Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Jak naprawić problem z rozładowywaniem się baterii w iPhone’ie lub iPadzie (oraz rozwiązać inne problemy)

· Wojtek Pietrusiewicz · 22 komentarze

Do dnia dzisiejszego niektórzy użytkownicy mają dziwne problemy pod iOSem – często dotyczy to kwestii związanych z baterią, ale zdarzają się też inne powody. Przykładowo, sporo czytelników iMagazine ma problem z pobieraniem numerów. Te problemy są o tyle nietypowe, że dotyczą małej grupy użytkowników. Apple w takiej sytuacji zaleca restore urządzenia i poniższa metoda jest zdecydowanie zalecana, ponieważ pozwoli wykluczyć błędy, na które tradycyjny restore z iTunes może nie pomóc.

Co wpływa na żywotność baterii?

Najpierw podpowiem co nie powinno przesadnie wpływać na jej zużycie, a mianowicie chodzi o Bluetooth czy Wi-Fi – tak, zwiększają jej zużycie, ale nie na tyle, aby w przeciągu kilku godzin rozładował się telefon. Aplikacje korzystające z geolokalizacji również nie powinny znacząco obniżać stanu naładowania baterii, ponieważ korzystają z GPSa krótko i przeważnie nawet nie czekają na precyzyjne wskazanie – chodzi tylko i wyłącznie o sprecyzowanie regionu, w którym jesteśmy. Tak działają chociażby wszelkie „pogodynki”.

Nie wiadomo natomiast jak bardzo, w przypadku iPhone’a 4S, zużywa baterię Siri – z jej powodu czujnik zbliżeniowy jest cały czas aktywny (ale tylko przy włączonym ekranie). Natomiast jeśli jesteście na granicy zasięgu pomiędzy 2G, a 3G to ciągłe przełączanie się pomiędzy nimi już robi różnicę i to bardzo dużą. W moim przypadku potrafi to niemal dwukrotnie przyśpieszyć rozładowywanie się telefonu i jedynym rozwiązaniem jest przełączenie się na 2G.

Następujące czynności nie rozwiązują problemów z szybkim rozładowywaniem się baterii:

 • Zamykanie aplikacji w pasku multitaskingu – powinien on służyć tylko do dwóch czynności: przełączania się pomiędzy aplikacjami oraz zabijania programów, które z jakiegoś powodu się przywiesiły lub przestały działać. Z mojego doświadczenia wynika, że to drugie zdarza się niezmiernie rzadko.
 • Twardy reset telefonu, czyli przytrzymywanie przycisków Sleep/Wake równocześnie z przyciskiem Home. Andrew Peters, który jest Apple Genius, przyrównuje to do wyciągnięcia wtyczki od zasilania w komputerze – może to spowodować utratę danych i uszkodzić instalację iOS. Sam dotychczas nie miałem takich doświadczeń, ale na pewno będę ostrożniej podchodził do tego. Najlepiej w każdym razie po prostu wyłączyć i włączyć telefon tradycyjną metodą, ale nie powinno to w żaden sposób wypłynąć na baterię.

Restore za pomocą DFU

Największym błędem jaki możemy zrobić, to przywracać telefon z backupu w iTunes. Taki backup robi lustrzaną kopię zawartości iOS, wraz z wszystkimi błędami i nieprawidłowymi ustawieniami. Mogą one zostać przeniesione przy restorze, dlatego najlepiej zawsze, w przypadku problemów, przywracać iPhone’a lub iPada jako „Nowe urządzenie”.

Niestety, w przypadku takiego kroku, tracimy wszystkie ustawienia programów, wyniki w grach i wiele więcej, więc jest to w zasadzie niedopuszczalne. Jest jednak na to prosta metoda:

 • Należy zrobić backup to iCloud, który jest prawie taki sam jak do iTunes, z tą różnicą że zapisuje tylko nasze ustawienia, SMSy, zdjęcia, i tak dalej, ale bez samego iOS. Pierwszy backup zajmuje trochę czasu.
 • Następnie powinniśmy podłączyć iPhone’a do komputera i iTunes, aby wykonać pełny restore w trybie DFU. To najbardziej ekstremalny sposób, który czyści urządzenie z wszystkiego, aby następnie zainstalować na nim czyściuteńką wersję iOS. Aby go zrobić należy:
  • przytrzymać Sleep/Wake i Home aż telefon się wyłączy (nie puszczamy przycisków!)
  • powoli policzyć do trzech i puścić Sleep/Wake, jednocześnie trzymając wciśnięty Home
  • w iTunes powinna pojawić się informacja z ostrzeżeniem, że iTunes wykrył iPhone’a w trybie „recovery” – ekran w telefonie powinien w tym czasie być czarny; jeśli zobaczycie logo  lub grafikę z napisem „Connect to iTunes” to jesteście w „Recovery Mode”, a nie DFU
 • Teraz należy zainstalować najnowszą wersję iOS.
 • Na koniec, po zainstalowaniu iOS, należy zrobić restore z najnowszego backupu z iCloud (powtarzam: z iCloud!).

Następny krok jest bardzo istotny:

 • po przywróceniu z backupu iCloud, należy wyzerować ustawienia: wchodzimy do UstawieniaOgólneResetujResetuj wszystkie ustawienia; ten krok zeruje tylko i wyłącznie ustawienia systemu operacyjnego i nie wpływa na SMSy, zdjęcia i wszystkie inne nasze dane
 • po wyzerowaniu iOS jeszcze raz zapyta czy chcemy mieć zrobić setup „nowego urządzenia” – tak, chcemy

Powyższa czynność powinna zadziałać znacznie lepiej niż restore + backup za pomocą iTunes dlatego, że utrzymujemy ustawienia wszelkich aplikacji oraz ich zawartość, a tracimy jedynie ustawienia dzwonków, ustawienia sieci, i tym podobnych rzeczy. Jednocześnie, jeśli przykładowo jakiś plik został uszkodzony, to powinien on zostać naprawiony tą metodą.

Pamiętajcie tylko o jednym: upewnijcie się, że macie zrobiony backup.

Tip: pozwólcie telefonowi raz na miesiąc lub dwa rozładować się do końca, jeśli chcecie skalibrować wskaźnik zużycia baterii.

Źródło: Going All Day – Or, How to Fix Your iOS Battery Woes

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.