Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

iMac 27″ Core i7 — temperatury [update]

· Wojtek Pietrusiewicz · 10 komentarzy

Największym plusem MacBooka Pro w zimowych warunkach są jego grzewcze właściwości. Odpada konieczność posiadania elektrycznego kocyka, a nogi i ręce pozostają ciepłe. W lecie niestety jest to równocześnie jego największą wadą. Procesor czy GPU w mojej 17-tce regularnie przy pracach w iMovie czy Lightroom potrafił osiągnąć temperaturę ponad 70 stopni Celsjusza.

iMaka naturalnie nie planuję trzymać na kolanach, ale warto wspomnieć o temperaturze i głośności jego pracy, szczególnie w porównaniu z MacBookiem Pro. Ten ostatni lubi wkręcać wiatraczki do 6000 rpm przy bardziej intensywnym korzystaniu z Flash lub przy pracach w programach typu iMovie, Lightroom (podczas eksportu np. kilkuset plików) i podobnych. W przypadku iMac nie byłem nawet pewien czy on w ogóle ma wiatraczki. Jeszcze nie widziałem, aby osiągnęły one wyższych obrotów niż defaultowe w widgecie iStat Pro.

Temperatury pracy w stopniach Celciusza na przykładzie iMovie:

Prędkość wiatraków (obr./min.):

Jeśli zależy Wam na testach w konkretnych warunkach czy przy wybranych aplikacjach to dajcie znać w komentarzach. Mogę również zrobić bezpośrednie porównanie z MacBook Pro 4,1 17″ 2.5GHz (Early 2008) jeśli chcecie, ale od razu mówię, że różnica jest kolosalna.

Dodam, że praca komputera przy powyższych obrotach jest całkowicie niezauważalna. Głośniej działa dysk w Time Capsule. Fakt, że przy intenstywniejszych pracach dyskowych słychać pracę HDD w iMaku, ale jest to bardziej basowy i znacznie cichszy dźwięk niż w TC. Zupełnie nie przeszkadza.

YouTube w 1080p:

Włączyłem Big Buck Bunny w 1080p — w tle był uruchomiony Lightroom (i nie wykonywał żadnych operacji). Po pięciu minutach dodatkowo włączyłem import 60-paru GB zdjęć do nowego katalogu w Lightroom.

Jedyna wyraźna róznica to prędkość wiatraka od procesora. Zwiększenie obrótów do 1050 rpm nie spowodowało żadnych zmian w głośności pracy komputera.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • Wojtek

  Ja bym się chciał dowiedzieć jak wygląda głośność przy 1080p na Youtube po 5min odtwarzania (oczywiście flash)

 • Właśnie buforuje 10 min. film na YT w 1080p — wyniki pojawią się w powyższym wpisie.

 • Temat uaktualniony.

 • Wojtek

  Dzięki za aktualizację. Tylko pozazdrościć ciszy, u mnie niestety na leciwym już Macbook White flash wprawia wentylatory w maksymalne obroty, nie mówiąc już o Aperture.

 • Literówka: Celcjusza :)

 • Dzięki. Celsjusza tak w ogóle. :)

 • Super sprawa, ja sprawdzałem w swoim iMacu 24 (2009), faktycznie temperatury są w normie, a wiatraki ciche. Kiedy go pierwszy raz uruchamiałem po kupieniu, to gdyby nie dźwięk przy uruchamianiu, to nie wiedziałbym w ogóle czy startuje.

  Moridin, jak zwykle przydatne informacje. Dzięki.

 • @FotoiMac: osobiście próbowałem kiedyś podsłuchać czy jest uśpiony czy tylko ekran jest wyłączony … nie potrafię rozróżnić tych dwóch stanów.

 • a tak poza tematem, jak w komencie wstawić avatarek u Ciebie?

 • Instalacje WordPress typowo obsługuje gravatar.com i tak też jest tutaj. Wystarczy podawać w komentarzu ten sam email na który zarejestrujesz się na gravatar i obrazek sam się wstawi. :)