Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Mountain Lion – przygotowanie i instalacja od A do Z

· Wojtek Pietrusiewicz · 18 komentarzy

Pomimo, że wspominałem o tym wielokrotnie w archiwalnych wpisach, wiele osób nie potrafi dotrzeć do tych informacji i zadaje pytania, które powinny być oczywiste. Wygląda jednak na to, że to są głównie świeży Macuserzy. Zapraszam zatem do kilku podstaw na temat OS X i przy okazji skonsoliduję informacje na temat przygotowania się do instalacji Mountain Liona.

Wymagania

Już poruszałem ten temat, ale przypomnę go – poza wymaganiami sprzętowymi, potrzebny jest jeden z dwóch systemów OS X, aby legalnie móc kupić OS X 10.8 Mountain Lion:

 • OS X 10.6 Snow Leopard (10.6.8)
 • OS X 10.7 Lion (10.7.x)

W przypadku użytkowników nadal na 10.6 Snow Leopard, nie ma konieczności najpierw uaktualniania systemu do Liona – można od razu wykonać skok do 10.8.

OS X to nie Windows

Wiele osób pyta o to, czy warto przed zainstalowaniem nowego OS X zrobić czysty reinstall poprzednika. Generalnie odpowiedź brzmi „nie”, ale od reguły są wyjątki:

 1. Jeśli kupiłeś używanego Maka z instalacją poprzedniego właściciela to uważam, że warto, chociażby ze względu na wyzerowanie wszystkich ustawień. Dobrze zacząć przygodę z OS X na domyślnych ustawieniach, aby następnie je modyfikować zgodnie ze swoimi potrzebami. Gorzej być zmuszonym do korzystania z dziwnych przyzwyczajeń osób trzecich i zniechęcić się do systemu.
 2. Jeśli obecna instalacja OS X nie funkcjonuje prawidłowo to nowa wersja jest świetną okazją do rozpoczęcia wszystkiego od nowa.

To oczywiście przykładowe ekstremalne sytuacje. Moja własna instalacja jest jeszcze z czasów OS X 10.5 i nic jej nie dolega.

Reinstalacja systemu

Czasami, jeśli coś nie działa prawidłowo, albo w przypadku przenoszenie systemu za pomocą obrazu lub przekładaniem dysku do nowego komputera, warto przeinstalować OS X bez formatowania dysku. Taka procedura zapewnia „odświeżenie” wszystkich plików systemowych, jednocześnie nie kasując żadnych naszych danych czy ustawień.

W tym celu wystarczy ponownie pobrać instalator z Mac App Store, uruchomić system z Recovery Partition lub włożyć pendrive’a do portu USB i rozpocząć zwykłą procedurę instalacyjną.

Przygotowania do Mountain Liona

Dzisiaj ma się pojawić nowa wersja OS X w Mac App Store i ma kosztować $19. Warto wcześniej poczynić kilka kroków, aby nie tracić potem na nie czasu.

Dyski i Naprawa uprawnień

Za pomocą Narzędzia dyskowego warto sprawdzić w jakim stanie są nasze dyski za pomocą opcji weryfikacji/naprawy oraz naprawić uprawnienia na dysku systemowym. Pełną procedurę znajdziecie tutaj.

Backup

Po wykonaniu powyższego, warto zrobić backup za pomocą Time Machine oraz obraz naszego dysku, na przykład za pomocą Narzędzia Dyskowego, Carbon Copy Cloner (CCC) lub SuperDuper!

W 99.9% te backupy będą zbędne, ale jeśli ich nie będziecie mieli, to macie 99.9% szans, że coś niedobrego się stanie – tak niestety działa Prawo Murphy’ego.

Mac App Store

Jako, że Mountain Lion będzie do kupienia tylko i wyłącznie przez Mac App Store, to pamiętajcie o potwierdzeniu, że macie czym i jak za niego zapłacić. Zweryfikujcie ważność karty płatniczej/kredytowej podłączonej do Waszego konta.

Instalator będzie też zajmował kilka gigabajtów, więc warto zapewnić sobie odpowiednie łącze do jego sprawnego pobrania.

Kopia instalatora!

Po pobraniu Mountain Liona, na biurku pojawi się ikona z plikiem instalacyjnym OS X 10.8. Warto ją skopiować, na przykład na zewnętrzny dysk, przed rozpoczęciem instalacji.

A czy w ogóle warto?

Opisywałem swoje wrażenia po tygodniu użytkowania systemu Mountain Lion tutaj, więc zachęcam do ich przeczytania, ale krótka odpowiedź brzmi: TAK!

Procedura instalacji

Szczegółową procedurę instalacji znajdziecie tutaj, ale podpowiadam, że poza czasem spędzonym na pobieraniu, całość zajmie Wam od 20 do 40 minut. Najważniejsze, że po uruchomieniu instalatora, cała procedura odbywa się już automatycznie, więc nie jest konieczne doglądania komputera i możemy spokojnie zająć się czym innym.

