Jeśli chcecie mnie wesprzeć to zapraszam do kupna mojego poradnika "Jakim jesteś Makiem?".

Software: Google SketchUp – zapowiedź

· Wojtek Pietrusiewicz · 0 comments

Jako że w domu nadal brakuje biurka pod komputer, monitor i innych dodatkowych w postaci dysków twardych, a tyłek już mnie boli od siedzenia na niewygodnym krześle to postanowiłem zaprojektować go osobiście, aby spełniał wszystkie moje potrzeby i jednocześnie pasował do wystroju wnętrza.

Dosyć długo poszukiwałem odpowiedniego programu do tego celu. Niezwykle interesującą pozycją był TurboCAD, jednak $60 za wesję 2D lub $130 za 3D to za dużo jak na program w celach hobbystycznych… Ale z drugiej strony znalazłem CADa za $4000, więc tragedii nie ma. =) CADintosh też zapowiada się interesująco – jeszcze go nie próbowałem, ale $30 nie przeraża, a trial jest dostępny na ich stronie.

W trakcie poszukiwań znalazłem jednak darmowy produkt Google. Nazywa się on SketchUp – jest również wersja płatna Pro, jednak zdecydowałem się na jego ściągnięcie oraz instalację.

Instalacja jak zwykle prosta, więc ją pomijam. :) Po ok. dwóch godzinach zabawy doszedłem do czegoś takiego:

Pełna amatorszczyzna jak widać (biurko jeszcze nie skończone), ale zacznę od nowa i zobaczymy co z tego wyniknie ciekawego. Monitor LCD to po prostu sześcian, ale nie martwcie się – jest coś takiego co nazywa się 3D Warehouse i można tam znaleźć mnóstwo gotowych modeli 3D do zaimportowania (oczywiście darmowych).

Jeszcze próbowałem schemat zrobić, ale wyszedł niezbyt ciekawie:

Dodam jeszcze, że kamerę czyli punkt widzenia na stworzone dzieło można dowolnie obracać i ustawiać – widok 2D można uzyskać bez problemów.

Gorąco polecam poczytania tutoriali i poczytać na stronie SketchUp o jego możliwościach oraz jak poszczególne cele osiągać – bardzo to ułatwia naukę. Sam oczywiście tylko liznąłem je, ale jak tylko poświęcę tutorialom więcej uwagi to opiszę tutaj swoje doświadczenia.

Chcesz zwrócić mi na coś uwagę lub skomentować? Zapraszam na @morid1n lub na forum.