Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Software: SuperDuper! 2.5

· Wojtek Pietrusiewicz · 4 komentarze

Jak większość z nas się przekonała, robienie backupu swoich danych jest niezwykle ważne. Nigdy nie wiadomo kiedy padnie dysk – najczęściej w najmniej odpowiednim momencie… Tutaj z pomocą zapewne przyjdzie TimeMachine, która trzyma Wasze pliki na zewnętrznym dysku. Jednak nie do końca – dalej pozostaje reinstalacja całego systemu na nowym dysku, wszystkich programów, a to niestety trwa…

Jest szybsze rozwiązanie i nazywa się SuperDuper! Darmowe wersja jest ograniczona z paru przydatnych funkcji, jednak w zupełności wystarcza do zrobienia obrazu HDD w celu szybkiego przywrócenia go w przyszłości. Jest kilka opcji do wyboru, ale skupię się na podstawowym backupie.

Po otwarciu SuperDuper! należy wybrać dysk, którego chcemy zrobić obraz oraz miejsce, gdzie chcemy ten obraz zapisać.

Naturalnie wybieram Macintosh HD – czyli jedyny dysk w moim MBP. Obok z rozwijanego menu wybieram „Image”.

Program poprosi o podanie nazwy backupu – jak widać powyżej podałem prostą nazwę z datą, aby wiedzieć z jakiego dnia jest zrobiony. W polu „Where” podałem swój zewnętrzny dysk, o którym pisałem wczoraj. Po kliknięciu Save pojawia się następujące okno:

Jak wciśniemy „Copy Now” to zgodnie z krótkimi informacjami wyświetlonymi w powyższym oknie, SuperDuper! najpierw „wyczyści” poprzedni backup (jeśli takowy istnieje – można po prostu robić backup do tego samego pliku). Następnie przekopiuje istotne pliki, czyli niemalże cały dysk (poza plikami temp, itp.) do backupu. Później wystarczy taki backup odtworzyć, aby mieć gotowy go pracy system z przed awarii. W tym celu po prostu bootujemy system z oryginalnego dysku z OS X i wchodzimy do Disk Utility. Tam podajemy gdzie znajduje się nasz obraz i jesteśmy w domu. :-)

Można też zrobić kompletny backup systemu na inny dysk, którym będzie wierną kopią HDD w Maku – po awarii po prostu możemy zabootować komputer z tego dysku (tylko FireWire – nie można bootować OS X z dysku USB).

SuperDuper! ma mnóstwo funkcji, polecam poczytania PDFa na ich stronie:

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.