Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Jak i jaki wybrać aparat?

· Wojtek Pietrusiewicz · 22 komentarze

Bardzo często dostaję maile z prośbą o pomoc przy wyborze aparatu. To najprostsze i zarazem najtrudniejsze pytanie jakie możecie mi zadać, a odpowiedzieć na nie możecie wyłącznie sami. Nie jest też właściwym pytaniem. Powinniście dowiadywać się o zupełnie co innego …

Przede wszystkim musicie się zastanowić … Tak. Zastanowić, a nie zapytać, do czego chcecie ten aparat kupić. Do jakich celów ma służyć? Co chcecie fotografować? Pomaga również zadanie sobie pytania o to, czy to chwilowa fanaberia czy rzeczywista chęć spełnienia pasji. Na ten pierwszy krok przeznaczcie około tygodnia lub dwóch. Serio. Nie ma uniwersalnych aparatów najlepszych w każdej kategorii. Jedne są duże, inne lekkie, jeszcze inne małe.

Drugim krokiem, po ustaleniu powyższego, jest zadanie sobie pytania o budżet. Aparat to nie body. Body jest dodatkiem do obiektywów, chyba że chcecie aparat ze szkłem stałoogniskowym jak na przykład Fuji X100. Pamiętajcie, że patrzycie (z założenia skupiam się tutaj na DSLR) przez obiektyw i to jego kąt widzenia jest najważniejszy. Street? 35mm do stu. Pejzaże? Wszystko od 14 mm do … najdłuższego szkła jakie znajdziecie. A tak po prawdzie to potrzeb jest tyle co fotografów – każdy ma własne preferencje i inaczej patrzy na to co lubi fotografować. Ustalenie maksymalnego budżetu oszczędzi Wam czas i nerwy – skoro macie pięć tysięcy to nie kupicie przecież Leiki M.

Znając swój budżet możecie zacząć poszukiwania. Wybierzcie kilka aparatów oraz dobierzcie do nich szkła. To te drugie przeważnie kosztują więcej – to naturalnie z uwagą, że można ich zakup rozłożyć w czasie. Są też oczywiście wyjątkowo dobre i tanie obiektywy, przeważnie stałoogniskowe. Zastanówcie się też czy na pewno potrzebujecie pełnej lustrzanki. A może wystarczy Wam kompakt? Telefon? A może jednak coś z kategorii „mirrorless” typu Olympus PEN, Fuji X czy nawet Samsung z dużą matrycą? Każdy aparat ma inny rozmiar matrycy, który ma wpływ na wiele rzeczy – generalnie im większa, tym lepsza jakość zdjęć i mniejsza możliwa głębia ostrości. Poczytajcie o matrycach, ich rozmiarach oraz jaki to wszystko ma wpływ na obiektywy oraz kąt widzenia – to samo szkło podpięte do Nikona D800 i D7000 będzie miało zupełnie inne przeznaczenie.

Jak już określicie swoje potrzeby, to nastanie idealny czas do poszukiwania i czytania recenzji na temat Waszych typów. Nie pytajcie się innych czy lepiej wybrać Nikona D600 czy Canona 6D – każdy z nas patrzy na inne parametry aparatu i inaczej je priorytetyzuje, a więc odmiennie od Was. Raczej określcie co jest najważniejsze dla Was i następnie, czytając recenzje, stawiajcie sobie plusy i minusy w kategoriach dotyczących Waszych potrzeb. To trudne. Ale nikt tego za Was nie zrobi.

Kategorii i typów aparatów jest wiele. Dla mnie, do niedawna, rozmiar i waga sprzętu nie miała znaczenia. Liczyła się tylko jakość zdjęć oraz dobre obiektywy. Z trzech bardzo dobrych zoomów przy cropowej matrycy przesiadłem się na pełną klatkę oraz cztery stałki. Pomimo, że body jest cięższe i większe, to obiektywy są dużo lżejsze i mniejsze – mogę dodatkowo wybrać czy chcę zabrać tylko jeden lub dwa, czy cały komplet. Gdybym jednak dzisiaj dokonywał wyboru, to prawdopodobnie kupiłbym coś zupełnie innego – mniej funkcjonalnego o węższym zastosowaniu, ale bardziej poręczego.

Ostatecznie to Wasza decyzja, Wasz budżet i nikt tej pierwszej za Was nie podejmie. Jeśli już musicie się o coś pytać to polecam coś z poniższych przykładów:

  1. Waham się pomiędzy D600, a 6D – który interfejs przypadnie mi bardziej do gustu? Lubię to i tamto oraz przyzwyczajenia mam takie i owakie.
  2. Mam zamiar fotografować ptaki, więc zdecydowałem się na „cropa”, ale nie wiem czy nie lepiej kupić pełnej klatki i do teleobietywu dokupić konwerter, ponieważ chciałbym od czasu do czasu robić szerokokątne pejzaże.
  3. Zamierzam bardzo dużo podróżować pieszo z aparatem. Może jednak zastanowić się nad bezlusterkowcem bez wizjera, skoro i tak większość zdjęć będzie robiona na statywie?

Pytań naturalnie jest tyle ile kupujących swój pierwszy aparat. Musicie ułożyć sobie własny zestaw i starać się na nie odpowiedzieć, przy czym budżet zazwyczaj podejmie najważniejszą decyzję za Was. Pytajcie o pomoc jak już pozostały Wam pytania, z którymi absolutnie nie możecie sobie poradzić.

Zapraszam do komentarzy zamiast na maila, jeśli macie jakieś konkretne pytania.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.