Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

iMac 27″ Core i7 – pierwsze wrażenia

· Wojtek Pietrusiewicz · 31 komentarzy

Ze względów wydajnościowych miałem ostatnio problemy z moim MacBookiem Pro przy obróbce video w 1080p — niestety wszystko trwało wiekami. Przez dłuższy okres wahałem się czy zdecydować się na okazjonalnie występujące Mac Pro na aukcjach, czy wziąć ciut wolniejszy, ale za to z dużym ekranem iMac z procesorem Core i7 2.8GHz. Model i5 odrzuciłem na starcie, gdyż różnica w wydajności jest znaczna, a w cenie już dużo mniejsza. Największą przeszkodą był dla mnie szklany ekran i po jednym dniu nie jestem zachwycony odbiciami …

Ekran

Ogromne 27″, jednak o większej gęstości pikseli niż tradycyjny 24″ ekran, powoduje że sam iMac nie jest dużo większy od mojego Eizo 2433W. Na oko ma około 10cm tłuszczyku w pionie i poziomie, jednak delikatny design optycznie go zmniejsza. Obszary roboczy o powierzchnii 2560x1440px całkowicie zmienia podejście do pracy — przestrzeń jest niesamowita. Mając otwarte okne Safari o szerokości 1400px pozostaje mi po bokach jeszcze 1100px na wszelkie komunikatory, Cover Sutry czy inne aplikacje. iPhoto nagle mieści wszystkie Wydarzenia na jednym ekranie, a zoom w Lightroom znacznie mniej przybliża.  Mail.app wraz z kalendarzem i książką adresową teraz żyje na własnym biurku bez kompromisów w rozmiarze okien.

Kolory samego panelu wykonanego w technologii IPS są bardzo żywe — nie jest to najlepsze rozwiązanie dla fotografów, ponieważ odbitki będą znacznie mniej dynamiczne. Nie robiłem jeszcze bezpośredniego porównania z Eizo (matowy ekran) ze względu na brak przejściówki Mini DisplayPort <–> DVI.  Jest wyraźna różnica jeśli chodzi o nagrzewanie się ekranu — Eizo potrzebuje kilku minut aż świetłówki zaczną świecić pełną mocą podczas gdy iMac jest gotowy do pracy. Natychmiast.

Odbicia w monitorze są bardzo widoczne jeśli światło pada bezpośrednio na ekran (mam okno za plecami i z boku), jednak przy ustawieniu maksymalnej jasności i wzroku skupionym na wyświetlanym obrazie wystarczy spojrzeć przez odbicia — da się pracować. Oczywiście matowy ekran jest pod tym względem bardziej komfortowy, ale nie specjalnie mamy wybór prawda?

Narzekałem na proporcje ekranu po premierze nowych iMaków i dalej swoje zdanie podtrzymuję. Dodatkowe 160px w pionie byłoby bardzo miło widziane. Jednak ma to znacznie mniejsze znacznie w przypadku modelu 27″ niż 21.5″.

Wskazówka: bardzo pomaga ustawienie sobie jasnego tła.

Wydajność

Przez ostatnie 24 godziny od uruchomienia jeszcze nie otrząsnąłem się z tego jak Snow Leopard może szybko pracować. Wszystko wykonuje się natychmiastowo i płynnie! Różnica w stosunku do iMac 20″ 2.4GHz i MacBook Pro 2.5GHz jest ogromna. Cyferki z benchmarków wskazują na trzykrotny wzrost wydajności procesora, ale subiektywne wrażenie jest takie, że teraz się … po prostu robi (swoje).1 Komputer obecnie wyposażony jest w 4GB RAM i planuję upgrade do ośmiu, jednak dopiero po urlopie — brak czasu wczęśniej. Zastanawia mnie tylko czy i jak bardzo spadnie wydajność po podłączeniu drugiego komputera.

Praca w Lightroom jest teraz błyskawiczna, iPhoto ładuje się w 3-5 razy szybciej w porównaniu do MBP, a oglądany film na YouTube we Flashu pożera teraz ~30% procesora zamiast 100%. Eksport screencastów w 720p z iMovie przyśpieszył trzykrotnie, ale nie to jest najlepsze — dotychczas podczas eksportu komputer spowalniał na tyle, że robiłem sobie przerwę na rendering. Teraz iTunes może dalej budzić sąsiadów, a jak bez przeszkód i zauważalnych spowolnień pracuję dalej. Podejrzewam, że nawet Aperture 3 da radę. ;-)

Po zaledwie dobie nie mam żadnych zastrzeżen poza odbiciami ekranu. Pamiętajcie jednak, że w odległości 1.5 metra za plecami i niecały metr z boku, mam okna przez które świeci mi bezpośrednio słońce.

