Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Ostateczny i definitywny poradnik rozwiązujący nadmierne rozładowywanie się baterii w iPhone

· Wojtek Pietrusiewicz · 50 komentarzy

Scotty Loveless to Genius. Pracował w Genius Bar w Apple Store i rozpoczął prywatną krucjatę z nadmiernym rozładowywaniem się baterii w iPhonie. To czy Wam to pomoże czy nie dopiero się okaże, ale nie zaszkodzi spróbować jego posłuchać, bo ma dowody na swoje metody dzięki różnym tajemnym1 narzędziom, do których zwykli użytkownicy nie mają dostępu2. Uzupełnię też jego rady swoimi własnymi doświadczeniami, zdecydowanie mniej sprawdzonymi od strony technicznej.

Jeśli chcecie przejść bezpośrednio do oryginalnego artykułu Scottiego to zapraszam tutaj.

1. krok – test baterii

iOS udostępnia dwa liczniki zużycia baterii – oba znajdują się w Ustawienia → Ogólne → Użycie. Należy tam się właśnie udać i oba spisać czasy. Pierwszy mówi o tym ile telefon rzeczywiście był używany, a drugi o całkowitym czasie jaki upłynął od ostatniego odłączenia go od ładowarki. Różnica pomiędzy nimi powinna być duża, chyba że od momentu odłączenia telefonu korzystacie z niego non-stop. Znam takich… Jeśli jednak oba czasy są takie same, to oznacza, że nie jest dobrze.

Wracając do testu – spisujemy oba czasy i usypiamy telefon przyciskiem Sleep / Wake na górze obudowy. Następnie czekamy pięć minut bez dotykania telefonu. Po tych pięciu minutach ponownie wchodzimy do Ustawień, aby sprawdzić o ile się on zmienił. Czas użycia powinien był zwiększyć się o nie więcej niż minutę, podczas gdy czas całkowity o pięć. Jeśli ten pierwszy wzrośnie o więcej niż minutę, to oznacza, że jakaś aplikacja działa w tle i pożera baterię. Jeśli jednak tutaj wszystko było prawidłowo to jesteście w domu.

2. krok – wyłącz Location Services i Background App Refresh dla Facebooka

Scotty przeprowadził własne testy wskazujące właśnie na to, że to aplikacje Facebooka broi najbardziej. Ograniczenie jej praw często rozwiązuje problemy większości użytkowników. Aby to zrobić należy przejść do Ustawienia → Prywatność → Lokalizacja, odnaleźć tam Facebooka i odciąć go od GPSa. To samo robimy dla odświeżania w tle – przechodzimy do Ustawienia → Ogóle → Odświeżanie w tle i wyłączamy Facebooka.

Parafrazując Scottiego: „Zły, Facebook. Zły.”

3. krok – wyłącz odświeżanie w tle dla niepotrzebnych programów

Odświeżanie w tle jest potencjalnie świetnym narzędziem – wchodzimy do aplikacji, a ona w tle, w dogodnym momencie, pobrała nam dane. Pytanie tylko czy na pewno potrzebujemy tego? Niektórzy developerzy bardzo tego nadużywają – wspominałem o tym niedawno – a to powoduje niepotrzebny transfer danych. Dodatkowo, jeśli jesteśmy w miejscu gdzie mamy słaby zasięg to dodatkowo zwiększa się zużycie prądu i to dramatycznie. Są też aplikacje, które dzięki temu są cały czas aktywne w tle; przykłady to: RunKeeper, Foursquare i kilka innych.

Osobiście mam to wyłączone całkowicie.

4. krok – przestań zabijać aplikacje

iOS w panelu multitaskingu, do którego przechodzi się podwójnym kliknięciem przycisku Home, umożliwia zabicie programu poprzez wyrzucenie go gestem do góry. Taki krok wyrzuca go z RAMu. Z pozoru brzmi to logicznie, ale jest to błędne podejście. Po prostu, przy następnym uruchomieniu danego programu, musi się on w pełni załadować do pamięci, co obciąża SoC i niepotrzebnie dodatkowo pożera prąd. iOS sam zamyka aplikacje, gdy brakuje mu pamięci, więc dajcie mu robić to poprawnie. Jak to ujął Scotty – „mamy być użytkownikami, a nie sprzątaczami”.

Dodam jeszcze, że poza paroma wyjątkami jak programy, które nagrywają audio w tle lub nawigacje samochodowe, czy też nieszczęsny Skype, programy wcale nie „chodzą” w tle. Jak tylko z nich wychodzimy zostają zamrożone i nie zużywają cykli procesora ani nie obciążają baterii. Wyjątkiem są tutaj programy korzystające z Background App Refresh. Taka aplikacja informuje, że dalej działa odpowiednią ikoną przy bateryjce na pasku statusu.

