utratę danych i uszkodzić instalację iOS. Sam dotychczas nie miałem takich doświadczeń, ale na pewno będę ostrożniej podchodził do tego. Najlepiej w każdym razie po prostu wyłączyć i włączyć telefon tradycyjną metodą, ale nie powinno to w żaden sposób wypłynąć na baterię.

Restore za pomocą DFU

Największym błędem jaki możemy zrobić, to przywracać telefon z backupu w iTunes. Taki backup robi lustrzaną kopię zawartości iOS, wraz z wszystkimi błędami i nieprawidłowymi ustawieniami. Mogą one zostać przeniesione przy restorze, dlatego najlepiej zawsze, w przypadku problemów, przywracać iPhone’a lub iPada jako „Nowe urządzenie”.

Niestety, w przypadku takiego kroku, tracimy wszystkie ustawienia programów, wyniki w grach i wiele więcej, więc jest to w zasadzie niedopuszczalne. Jest jednak na to prosta metoda:

 • Należy zrobić backup to iCloud, który jest prawie taki sam jak do iTunes, z tą różnicą że zapisuje tylko nasze ustawienia, SMSy, zdjęcia, i tak dalej, ale bez samego iOS. Pierwszy backup zajmuje trochę czasu.
 • Następnie powinniśmy podłączyć iPhone’a do komputera i iTunes, aby wykonać pełny restore w trybie DFU. To najbardziej ekstremalny sposób, który czyści urządzenie z wszystkiego, aby następnie zainstalować na nim czyściuteńką wersję iOS. Aby go zrobić należy:
  • przytrzymać Sleep/Wake i Home aż telefon się wyłączy (nie puszczamy przycisków!)
  • powoli policzyć do trzech i puścić Sleep/Wake, jednocześnie trzymając wciśnięty Home
  • w iTunes powinna pojawić się informacja z ostrzeżeniem, że iTunes wykrył iPhone’a w trybie „recovery” – ekran w telefonie powinien w tym czasie być czarny; jeśli zobaczycie logo  lub grafikę z napisem „Connect to iTunes” to jesteście w „Recovery Mode”, a nie DFU
 • Teraz należy zainstalować najnowszą wersję iOS.
 • Na koniec, po zainstalowaniu iOS, należy zrobić restore z najnowszego backupu z iCloud (powtarzam: z iCloud!).

Następny krok jest bardzo istotny:

 • po przywróceniu z backupu iCloud, należy wyzerować ustawienia: wchodzimy do UstawieniaOgólneResetujResetuj wszystkie ustawienia; ten krok zeruje tylko i wyłącznie ustawienia systemu operacyjnego i nie wpływa na SMSy, zdjęcia i wszystkie inne nasze dane
 • po wyzerowaniu iOS jeszcze raz zapyta czy chcemy mieć zrobić setup „nowego urządzenia” – tak, chcemy

Powyższa czynność powinna zadziałać znacznie lepiej niż restore + backup za pomocą iTunes dlatego, że utrzymujemy ustawienia wszelkich aplikacji oraz ich zawartość, a tracimy jedynie ustawienia dzwonków, ustawienia sieci, i tym podobnych rzeczy. Jednocześnie, jeśli przykładowo jakiś plik został uszkodzony, to powinien on zostać naprawiony tą metodą.

Pamiętajcie tylko o jednym: upewnijcie się, że macie zrobiony backup.

Tip: pozwólcie telefonowi raz na miesiąc lub dwa rozładować się do końca, jeśli chcecie skalibrować wskaźnik zużycia baterii.

Źródło: Going All Day – Or, How to Fix Your iOS Battery Woes

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Problem z pobieraniem iMagazine to faktycznie dziwna sprawa. Też go mam i to na zupełnie nowym iPadzie.

 • iTunes nie robi „lustrzanej kopii” iOS. Zgrywa te same dane, co iCloud. Wystarczy porównać rozmiary kopii zapasowych.

 • Źle się wyraziłem, ale zapisuje więcej informacji niż wersja iCloud. Rzeczy, które są zbędne w praktyce.