Co nowego?

Najważniejsze nowości opisałem tutaj, natomiast do innych tematów powiązanych z OS X 10.8 odniosłem się tutaj. Od razu ostrzegam, że AirPlay Mirroring nie działa na starszej architekturze niż Sandy Bridge.

Na koniec

Zrobiliście ten backup/obraz dysku, prawda? PRAWDA?!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.

 • MDW2

  A jak w Mountain Lion będzie się tworzyło ratunkowy pendrive USB z którego będzie można uruchomić Maka i który będzie miał pełną instalkę Moutain Lion? W Lionie dało się coś takiego zrobić czymś zewnętrznym. Zrobiłem i chociaż mi się nie przydało to w Moutain Lion też chciałbm to zrobić. Tylko zapomniałem jak to zrobiłem. :) :)

 • jikollo

  Lecę bez backup’u. Tak dla zasady. ;-)

 • W linkach które podaję jest procedura, która jest taka sama jak w przypadku Liona.

 • A gdybyś sobie zadał trud i zerknął w „Podobne artykuły” to już byś znalazł. ;-)))

 • Ja backup’u z TM też nie zrobię… Postanowiłem zdjęcia, dokumenty i najpotrzebniejsze rzeczy przerzucić na pendrive itp. Trochę mnie przeraża TimeMachine bo trzeba mieć zewnętrzny dysk… puki co jeszcze się nie dorobiłem. Wielkie dzięki za Twój czas że siadłeś do tego i zebrałeś wszystko do kupy mimo że już o tym wspominałeś wcześniej. Wielki szacunek, wielkie dzięki. Pozdrawiam!!!

 • MDW2

  O fak… tycznie. Dzięki i sorry za lamerstwo. :)

 • MDW2

  Jesteś prawdziwym mężczyzną. Szacun! ;) Ja przy Tobie jestem małą dziewczynką.

 • Przed podjęciem decyzji czy instalować ML w dniu wydania warto sprawdzić kompatybilność swoich ulubionych aplikacji: http://roaringapps.com/

 • Adrian Szałański

  A ja mam problem. Mam MBA11 z SL. Robię na nim kopie bezpieczeństwa. Ale jak zrobiłem kiedyś dla draki, żeby sprawdzić jak działa Recovery to przy uruchomieniu na początku po gongu jest 20-30 sekund biały ekran i potem ładowanie. Naprawia to tylko format i instalacja na nowo. Teraz zainstalowałem sobie ML na zewnętrznym dysku, zrobiłem recover z TM i jest dokładnie to samo. Czy to na ML czy na SL.

 • Adrian Szałański

  A ja mam problem. Mam MBA11 z SL. Robię na nim kopie bezpieczeństwa. Ale jak zrobiłem kiedyś dla draki, żeby sprawdzić jak działa Recovery to przy uruchomieniu na początku po gongu jest 20-30 sekund biały ekran i potem ładowanie. Naprawia to tylko format i instalacja na nowo. Teraz zainstalowałem sobie ML na zewnętrznym dysku, zrobiłem recover z TM i jest dokładnie to samo. Czy to na ML czy na SL.

 • Nie rozumiem o co chodzi.

 • Czyli jak zrobię re-install Liona z Recovery to wszystkie moje pliki i programy zostaną na dysku? Nie mam zewnętrznego dysku, więc nie skorzystam z TM. I jeszcze jedno pytanie: co jeśli Lion nie jest przypisany do mojego Apple ID? Czy będę miał zniżkę na ML jako upgrade?

 • da się juz pobrac nowego lion’a mimo, że w app store nie widac jak sie z weba otworzy link i view i n app store wtedy można pobrac http://itunes.apple.com/pl/app/os-x-mountain-lion/id537386512?l=nl&mt=12

 • Dzięki. Już kupiłem i pobieram.

 • mam SL i windowsa 7 na bootcampie, czy windows po zainstalowaniu ML zostanie bez zmian? potrzebuje go w pracy…

 • Adrian Szałański

  Ok, byłem w MacLife na Puławskiej. Dowiedziałem się, że komputer po przywracaniu z Time Machine szuka innych dysków, na których jest system lub backup. Trzeba w ustawieniach wybrać jeszcze raz dysk startowy. Nawet jak jest tylko jeden to i tak trzeba zaznaczyć. Najważniejsze, że działa.

 • Mam pytanko jak zainstaloać aktualizację EFI :( Ciągle wywala mnie i jest dziwny dźwięk przy ponownym uruchomieniu. Proszę o pomoc: baranto@op.pl

 • Pingback: Statystyki z 2012 roku na Makowym ABC | Makowe ABC()