Odpowiedzi na Wasze pytania

lpezda:

 1. Napisz za jakiś czas jak się ma 27″ do 24″. Czy jest lepiej czy jednak ogrom przeraża ;) Paweł Nowak pisał, że nie był w stanie bez kręcenia głową objąć wzrokiem 27″ …

Twarz mam obecnie w odległości około 50cm od ekranu i rzeczywiście trzeba lekko ruszyć głową, aby ogarnąć całość. Odsunięcie się na ok. 80cm rozwiązuje problem. Zdarzyło mi się raz nie zauważyć, że przyszedł nowy email — włączenie podskakującej ikonki w docku pomogło. ;-) „Ogrom” jednak zupełnie mi nie przeszkadza — to tak jak pójść do warszawskiego kina IMAX, gdzie ekran całkowiecie pochłania nasz wzrok.

Robert:

 1. Jak z pracą na iMacu z oknem z tyłu lub z boku biurka. Czy nie przeszkadza to w normalnym korzystaniu z komputera? Da się żyć z odbiciami?
 2. Czy mając na biurku iMaca 24 cale iMaca 27 koło siebie styknie mi biurko 135cm? Bo znając życie zostanie mi zbierać kasę na model 21,5 chyba :(

Na pierwsze pytanie starałem się odpowiedzieć powyżej w tekście: da się żyć, ale matowy ekran jest lepszy, bo nie rozprasza. Co jak co, ale przy pełnym słońcu nawet na Eizo nie decydowałem się na obróbkę zdjęć ze względu na trudność poprawnej oceny ekspozycji.

Zmieszczą się oba — 27″ ma ~65cm szerokości, a 24″ 56cm. W najgorszym wypadku boki mogą zawsze wystawać lekko poza biurko — liczy się przecież podstawka (chyba, że są ściany po obu stronach).

Chino:

 1. Jak działa LR w rozdzielczości 1920×1200 podczas wczytywania bibliotek?

Nie wiem, bo iMac 27″ ma rozdzielczość 2560x1440px, ale miło mi raportować znaczny wzrost prędkości w porównaniu do MBP działającego w 1920×1200. Wszystko teraz ładuje się natychmiastowo.

 1. Parafrazując Scotta z Apple: „(…) you just … do! (…)”

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Czy mógłbyś dodawać linki do poprzednich odcinków tego samego testu?

 • Pod artykułem znajdują się „Podobne artykuły”. Tam znajdziesz na pierwszym miejscu wczorajszy wpis na ten sam temat. Ponadto pierwszy akapit w dziale „Ekran” linkuje do wyjnowania z pudełka.

  W jakiej formie Ty chciałbyś te linki zobaczyć?

 • Mógł byś zrobić porównanie z tym Eizo? Czy da się choć w przybliżeniu skalibrować tego iMaca? Da się go używać do obróbki zdjęć, malarstwa cyfrowego przyjmując, że nie ma się dostępu do innego monitora?

 • Można go skalibrować jak donoszą fora internetowe:

  As far as calibrating it, out of the box connected to my Macbook the display seemed amazingly close. After calibrating it to my normal 6100k white point the new profile was slightly cooler than whatever my Macbook was using as the default profile. Out of the box the display seems very good. the end result is basically a perfect match to what my 24″ display gave me, and a nice match to prints on Epson Luster and Exhibition Fiber papers.

  Wayne Fox donosi, że jego iMac prosto z pudełka już był zbliżony do skalibrowanego Macbooka Pro, a po kalibracji jest „idealnie dostosowany” do jego 24″ Apple Cinema Display

  (ź) Luminous Landscape

 • lpezda

  Dzięki za odpowiedź.
  Zdjęcie numer 3 miażdży: porównajcie sobie okładkę albumu (coversutra albo bowtie) u siebie na ekranie i na zdjęciu: to Spaaaaarta :)

 • Jarek

  Szkoda, że stawiając LED Cinema Display obok iMac’a 27″ nijak się mają do siebie „plastycznie”.

  :D następny zakup?

 • @jarek:

  W jakim sensie? Nie miałem do czynienia z ACD 24″ za wiele. M.in. dlatego że był szklany wolałem Eizo.

 • A mnie po wczorajszym wpisie tak wzięło, że na budowę pojechałem, pomierzyłem, pokombinowałem i doszedłem do wniosku, że w przyszłej pracowni komputerowej zostawię biurko małe te co mam na naprawy kompów – monitor i drukarka sieciowa, a po drugiej stronie dam duże biurko na obecnego iMaca 24 i przyszły zakup – mam nadzieję w 2011 roku – 27 calowe cacuszko plus miejsce na 2 dyski sieciowe i resztę stuffu.

 • @Robert:

  Widzę, że kombinujesz. ;-) Ciekawy jestem jak będzie iMac wyglądał za rok … 30 cali może?