Tak w ogóle to polecam wywalenie Skype’a – powoduje więcej problemów niż jest tego wart.

5. krok – tymczasowo wyłącz powiadomienia push w Mailu

Jeśli powyższe kroki nie pomogły to Scotty radzi wyłączyć Push poczty. Problem, często na kontach Exchange, polega na tym, że klient pocztowy wpada w pętlę gdzie bez końca pobiera i sprawdza pocztę. To powoduje nadmierne zużycie baterii. To o czym mówię dotyczy przede wszystkim iCloud Mail oraz kont Exchange. Swojego czasu Gmail miał z tym problem, dopóki Google nie naprawił buga.

Aby wyłączyć Push trzeba wejść do ustawień poczty i zmienić sposób pobierania poczty z Push na Fetch. Ten drugi tryb polega na tym, że iPhone raz na 15, 30 lub 60 minut sam łączy się z serwerem i sprawdza czy nie ma czegoś nowego. Na czas testów warto poeksperymentować z różnymi czasami, poświęcając przykładowo pełny dzień na test każdego z nich, aby poznać różnice. Dla pełnego obrazu, Push polega na tym, że to nie telefon sprawdza czy przyszła nowa poczta, tylko serwer wysyła nową pocztę do urządzenia, gdy ta się pojawi.

Nie powinno to dotyczyć aplikacji Mailbox, która polega na powiadomieniach push, a nie stosownym protokole (jeśli się mylę lub coś się zmieniło to poprawcie mnie).

6. krok – powiadomienia push

Skoro jesteśmy w temacie to Scotty radzi wyłączyć powiadomienia dla programów, z których są one nam zbędne. Każde powiadomienie to połączenie z internetem oraz chwilowe włączenie ekranu.

7. krok – udajcie się do Apple Store

Jeśli macie iPhone’a 5 lub 5S to możecie udać się do Apple Store – najbliższe są w Berlinie i Dreźnie – aby Genius przeprowadził test baterii. Opisywałem to szczegółowe na przykładzie mojego byłego iPhone’a 5.

Pan w niebieskiej koszulce wziął ode mnie iPhone’a, wpisał do swojego urządzenia jego numer seryjny i poprosił mnie, żebym odwiedził specjalną stronę intranetową, która wywołała diagnostykę hardware’u i przesłała mu wyniki. Według systemu moja bateria była nadal sprawna, ale w dolnej granicy i lada moment mogła paść.

Wymiana często jest darmowa, nawet poza gwarancją, a nawet jeśli nie, to nie jest to zabójcza suma. Robią to na poczekaniu.

8. krok – włącz tryb samolotowy w rejonach o słabym zasięgu

Jednym z największych powodów nadmiernego zużycia baterii są rejony, w których jest słaby zasięg komórkowy. Sam dzisiaj doświadczyłem 10% spadku baterii w przeciągu godziny w Unia City Shopping w Warszawie – w środku nie mają wzmacniaczy, więc telefon cały czas oscylował pomiędzy „szukaniem zasięgu”, a jedną kropką. To niestety nadmiernie obciąża baterię, ponieważ iOS zwiększa moc anteny w takich sytuacjach. To obowiązuje nawet jeśli jesteśmy podłączeni do sieci Wi-Fi. To dlatego ludzie często też decydują się na przełączenie na stałe internetu na Edge zamiast 3G. Ciągłe przełączanie się telefonu pomiędzy nimi oraz nawiązywanie połączeń z internetem również obciąża baterię.

Porada – po włączeniu trybu samolotowego można ponownie włączyć Wi-Fi. Wtedy jedynie moduł telefonu będzie nieaktywny i nie będziemy mogli odbierać ani wykonywać połączeń oraz wysyłać/odbierać SMSów i MMSów.

9. krok – restore z backupu

Jeśli powyższe Wam nie pomogło to zalecam jeszcze spróbować hardcore’ową wersję – restore z iCloud lub chociażby z iTunes. Polega to na zrobieniu pełnego backupu, który zapisuje wszystkie dane w telefonie. Następnie telefon przywraca się do ustawień fabrycznych i odtwarza najlepiej z iCloud. To ma rzekomo zapewnić, że ewentualnie uszkodzone pliki zostaną zastąpione prawidłowymi. Pełny poradnik na ten temat znajdziecie tutaj.


