Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Mountain Lion – przygotowanie i instalacja od A do Z

· Wojtek Pietrusiewicz · 18 komentarzy

Pomimo, że wspominałem o tym wielokrotnie w archiwalnych wpisach, wiele osób nie potrafi dotrzeć do tych informacji i zadaje pytania, które powinny być oczywiste. Wygląda jednak na to, że to są głównie świeży Macuserzy. Zapraszam zatem do kilku podstaw na temat OS X i przy okazji skonsoliduję informacje na temat przygotowania się do instalacji Mountain Liona.

Wymagania

Już poruszałem ten temat, ale przypomnę go – poza wymaganiami sprzętowymi, potrzebny jest jeden z dwóch systemów OS X, aby legalnie móc kupić OS X 10.8 Mountain Lion:

  • OS X 10.6 Snow Leopard (10.6.8)
  • OS X 10.7 Lion (10.7.x)

W przypadku użytkowników nadal na 10.6 Snow Leopard, nie ma konieczności najpierw uaktualniania systemu do Liona – można od razu wykonać skok do 10.8.

OS X to nie Windows

Wiele osób pyta o to, czy warto przed zainstalowaniem nowego OS X zrobić czysty reinstall poprzednika. Generalnie odpowiedź brzmi „nie”, ale od reguły są wyjątki:

  1. Jeśli kupiłeś używanego Maka z instalacją poprzedniego właściciela to uważam, że warto, chociażby ze względu na wyzerowanie wszystkich ustawień. Dobrze zacząć przygodę z OS X na domyślnych ustawieniach, aby następnie je modyfikować zgodnie ze swoimi potrzebami. Gorzej być zmuszonym do korzystania z dziwnych przyzwyczajeń osób trzecich i zniechęcić się do systemu.
  2. Jeśli obecna instalacja OS X nie funkcjonuje prawidłowo to nowa wersja jest świetną okazją do rozpoczęcia wszystkiego od nowa.

To oczywiście przykładowe ekstremalne sytuacje. Moja własna instalacja jest jeszcze z czasów OS X 10.5 i nic jej nie dolega.

Reinstalacja systemu

Czasami, jeśli coś nie działa prawidłowo, albo w przypadku przenoszenie systemu za pomocą obrazu lub przekładaniem dysku do nowego komputera, warto przeinstalować OS X bez formatowania dysku. Taka procedura zapewnia „odświeżenie” wszystkich plików systemowych, jednocześnie nie kasując żadnych naszych danych czy ustawień.

W tym celu wystarczy ponownie pobrać instalator z Mac App Store, uruchomić system z Recovery Partition lub włożyć pendrive’a do portu USB i rozpocząć zwykłą procedurę instalacyjną.

Przygotowania do Mountain Liona

Dzisiaj ma się pojawić nowa wersja OS X w Mac App Store i ma kosztować $19. Warto wcześniej poczynić kilka kroków, aby nie tracić potem na nie czasu.

Dyski i Naprawa uprawnień

Za pomocą Narzędzia dyskowego warto sprawdzić w jakim stanie są nasze dyski za pomocą opcji weryfikacji/naprawy oraz naprawić uprawnienia na dysku systemowym. Pełną procedurę znajdziecie tutaj.

Backup

Po wykonaniu powyższego, warto zrobić backup za pomocą Time Machine oraz obraz naszego dysku, na przykład za pomocą Narzędzia Dyskowego, Carbon Copy Cloner (CCC) lub SuperDuper!

W 99.9% te backupy będą zbędne, ale jeśli ich nie będziecie mieli, to macie 99.9% szans, że coś niedobrego się stanie – tak niestety działa Prawo Murphy’ego.

Mac App Store

Jako, że Mountain Lion będzie do kupienia tylko i wyłącznie przez Mac App Store, to pamiętajcie o potwierdzeniu, że macie czym i jak za niego zapłacić. Zweryfikujcie ważność karty płatniczej/kredytowej podłączonej do Waszego konta.

Instalator będzie też zajmował kilka gigabajtów, więc warto zapewnić sobie odpowiednie łącze do jego sprawnego pobrania.

Kopia instalatora!

Po pobraniu Mountain Liona, na biurku pojawi się ikona z plikiem instalacyjnym OS X 10.8. Warto ją skopiować, na przykład na zewnętrzny dysk, przed rozpoczęciem instalacji.

A czy w ogóle warto?

Opisywałem swoje wrażenia po tygodniu użytkowania systemu Mountain Lion tutaj, więc zachęcam do ich przeczytania, ale krótka odpowiedź brzmi: TAK!

Procedura instalacji

Szczegółową procedurę instalacji znajdziecie tutaj, ale podpowiadam, że poza czasem spędzonym na pobieraniu, całość zajmie Wam od 20 do 40 minut. Najważniejsze, że po uruchomieniu instalatora, cała procedura odbywa się już automatycznie, więc nie jest konieczne doglądania komputera i możemy spokojnie zająć się czym innym.

Co nowego?

Najważniejsze nowości opisałem tutaj, natomiast do innych tematów powiązanych z OS X 10.8 odniosłem się tutaj. Od razu ostrzegam, że AirPlay Mirroring nie działa na starszej architekturze niż Sandy Bridge.

Na koniec

Zrobiliście ten backup/obraz dysku, prawda? PRAWDA?!

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.