 • lpezda

  Co nieco o rozmiarach przyszłego iMaca będzie można wywnioskować jak odświeżą paletę ACD, bo w tej chwili jest 24″ pasujący do starego iMaca i stare ACD 30″.

  Myślałem, że mi 24″ wystarczy w moim ale ostatnio rozważam zakup ACD 23″ (bo nie mam displayport w iMac, a 500 zł za konwerter to za dużo jak dla mnie).

  Przy tak mocnym sprzęcie to ja bym widział SSD. Ja poczekam jeszcze z rok na spadek cen.

 • SSD nie jest opcja dopóki nie ma TRIM na Mac.

 • PS. Też nie zapłaciłbym 500PLN za konwerter … droga impreza a wcześniej czy później i tak zrobisz upgrade komputera. Wtedy może już być kolejny standard.

  W sprawie SSD jeszcze — dopóki kontrolery SATA nie rozwiążą problemów sprzętowo z kasowaniem danych z SSD (TRIM w Win7) to nie widzę sensu inwestowania w to.

 • lpezda

  Odnośnie SSD to jakoś ludzie korzystają z tego na Mac bez TRIM więc jakoś to chyba działa znośnie.

 • Spowalnia do prędkości zwykłego HDD po zapełnieniu (zapełnieniu wszystkich blocks nie samego dysku – chodzi o proces zapisu/kasowania).

 • lpezda

  Czy istnieje możliwość programowej implementacji TRIM dla przyszłej aktualizacji OS X (lub też nowej wersji (10.7) czy też wymagana jest zmiana sprzętowa?

 • Tak. Windows 7 ma już to zaimplementowane, jednak producenci hardware też już nad tym pracują. Z tego co słyszałem Apple również planuje wprowadzenie swojego rozwiązania, ale nie wiadomo kiedy.

 • bartek

  Ja jestem ciekaw jak wygląda sprawa temperatur. Czy sprzęt mocno się grzeje?

 • Pod ręką na tylnej ścianie jest ciepły i tylko raz widziałem temperaturę powyżej 50 stopni. Wrzucę pózniej szczegóły.

 • W tej chwili (otwarty Safari, Firefox, Mail, Tweetie, Skype i 1Password):

  – HDD: 41
  – CPU: 37
  – Ambient: 17
  – GPU diode: 50
  – GPU heatsink: 49
  – Mem controller: 40
  – Optical drive: 34
  – Power supply 2: 45

 • bartek

  A jak to wygląda przy czymś bardziej obciążającym komputer? I przy okazji jak wygląda sprawa głośności (wiatraki, nie wiatraki)? :)

 • Zrobię konkretne testy – może już jutro… przy np. kompresji filmu w iMovie. Wiatraki są? Nie wiedziałem ;-) bo ich zupełnie słychac!!!

 • Zmotywowałeś mnie. Wyniki w połowie eksportu projektu iMovie o długości 3:26, materiał w 720p/30, eksport do h.264 720p/30 kontra wyniki kilka komentarzy wyżej.

  Normalna praca / eksport iMovie:
  – HDD: 41 / 42
  – CPU: 37 / 57
  – Ambient: 17 / 18
  – GPU diode: 50 / 55
  – GPU heatsink: 49 / 54
  – Mem controller: 40 / 47
  – Optical drive: 34 / 36
  – Power supply 2: 45 / 56

 • bartek

  Dużo ludzi uważa, że rozwiązania typu all-in-one nie są z zasady zbyt udane, a tu widać że nie dość , że mamy zapas mocy obliczeniowej to i temperatury są tylko nieznacznie podwyższone. Dzięki bardzo za poświęcony czas.

 • @bartek:

  Też tak myślałem — i potencjalnie jedynym problemem jest fakt, że musimy wymienić monitor wraz z komputerem. Sam zdziwiłem się, że temp. tylko lekko podniosły się. MBP regularnie osiąga 70-75 stopni przy samym YouTube w kilku zakładkach.

 • Bartek

  Skoro wspominamy już o monitorze, udało się podłączyć Eizo? Jeżeli dobrze pamiętam Paweł Nowak przy okazji testu i5 napisał, że „standardowe” przejściówki nie będą działać (musi być kabel)?

 • Jeszcze nie kupiłem przejściówki niestety. Po powrocie z urlopu nadal dochodzę do siebie. W tym tygodniu mam nadzieję na jej zakup i mam nadzieję, że przejściówka MDP DVI + kabel DVI wystarczy, aby podłączyć Eizo. Najgłupsze jest to, że model S2433W ma DisplayPort, ale nie ma takiej na rynku.

 • Pingback: 9. urodziny OS X | Makowe ABC()

 • marti

  a plam na matrycy jeszcze nie masz ?

 • @marti: Brak.

 • Pingback: iMac 27″ Core i7 – diabeł wcielony | Makowe ABC()

 • Pingback: iMac 27″ – wymiana matrycy numer 4 | Makowe ABC()