Powodzenia i smacznego!


via Daring Fireball

 1. Wcale nie.
 2. Mają, ale trzeba chcieć.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • podsumowując przestań używać wszystkich funkcji nowoczesnego telefonu :D

 • Właśnie nie.

 • tom

  „Tak w ogóle to polecam wywalenie Skype’a – powoduje więcej problemów niż jest tego wart.”
  ha ha ha Założę się, że masz laleczkę woodoo z napisem Microsoft. ;)

 • Poczytaj o nim odkąd wprowadzili powiadomienia. Clusterfuck.

 • MDW2

  Jak to jest z tą usługą wymiany baterii? Tutaj czytam, że nawet po gwarancji kosztuje to niewielkie pieniądze. A ja pytałem w iSpot i Cortland i w obu miejscach powiedziano mi, że oficjalnie takiej usługi nie ma. Jest tylko wymiana całego urządzenia. Koszt jest jakiś zupełnie absurdalny (tyle co nowy iPhone). To jak to jest z wymianą baterii po gwarancji? Orientuje się ktoś?

 • iSpot czy Cortland to nie Apple Store.

 • MDW2

  Ale ciekawe, że oni takich usług zupełnie nie wykonują. W obu przypadkach powiedziano mi to wręcz z oburzeniem. Czy oni mają jakiś zakaz od Apple wymiany baterii? :)

  A tak poza tym to mam już trochę dosyć życia w tym naszym polskim trzecim świecie. :)

 • MDW2

  Bez powiadomień Skype nie ma sensu. Jak wprowadzili to sprawdziłem i działały. Ake fakt, że więcej nie miałem okazji używać. Przykro słyszeć, że Microsoft coś nakwasił. Może kiepski Skype na iOS to zemsta Microsoftu za kiepskie iTunes dla Windows? :)

 • ja

  Wojtku, używasz Moves?

 • Nope.

 • Z mojego doświadczenia (nie używam fejsa) – największym pożeraczem mocy był i jest WhatsUp. To cholerstwo potrafiło skrócić czas życia na baterii o ¼ tylko dlatego, że było zainstalowane.

 • Kuba

  Generalnie z protokołem push jest tak, że urządzenie nawiązuje połączenie z serwerem, następuje wymiana tokenów i urządzenie odpytuje o dane. Tak wygląda początkowa sesja. Następnie urządzenie wysyłą do serwera pakiety keep-alive (co 15-20 min) aby podtrzymać połączenie.
  Jeśli połączenie zostanie przerwane, to procedura rozpoczyna się od nowa (zestawienie sesji z serwerem przez urządzenie).
  Zużywane jest więcej energii, bo urządzenie z serwerem wciąż ze sobą gadają.
  W przypadku „fetch” urządzenie zestawia połączenie z serwerem, zapytuje o zmiany, ewentualnie pobiera dane i się rozłącza.

 • „W przypadku „fetch” urządzenie zestawia połączenie z serwerem, zapytuje o zmiany, ewentualnie pobiera dane i się rozłącza.”

  Co 15-20 minut.

  Push od Apple nie używa pakietów podtrzymujących – wymaga to wsparcia od operatorów i działa, nie wiem jak działa ten od Google (podejrzewam, że tak samo), BB ma push oparty na protokole WapPush (stary, ale jary – można mieć duże pakiety danych, pushe przychodzą tak jak smsy) który nie utrzymuje połączeń wcale.

 • Kuba

  Fetch łączy się co tyle minut ile mu ustawisz (15, 30, 60)

 • fracek

  Hej mam kilka pytań związanych z tematem:
  1. Czy w Gmailu działa push?
  2. Kiedy mam ustawiony fetch gmail pobiera tylko maile z inbox. Jeśli coś automatycznie wg. reguł wpada do katalogów, to tego już nie pobiera. Da się coś z tym zrobić?
  3. Dlaczego w iPhone 5s iOS 7.06 nie działa auto-brightness? Czytałem już wszystkie porady o rekalibracji sensora i nic – nie działa :(
  4. Cytat.: „…Taka aplikacja informuje, że dalej działa odpowiednią ikoną przy bateryjce na pasku statusu.” O jaką ikonke chodzi? Nigdy czegoś takiego nie zauważyłem. Niektóre aplikacje, muzyczne np. zostawiają czerwony banner na górze, ale ikonki od aplikacji w tle przy bateryjce nigdy nie widziałem.

 • Marcel Herba

  Zaintrygowałeś mnie drugim przypisem. O jakie narzędzia chodzi?

 • Xcode. W oryginale Scotty o tym pisze.