 • lookash

  W tym wyłączaniem aplikacji z „tła” to też nie tak do końca chyba. Owszem, pogodynki wykorzystują przeważnie gps do lokalizacji jedynie przy włączeniu aplikacji. Ale już np Endomondo, które na bieżąco sprawdza nasze położenie, siedząc w tle spija baterie o wiele szybciej. I nie mówię tutaj o sytuacji gdy mamy załączoną lokalizację celowo. Ostatnio sprawdzałem to bo jednego dnia mimo, że zakończyłem trening w programie, bateria leciała na łeb, na szyje. Dopiero skillowanie aplikacji przystopowało ten spadek. Dziwne to troche bo, w momencie gdy nie nalicza nam trasy nie powinno korzystać z odbiornika gps.

 • To IMO podpada pod kategorię błędu programu, a nie typowe działanie, stąd kill był słuszny.

 • Mi zawsze system przyspiesza po zrobieniu aktualizacji. Ciekawe czy uda mi sie zmieścić kopię w iCloud (5gb to raczej troszkę mało)

 • Hmm ja szczerze mówiąc mało z tego zrozumiałem…

 • To prawie jak jakaś czarna msza albo coś, Odlicz wolno do trzech, dodaj trochę krwi kury, jeszcze trochę krwi, spluń przez lewe ramię…

  Nie wiedziałem, że trzeba robić takie czary żeby najlepszy telefon świata w ogóle jakoś działał.

 • A przepraszam gdzie napisałem, że trzeba tak robić, żeby telefon „w ogóle jakoś działał”. To sytuacja ekstremalna, która zapewne dotyczy promila użytkowników.

 • ZjemCiChlebek

  Od paru miesięcy miałem strasznie irytujący problem z iPhonem 4. Podczas pisania wiadomości nie nadążał za tempem pisania i potrafił się na chwilkę „zawiesić” gdy pokazywał propozycję autokorekty. Oczywiście próbowałem restore, lecz nic to nie dawało-teraz już wiem dlaczego ;) W każdym razie po zastosowaniu się do recepty którą przedstawił Wojtek wszystko znów działa perfekcyjnie i nie ma wspomnianych „zawieszek”. Wielkie dzięki!!!

 • To ja w przeciwieństwie napiszę, że na nowym iPadzie działa dobrze.

 • Ironia Waść :)

 • Mnie w poprzednim iPhone’ie notorycznie rozładowywała się bateria w trakcie rozmowy – na starym iOS po 40 minutach, po update do 5 po… 5 minutach. W sieci można znaleźć różne „porady”, ale tak na prawdę pomogła dopiero wymiana baterii, mimo że poprzednia trzymała spokojnie cały dzień. Jakiś błąd w wykorzystywaniu baterii – nie wiem czy został naprawiony czy nie.

 • ZjemCiChlebek

  A czy można wiedzieć ile taka wymiana baterii kosztuje? I kto ją przeprowadza? :)

 • Pingback: Sporadyczny problem z moimi iPhone’ami | Makowe ABC()

 • Pingback: iPhone 4 w parze z iOS 6 – pierwsze wrażenia. | applesauce.pl()

 • theus84

  Po dwóch latach użytkowania i stosowania różnych tricków i tak bateria słabo trzymała. Postanowiłem ją wymienić. Tutaj znalazłem ciekawy poradnik: http://forum.instalki.pl/wymiana-klapki-i-baterii-w-iphone-4-t28301.html

 • magaszka

  A w którym momencie trzeba/można puścić przycisk Home? Jak w iTunes pojawi się info o wykryciu urządzenia w trybie recovery?

 • daria

  cały czas wyskakuję mi logo, zamiast czarnego ekranu, co zrobić?

 • Pingback: Ostateczny i definitywny poradnik rozwiązujący nadmierne rozładowywanie się baterii w iPhone | Makowe ABC()

 • Pingback: iOS 7.1.x - Dyskusja - Strona 16()

 • Magda Szopa

  Gwarancję na swoje naprawy i to dość
  długą bo 6 miesięcy dają w serwisie ze strony applemobile.pl.
  Ogólnie mają punkt w Szczecinie, ale nie ma problemu ze zleceniem
  naprawy wraz z wysyłką. Wcale to nie trwa tak długo jak się
  wysyła kurierem.