Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Google Sparrow

Sparrow zostało kupione przez Google

· Wojtek Pietrusiewicz · 6 komentarzy

Od paru dni przymierzałem się do ponownych przenosin na Sparrow z natywnego Mail.app, który wiele zyskał od czasów Liona. Dzisiaj zniknąłem na parę godzin i wróciwszy do domu, zastałem tą oto wiadomość. Szok dominował, ale szybko minął … Oczywiście w międzyczasie pojawiło się sporo komentarzy.

Krystian Kozerawski:

Koniec rozwoju tego programu pocztowego i przejście jego twórców pod skrzydła Google rodzi moje pytania o opłacalność takiego biznesu. Sparrow dostępny był w dwóch wersjach, płatnej oraz darmowej, wyświetlającej reklamy. Podejrzewam, że ten model biznesowy niezbyt się sprawdził. Dlaczego? Ano dlatego, że programy pocztowe o porównywalnej funkcjonalności, ba, w zupełności wystarczające właściwie każdemu użytkownikowi dostępne są za darmo, dostarczają je właśnie giganci typu Apple, Microsoft czy Google (choć ten ostatni głównie jako aplikację web).

Chciałbym mieć tak mało opłacalny interes. Twórcy Sparrow zarobili1 na tej transakcji nie więcej niż $25 … milionów. Zespół składa się z pięciu osób … resztę policzcie sobie sami.

Wracając jednak do ważniejszych rzeczy – w pierwszym momencie łudziłem się, że Sparrow stanie się oficjalnym klientem pocztowym Google dla OS X i iOS, oczywiście z drobnymi przeróbkami. Wsparcie dla innych rodzajów skrzynek pocztowych jest tutaj dużym plusem. Niestety, okazuje się, że tak dobrze nie będzie – Sparrow będzie otrzymywał tylko i wyłącznie krytyczne uaktualnienia. Nie będzie rozwijany, nie pojawią się w nim też nowe funkcje i nie pojawi się zapowiadany klient dla iPada.

Miejmy nadzieję, że przemyślenia Thomasa Houstona okażą się prawdziwe i piękny design będzie coraz częściej pojawiał się w produktach Google. Nie byłoby również głupim pomysłem wypuszczenie Sparrow dla OS X pod szyldem Google, z natywnym wsparciem dla Google Drive i Google+. Nie wątpię, że jest wiele osób, które chciałoby z takiego narzędzia korzystać.

 1. Nie znamy dokładnych warunków przejęcia.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Nie przypomina Ci to działania Twittera? Kupują aplikację, którą zachwycają się miliony osób. Nakazują developerom zaprzestania jej rozwijania i skierowują do pracy nad innym projektem. Aplikacja powoli umiera.

  Gdzie tu sens, gdzie tu logika?

 • Kupują talent, ludzi.

 • Patenty

 • Raczej ludzi plus gotowy produkt. Swoją drogą strasznie jestem ciekaw co dalej bo klient poczty Gmail na ipadzie jest dla mnie tragiczny. Może rzeczywiście byłoby lepiej zrobić wersję Sparrow po marką Google. Wtedy oprócz Chrome także dla poczty korzystałbym z aplikacji Google na urządzeniu z iOS :)

 • Nie sądzę aby Sparrow a raczej zespół 5-cio osobowy miał patenty w swoim imieniu.

 • Behinder

  Jak dobrze że jest jeszcze PostBox. Do pełnego szczęścia brakuje tylko tam takiego kombajnu MailTags+MailActOn i byłoby bosko :)