 • 1. Tak, dla płatnych kont.
  2. W Ustawieniach poczty możesz ustawić co ma syncować.
  3. Jak nie pomogła rekalibracja to serwis.
  4. Chodzi o ikonkę lokalizacji.

 • madhunt3r

  Czy konieczne jest przeinstalowanie iOS w trybie DFU? Bo wczoraj zrobiłem tak: Podłączyłem iPhone pod iTunes i dałem „Odtwórz iPhone” po czym pobrał od nowa całego iOS (ok 1.4GB) i zainstalował. To to samo, co przez DFU?

 • fracek

  Dzięki za odpowiedź
  Ad 2. nigdzie nie znalazłem takich ustawień
  Ad 3. :(
  Ad 4. to się zgadza, ale tylko dla aplikacji które używają lokalizacji

 • Kiedyś nie było. Dzisiaj nie wiem.

 • Piotr Rzepecki

  Ad. 1 Google Mail obsługiwał Push dla wszystkich kont, a teraz tylko dla płatnych (chyba, że ktoś używał to nadal może korzystać).

  W trybie „Push” zamiast synchronizowania „Notatek” mamy „Przypomnienia”
  (reszta jest bez zmian, czyli: Poczta, Kontakty, Kalendarze)

  Aby skonfigurować Google Mail w trybie „Push” tworzymy konto pocztowe jako konto typu „Exchange”, a jako serwer: m.google.com.

 • To od ponad roku działa tylko dla kont płatnych.

 • Piotr Rzepecki

  Mam bezpłatne konto i też działa :-)

 • Jak wyłączysz to już nie będzie. Jak ktoś tego nie używał to już nie może mieć.

 • „Wymiana baterii” w Apple Store, polega na tym, że dostajesz nowy zafoliowany telefon, a stary jest ci zabierany.

 • Piotr Rzepecki

  Kiedyś definiowałem Google Mail jako konto Google, ale teraz za każdym razem definiuję jako Exchange i nadal działa (w wypadku czyszczenia telefonu do zera).

  Masz rację Wojtku jak można przeczytać na na: http://www.tuaw.com/2013/03/26/gmail-push-notification-no-longer-works-with-mail-on-new-ios-dev/

  Dziwna sprawa – jak już Ci włączyli to masz, a jak nigdy nie używałeś to nie masz wcale.

  Osobiście to ustawiłem wszystkie skrzynki na tryb „ręczny” – wiadomo bateria :-(

 • Niekoniecznie.

 • MDW2

  I nawet po gwarancji „nie jest to zabójcza kwota”? Jeżeli nie jest to ile kosztuje taki nowy iPhone wymieniony po gwarancji pod pretekstem niby zjechanej baterii?

 • Mówię to po swoich doświadczeniach: 2 x wymiana na nowy, przy problemach z kamerą (fioletowe paski przy kamerze). Znajomy miał problem z baterią – wymiana iPhone na nowy. Z tego co pamiętam Apple nie naprawia iPodów/iPadów/iPhoneów – uważa je za produkty „nierozbieralne”. Chyba, że coś się zmieniło, albo mi się zmieniło. ;)

 • Przeczytaj podlinkowany artykuł o wymianie baterii. —
  Sent from Mailbox for iPhone

 • Bo ?

 • Bo nie chodzi o to żeby wszystko wyłączyć, tylko to czego się nie używa. — Sent from Mailbox for iPhone

 • sbl

  Również mam fioletowo-różowe paski które „trzaskają” podczas nagrywania video na iPhone 5. W takim razie mogę liczyć na wymianę telefonu na nowy? Problemem nie będzie fakt, że kupiłem telefon (nowy zafoliowany) od osoby, która go wykupiła z T-Mobile?

 • Łukasz

  Ja także zakupiłem telefon w jednej z polskich sieci, tej fioletowej. Czy w takim wypadku mogę w Apple Store postulować o sprawdzenie i ewentualną wymianę baterii, czy nie mam do tego podstaw? Proszę o odpowiedź, gdyż jest dla mnie rzecz istotna.

 • Miałem dwukrotnie ten problem, przy 2 różnych iP5.
  Pierwszy przypadek: Telefon kupiłem na Allegro jako nowy, a był on wzięty na abonament w Playu. Udałem się do salonu Playa, dostałem telefon zastępczy, opisałem wszystko, pokazałem zdjęcia z paskami (bo problem zdarzał się sporadycznie, i nie dało się go wywołać w salonie). Czas oczekiwania ok 20 dni, skutek: wymiana telefonu na nowy.
  Drugi przypadek: z iPhonem wymienionym przez Playa było tak samo, sporadyczne fioletowe paski, przy okazji wizyty w Londynie umówiłem się w salonie Apple na Regent St z Geniusem, procedura podobna. Czas oczekiwania: 45 minut, w konsekwencji dostałem nowego iP.

  Mam nadzieję że rozwiałem Twoje wątpliwości. Jeśli jesteś w stanie przy okazji odwiedzić salon Apple to świetnie, jeśli uznają twój problem z telefonem to po kilkunastu minutach będziesz miał nowy.

 • Ok, reflektuję się. ;)

 • Pingback: 9 porad jak zmniejszyć zużycie baterii w iPhonie - iLans – subkultura Apple g33ków iPhone, MacBook()

 • Piotr Rzepecki

  Wojtku, polecasz jakieś miejsce gdzie można wymienić baterię od ręki?

 • Przepraszam ale jaki sens, ma włączanie trybu samolotowego :D ? Faktycznie mam telefon i żeby oszczędzać baterię nie będę z niego korzystał. A tak gdzie jest kiepski zasięg to najlepiej wyłączę go.

  Nie chodzi mi to by Cię atakować, tylko po prostu śmieszy mnie to paranoidalna chęć oszczędzania baterii. Czy faktycznie takim problemem jest podłączenie telefonu do prądu na chwile ? Praktycznie wszędzie mamy dostęp do USB, a kabelek nie zajmuje za wiele miejsca.

 • Apple Store.—
  Sent from Mailbox for iPhone

 • O kurde, to wyjaśnia dlaczego miałem cyrki z pocztą na niedawno kupionym nowym iPhonie :/ Przestawiłem więc na fetch. Dobrze wiedzieć że to nie problem iOS, a jednocześnie straszna lipa i minus dla Google.

 • O kurde, to wyjaśnia dlaczego miałem cyrki z pocztą na niedawno kupionym nowym iPhonie :/ Przestawiłem więc na fetch. Dobrze wiedzieć że to nie problem iOS, a jednocześnie straszna lipa i minus dla Google.

 • O kurde, to wyjaśnia dlaczego miałem cyrki z pocztą na niedawno kupionym nowym iPhonie :/ Przestawiłem więc na fetch. Dobrze wiedzieć że to nie problem iOS, a jednocześnie straszna lipa i minus dla Google.

 • MacMax

  Ja mam problem z baterią już od 2 miesięcy. Niedotykany zupełnie (!) iPhone 5 – Usage: 1h 30min, Standby: 3h 18min. Co ciekawe na iPadzie mam dokładnie tą samą sytuację, przez noc usage rośnie o 2-3h i pożera kilka % baterii.

  Wszystkie konta na Fetch+sprawdzanie co godzinę. Aplikację Facebook testowo zupełnie wywaliłem – nic nie dało. Background App Refresh – wyłączone.

  Nie wiem o co chodzi, strasznie mnie to denerwuje walczę już z tym bardzo długo, czasami mam wrażenie, że uśpiony pożera więcej prądu niż używany…

 • Piotr Rzepecki

  Sam też bym polecił Apple Store – niestety jeszcze nie mamy stacjonarnego sklepu Apple’a w Polsce.

  Widzę, że poczucie humoru dopisuje (to dobrze) :-)
  Chodziło mi bardziej o miejsce w naszym kraju.

 • sbl

  A jak mam udokumentować te paski? Bo ciężko trafić na to, tak jak napisałeś dzieje się to sporadycznie. Co ciekawsze, te paski się nagrywają więc przypadkowo czasem można to nagrać, ale jest jakiś inny sposób? Czy jeśli pójdę do Apple Store i przedstawię film nagrany za pomocą mojego iPhona i powiem, że to się powtarza to wymienią mi na nowy? Nawet jeśli np, mam podrapany tył iPhona?

 • Witam, czy po roku coś się zmieniło w pożeraniu baterii?? wyszedł iOS 8.3 – może coś na lepsze się zmieniło?

 • Igor Odejewski

  Są naprawialne. To co dostajesz do ręki w serwisie to nic innego jak zwykły Refubrish. Twój stary telefon wraca do oddziału w Irlandii i tam turasek wymienia w nim uszkodzony element, składa sprawdza i wysyła dalej w obieg do serwisów. Tak jest ze wszystkimi elementami Apple w serwisach. Ale paradoksalnie dobrze dostać refuba ze względu na to, że jest dokładnie sprawdzany więc ryzyko usterki jest mniejsze niż tak jak tego zapakowanego fabrycznie.

 • skl

  Czyli wylaczyc wystko i jak powiedzial K Kononowicz nie bedzie niczego. Dziekuje.